Connect with Us

‘Kapërcejnë’ sërish shifrat e të infektuarve/ Arrin në rreth 1300 numri i viktimave

Shëndeti

‘Kapërcejnë’ sërish shifrat e të infektuarve/ Arrin në rreth 1300 numri i viktimave

Publikuar

-

‘Boom’ rastesh me Covid/ Rreth 900 të infektuar në 24 orë, ja sa kanë humbur jetën

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të mos e ulin vigjilencën në zbatimin e rregullave antiCOVID; Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; shmangni grumbullimet dhe ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake, vetëm kështu parandaloni përhapjen e COVID-19.

Ju njohim me situatën e COVID19 në 24 orët e fundit si vijon:

Janë kryer 3088 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 678 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

243 raste në Tiranë, 35 në Vlorë, 34 në Durrës, 31 në Elbasan, 25 në Berat, 24 në Kavajë, 23 në Shkodër, nga 21 raste në Krujë, Kurbin, 18 në Fier, nga 14 raste në Kukës, Lushnje, nga 12 raste në Lezhë, Kuçovë, nga 11 raste në Mat, Dibër, nga 9 raste në Librazhd, Sarandë, Vorë, nga 8 raste në Kamëz, Divjakë, 7 në Korçë, nga 6 raste në Gjirokastër, Himarë, Peqin, Cerrik, nga 5 raste në Tepelenë, Belsh, nga 4 raste në Mirditë, Pogradec, Delvinë, Malësi e Madhe, nga 3 raste në Prrenjas, Kolonjë, Skrapar, nga 2 raste në Has, Memaliaj, Shijak, Poliçan, Dropull, nga 1 rast në Rrogozhinë, Tropojë, Mallakastër, Vau i Dejës, Fushë Arrëz, Selenicë, Bulqizë, Klos, Gramsh, Konispol.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 457 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 42,426 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 285 pacientë, 24 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 5 qytetarë nga Tirana, Kurbini, Librazhdi, Saranda, Lushnja, të moshave 70- 81 vjeç, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen.

LEXO EDHE:  Janari, muaji i aksidenteve/ Zbardhet bilanci: 21 të vdekur dhe 186 të plagosur

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (21 Janar 2021)

Raste të reja ditore        678

Të shëruar në 24 orë     457

Të shtruar në spitale     285

Humbje jete në 24 orë   5

Testime ditore   3088

Testime totale 324,460

Raste pozitive      69,916

Raste të shëruara      42,426

Raste Aktive   26,194

Humbje jete     1296

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë   15302

Fier      1944

Durrës     1478

Shkodër     1341

Elbasan        1082

Vlorë     1026

Lezhë    961

Korçë      888

Berat     799

Gjirokastër 502

Dibër     486

Kukës    385

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Shëndeti

Kumbulla e thatë një ilaç natyral për sistemin tuaj tretës/ Sa duhet të konsumoni në ditë?

Publikuar

-

Nga

Kumbulla e thatë një ilaç natyral për sistemin tuaj tretës/ Sa duhet të konsumoni në ditë?

Kumbulla e thatë  mund të bëjë magji duke ju ndihmuar të humbni peshë, të përmirësoni tretjen, të mbani kockat dhe gjakun tuaj të shëndetshëm dhe mënyra më shumë. Ky frut i thatë është plot me lëndë ushqyese të shëndetshme që dëshiron trupi juaj. Dhe ju duhet vetëm të hani 6  kumbulla të thata në ditë për të marrë të gjitha përfitimet e tyre, kështu që ato krijojnë një meze të lehtë të përsosur që mund ta merrni kudo.

Ata mbështesin shumë funksione të trupit.

100 gram kumbulla të thata përmbajnë 732 mg kalium. Ky makromineral është  thelbësor për trupin tonë pasi e ndihmon atë të funksionojë si duhet si dhe të parandalojë shumë sëmundje. Ajo  zvogëlon dikujt rrezikun e të paturit e një goditje, ajo mban kockat e shëndetshme, ajo ndihmon me rritjen e muskujve të shëndetshëm, dhe kjo mund edhe të promovojë funksionalitetin e duhur nervore. Rekomandohet të hani rreth 4,700 mg kalium çdo ditë. Për këtë, ju mund të kombinoni kumbulla të thata me ushqime të tjera, si perime jeshile me gjethe, banane ose mollë.

Janë të mira për gjakun.

Mungesa e hekurit të mjaftueshëm në trupin tuaj mund të shkaktojë anemi, e cila mund të çojë në komplikime serioze. Midis tyre janë lodhja e rëndë , problemet e zemrës ose mushkërive dhe problemet me shtatzëninë. Kumbullat e thata janë një burim i shkëlqyeshëm hekuri që i bën ato një nga produktet më të mira për të ndihmuar në parandalimin e problemeve të tilla.

Ata mund të përmirësojnë tretjen.

Kumbullat e thata janë të mbushura me fibra , një element kryesor që mbështet tretjen e shëndetshme. Për shembull, një filxhan kumbulla të thata përmban 12 gramë fibra të tretshme. Për më tepër, ato përmbajnë sorbitol , një laksativ natyral që ndihmon për të stimuluar lëvizjet e zorrëve. Është e rekomanduar për të ngrënë jo më shumë se 6 kumbulla të thata në ditë.

Ndihmojnë me kaspllëkun

Nëse jeni kaps , kjo mund të ndikojë në fshikëzën tuaj pasi ju bën presion shtesë dhe ju bën të urinoni më shpesh. Për të ndihmuar kapsllëkun tuaj në mënyrë më efektive, ju mund ta bëni vetes një përzierje të veçantë . Kombinoni 1 filxhan salcë molle, 1 filxhan krunde tërshëre ose krunde gruri të papërpunuar dhe 3/4 filxhan lëng kumbullash. Përzieni 1-2 lugë gjelle të produktit me rreth 240 ml ujë dhe pijeni atë në mbrëmje.

Ata mund të ndihmojnë në humbjen e peshës.

LEXO EDHE:  Konfirmohen rreth 580 të infektuar në vend/ Humbin jetën 6 pacientë

LEXO EDHE:  Konfirmohen rreth 580 të infektuar në vend/ Humbin jetën 6 pacientë

Falë fibrave që ato përmbajnë, ngrënia e kumbullave të thata mund t’ju ndihmojë të qëndroni të ngopur për më shumë kohë dhe të kontrolloni me sukses peshën tuaj. 2 grupe të grave të trashë morën pjesë në një  studim . Një grup hëngri kumbulla të thata si pjesë e një diete të shëndetshme dhe humbi 4.4 paund gjatë 12 javësh në krahasim me një grup tjetër që nuk u dha asgjë përveç këshillave për llojet e ushqimeve të shëndetshme për të ngrënë.

Ato i mbajnë kockat të shëndetshme dhe të forta.

Njerëzit të cilët janë në rrezik të  osteoporozës , veçanërisht gratë dhe njerëzit e moshuar, mund të përjetojnë një humbje të dendësisë minerale të kockave. Studiuesit nga një studim ekzaminuan efektet që kishin kumbullat e thata në gratë pas menopauzës osteopenike. Rezultatet treguan se kumbullat e thata, në fakt, ndihmuan për të parandaluar këtë çështje.

Ato mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut.

Presioni i lartë i gjakut ndonjëherë nuk ka simptoma të dukshme, por mund të rrisë rrezikun e dikujt për çështje zemre, sëmundje të veshkave dhe probleme të tjera në trup. Sidoqoftë, mund të  kontrollohet me ushqime të ndryshme, dhe kumbullat e thata janë njëra prej tyre! Mund t’i kombinoni ato edhe me fruta të tjera të thata si rrush i thatë dhe hurma dhe të konsumoni rreth 8 racione në javë.

Ata mund t’ju japin një shtim të vitaminës.

Ato gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të përmirësoni ekuilibrin tuaj të vitaminave, natyrshëm. Së pari, ato janë një burim i shkëlqyeshëm i  vitaminës A , e cila është e nevojshme për të mbrojtur shikimin tuaj dhe për të nxitur rritje të shëndetshme. Së dyti, ato përmbajnë vitamina C , K dhe  B6 , të cilat janë të gjitha thelbësore për sistemin tonë imunitar, shëndetin e trupit dhe mirëqenien e përgjithshme. Për më tepër, kumbullat e thata janë të pasura me ushqyes të tjerë thelbësorë, si bakri dhe mangani./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Dita Botërore e ndërgjegjësimi ndaj OBEZITETIT/ 10 Fakte për të kuptuar rreziqet dhe si ta parandaloni atë

Publikuar

-

Nga

Obeziteti është sëmundje e konsideruar si sëmundje e kohëve moderne prandaj edhe çdo vit misioni i Ditës Botërore të Obezitetit është rritja e ndërgjegjësimit të popullatës në mbarë botën mbi këtë sëmundje, sidomos mbi shkaqet që çojnë në Obezitet dhe atë ç’ka duhet bërë për të parandaluar & trajtuar këtë sëmundje.

Vlerësohet që 2,1 Miliardë persona në rang global janë mbipeshë ku, 800 milion prej të cilëve vlerësohen si Obezë. Sipas OBSH-së, Obeziteti, konsiderohet një problem global i madh kronik shëndetësor tek të rriturit. Ç’ka është më shqetësese është fakti që Obeziteti është një problem mjekësor që rrit rrezikun për sëmundje dhe probleme të tjera shëndetësore, të tilla si: sëmundjet e zemrës, diabetin, tensionin e lartë të gjakut dhe disa lloje kanceri.Vlerësohet që

Obeziteti ndikon në 30% të rasteve të diagnostikuar me kancer të zorrës së trashë, gjirit, endometrit, veshkës dhe ezofagut.

Nisur nga kjo më poshtë po ju listojmë 10 fakte mbi Obezitetin që ju ndihmojë të kuptoni më mirë rreziqet e të qenit Obezë dhe mbi të gjitha si të humbni peshë në mënyrë të sigurt & të shëndetshme:

1- Të qenit Obezë nuk është njësoj me të qenit Mbipeshë. Termat Obezë dhe Mbipeshë përdoren për të përshkruar peshën e një person kur është shumë mbi normë por që nuk janë e njëjta gjë. Të qenit Mbipeshë ose Obezë vlerësohet duke përcaktuar indeksin e masës trupore (BMI), pra në rast se BMI është midis 25 dhe 29.9 personi konsiderohet mbipeshë dhe nëse BMI është 30 ose më e lartë konsiderohet Obezë.

2- Duhet të dini Indeksin e masës tuaj trupore (BMI). BMI-ja është raporti i peshës së një personi me gjatësinë dhe është hapi i parë dhe më i rëndësishëm për të diagnostikuar Obezitetin. Njohja e BMI-së gjithashtu ju ndihmon të vlerësoni rreziqet tuaja shëndetësore që lidhen me të qenit mbipeshë ose Obezë

3- Obeziteti është në rritje. Që nga fillimi i viteve 1980, numri i personave mbipeshë në botë është dyfishuar dhe sot vlerësohet se rreth 13% e popullsisë së rritur janë obezë, 39 % e të rriturve janë mbipeshë ndërsa 1 në 5 fëmijë & adoleshentë janë mbipeshë.

4- Obeziteti prek edhe fëmijët. Organizata Botërore e Shëndetësisë raporton se përqindja e fëmijëve dhe adoleshentëve të moshës 5-19 vjeç që janë mbipeshë ose Obezë është rritur nga 4% në vitin 1975 në rreth 18% në vitin 2016. Fëmijët obezë konsiderohen si kategori në rrezik për të qenë Obezë në moshë të rritur dhe njëkohësisht në rrezik për t’u prekur nga probleme të shumta shëndetësore që lidhen me Obezitetin.

5- Obeziteti është një rrezik i madh për komplikacione shëndetësore. Obeziteti rrit rrezikun e një personi për t’u prekur nga sëmundje të zemrës, diabet të tipit 2, presion i lartë i gjakut, goditje në tru, sëmundje të fshikëzës së tëmthit, probleme me frymëmarrjen dhe lloje të caktuara të kancerit.

LEXO EDHE:  “Ta mbajmë hapur Vlorën dhe Shqipërinë”/ Brataj thirrje qytetarëve me vargje patriotike

LEXO EDHE:  “Shqipëria humbi një artist universal”/ Ruçi: Koço Devole do mbahet mënd për kontributin e tij

6- Mbipesha/Obeziteti mund të ndikojë negativisht në jetën e përditshme. Obeziteti mnd të çojë në rrezik në rritje të dhimbjes kronike të shpinës, apneas së gjumit dhe artrozës, vështirësi në lëvizje apo ngjitjen e shkallëve, ushtrimin e mjaftueshëm dhe një gjumë jo të mirë gjatë natës. Efektet emocionale dhe mendore të mbipeshes janë gjithashtu të konsiderueshme dhe mund të çojnë në vetëvlerësim të ulët, depresion, ankth dhe izolim nga të tjerët.

7- Mbipesha/Obeziteti mund të dëmtojë edhe Fertilitetin. Të qenit Mbipeshë/Obezë mund të vështirësojë faktin që një grua të mbetet shtatzënë dhe për një burrë të prodhojë sasi të mjaftueshme të spermës së shëndetshme.

8- Mbipesha nuk ka të bëjë vetëm me mungesën e vullnetit. Edhe pse është e vërtetë që ngrënia e tepërt mund të kontribuojë në mbipeshë, ka faktorë të shumtë rreziku të tilla si gjenetika dhe faktorët socialë & kulturorë që gjithashtu mund të luajnë një rol në shëndoshjen e një personi. Gjithashtu, disa medikamente apo probleme mjekësore specifike mund të bëjnë që një person të fitojë peshë të tepërt.

9- Trajtimi i mbipeshës është më shumë sesa thjesht humbja e peshës. Trajtimi i mbipeshës është shumëplanësh dhe përfshin bërjen e ndryshimeve në zakonet e ngrënies dhe nivelet e aktivitetit fizik. Në disa raste, trajtimi i mbipeshës gjithashtu mund të kërkojë mjekim ose ndërhyrje kirurgjikale ku si ndër më të suksesshmet qw po aplikohet sw fundmi nw strukturat spitalore bashkëkohore është Kirurgjia bariatrike që është një ndërhyrje kirurgjikale e cila synon rënien në peshë të pacientit në mënyrë të përhershme. Kjo kirurgji realizohet në rrugë laparoskopike 8të mbyllyr) dhe me shumë sukses edhe në Spitalin Hygeia nga Prof.Dr.Celep Bahadir, shef i Departamentit të Kirurgjisë së përgjithshme të këtij spitali.

10- Aktiviteti fizik është çelësi për parandalimin e mbipeshës. Ndërsa ka shumë arsye pse njerëzit bëhen obezë, mungesa e aktivitetit fizik është një nga faktorët dhe parandaluesit më të fortë të rrezikut.

Spitali Hygeia: 04 23 90 000
Website: www.hygeia.al
Facebook:@hygeia.hospital.tirana
Instagram: #spitalihygeiatirane

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Situata nga Covid/ Epidemiologu: Kalimi i infeksionit siguron mbrojtje njësoj si vaksina

Publikuar

-

Nga

COVID-19/ Mjeku Alimehmeti: Po shohim një sëmundje që është shumë intensive dhe zgjat pak ditë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për situatën nga Covid në vendin tonë.

Në studion e ABC, Alimehmeti tha se riinfektimet janë të pakta dhe në shumicën e rasteve simptomat janë të lehta. Duke iu referuar disa studimeve, epidemiologu theksoi se kalimi i infeksionit të parë ofron të njëjtën mbrojtje si vaksina.

“Riinfektimi është i mundshëm por me çfarë shohim riinfektimet janë të pakta, përgjithësisht të lehta. Studimi i parë erdhi nga Katari që bëri me 43 mijë vetë dhe na tregoi se ndër këta gjasat e riifektimit, kalimi i infeksionit të parë të ofronte të njëjtën mbrojtje njësoj si vaksina. Pati vetëm një rast të rëndë që nuk pati nevojë për terapi intensive por ishte situate klinike më e rëndë. Nga krahu tjetër kemi të tjera studime, ku është studiuar popullsia e Austrisë. Shohim që mbrojtja nga infektimi i parë jep një efektivitet nga i dyti rreth 93 përqind, sërish e ngjashme me vaksinat. E njëjta njësi mbrojtëse dhe bën dhe sens sepse kështu e kemi parë dhe me sëmundje virale të tjera”, u shpreh mjeku./CNA.al

LEXO TE PLOTE