Connect with Us

Keidi Baren e duan në Serinë A, Espanjoli i vendos çmimin e lartë

La Liga

Keidi Baren e duan në Serinë A, Espanjoli i vendos çmimin e lartë

Publikuar

-

Keidi Bares i kanë mjaftuar pak muaj në radhët e Espanjol për t’u kthyer në një nga emrat më të lakuar të klubit katalanas. Pas një fillimi të vështirë, ai është kthyer në një element kyç për mesfushën e kësaj skuadre që duket në rrugën e duhur për tu kthyer në La Liga.

Por mediat katalanase raportojnë se sido që të shkojnë gjërat, për Baren ky ndoshta është viti i fundit që luan në kategorinë e dytë, pasi ka interes konkret nga klubet elitare, në Spanjë dhe Itali. Disa skuadra e kishin kërkuar që në verë futbollistin, kur Espanjol pagoi 2 milionë euro për ta blerë nga Malaga.

Edhe pse ishte blerja më e shtrenjtë e verës, numri i madh i lojtarëve në përbërje nuk e lejonte në bazë të rregulloreve ta regjistronin mesfushorin përfaqësues dhe disa ekipe, si Parma, Specia e Piza në Itali, kërkuan të huazonin me të drejtë blerje futbollistin e përfaqësueses shqiptare. Oferta të ngjashme erdhën edhe nga klube spanjolle.

Sipas “La Grada”, gazetë e cila shkruan vetëm për Espanjol, klubi refuzoi këto kërkesa, pasi ishte I sigurt se mund të regjistronte futbollistin, ashtu siç ndodhi. Një bast i fituar pasi tani Bare është i palëvizshëm në radhët e kësaj skuadre. Por kjo nuk ka zbehur interesin për të, përkundrazi. I njëjti burim sqaron se kontaktet mes palëve vazhdojnë, edhe pse nuk është bërë asnjë ofertë zyrtare. Megjithatë, tani Espanjol e di mirë se çfarë ka në dorë dhe i ka vendosur Bares një çmim shumë të lartë si klauzolë largimi, 10 milionë euro, duke bërë të qartë se nuk e shet poshtë kësaj shume.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

“Më thanë që je i vjetër dhe nuk luan dot në nivele të larta”, Suarez flet sërish për trajtimin nga Barcelona

Publikuar

-

Nga

Luis Suarez duket se nuk i del e keqja me mënyrën se si u trajtua nga Barcelona, teksa drejtuesit katalanas, së bashku me trajnerin Ronald Kuman i thanë se tashmë ishte i vjetër dhe nuk mund të luante në nivele të larta. Kjo pjesë duket se e ka prekur sulmuesin që me Atletiko Madrid po tregon se blaugranët gabuan, teksa shënon vazhdimisht në Madrid dhe po udhëheq ekipin drejt titullit.

“Ajo që vërtet më bezdisi ishte se më thanë se isha i vjetër dhe se nuk mund të luaja në nivele të larta. Kjo është ajo që nuk më pëlqeu. Nëse unë nuk do të kisha bërë asgjë për tre apo katër vite, atëherë do t’i kuptoja, por unë në çdo sezon kam shënuar më shumë se 20 gola. Kam pasur gjithnjë statistikat më të mira pas Mesit.

Sot, e shohim se nuk është e lehtë të luash për Barcelonën. Shumë lojtarë që firmosën me klubin, nuk kanë pasur atë nivelin që pritej. Unë luajta për gjashtë vite me Barcelonën duke mbajtur nivel të lartë dhe duke përmbushur pritshmëritë. Te Barcelona kanë ndryshuar rrethanat, klubi duhet të ndryshojë. Unë e pranova këtë, e vetmja mënyrë që më shqetësoi ishte mënyra si ndodhi. Meritoja më shumë respekt”, u shpreh Suarez.

LEXO TE PLOTE

La Liga

“Football Leaks”: Real Madrid mori 200 milionë euro nga kompani në parajsat fiskale

Publikuar

-

Nga

Real Madrid rrezikon të përfundojë nën hetim për evazion fiskal, pasi ka përfituar nga pagesa të cilat kanë si burim kompani me bazë në parajsat fiskale në Ishujt Kajman, gjë që nuk lejohet nga shteti spanjoll.

“Football Leaks” ka zbuluar dokmentet e radhës që implikojnë madrilenët, të publikuara nga portali “InfoLibre”. Fondi “Providence” ka derdhur në arkat e klubit 200 milionë euro, nëpërjet dy kompanive që kanë qendrën e tyre në Ishujt Kajman, kompani të cilave klubi u ka kaluar pjesë të të drejtave të marketingut.

Sipas dokumentave të publikuar, shifra në total do të jetë 500 milionë euro për dy vite. Në këmbim të kësaj shifre, kompanitë në fjalë do të gëzonin 23,75% të rritjes së të drejtave tregtare të klubit si sponsorizimet, shitja e të drejtvae për platformat dixhitale, etj. Pagesa e parë prej 200 milionë eurosh përfshinte katërvjeçarin 2017-2021.

Dokumenti tregon se Real Madrid nuk e kishte firmosur akordin direkt me “Providence”, por me një kompani që kontrolloher nga ky fond, me qendër në Luksemburg dhe me një kapital bazë prej vetëm 20 mijë eurosh, pas të cilës fshiheshin këto dy kompani gjigande me qendër në Ishujt Kajman, një nga parajsat fiskale më të njohura në botë.

LEXO TE PLOTE

La Liga

VIDEO/ Barcelona për “faqe të zezë”, ngec në shtëpi ndaj Kadizit

Publikuar

-

Nga

Barcelona ka treguar edhe sot se është duke kaluar një moment të vështirë, teksa është ndalur në barazim 1-1 ndaj Kadizit.

Ishte Leo Mesi që zhbllokoi sfidën, duke shënuar nga pika e bardhë e penalltisë në minutën e 32’. Pas kësaj katalanasit vazhduan të krijojnë raste të shumta, por nuk ia dolën të dyfishonin rezultatin. Kur të gjithë mendonin se fitorja ishte e siguruar nga skuadra e Kuman, pas rasteve të shumta, erdhi edhe barazimi.

Në minutën e 89’ Kadiz fiton penallti, e cila u shndërrua në gol nga Fernandez, duke i rrëmbyer kështu barazimin në shtëpi Barcelonës, e cila mbetet në vendin e tretë me 47 pikë, 5 pikë më pak se Reali i vendit të dytë dhe 8 pikë më pak se Atletiko kryesues.

 

LEXO TE PLOTE