Connect with Us

Gjykata Kushtetuese pranon kërkesën e Metës/ Merr në shqyrtim Teatrin Kombëtar

Aktualitet

Gjykata Kushtetuese pranon kërkesën e Metës/ Merr në shqyrtim Teatrin Kombëtar

Publikuar

-

/
Shqipëria e ka Gjykatën Kushtetuese në Venecia

Më 24 Korrik të 2019-ës, Presidenti Ilir Meta depozitoi në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për shpalljen antikushtetues të ligjit për shembjen e Teatrit Kombëtar.

Por në maj të 2020-ës ai shkoi vetë në Kushtetuese dhe dorëzoi dokumentin ku kërkonte shfuqizimin e vendimit të Qeverisë që transferon truallin dhe godinën e Teatrit tek Bashkia e Tiranës.

Edhe pse Gjykata Kushtetuese nuk ishte funksionale, qeveria nuk priti vendimin dhe shembi Teatrin Kombëtar.

Mirëpo sot mësohet se Gjykata Kushtetuese do të kalojë për shqyrtim kërkesën e Metës për paligjshmërinë e shembjes së Teatrit Kombëtar.

LEXO EDHE:  Larg politikës/ Pushimet bëjnë bashkë Metën dhe Kryemadhin

Sipas Syri Tv, gjyqtarët e Kushtetueses kanë vendosur që të kalojnë për seancë plenare padinë e parë të Kreut të Shtetit për ligjin, ndërsa ende nuk është ofruar një datë për mbajtjen e seancës.

Ndërkohë, kujtojmë se sot edhe Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit i është drejtuar Gjykatës Kushtetuese për të kërkuar të drejtën e kauzës për teatrin kombëtar.

Aleanca ka depozituar kërkesën për tu përfshirë si palë të tretë në padinë që presidenti i vendit Ilir Meta ka ngritur përsa i përket shembjes së Teatrit Kombëtar./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Kuvendi i 11 dhjetorit/ Bylykbashi tregon si do të verifikohen firmat

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Deputeti i PD, Oerd Bylykbashi, i rreshtuar krah liderit  Sali Berisha, thotë se Kuvendi i 11 dhjetori do të quhet legjitim dhe do të ketë vlerë vetëm nëse do të ketë pjesëmarrjen e mbi 50% të delegatëve.

“Statuti është ligji dhe kushtetuta për ne. Kësaj radhe për here të parë është thirrur baza e partisë, dhe e gjitha kjo është politike por ka edhe element statusore. Për herë të parë vihet në funksion një mekanizëm që nuk është vënë më parë. Është 50% +1  delegatëve e 7646 delegatëve siç e ka anoncuar në kuvendin e fundit komisioni që ngre kuvendi vetë. Është ai që ka thënë se ky numër nuk ndryshon. Më pas, vendimet sipas rastit mund të merren me 50 plus 1 të atyre që janë present”, tha ai në një dalje televizive.

LEXO EDHE:  Ndarja nga jeta e kreut të PD Sarandë/ Meta mesazh ngushëllimi: Ishte i përkushtuar për paqe dhe begati

LEXO EDHE:  Ka ikur nga fiqiri, është tërbuar apo ka lëshuar pëllumbat presidenti Ilir Meta?!I pyetur si do të verifikohen firmat, Bylykbashi është shprehur se procesi do të ketë transparencë maksimale.

“Verifikimi i parë është thirrja. Me pas verifikohet kuorumi e vetëm atëherë mund të ketë vendimmarrje. Vendimin për ta thirrur Kuvendin e merr ose Këshilli Kombëtar dhe Kryesisë. Ky komision do të verifikojë a është thirrur kuvendi? A janë 1/4 e anëtarëve? Për verifikim sasior pra si numër, a janë 1913 mos gaboj kërkesa me shkrim e më pas a janë delegatë këto apo jo? Ne e dimë që ka 4200 kërkesa mjaftojnë vetëm 1900 e pak që të quhet i thirrur Kuvendi.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foltorja në SHBA/ Këlliçi thirrje demokratëve t’i bashkohen në New Jersey

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi i ka bërë thirrje të gjithë demokratëve që jetojnë në Shtetet e Bashkuara, t’i bashkohen foltores së liderit historik Sali Berisha në Neë Jersey.

Në postimin e tij, Këlliçi njofton se takimi do zhvillohet në Marriott Hotel, nesër në orën 12 pm me orën lokale në USA.

Postimi i plotë i Belind Këlliçit

Ftoj të gjithë miqtë, demokratet dhe demokratët që jetojnë në Shtetet e Bashkuara t’i bashkohen foltores në Neë Jersey, Marriott Hotel, nesër në orën 12 pm me orën lokale në USA.

LEXO EDHE:  Drafti i Komisionit të Venecias/ Gjonaj paralajmëron se do dorëzojë argumenta të reja

LEXO EDHE:  Basha me kandidat surprizë në Korçë/ Zbulohet emri i pedagogut që mund të kryesojë listën e demokratëveGjithashtu foltoren do të kemi mundesinë ta ndjekim LIVE në orën 18:00 me orën lokale në Shqipëri ✌🏻

Adresa:

138 New Pehle Ave, Saddle Brook, NJ 07663

LEXO TE PLOTE

Politikë

Enver Roshi kandidat për drejtor në ISHP/ Mjeku e rekomandon për SPAK, t’i hetohet pasuria

Publikuar

-

Nga

Specialist i Çështjeve Mjekësore, Roland Shuperka, ka ‘përgëzuar’ Ministrinë e Shëndetësisë, për kandidaturën e Enver Roshit për drejtor të ISHP.

Ish deputeti socialist e ka mbajtur edhe më herët këtë post, ndërsa është ‘shpërblyer’ jo pak.

Vetëm përgjatë viteve 2015-2018 ka blerë Oblikacione thesari 308 milion lekë dhe një shtepi të katërt me vlerë 71.280 euro.

Ndërsa në korrik të vitit të kaluar pasi u infektua me Covid, Ministria e Shëndetësisë i akordoi 38 milion lekë për mjekimin në Turqi.Shuperka, duke iu referuar dhe të dhënave të Spendigdata.al. sugjeron se Roshi duhet rekomanduar për SPAK dhe jo për drejtor.

“Urime Ministrisë së Shëndetësisë për kandidaturën Enver Roshit për Drejtor i Institutit të shëndetit Publik, i cili në periudhën, Tetor 2010 – Maj 2013 ka qenë drejtor i këtij institucioni. Rezultatet nuk kane munguar : Vetem gjate viteve 2015-2018, ka blere Oblikacione thesari 308 milion lek dhe një shtepi të katërt me vlerë 71.280 euro, përveç të tjerave sipas deklarimeve të zotit Roshi në ILKPD viti 2019. Për më tepër shif Linkun e mëposhtëm.

  https://spending.data.al/…/10771D191_Enver%20Roshi%20PF… Zyrtarit qe ka propozuar kete kandidature i sugjeroj se Z. Roshi ta rekomandoj per SPAK dhe jo per drejtor! Ministria e Shendetesise i akordoi 38 milion leke per mjekimin e Covid 19 ne Turqi, kur qytetaret e tjere u kuruan duke shitur shtepite dhe kursimet e tyre.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE