Connect with Us

PS-PD nxjerrin skenarin për të shkërrmoqur LSI

Politikë

PS-PD nxjerrin skenarin për të shkërrmoqur LSI

Publikuar

-

PS-PD nxjerrin skenarin për të shkërrmoqur LSI

Perandoria e Ilir Metës ka nisur të shkërrmoqet. Lëvizja Socialiste për Integrim, e cila u ngrit nga emra të njohur dhe arriti të kishte një mbështetje të madhe nën drejtimin e Metës, ku dhe doli forca e tretë por edhe si një forcë kyç për të formuar qeverinë, po arrin të kap fundin nën udhëheqjen e Monika Kryemadhit.

Pakti PD-PS në 17 maj 2017 ishte goditja e parë që mori partia e presidentit, e cila si një marrëveshje e fshehtë kishte për qëllim shkërmoqjen e LSI.

Edhe sot, Rama-Basha kanë nisur tentativat në prapaskenë që në zgjedhjet e 25 prillit 2021 “perandorinë” e Metës dhe Kryemadhit ta nxjerrin jashtë loje. Këtë gjë e ka pranuar edhe numri dy i PS Taulant Balla, i cili u shpreh se kanë rënë dakord me Lulzim Bashën që partinë e Metës ta çojnë skrap.

“LSI është në një proces shkërmoqje. Figura politike të tyre kanë kërkuar të afrohen në PS. Ajo që po ndodh është që me Lulzim Bashën kemi rënë dakord, ai në 2017, ne tani, që LSI-në ta çojmë për skrap. Për këtë po punojmë të gjithë së bashku”, u shpreh Balla.

Por si po shkatërrohet LSI nën drejtimin e Monës?

Duket qartë se pas largimit të Ilir Metës nga LSI, deputetët dhe këshilltarët nuk po i binden më Kryemadhit dhe kanë filluar zyrtarisht largimet nga kjo parti. Largimi i Robert Bitrit, Spartak Brahos, Lefter Kokës, Nasip Naços, Gledion Rehovicës apo edhe ish-drejtori i portit të Durrësit dhe ish-drejtori i Aviacionit Civil, Aleksandër Lipivani kanë sjellë tkurrjen e partisë së presidetit. Por mes të larguarëve ka edhe këshilltarë bashkiak, të cilët janë bashkuar me PS.

LEXO EDHE:  Lubonja nxjerr zbuluar Bashën

Këto veprime po tregojnë se zyrtarisht ka nisur shkrirja e LSI. Partia e Monës prej disa kohësh është përfshirë nga një krizë e brendshme. Edhe pse ajo e ka evituar këtë fakt, duke mos e pranuar, një krizë e tillë sa vjen dhe bëhet më e dukshme.

Por frika e shëmbjes së perandorisë Meta-Kryemadhi ka nisur edhe shantazhet me videopërgjime ndaj të larguarëve. Por ndonëse deri dje ishin pjesë e LSI, sot Meta po i akuzon të larguarit si persona të inkriminuar dhe se sipas tij me ikjen e tyre është pastruar partia. Kreu i shtetit zgjedh të mos i quajë më as bashkëpunëtorë ato që janë larguar nga forca politike që ai vetë themeloi, mes tyre edhe Nasip Naço.

Frika e rrënimit të LSI ka sjellë sjellje antikushtetuese nga ana e presidentit. Meta është zhveshur tërësisht nga kostumi i presidentit dhe ka nisur fushatën për LSI duke zhvilluar një sërë takimesh. Kjo lë të kuptohet që vetë Meta nuk i beson dot partinë Monës, sepse ai po e sheh që perandorinë që e ngriti vetë, po i bie para syve.

Tashmë edhe në sondazhet në mediat pranë opozitës e nxjerrin LSI më të dobët se kurrë, gjë që tregon se mbështetja e qytetarëve tek partia e Metës dhe Monës ka rënë aq shumë, saqë as televizionet e tyre nuk po i nxjerrin dot “fitimtarë”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

I tejkaloi pritshmëritë në zgjedhje/ Nebijaj: Votat që mora një mesazh i fortë për politikën

Publikuar

-

Nga

I tejkaloi pritshmëritë në zgjedhje/ Nebijaj: Votat që mora një mesazh i fortë për politikën

Ori Nebijaj nuk njihet thjesht si moderator por është shumë e njojur edhe në politikë. Nebijaj ishte pjesë e listave të PD në zgjedhjet e 25 Prillit ku arriti të merrte 5599 vota por nuk u bë pjesë e Kuvendit.

E ftuar në emisionin “Breaking” në Top News ajo ka zbuluar se cilat janë projektet me të cilat do të merret pas zgjedhjeve.

Jemi përpara sezonit veror dhe është sezoni i katërt i pushimeve në “Pushime on Top”. Është e padiskutueshme rikthimi i programit, nuk mund të mungojë, është një nga prodhimet më të bukura verore. Nuk mund të mungojë kurrsesi”,u shpreh Nebijaj.

Përsa i përket votave që ka marrë në zgjedhjet e 25 prillit Ori është shprehur se votat  që mori janë një mesazh i fortë për të gjithë politikën.

LEXO EDHE:  Ushtari i diktaturës në krye të SPAK/ Hije dyshimi mbi integritetin e anëtarëve

LEXO EDHE:  Hapja e PD/ Patozi: Nuk më intereson fare çfarë bën brenda vetes

Ka një numër votash që është frymë dhe pëlqim që ti nuk e kupton dhe nuk ta prek dot njeri. Ka një votë qytetari që nuk preket, e kjo është edhe vota që erdhi te kandidatura ime, e cila u perceptua si një frymë e re. Rreth 6 mijë vota janë shumë kur je një individ i vetëm e nuk ke një strukturë të mirëfilltë, apo dikë që të mbështet financiarisht. Mendoj se votat që mora dhanë një mesazh të fortë për të gjithë politikën”, ka thënë Ori Nebijaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

A u takua Meta me anëtarët e Agimit të Artë?/ SHISH paralajmëroi Presidentin

Publikuar

-

Nga

Në mbledhjen e Komisionit të Posaçëm Hetimor për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta, është trajtuar dhe një informacion i mbërritur nga Shërbimi Informativ Shtetëror.

Sipas gazetarit të Top Channel Muhamed Veliu, SHISH ka paralajmëruar Presidentin të mos takohet me dy persona, pasi sipas SHISH ata kishin lidhje me Agimin e Artë.

Në lidhje me këtë informacion, Komisioni Hetimor kërkon t’i shkojë deri në fund për të mbërritur në përfundimin nëse presidenti Meta e ka marrë seriozisht këtë paralajmërim të SHISH, shkruan TCH.

LEXO EDHE:  Mbledhja e Asamblesë/ Kryesia e PS merr vendimin e papritur

LEXO EDHE:  Lubonja nxjerr zbuluar Bashën

Por, mbetet e paqartë nëse kreu i shtetit është takuar apo jo me këta dy persona gjatë fushatës elektorale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ajet Zyberi në krye të IMT/ Ministri i Brendshëm prezanton zëvendësin e Dallëndyshe Bicit

Publikuar

-

Nga

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi ka prezantuar sot, kreun e Inspektoratit të Mbrojtjes së Territorit.

Ajet Zyberi është emëruar në vend të Dallëndyshe Bicit e cila kandidonte për deputete në zgjedhjet e 25 Prillit.

Bici nuk arriti të zgjidhej deputete, por pas garës u emërua nga kryeministri Edi Rama në postin e zv/ ministres së Mbrojtjes.

Ajet Zyberi ka qenë  Drejtor i Policisë së Korçës në kohën kur Ministër i Brendshëm ishte Saimir Tahiri.

LEXO EDHE:  Basha publikon dëshmi nga seanca gjyqësore/ Avokati: S’flas, të mbush xhepin

LEXO EDHE:  Klajda Gjosha: LSI, partia e qytetarëve që kanë nevojë të dëgjohen

Zyberi ka disa vite që është liruar nga Policia e shtetit, ndërsa me ndryshimet e fundit ligjore IKMT, ka kaluar në varësi të Ministrisë së Brendshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE