Connect with Us

Qeveria u dha titullin “Dëshmorët e Atdheut” viktimave të 21 janarit/ Frashëri: Skandal, akt i paprecedentë

Aktualitet

Qeveria u dha titullin “Dëshmorët e Atdheut” viktimave të 21 janarit/ Frashëri: Skandal, akt i paprecedentë

Publikuar

-

Qeveria u dha titullin “Dëshmorët e Atdheut” viktimave të 21 janarit/ Frashëri: Skandal, akt i paprecedentë

Themeluesi i shoqërisë civile Kastriot Frashëri ka reaguar ashpër ndaj vendimit të qeverisë shqiptarëe që iu dha titullin “Dëshmorët e Atdheut” katër protestuesve që u vranë në tubimin e 21 janarit 2011.

Frashëri shprehet se dëshmor atdheu është një titull shumë i lartë dhe si e tillë mund të jepet vetëm për interesa kombëtare dhe jo personale apo partiake.

Ai tha se nuk gjen dot asnjë lidhje mbi motivet që kanë shtyrë vendimarrèsit tanë për nxjerrjen e këtij akti, duke shtuar se Shqipëria nuk është më një shtet diktatorial, por një shtet demokratik, ku si e tillë do të ketë protesta të vazhdueshme për kauza të ndryshme.

Kastriot Frashëri e cilëson këtë si një skandal dhe një akt të paprecedentë.

“Qeveria e Republikës së Shqipërisë ka përdhosur dje titullin e lartë të Dëshmorit të Atdheut!

Duke akorduar një titull të tillë kaq të lartë në interes të saj për një protestues të çfarëdoshëm që udhëhiqet në tufë nga thirrja dhe interesi i lidershipit të tij politik dhe jo interesin kombëtar dhe sulmohen me mjete të forta  institucionet publike për marrjen e pushtetit me dhunë krijon një precedent të rrezikshëm në të ardhmen  në funksionimin e shtetit ligjor dhe sundimin e ligjit në Shqipëri!

LEXO EDHE:  “Harrojeni jetën që bënit”/ Rama i prerë: Kjo është luftë jetë a vdekje

Nuk gjej dot asnjë lidhje mbi motivet që kanë shtyrë vendimarrèsit tanë për nxjerrjen e këtij akti, pasi Shqipëria nuk është më një shtet i diktaturës që i përket të shkuarës, ka një demokraci funksionale, protesta të tilla zhvillohen periodikisht në mbarë territorin e vendit dhe shumica e tyre janë karakterizuar këto tre dekada nga dhuna, pasi pala udhëheqëse pergjithesisht ka kerkuar çdo herë rotacionin politik të pushtetit jo përmes zgjedhjeve të lira, por përmes këtyre formave të protestave.

Ky është jo vetëm SKANDAL, por edhe një akt i paprecedent jo vetëm për të përdhosur Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, por edhe për të legjitimuar nesër të gjithë feudalët tanë për të dekoruar të gjithë agallarët qè bien në shërbim të tyre!

Kjo është e vërteta, opinioni që donit të dini nga unë që i shërben interesit publik”, shprehet Frashëri./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Aktualitet

Thirrjet e Metës për prerje të duarve/ Krasniqi: Po shkojmë në zgjedhje jo në konflikt, kthehuni në rolin Kushtetues

Publikuar

-

Nga

Thirrjet e Metës për prerje të duarve/ Krasniqi kritika: Po shkojmë në zgjedhje jo në konflikt

Presidenti Ilir Meta zhvilloi paraditen e sotme një bashkëbisedim me aktivistë të Shoqërive Civile, ku ajo që ra në sy ishte “kryqëzimi” që i bëri analisti Afrim Krasniqi.

Ky i fundit, duke iu referuar thirrjeve të presidentit për prerje të duarve në 25 prill kush prekte kutitë e votimit, u shpreh se qytetarët shqiptarë në datë 25 prill nuk do të shkojë në konflikt por në zgjedhjet e 10-ta parlamentare. Sipas tij, këto retorika të Metës mund të shmangeshin.

“Unë do doja si qytetar i këtij vendi që Institucioni i Presidentit t’i rikthehet dhe t’i përshtatet kostumit kushtetuese, dhe solemnitetit që kërkohet nga kryetari i shtetit.

Disa akte dhe retorika mund të evitoheshin. Nuk po shkojmë në një situatë të konitit të madh, por në një situatë që mund të ndryshojë me vullnet dhe me pjesëmarrjen e madhe të shqiptarëve”, i tha Krasniqi Metës.

LEXO EDHE:  Protesta e Unazës së Re/ Banorët thirrje deputetëve të mazhorancës

LEXO EDHE:  Berisha i përgjigjet Fatos Klosit/ Tregon pengun që i ka mbetur nga vrasja e Azem Hajdarit

Ndërkohë, presidenti Meta pranoi “kritikat” e Krasniqit dhe tha se në këto zgjedhje nuk konkuron Presidenti por forcat politike. Edhe për retorikën e fortë, Meta tha se ajo nuk është më e mira, por ai është i detyruar.

“Është e vërtet që nuk konkurojnë dhe nuk duhet të konkurojnë institucionet në këto zgjedhje, por forcat politike. Në këto zgjedhje nuk konkuron presidenti me asnjë institucion, por ju e dini shumë mirë, pavarësisht edhe nga retorika që është i detyruar presidenti herë pas herë të përdorë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ndryshonte datën e skadencës të ushqimeve/Arrestohet 62-vjeçari

Publikuar

-

Nga

Një 62-vjeçar ka rrënë në prangat e policisë pasi akuzohet se u ndryshonte datat e skadencës produkteve ushqimore, të cilat më pas i tregëtonte si produkte bio.

Mihal Kote tregëtonte mallra ushqimore, të tipit bulmet dhe vaj ulliri përmes subjektit “Saranda.al”, produkte që pas kontrollit të policisë rezultuan të skaduar dhe jashtë standardeve të konsumit.

Kote mblidhte vaj luledielli të skaduar, pa etiketë, të cilin e  riambalazhonte me etiketë të re nën emrin “Saranda Al”, poashtu djathin e lopës e shiste si djathë dhie. Në ambjentet e sibjektit të tij, u gjetën dhe produkte të tjera të papajisura me faturë tatimore me TVSH.

LEXO EDHE:  “Harrojeni jetën që bënit”/ Rama i prerë: Kjo është luftë jetë a vdekje

LEXO EDHE:  Video/ Rama pritet me protesta në Vlorë

Mbi Mihal Koten rëndojnë akuzat për “mashtrim”, “mospagim taksash dhe tatimesh” dhe “fshehje të ardhurash”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Policia me “dorë të hekurt”/ Gjobiten mbi 1600 qytetarë për mosvendosjen e maskës

Publikuar

-

Nga

Policia me “dorë të hekurt”/ Gjobiten mbi 1600 qytetarë për mosvendosjen e maskës

Qytetarët shqiptarë vazhdojnë të mos respektojnë masat anti-Covid. Gjatë 48 orëve të fundit janë gjobitur mbi 1672 persona pasi u konstatuan pa maskë. Policia njofton se janë ndëshkuar edhe 9 persona që janë konstatuar duke ecur në rrugë gjatë orës policore.

Gjatë 48 orëve të fundit, Patrullat e Përgjithshme kanë evidentuar dhe ndëshkuar me masë administrative 3.000 lekë, 1451 shtetas që janë konstatuar pa maskat mbrojtëse.

Shërbimet e Policisë Rrugore kanë ndëshkuar me të njëjtën masë administrative, 221 shtetas që udhëtonin në mjete private me persona me të cilët nuk kishin lidhje familjare apo në mjetet e transportit publik, pa vendosur maskat mbrojtëse.

Gjithashtu janë ndëshkuar me masë administrative 10.000 lekë, 9 shtetas që janë konstatuar duke lëvizur në këmbë pas orës 20:00.

LEXO EDHE:  Berisha i përgjigjet Fatos Klosit/ Tregon pengun që i ka mbetur nga vrasja e Azem Hajdarit

LEXO EDHE:  Video/ Rama pritet me protesta në Vlorë

Në zbatim të masave anticovid, Policia e Shtetit apelon për të gjithë qytetarët dhe drejtuesit e mjeteve që të respektojnë orën policore, të vendosin maskën dhe të ruajnë distancimin social, ndërsa subjektet tregtare, lokalet dhe restorantet të respektojnë protokollet e sigurisë dhe orarin e mbylljes, me qëllim parandalimin e përhapjes së COVID-19./CNA.al

LEXO TE PLOTE