Connect with Us

Pse duhet të përqafojmë pemët?/ Këto janë përfitimet sipas studiuesve

Life Style

Pse duhet të përqafojmë pemët?/ Këto janë përfitimet sipas studiuesve

Publikuar

-

Pse duhet të përqafojmë pemët?/ Këto janë përfitimet sipas studiuesve

Fatkeqësisht, për shkak të distancës shoqërore dhe masave për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, ne nuk mund të vazhdojmë me normalitetin.. Edhe nëse mund të takojmë njerëzit më të dashur për ne, kontakti fizik duhet të shmanget për të shmangur rritjen e infeksioneve dhe e gjithë kjo duhet të respektohet për sigurinë e tyre por edhe tonën.

Por si mund ta lehtësojmë këtë ndjenjë shkëputjeje dhe këtë mungesë të kontaktit fizik? Epo, një praktikë e tillë e lashtë mund të jetë shumë e dobishme dhe konsiston në përqafimin e pemëve. Por pse duhet të përqafojmë pemët? Brenda këtij artikulli ne do t’i përgjigjemi kësaj dhe pyetjeve të tjera. efektet e dobishme

Disa studime gjatë viteve kanë konfirmuar se qëndrimi në natyrë na lejon të marrim përfitime të mëdha. Ndër këto, ulja e stresit . Kalimi i kohës vetëm në natyrë bën që presioni i gjakut të bjerë për individët me presion të lartë të gjakut. Për më tepër, kjo praktikë zvogëlon efektet e sëmundjeve për shkak të një jetese të vrullshme.

A funksionon përqafimi i një peme nëse na mungojnë të dashurit tanë?

Për më tepër, përqafimi i një peme duket se ka efekte edhe më të dobishme. Në fakt, kontakti njerëzor është një nga nevojat kryesore për ne qeniet njerëzore. Në këtë periudhë historike në të cilën fatkeqësisht shumë prej nesh janë privuar nga ajo, pemët mund të vijnë në ndihmë tonë. Ata jo vetëm që “zëvendësojnë” momentalisht të dashurit tanë, por gjithashtu japin përfitime të tjera. Gjesti i thjeshtë i përqafimit të një peme zvogëlon ankthin , përmirëson pulsin dhe gjithashtu rrit nivelet e oksitocinës. Rezulton në një rritje të serotoninës, hormoni i famshëm i lumturisë.

LEXO EDHE:  Pse njëra anë e fytyrës tuaj është më tërheqëse se tjetra/ Ja çfarë thonë studiuesit

Brenda mjekësisë japoneze, për më tepër, pretendohet se është e mundur të ndjehet energjia e pemës, e cila, duke qenë një qenie e gjallë, jep lumturi dhe ndihmon në shërimin e mendjes dhe trupit.Kjo praktikë është shumë e ngjashme me një lloj meditimi. Në fakt, duke përqafuar një pemë, terpenet mund të absorbohen . Duke stimuluar kështu prodhimin e neurotransmetuesve të shëndetshëm. Ju duhet ta dini që, në fakt, ekziston një disiplinë e vërtetë terapeutike, silvoterapia.

Sipas kësaj disipline, do të ishte e nevojshme të përqafohej pema e zgjedhur për 15 minuta për të korrur përfitimet. Jo më stres, duke ndjerë një ndjenjë kënaqësie të barabartë me atë të përqafimit njerëzor. Dhe këtu është arsyeja pse duhet të përqafoni një pemë nëse keni nevojë për dashuri. Derisa të jetë e mundur të ktheheni duke përqafuar të dashurit tuaj, ju mund ta kompensoni këtë mungesë falë pemëve dhe nëse nuk funksionon, të paktën mund të shijoni përfitimet e ajrit të pastër./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Showbizz

Nuk e ndal as operacioni i vështirë/ Dafina Zeqiri zbulon surprizën për fansat

Publikuar

-

Nga

Nuk e ndal as operacioni i vështirë/ Dafina Zeqiri zbulon surprizën për fansat

Pak ditë më parë, këngëtarja Dafina Zeqiri zbuloi se kishte kaluar një situatë shumë të ndrëlikuar shëndetësore. Për shkak të lëndimit të disa ligamenteve në gju, ajo i ishte nënshtruar një operacioni.

“Kanë qenë 5 javë të gjata”, shkruante Daffina në një postim në Instagramin e saj ku tregonte momentet në spital.

Ajo tregoi se i fejuari i saj Dj Geek, i kishte qëndruar pranë dhe ishte kujdesur gjatë gjithë kohës për të.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by DAFINA ZEQIRI (@dafina.zeqiri)

Por pavarësisht operacionit, ajo nuk ndalet kur vjen puna tek muzika. Dafina ka zbuluar se javën e ardhshme do të vijojë me xhirimet e klipit “Duro”.

LEXO EDHE:  Këmbëngul Pipero/ Nuk është e nevojshme mbajtja e maskës në rrugë

LEXO EDHE:  Me anë të nëntë vëzhgimeve të ndryshme kërkuesit arritën të zbulojnë disa prej profesioneve që i bëjnë njerëzit më të lumtur. Sipas tyre, inxhinierët kanë punën më të lumtur në botë, e ndjekur nga mësuesit dhe infermierët. Fermerët, parukierët dhe punonjësit e bukurisë duket se janë larg kësaj liste ashtu si edhe përfaqësuesit e fesë. Me interes ishte edhe zbulimi i një lidhjeje midis pagës dhe lumturisë në profesione të tilla si koshtar, asistent personal dhe punonjësit e ndërtimit. Sipas vëzhgimit ja lista e punëve më të lumtura në botë. Gjashtë në nëntë njerëz zgjodhën inxhinierin. Pesë në nëntë profesionin e mësuesit. Pesë në nëntë atë të infermierit, e pas tij asistenti personal, kopshtari, punëtorët e ndërtimit.

E emocionuar! Këtë javë do të nisim xhirimet për “Duro”, gjithashtu e lumtur që s’kam nevojë të kërcej pasi s’mund të bëj asnjë lëvizje për shkak të ndëhyrjes”, shkruan Dafina në postim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Gjykata e dënoi me burg/ Ja si e priti Fjolla Morina vendimin

Publikuar

-

Nga

Ditën e djeshme Gjykata e Kukësit mori vendimin dënim me burg për këngëtaren Fjolla Morina.

Ndryshimi i masës së sigurisë është bërë në mungesë të këngëtares, pasi ajo është arratisur prej javësh nga banesa ku ndodhej në arrest shtëpie.

Pas arratisjes Fjollës iu shtua edhe një tjetër akuzë për veprën penale “Largimi i të burgosurit nga vendi i qëndrimit”.

Ndërkohë që Gjykata ka marrë këtë vendim, Fjolla nga ana tjetër në arrati dhe po shijonte mbrëmjen me të fejuarin dhe mikeshën e saj./ CNA.al

 

LEXO EDHE:  Kanella ul sheqerin në gjak/ E vërtetë apo mit?

LEXO EDHE:  Kanella ul sheqerin në gjak/ E vërtetë apo mit?

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Një fatlume si Orinda/ Ja komenti që i bën vjehrra në fotot e fundit

Publikuar

-

Nga

Një fatlume si Orinda/ Ja komenti që i bën vjehrra në fotot e fundit

Moderatorja Orinda Huta ka realizuar një set shumë të bukur fantastik duke sjellë ngjyrat e pranverës me veshjen e saj.

Komentet komplimentuese kanë qenë të shumta, por ai që tërhoqi vëmendjen e të gjithëve ishtte komenti i vjehrrës së saj, nënës së Turjan Hyskos.

Lulja më e bukur e stinës”, shkruan vjehrra e saj duke treguar se mes tyre ka një marrëdhënie perfekte.

Kujtojmë se së fundi Orinda po përflitet për shtatzëni, detaji që është kapur nga ndjekësit pas komenteve të mikeshave të saj në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Studiuesit: Lotët e zogjve dhe zvarranikëve kanë një përbërje kimike të ngjashme me ato të njerëzve

LEXO EDHE:  “Të rinjtë në Korçë fitojnë sot 1-8 mijë euro në muaj”/ Rama zbërthen platformën ‘Shqipëria 2030’

Xhemi Shehu komentoi tri zemra në foton e Orindës dhe Turit po kështu edhe Marçela Lati, e cila ka zgjedhur ngjyrën rozë për zemrën, duke na zbulaur se nëse është e vërtetë çifti mund të jetë në pritje të një vajze./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Orinda Huta (@orindahuta)

LEXO TE PLOTE