Connect with Us

Marrëveshje mes FSHF-së dhe Universitetit të Sporteve

Sport

Marrëveshje mes FSHF-së dhe Universitetit të Sporteve

Publikuar

-

Në ambjentet e stadiumit “Air Albania” u firmos sot marrëveshja e bashkëpunimit me Federatës Shqiptare të Futbollit dhe Universitetit të Sportve. Dokumenti u firmos nga kreu i FSHF-së Armand Duka dhe rektori i UST-së Agron Kasa.

Në hyrje të ceremonisë, Duka deklaroi se kjo marrëveshje përmban financim të programeve mësimore të nivelit master, kërkimeve shkencore, vënien në dispozicion të laboratëve për trajnerët dhe ekipet e futbollit si dhe përmirësimin e infrastrukturës. Fondi për studimet kap vlerën 20 mijë euro.

Kjo ceremoni e firmosjes është fryt i punës së projektit të rektorit të UST-së, për të cilin gjej rastin ta falenderoj për vizionin e tij dhe hapjen e universitet për studentët. Në strategjinë e FSHF-së, kjo do të jetë akoma më shumë . Kemi inicuar një projekt të ri që financon stafet akademike. Ne kemi shpallur projetin, kemi shpallur aplikiminm.  I ftoj të gjithë stafet akademide jo vetëm të sporteve, por dhe të tjerë, pasi ky projekt konsiston në financimin e këtyre studimeve me vlerë 20 mijë euro.

Unë besoj se të gjitha këto që do t’i shërbejnë shoqërisë në përgjithësi dhe sportit në veçanti. Është ditë e rëndësihme sespe është fryt i pnës së ekspertëve. Laboratorët e universitetit do të jenë në dispozicion të trajnerëve dhe ekipeve të futbollit, si dhe do të shtohen lëndët në kurikulimin e studimeve. Do të fillojmë një master për video-analistësh. Do të shoqërohet me programe të tjeën në US. Kjo marrëveshje parashikon dhe përmirësimin e infrastrukturës së universitetit nga fondet e FSHF-së, FIFA-s dhe UEFA-s.

I falenderoj për klimën e krijuar me FSHF-në. Mbase kjo ceremoni do të ishte me shumë media, uroj që kjo pandemic tëp ërfundojë sa më parë”, deklaroi kreu i FSHF-së, Armand Duka.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Seria A

Një gjuajtje në portë për 3 pikë, Interi ia del edhe ndaj Atalantës

Publikuar

-

Nga

Interi ka marrë një fitore shumë të rëndësishme, teksa ka mposhtur minimalisht Atalantën, në ndeshjen e vlefshme për javën e 26-të në Serinë A.

Skuadra e Kontes u shfaq tepër cinike, teksa me gjuajtjen e vetme në portë, ia doli të shënojë dhe të marrë fitoren, e cila e shkëputu në krye të renditjes me 62 pikë, 6 pikë më shumë se Milani i vendit të dytë.

Ishte Milan Shkrinjar, i cili pas një topi të mbetur në zonë, e gjuna menjëherë për ta ndalur në fundin e rrjetës në minutën e 54’.

Vlen të theksohet se mbrojtësi i Kombëtares, Berat Gjimshiti zhvilloi një ndeshje fenomenale, duke e bërë Lukakun të mos dukej në fushë, duke e neutralizuar plotësisht, kryesisht në pjesën e parë, kur i hoqi belgut dy gola, me ndërhyrjet e tij.

Megjithatë paraqitja e shkëlqyer e Gjimshitit nuk mjaftoi, pavarësisht se Atalanta kishte disa raste shënimi, por ishte e pamundur të shmangej Handanoviç, i cili kishte dy ndërhyrje vendimtare, duke i mohuar golin ekipit të Gasperinit.

Interi merr kështu fitoren e 10-të radhazi në shtëpi, ndërsa Atalanta pëson humbjen e dytë në transfertë, nga tetori i vitit të kaluar.

LEXO TE PLOTE

Sport

Java e derbit në Kategorinë Superiore, zbardhet plani i plotë i FSHF-së

Publikuar

-

Nga

Ishte java e Tiranës, pasi të gjitha skuadrat e kreut u ndalën. Bardheblutë kanë mundësinë të rifuten në garë për titull dhe këtë mund ta bëjnë sërish nga derbi i kryeqytetit, sërish më një ish-portier në stol. Gjithsesi, pa fluturuar, kampionët në fuqi nuk janë skuadra e vjetshëm dhe ata e dinë vetë diçka të tillë.

Të shtunën, prej orës 13:00, Tirana përballet me Partizanin në “Selman Stërmasi” dhe shpreson që fitorja e vet të shoqërohet edhe me ndonjë ndalim tjetër të rivalëve. Sigurisht Partizani do mundohet të bëjë autokritikë, pas asaj disfate të djeshme me Skënderbeun.

Java e 24-t sjell disa duele interesante, me Vllazninë që e hap javën me një ndeshje kundër Bylisit të premten. Në të njëjtën ditë dhe orë, 13:00, Kukësi pret Apoloninë në Elbasan, kurse të nesërmen Laçi do tentojë të reagojë në transfertë me Skënderbeun.  Java e 24-t mbyllet me Teuta-Kastrioti, të shtunën në orën 16:00.

KATEGORIA SUPERIORE – JAVA 24
E premte, më 12 mars 2021
Ora 13:00 | Vllaznia-Bylis
Ora 13:00 | Kukësi-Apolonia

E shtunë, më 13 mars 2021
Ora 13:00 | Tirana-Partizani
Ora 13:00 | Skënderbeu-Laçi
Ora 16:00 | Teuta-Kastrioti

LEXO TE PLOTE

Seria A

FORMACIONET/ Conte “ALL-IN” nga minuta e parë, njihuni me rreshtimet e Inter-Atalanta

Publikuar

-

Nga

Inter dhe Atalanta përballen me njëra  tjetrën në orën 20.45 në kuadër të Serisë A. Trajneri i zikaltërve, Conte dhe ai i bergamaskëve, Gasperini kanë vendosur për titullarët. Perisic tanimë është bërë pjesë e pandashme e formacionit, me kroatin që sërish është mes 11-shes.

Kryesuesit e nisin me Lukakun dhe Lautaron në sulm, me dyshen sulmuese që ka një punë të vështirë sot. Barella  dhe Brozovic qëndrojnë në mesfushë, teksa duhet të lidhin repartet. Në krahun tjetër, Zapata udhëheq ofensivën e miqve, ndërsa Djimisiti në mbrojtje.

FORMACIONET:

Inter: Handanovic, Skriniar, De Vrij, Bastoni, Hakimi, Barella, Brozovic, Vidal, Perisic, Lautaro, Lukaku.

Atalanta: Sportiello, Toloi, Romero, Djimsiti; Maehle, Freuler, De Roon, Gosens; Pessina, Malinovskyi; Zapata.

LEXO TE PLOTE