Connect with Us

8 gjërat që tregojnë se keni mungesë vetëbesimi

Life Style

8 gjërat që tregojnë se keni mungesë vetëbesimi

Publikuar

-

Sjellja e pasigurt është toksike dhe mund ta bëjë jetën tonë të mjerueshme. Nëse nuk vërejmë vetëvlerësim të ulët në kohë, mund të humbasim shumë mundësi, ose mund të na çojë edhe në një spirale në rënie. Lajmi i mirë është se ka disa cilësi që mund të tregojnë se nuk jeni gjithmonë mjaftueshëm të sigurt.

Ju jeni tepër pozitiv.

Ndërsa është e mrekullueshme të qëndrosh pozitiv, ndonjëherë njerëzit mund të fshehin pasiguritë e tyre emocionale pas buzëqeshjeve të tyre. Ndonjëherë njerëzit e përdorin atë si një shpërqendrim nga diçka që është e keqe. Ashtu si kur telefononi mikun tuaj që kishte një ditë të vështirë – nëse ata janë mjaft të sigurt në vetvete, ata do të flasin për problemet e tyre me sinqeritet. Nëse jo, ata do të përqendrohen në gjërat e mira që kanë ndodhur, duke e shpërqendruar veten nga trajtimi i problemeve reale.

Ju dëshironi një rezultat perfekt çdo herë.

Perfeksionizmi mund të jetë rezultat i vetëvlerësimit të ulët. Një person që nuk ndihet kurrë i kënaqur me veten e tyre nuk mund të pranojë rezultatet që marrin dhe mund të mbërthehet me një detyrë për një kohë të gjatë, duke u përpjekur të marrë një rezultat ideal. Për shembull, një person me vetëvlerësim të ulët do të ndjehet i shqetësuar se dhoma nuk do të jetë mjaft e pastër dhe mysafirët nuk do të jenë të kënaqur. Kështu që në vend që të kalojnë 30 minuta pastrim, këta njerëz do të kalojnë orë të tëra duke u siguruar që gjithçka po shkëlqen.

Ju nuk mund të pranoni reagime.

Nëse jeni i pasigurt, kur dikush rishikon punën tuaj, mund të mendoni se reagimet kanë të bëjnë personalisht me ju, jo me detyrën që keni kryer. Si rezultat, reagimet mund të jenë shumë të vështira për t’u pranuar. Herën tjetër kur dikush do t’ju japë reagime, përpiquni të përqendroheni në informacionin e vlefshëm që ju është dhënë, si ato që mund të bëhen më mirë. Dhe sigurohuni që të mos i mohoni meritat tuaja kur dikush ju vlerëson.

Është e rëndësishme për ju të ndani arritjet tuaja.

Ndarja e një ane optimiste të jetës sonë është bërë veçanërisht e lehtë me ndihmën e rrjeteve sociale. Por mbani në mend, nëse shihni se dikush shfaq në mënyrë aktive gjërat e mira në jetën e tij, ai thjesht mund të kërkojë miratim dhe pranim – dhe ndjenjat e tyre varen nga kjo. Ndërsa është në rregull të ndani gjëra të mira me të tjerët, nuk duhet të rritë ndjenjat tuaja të vetëvlerësimit. Familja dhe miqtë tanë na duan në mënyrë të pavarur nga promovimi, sensi i modës dhe hobi i kohëve të fundit.

Nuk mund të thuash jo.

LEXO EDHE:  Vlerësimi i Dvoranit sulm për Metën?/ Bushati kritika diplomatëve: Kanë humbur besueshmërinë

Ky lloj personi nuk ka mendime të dyta në lidhje me kërcimin në një autobus nëpër qytet për të babysit fëmijët e mikut të tyre, edhe pas një dite të gjatë, taksimi në punë. Është mirë nëse doni të ndihmoni të tjerët, por nëse njerëzit po ju shfrytëzojnë, është koha ta ndaloni. Sa herë që ndihmoni dikë tjetër në kurriz të vetes, mendja juaj mendon se ajo që dëshironi është e parëndësishme. Imagjinoni se si do të ndryshonte jeta juaj nëse ndaloni të bini dakord të bëni të gjitha këto favore të panevojshme. Jo vetëm që njerëzit do të fillonin të respektonin ju dhe kufijtë tuaj, por ju gjithashtu do të kishit një ndjenjë më të mirë të vetëvlerësimit. Plus mendoni për gjithë atë kohë të lirë shtesë që do t’ju duhet të shijoni gjërat që doni dhe meritoni.

Ju duhet siguri për gjithçka.

Disa njerëz nuk mund të trajtojnë ankthin afatshkurtër, kështu që ata vazhdimisht po kërkojnë të tjerët për miratim dhe mbështetje. Ndonjëherë mund të lehtësojë shqetësimet tuaja, por në planin afatgjatë, po sinjalizon se nuk mund t’i trajtoni gjërat vetë. Për shembull, nëse dikush sapo bleu rroba të reja dhe ndihet i etur të ndajë fotografi me të tjerët për të pyetur se si duken në to, mund të jetë një sinjal i vetëvlerësimit të ulët.

Shpesh i drejtoheni mendimit katastrofik.

Ne të gjithë kemi një mik i cili mendon për gjërat dhe shqetësohet në mënyrë irracionale për situatat e skenarit më të keq. Partnerja e tyre mund të jetë thjesht duke vrapuar 30 minuta nga puna, por një person i pasigurt tashmë po imagjinon se ata mund të mashtrojnë ose se kanë marrë një aksident automobilistik. Mendimi katastrofik është një tipar shumë toksik që duhet të menaxhohet. Filloni të mendoni për skenarët më të mirë dhe provoni të vlerësoni mundësinë e këtyre rezultateve më pak të dëshirueshme.

Ju keni tendencë të fajësoni të tjerët.

Ne besojmë se të qenit kritik është e rëndësishme, por sigurohuni që të mos përdorni kritika për ta bërë veten të ndiheni më mirë. Ndjenja e mirëqenies së dikujt duhet të bazohet në një hapësirë ​​të shëndetshme të kokës. Nëse përdorni kritika ndaj një personi që nuk e meriton atë, kjo do t’ju bëjë të ndiheni fajtorë në planin afatgjatë, gjë që vetëm do të përkeqësojë çdo pasiguri./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Showbizz

Nuk e ndal as operacioni i vështirë/ Dafina Zeqiri zbulon surprizën për fansat

Publikuar

-

Nga

Nuk e ndal as operacioni i vështirë/ Dafina Zeqiri zbulon surprizën për fansat

Pak ditë më parë, këngëtarja Dafina Zeqiri zbuloi se kishte kaluar një situatë shumë të ndrëlikuar shëndetësore. Për shkak të lëndimit të disa ligamenteve në gju, ajo i ishte nënshtruar një operacioni.

“Kanë qenë 5 javë të gjata”, shkruante Daffina në një postim në Instagramin e saj ku tregonte momentet në spital.

Ajo tregoi se i fejuari i saj Dj Geek, i kishte qëndruar pranë dhe ishte kujdesur gjatë gjithë kohës për të.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by DAFINA ZEQIRI (@dafina.zeqiri)

Por pavarësisht operacionit, ajo nuk ndalet kur vjen puna tek muzika. Dafina ka zbuluar se javën e ardhshme do të vijojë me xhirimet e klipit “Duro”.

LEXO EDHE:  “Keqardhje për PS që ka ulur zverkun nën këmbët e tij”/ Arta Dade kritika të forta Ramës

LEXO EDHE:  Varhelyi u përgjigjet akuzave të Ramës për vaksinat/ BE nuk iu ka harruar

E emocionuar! Këtë javë do të nisim xhirimet për “Duro”, gjithashtu e lumtur që s’kam nevojë të kërcej pasi s’mund të bëj asnjë lëvizje për shkak të ndëhyrjes”, shkruan Dafina në postim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Gjykata e dënoi me burg/ Ja si e priti Fjolla Morina vendimin

Publikuar

-

Nga

Ditën e djeshme Gjykata e Kukësit mori vendimin dënim me burg për këngëtaren Fjolla Morina.

Ndryshimi i masës së sigurisë është bërë në mungesë të këngëtares, pasi ajo është arratisur prej javësh nga banesa ku ndodhej në arrest shtëpie.

Pas arratisjes Fjollës iu shtua edhe një tjetër akuzë për veprën penale “Largimi i të burgosurit nga vendi i qëndrimit”.

Ndërkohë që Gjykata ka marrë këtë vendim, Fjolla nga ana tjetër në arrati dhe po shijonte mbrëmjen me të fejuarin dhe mikeshën e saj./ CNA.al

 

LEXO EDHE:  Varhelyi u përgjigjet akuzave të Ramës për vaksinat/ BE nuk iu ka harruar

LEXO EDHE:  Arsyet pse njerëzit e suksesshëm vlerësojnë më shumë kritikat se duartrokitjet

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Një fatlume si Orinda/ Ja komenti që i bën vjehrra në fotot e fundit

Publikuar

-

Nga

Një fatlume si Orinda/ Ja komenti që i bën vjehrra në fotot e fundit

Moderatorja Orinda Huta ka realizuar një set shumë të bukur fantastik duke sjellë ngjyrat e pranverës me veshjen e saj.

Komentet komplimentuese kanë qenë të shumta, por ai që tërhoqi vëmendjen e të gjithëve ishtte komenti i vjehrrës së saj, nënës së Turjan Hyskos.

Lulja më e bukur e stinës”, shkruan vjehrra e saj duke treguar se mes tyre ka një marrëdhënie perfekte.

Kujtojmë se së fundi Orinda po përflitet për shtatzëni, detaji që është kapur nga ndjekësit pas komenteve të mikeshave të saj në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Sjelljet që shkaktojnë dëmtime në tru

LEXO EDHE:  Varhelyi u përgjigjet akuzave të Ramës për vaksinat/ BE nuk iu ka harruar

Xhemi Shehu komentoi tri zemra në foton e Orindës dhe Turit po kështu edhe Marçela Lati, e cila ka zgjedhur ngjyrën rozë për zemrën, duke na zbulaur se nëse është e vërtetë çifti mund të jetë në pritje të një vajze./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Orinda Huta (@orindahuta)

LEXO TE PLOTE