Connect with Us

Rikthim në auditore, apo online?/ Merret vendimi për universitetet

Sociale

Rikthim në auditore, apo online?/ Merret vendimi për universitetet

Publikuar

-

Është mbledhur pasditen e sotme Komiteti Teknuik Eksperëve, për tu njohur me masat e reja, dhe vendimin për universitetet. Kryetarja e Komitetit të Ekspertëve, Mira Rakacolli, bëri me dije se ditët e funfit është parë një rritje e rasteve të të infektimeve, dhe sidomos tek moshat e reja. Për këtë, në të mirë të shëndetit të studentëve por dhe të afërmëve të tyre, Rakacolli bëri me dije se mësimi për universitetet do të vijojë online. “Rritja e numrit, bën që të shpërndahet infeksioni edhe në qytetet ku ka pak raste. Vendosëm që mësimdhënja të vijojë online në të mirë të shëndetit të vetë studentëve dhe të afërmeve të tyre. Është një vendim që nuk është i lehtë, nuk është vetëm për vendin tonë

Është mbledhur pasditen e sotme Komiteti Teknik Ekspertëve, për t’iu njohur me masat e reja, dhe vendimin për universitetet.

Kryetarja e Komitetit të Ekspertëve, Mira Rakacolli, bëri me dije se ditët e fundit është parë një rritje e rasteve të të infektimeve, dhe sidomos tek moshat e reja.

Për këtë, në të mirë të shëndetit të studentëve por dhe të afërmëve të tyre, Rakacolli bëri me dije se mësimi për universitetet do të vijojë online.

“Nga 6 janari kemi pasur rritje javore. Kjo është shoqëruar me rritje te moshat 16- 24 vjeç.

Pavarësisht se skemi rritje të vdekjeve sikurse mund të kemi në vende të tjera këto flasin për ngushtim. Prandaj në mbledhjet që kemi zhvilluar kemi vendosur që krahas masave që kanë për ta vazhduar, orës policore dhe ndalimi i fluturimeve me Britaninë… Edhe mësimi menduam  të vazhdojë online. Edhe prania në konvikte e shton rrezikun e infeksionit, ato mund të kthehen në vatra të sëmundjeve.

LEXO EDHE:  Dixhitalizohen vërtetimet, së shpejti online, në çdo kohë dhe pa asnjë kosto

Dihet se Tirana e ka numrin më të lartë. Ardhja e studentëve bën që të shpërndahet infeksioni dhe në ato qytete që i kemi kontrolluar. Ky nuk ishte një vendim i lehtë për tu marrë.

Në mënyrë unanime pas diskutimeve vendosëm që ta vazhdojmë edhe pak këtë sepse është në të mirë të shëndetit të studentëve të të afërmeve dhe të familjarëve të tyre. Është një vendim që është marrë dhe në shumë vende të botës. NË SHBA, Kanda, Angli”,deklaroi ajo./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Kemi rritje të shtrimeve në spitale”/ Brataj tregon qytetet me më shumë të infektuar

Publikuar

-

Nga

Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj ka bërë me dije se kemi një rritje të shtrimeve në spitale, për shkak të infektimve me Covid.

Sipas Bratajt, maksimumi i shtrimeve në spital është arritur me 15 shkurt. Ndërkohë Tirana mbetet në krye të listës për numrin më të madh të të infektuarve.

“Fakti pozitiv është te kontrolli i indiktarëve të infeksionit. Ka një ulje të lehtë të numrave. 598 vizita në banesë në datën 15. Nga 2500 thirrje që kemi pasur në 24 orë kemi shkuar në 2300. Më rëndësishme është numri i shtrimeve në spital.
Numri i shtrimeve nga 44 në 26 janar duke u rritur në datën 8 shkurt, duke arritur maksimumin me 15 në 119. Ska rritje proigrasive të thirrjeve për ndihmë dhe vizitave në banesë situate në kontroll. Sa i përket spitaleve rajonale ndihmojnë në menaxhim të situatës. Tirana, Fieri, Durrësi, Korça, Shkodra, Vlora, Elbasani dhe Dibra vijojnë të jenë në listën me numrin më të lartë të të infektuarve”, tha Brataj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Situata nga Covid/ Komiteti Teknik i Ekspertëve merr vendimin për masat shtrënguese

Publikuar

-

Nga

Komiteti i Ekspertëve merr vendimin/ Ja masat që do të hyjnë në fuqi

Komiteti Teknik i ekspertëve në mbledhjen e sotme ka deklaruar se do të mbeten në fuqi masat kufizuese të dy javëve të para.

Duke analizuar situatën nga Covid, Komiteti i Eksperëtevë ka vendosur që të vazhdojmë të mbetemi në ato masa që u prezantuan dy javë më parë.

Masat që mbeten në fuqi është kufizimi i lëvizjeve që nga ora 20:00 deri në orën 7:00 të mëngjesit.

LEXO EDHE:  Dixhitalizohen vërtetimet, së shpejti online, në çdo kohë dhe pa asnjë kosto

LEXO EDHE:  “Rritja e shifrave sinjal alarmi”/ Brataj: Situata kritike, Komiteti do dalë me një vendim

“Duket se situata në vend është delikate një situatë që meriton vëmendje por duket se nga shifrat kemi një situatë të qëndrueshme dhe në ditët e fundit ka një tendencë ulje të indikatorit R nga 1.1 në 1.05. Masat që u propozuan para dy javësh kanë dhënë efekt. Ne do të vijojmë të mbetemi aty duke i vlerësuar ngushtësisht në kohë të shkurt “, u shpreh Rakacolli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Sot fillon vaksinimi për mjekët dhe infermierët në Berat

Publikuar

-

Nga

Ditën e sotme pritet të fillojë vaksinimi për bluzat e bardha edhe në qytetin e Beratit.

Vaksinimi do të bëhet në hollin e pallatit të kulturës “Margarita Tutulani” ku pritet të jetë dhe kryeministri Edi Rama. Ndërkohë krahas vaksinimit të mjekëve vijon edhe vaksinimi i të moshuarve mbi 80 vjeç dhe personelin kujdestar të tyre në azile.

Kujtojmë se pak ditë më parë në vendin tonë mbërritën dhe 8190 të tjera të vaksinës Pfizer./CNA.al

LEXO TE PLOTE