Connect with Us

Agron Gjekmarkaj si Fahri Balliu i III-të

Politikë

Agron Gjekmarkaj si Fahri Balliu i III-të

Publikuar

-

Një analist i ardhur gjatë kohës së opozitës së Partisë Demokratike, fillimisht një kritik i ashpër i Lulzim Bashës, njeri që kishte nxjerrë shpatën dhe mbante një qëndrim kritik ndaj kreut të PD për përçarjen, paaftësinë dhe mungesën e shpirtit për të ngritur një frymë të vërtetë dhe forcë elektorale për të rrëzuar Edi Ramën.

Shpesh është parë të flasë me elokuencë, të artikulojë mjaft bukur por edhe të shkruaj gjëra të veçanta, të cilat prej disa muajsh kanë filluar të humbasin.

Kanë filluar të humbasin sepse Gjekmarkaj filloi të shihte te PD dëshirën e madhe për tu bërë deputet, megjithëse atë e mohonte publikisht. Ai donte të ishte në krye të një liste ose pjesë e një liste, pa respektuar rregullat, sepse duke qenë një farë megallomani shpresonte se emri i tij dhe propaganda që kishte bërë në media mund t’i jepte një karrige.

Gjekmarkaj e shihte PD si një lopë për ta mjelë dhe këtë e bëri në momentin që u rreshtua pro Lulzim Bashës, për t’i shërbyer këtij të fundit, ndoshta jo si i paguar, jo për çështje honoraresh, por për të marrë një karrige.

Nga ana tjetër, në një personazh që vlerat e tij intelektuale i vret shpesh me mediokritetin politik, apo me sjelljen servile ndaj shumë personazheve të ndryshme, kryesori është Mark Marku, të cilin e shikon si idhull, a thua se është zoti.

Ky i fundit, pjesë e një ekipi që selektoi kandidatët për deputetë dhe pasi hoqi gjithë të tjetër kandidoi vetë, pa u kaluar në vetting nga askush,pasi me kriteret që ka përdorur Marku dhe me standardet e tij ai nuk mund të ishte kandidat për deputet. Gjekmarkaj ndoshta po, sepse e drodhi në kohë. Nuk e zgjati shumë në afat kritikën ndaj Lulzim Bashës dhe kunatit të familjes, apo edhe fakte dhe detaje të thëna në qindra dhe qindra shkrime.

Kohët e fundit Gjekmarkaj ka humbur elokuencën, intelektin, argumentin. Në media duket si një Fahri Balli i dytë. I pari është gjallë. Ai i famshmi i ish komunizmit që akuzohet si spiun i sigurimit, i dyti po u skualifikua nga Mark Marku. Fahri Balliu i tretë duket se tashmë është Agron Gjekmarkaj. Po shkon drejt një niveli, ndoshta edhe më të neveritshëm se dy të parët. Kështu ndoshta ka zgjedhur të vijojë që të jetë pa fakte, pa argumente, grindavec, llafazan, deri në i pështirë në debat. Pikërisht si Fahri Balliu.

LEXO EDHE:  Basha fajëson Ramën për humbjen/Kishte skemë për kapjen e votës

Agroni ka pasur një mënyrë tjetër artikulimi, një sjellje tjetër në media, ta kishte ënda ta dëgjoje. Përdorte argumente, shkonte i përgatitur nuk bënte cinikun, nuk bënte të ligun, nuk bënte të neveritshmin, por duke u sjellë si një katolik i mirë dhe i mënçur, fliste dhe argumentonte dhe ndiqej, jo vetëm nga shtresat militante por nga një pjesë e gjerë e shoqërisë.

Tashmë duke u katandisur si Fahri Balliu i tretë, Agron Gjekmarkaj duket qartazi se ka humbur rrugën e intelektualit, të njeriut të lexuar, të njeriut që argumenton me qetësi dhe jo me zhurmë, njeriut që të jep faktet dhe jo bërtitjet, por në fakt i kthyer në një Fahri Balli, tashmë Agron Gjekmarkaj po ndiqet mesa duket vetëm nga tufa të ngushta militantësh, të cilët duke i çuar mesazhe po e kalojnë ende më shumë në delir, duke e “çmendur” Agronin, i cili mesa duket nuk po kontrollon dot më “madhështinë” që të jep ekrani, duke e përdorur artin e fjalës në mënyrën më të keqe të mundshme që nga një njeri intelektual që rrezatonte dije dhe mënçuri, tani të duket si një Fahri Balli, me numrin e rradhës nga pas./CNA.al

https://www.cna.al/2020/10/08/fahri-balliu-lufte-me-lulzim-bashen-kerkon-qe-klevisi-te-rivotohet-ne-tirane/

https://www.cna.al/2020/10/07/demokratet-e-pogradecit-skualifikojne-cunin-e-fahri-balliut-eleminohet-edhe-ish-kryetari-i-bashkise/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Denoncimi i Kryemadhit/ Kandidatët e LSI në Elbasan po kërcënohen nga prokurori…

Publikuar

-

Nga

Denoncimi i Kryemadhit/ Kandidatët e LSI në Elbasan po kërcënohen nga prokurori...

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka bërë një denoncim të fortë ndaj kryeprokurorit të Elbasanit Kreshnik Ajazi. Ajo tha se ky prokuror që është njëkohësisht dhe vëllai i Besjan Ajazit kandidat i Partisë Socialiste për deputet në Qarkun e Elbasanit po përdor postin për të kërcënuar kandidatët e LSI për të favorizuar vëllain e tij.

“Po ka pasur nga Prokuroria e Elbasanit. Nga kryeprokurori i Elbasanit, i cili po i hap rrugën vëllait të tij që do ta kandidojë në Bashkinë e Gramshit, Besjan Ajazi, që është shef i kabinetit të Taulant Ballës. Madje ajo tha se do t’I bëjë një letër KLP për të riparë emërimin e tij.

A nuk është publike kjo? E kam thënë edhe në një emision tjetër. E kam bërë publike këtë gjë. Do vazhdoja ta bëj edhe më tutje, ku do t’i bëj një letër Këshillit të lartë të Prokurorëve, ambasadave që kanë qenë të detyruara për të ndjekur procesin e reformës në drejtësi, sepse kam akoma shumë fakte të tjera të përdorimit të prokurorit të Elbasanit nga Taulant Balla dhe segmente të tjera për të ushtruar presion jo vetëm ndaj anëtarëve përfaqësues të LSI-së, por edhe shumë bizneseve apo individëve të tjerë, të cilët nuk kanë dëshirë ta përkrahin Taulant Ballën, sepse nuk u pëlqen fytyra e tij.

LEXO EDHE:  Basha fajëson Ramën për humbjen/Kishte skemë për kapjen e votës

LEXO EDHE:  Basha fajëson Ramën për humbjen/Kishte skemë për kapjen e votës

Por kjo nuk do të thotë që me qenë se nuk u pëlqen Taulant Balla atyre, ata duhet të shkojnë të paraqiten në Prokurori, që ta kenë si mjet përfitim qoftë politik edhe financiar”, shprehet Kryemadhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK/ Po bën krim me ndihmën e rreme ekonomike

Publikuar

-

Nga

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK/ Po bën krim me ndihmën e rreme ekonomike

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi, tregoi se ka depozituar në SPAK ditët e fundit një kallëzim penal për përfaqësuesin e qeverisë në Elbasan, Taulant Balla, pasi pretendon se ai po kryen një krim elektoral, duke ushtruar presin ndaj personave që janë pjesë e skemës së ndihmës ekonomike.

Bardhi tha se ekzistojnë provat se si personat e listës janë telefonuar, dhe u është thënë se do ta humbin ndihmën ekonomike që marrin nëse nuk votojnë PS, ose në rast tjetër, u është kujtuar atyre se dyfishimi i ndihmës deri në qershor, është vepër dhe meritë e Taulant Ballës.

Bardhi theksoi se prokuroria e ka shumë të lehtë të hetojë e të verifiokojë se telefonatat janë bërë nga shtabi i Taulant Ballës, dhe se në telefon janë marrë pikërisht qytetarët që janë përfitues të ndihmës ekonomike.

Jemi në një koalicion opozitar me LSI, nuk kemi ndasi programore. Edhe LSI ka në fokus të programit ekonominë, për shkak të gjendjes në të cilën ndodhet vendi. Më besoni vij nga një qark ku takoj çdo ditë qytetarë, të cilët nuk kanë para për të mbyllur ditën. Fokusi ynë është ndryshimi i situatës ekonomike në vend. Sot ne kemi një njeri që kontrollon gjithçka, pushtetin lokal, atë qendror, shantazhin mbi drejtësinë.

Vijnë njerëz në takim dhe na lutem të mos nxjerrim fotot, se thonë na heqin ndihmën ekonomike. Nga ana tjetër, në duart e zyrtarëve të PS kanë përfunduar para të pista, që do të përdoren në fushatë. Unë kam dorëzuar dje në SPAK një kallëzim penal ndaj Ballës, pasi kemi raste konkrete ku persona nga shtabi i tij elektoral marrin persona me ndihmë ekonomike në telefon dhe i kërcënojnë me heqjen e ndihmës, nëse nuk votojnë për PS.

Ne i kemi identifikuar të gjitha numrat që marrin qytetarët. Ose marrin njerëz në telefon dhe iu thonë “Ndihma ekonomike iu është dyfishuar nga Taulant Balla”. Kjo është kriminale. Mjafton një hetim nga SPAK për të verifikuar numrat e telefonit. Janë telefonuar të gjithë personat që marrin ndihmë ekonomike në Qarkun e Elbasanit”, tha demokrati./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Duhet të kesh dosje abuzive që të jesh në LSI”/ Kryemadhi-Veliajt: Qen që të kafshon dorën

Publikuar

-

Nga

“Duhet të kesh dosje abuzive që të jesh në LSI”/ Kryemadhi-Veliajt: Qen që të kafshon dorën

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj u shpreh ditën e sotme se është bërë kriter që të jesh kandidat i LSI-së, sa më të madhe ta kesh dosjen, aq më të madhe duhet ta kesh haraçin për të shpenzuar në fushatë. Ai shprehet se duhet të kesh dosje abuzimesh në SPAK që të jesh pjesë e listës së LSI-së.

Këtyre akuzave u është përgjigjur Monika Kryemadhi, e cila gjatë një interviste për “Çim Peka Live” se Veliaj kur flet për SPAK e ka për vetën e tij sepse dosjen po ja përgatit Rama me shumë devotshmëri.

Ajo tha Erion Veliaj nuk i blen dot kandidatët e LSI me shantazhe dhe me drejtoresha bukuroshe. Po ashtu ajo paralajmëroi zhvillime në lidhje me kryetarin e bashkisë.

“Kam përshtypjen që e ka për veten e tij, të cilën po ia përgatit mister Rama dhe po ja bën me devotshmërinë më të madhe. Sepse shikon që konkurrenca që ka për marrjen e partisë pas 25 prillit nga zoti Veliaj është shumë e madhe.

Dhe ai e di shumë mirë që zoti Veliaj është qeni që kafshon dorën, edhe pse ai e ka ushqyer dhe e ka sjellë sot deri këtu, nuk ka për ta lejuar. Për sa i përket kandidatëve të LSI-së, Zoti Veliaj dhe kushdo tjetër që është pas zotit Veliaj, ta ketë të qartë që asnjë kandidat i LSI-së, jo vetëm që nuk e kërcënon e nuk e blen dot, por as nuk mundet qoftë duke i çuar edhe drejtoreshat simpatike të bashkisë, qoftë edhe duke i çuar edhe bukuroshet e shtojzovallet e grupeve të eskortës së bashkisë dhe të kryeministrisë. Është e pamundur të tjetërsojë atë që duhet.

LEXO EDHE:  Çështja “Xhafaj”/ Basha mesazh të koduar  Ramës

LEXO EDHE:  Basha fajëson Ramën për humbjen/Kishte skemë për kapjen e votës

Zoti Veliaj ta gëzojë inceneratorin e Tiranës dhe do të flasim në ditët në vazhdim, që të mos i konsumojmë të gjithë fishekët sot. Do të keni lajme, fakte e dokumente pafund, por ajo që është e rëndësishme sot është pse qytetarët duhet të shkojnë të votojnë më 25 prill LSI-në.

Po nuk iu pëlqeu LSI-ja, të votojnë PD-në. Po nuk i pëlqeu PD-ja, të votojnë çdo kandidat tjetër, vetëm Rilindjen e Edi Ramës mos ta votojë. Është kaq e thjeshtë”, tha Kryemadhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE