Connect with Us

Hoxhaj: Derbin e doja barazim, por 9 pikë nuk janë pak

Sport

Hoxhaj: Derbin e doja barazim, por 9 pikë nuk janë pak

Publikuar

-

Ardit Hoxhaj është padyshim protagonisti i fillimit të këtij sezoni. Sulmuesi po i jep Vllaznisë me golat e tij pikë të rënda që e kanë shtyrë edhe më shumë në luftën e titullit. Futbollisti kishte oferta për t’u larguar nga shkodranët, por ka vendosur të mbyllë në vendin tonë këtë sezon, siç e tregoi në “Rubrika Sportive”.

“Po shihja derbin dhe po shpresoja për një barazim se do të shtonte distancën me të dy ekipet. Është e vërtetë, 9 pikë është diferencë jo shumë e vogël në kampionat se duhen shumë ndeshje që të gabojmë, duhet të gabojmë një fazë që rikuperohet.

Dihet që ishte një ndeshje shumë e vështirë, dihet që Bylisi është agresiv e bën një lojë fizike, Fusha nuk është në gjendje shumë të mirë dhe na penalizonte, dihet që ne luajmë një lojë me kombinime, ishte në disfavor. Ndaj jemi përgatitur për t’iu përgjigjur me të njëjtën mënyrë duke fituar duele, duke luftuar. Besoj se ia dolëm ndoshta edhe me fat, por ishte ndeshje e vështirë, mendoj se në Ballsh askush nuk do ta ketë të lehtë për vetë pozitën që është Bylisi. Nuk e shmanga dot festimin se ishte gol tre pikësh, nuk e shmangja dot edhe pse kam luajtur aty. Më shumë jam lodhur te vrapimi duke festuar se gjatë të gjithë ndeshjes.

Trajneri ynë ka një besim nuk e di, ndoshta gjermanët e kanë. Na e ka thënë sa mbaroi pjesa e parë se nëse vazhdoni kështu, ndeshjen mund ta fitojëm edhe në minutën e 90. Këtë, përveç anës taktike që na ka orientuar se në pjesën e dytë ndërruam dy herë skemën.

Për pjesën e golave nuk e kisha menduar asnjëherë që do të kisha këtë ecuri, kur mu pyetën në një intervistë sa premtoj, thashë që dëshira ishte 8-10 se është shifër e mirë për një lojtar krahu.

Njerëzit në Shkdoër janë optimist. Objektivi ynë nuk ka qenë titulli, por lojërat janë ato që e kanë kthyer. Tifozët na ndjekin jo vetëm për rezultatet, por edhe për lojërat, se ata kërkojnë lojë të bukur. Është krijuar një atmosferë shumë e bukur në qytet, nuk e kisha përjetuar asnjëherë.

Kisha ofertë zyrtare nga Turqia, por kam menduar ta mbyll këtu këtë vit. Po kaloj moment pozitiv, shpresoj të vazhdoj e pastaj nëse më vjen një ofertë të largohem. Kam rinovuar kontratën, por kam marrë garancinë nga sponsori Xhaferi që çfarëdo oferte të vijë, nuk do të më pengojë në fund të seoznit”, tha Hoxhaj.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Seria A

Juventusi po vjen, mposht Spezian dhe afrohet me kreun

Publikuar

-

Nga

Juventusi është rikthyer te fitorja në kampionat, teksa ka mposhtur ditën e sotme Specian me rezultatin 3-0, në ndeshjen e vlefshme për javën e 25-të.

Bardhezinjtë marrin kështu një fitore shumë të rëndësishme, e cila i dërgon në kuotën e 49 pikëve, 3 më pak se Milani i vendit të dytë dhe 7 më pak se Interi kryesues.

Për të kaluar te ndeshja, pjesa e parë u mbyll me rrjeta të paprekura, ku bardhezinjtë kishin disa raste shënimi, por nuk ia dolën të shënojnë.

Pjesa e dytë ishte një tjetër histori, teksa ndeshjen do ta zhbllokonte Alvaro Morata, i cili  1 minutë pasi ishte aktivizuar, ia doli të shënojë në minutën e 62’. 9 minuta më vonë mendoi Kieza për të dyfishuar shifrat she për të qetësuar Pirlon.

Megjithatë ndeshjen e vulosi Kristiano Ronaldo, i cili pasi ishte ndalur te shtylla në pjesën e parë, në minutën e 89’, shfrytëzoi në maksimum një asist të Bentakur, për të shënuar golin e tretë dhe të fundit të ndeshjes.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Merret vendimi zyrtar për ndeshjen Lazio-Torino

Publikuar

-

Nga

Ka ardhur komunikimi zyrtar nga gjyqtari Piccinini, ndeshja Lazio – Torino nuk luhet sepse Torino nuk u shfaq as pas 45’ minutave nga koha kur loja duhej të startonte.

“Granata” nuk u nisën për në Romë sepse ishin në izolim, sipas parashikimeve të autoritetit shëndetësor lokal.

Por ndeshja e planifikuar për në orën 18:30 nuk është shtyrë sepse Lega Calcio beson se “Toro” ka përdorur tashmë bonusin e një shtyrje sezonale për ndeshjen kundër Sassuolos. Është një rast i ngjajshëm më atë të Juventus – Napoli.

Tani mbetet të shihet se cili do të jetë vendimi i Federatës së Futbollit të Italisë në lidhje me këtë çështje.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Rastet me “Covid-19”, Torino nuk del në fushë, Lazio e pret

Publikuar

-

Nga

Tetë rastet me “COVID-19” në ekipin torinez, madje me variantin britanik, i bënë autoritetet të mos bënin ndonjë lëshim, ndaj edhe Torino nuk u paraqit sot në ndeshjen me Lazion në Romë.

Takimi Lazio-Torino ishte parashikuar të niste në orën 18:30, por që tashmë i takon federatës italiane të futbollit që të vendosë për këtë sfidë…, me institucionin e futbollit që ka kërkuar që sfida të luhet.

Pas ndeshjes me Sasuolon, kjo është ndeshja e dytë që Torino nuk zbret në fushën e lojës.

LEXO TE PLOTE