Connect with Us

Shpallja dëshmorë e viktimave të 21 janarit/ Tomorri: Tallje e pështirë për të bërë politikë

Politikë

Shpallja dëshmorë e viktimave të 21 janarit/ Tomorri: Tallje e pështirë për të bërë politikë

Publikuar

-

Nga Klodian Tomorri/ Bejtja, premtimet elektorale dhe Ligji i Direktorit

Kryeministri Edi Rama njoftoi sot se katër personat e vrarë në protestën e 21 janarit, do të shpallen dëshmorëe të kombit.

Por sipas gazetarit Klodian Tomorri, shpallja dëshmor në këtë rast është totalisht e paligjshme dhe një tallje e pështirë për të bërë poltikë.

Askush nuk flet. Por shpallja deshmor e kater qytetareve qe humben jeten ne 21 janar eshte totalisht e paligjshme.

Ligji per statusin e deshmorit te atdheut i ka te percaktuara qarte kriteret se kur jepet statusi i deshmorit. Kur ke rene ne lufte per mbrotjen e Atdheut, kur ke rene ne krye te detyres etj etj.

Ka nje nen qe flet per shtetasit shqiptar qe humbasin jeten ne tubime paqesore per respektimin e te drejtave themelore te njeriut. Po nuk eshte rasti. Nuk u mbrojt asnje e drejte apo liri themelore e njeriut ne protesten e 21 janarit. Ishte nje proteste politike e drejte. Por kaq.

Paralelisht, nese meritojne statusin e deshmorit 4 qytetaret e vrare ne 21 janar, po Klodian Rrasha pse nuk e meriton? Shteti e vrau edhe ate. Madje pa asnje shkak.

Viktimat e 21 janarit kerkojne drejtesi. Dhenia e statusit te deshmorit eshte tallje e peshtire per te bere politike. Se ketu eshte bere rruge. Shteti i blen padrejtesite qe ben me leke dhe me ofiqe. E tregtojne jeten e njeriut njesoj si ne pazarin e gjese se gjalle.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Konflikti Palestinë-Izarel/ Ironizon Spahiu: Jemi popull pa ‘shtyllë kurrizore’

Publikuar

-

Nga

Nga Kreshnik Spahiu/ “Shqipëria Fiton” nëse votohet Amerika, dhe jo Monika

Ish kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu ka reaguar lidhur me situatën e tensionuar mes Palestinës dhe Izraelit.

Spahiu shprehet se ne jemi një popull pa ‘shtyllë kurrizore’. Ai shton se partitë politike në vendin tonë kanë zgjedhur të heshtin në lidhje me këtë konflikt.

“Në shekuj kombi ynë ka qenë i ndarë dhe pa vizion partneriteti historik: Brenda një shekulli kemi ndërruar 30 popuj miq, dhe i kemi bërë armiq: Turqit, grekët, italianët, serbët, Jugo-sllavët, kubanezët, Vietnamezët, rusët, kinezët, amerikanët, gjermanët, francezët… Së fundmi për turpin tonë jemi ndarë si popull në dysh:

– Tifoza pro Palestinës

– Tifoza pro Izraelit

Thjesht tregojmë mediokritetin dhe mungesën e një shtylle kurrizore si komb i pa përcaktuar për të ardhmen tonë. Jo vetēm kaq por dy shtetet shqiptare dhe 200 partitë politike në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të Zi kanë zgjedhur heshtjen”, shkruan Spahiu./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kush mund të drejtojë PD nëse largohet Basha?/ Arben Imami: Do bëjmë gati kandidatin

Publikuar

-

Nga

Kush mund të drejtojë PD nëse largohet Basha?/ Arben Imami: Do bëjmë gati kandidatin

Ish-deputeti Arben Imami, është pyetur se kush mund të jetë kryetari i PD-së nëse Lulzim Basha jep dorëheqjen.

Teksa ishte i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, Imami tha se “Grupi për PD” është duke zgjedhur dhe bërë gati një kandidat për postin e kreut të PD-së.

Ai deklaroi se drejtimin e PD-së mund ta bëjë më mirë edhe një kandidat i paprovuar që ka eksperiencë në PD.

“Nuk janë hapur zgjedhjet. Ne si grup, “Grupi për PD” meqënëse ka një kohezion të mjaftueshëm pikëpamjesh dhe marrëdhëniesh besoj se do arrijmë të nxjerrim 1 ose më shumë kandidat që zgjedhjet e ardhshme në parti. Do ta bëjmë gati kandidatin, absolutisht jo s’mund të them që jam unë. Një kandidat i paprovuar që ka eksperiencë në PD, mund ta bëjë më mirë se Basha që ka provuar që nuk e bën dot”, theksoi Imami pa dhënë asnjë emër./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Berishën e sulmonin, por e donin”/ Imami: Me Bashën tallen se nuk fiton dot

Publikuar

-

Nga

“Berishën e sulmonin, por e donin”/ Imami: Me Bashën tallen se nuk fiton dot

Ish-deputeti i PD-së Arben Imami, nuk i ka kursyer kritikat për kryetarin e opozitës Lulzim Basha, pasi humbi zgjedhjet parlamentare me rezultat të thellë.

Imami ka bërë një krahasim të shkurtër me ish-kryeministrin dhe ish-liderin historik të PD-së Sali Berisha, ku deklaroi se këtë të fundit pavarësisht se e sulmonin, edhe e donin.

Ai tha se e kundërta ndodh me Bashën, për të cilin theksoi se po tallen me të se nuk fiton dot kundrejt kryeministrit Edi Rama.

LEXO EDHE:  Përzgjedhja e hetuesve të BKH-së/ Berisha zbardh prapaskenat: Oficerë policie në lidhje me krimin, kaluan testimin në mënyrë fiktive

LEXO EDHE:  Përzgjedhja e hetuesve të BKH-së/ Berisha zbardh prapaskenat: Oficerë policie në lidhje me krimin, kaluan testimin në mënyrë fiktive

“Berishën e sulmonin, nuk  kanë lënë fjalë pa i thënë, e urrenin shumë, por e donin shumë. Problemi është që këtë nuk e urren njeri, me këtë tallen. Nuk fiton dot. Unë e kam ditur para 2 vjetësh”, nënvizoi ish-deputeti në emisionin “Zonë e Lirë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE