Connect with Us

Ekziston një epidemi që përkeqëson koronavirusin dhe kjo është ajo që hamë

Shëndeti

Ekziston një epidemi që përkeqëson koronavirusin dhe kjo është ajo që hamë

Publikuar

-

Ekziston një epidemi që përkeqëson koronavirusin dhe kjo është ajo që hamë

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

Ekziston një epidemi që përkeqëson koronavirusin dhe kjo është ajo që hamë: ushqim me cilësi të dobët.

Në vitet e fundit, ne kemi ngrënë ushqim me aq shumë sheqer dhe aq shumë vaj vegjetal sa nuk qe vërtet ushqim.

Na sëmuri.

Pra, ne përfundojmë me presion të lartë të gjakut, me mbipesha, me diabet endemik, ose prediabet shumë të lartë, për shkak të mënyrës se si ushqehemi. Dhe kësaj i shtohet një virus.

Kur vuani nga sindroma metabolike, ajo shkakton inflamacion kronik. Nëse tashmë jeni në gjendje të inflamacionit kronik, nuk mund të mobilizoni mbrojtjet që ju duhen vërtet kundër virusit.

LEXO EDHE:  Vetëvrasjet e pacientëve me Covid-19/ Shehu: Pasojë e agresionit terrorizues

Cfare permbledh sindroma metabolike?

Sindromë metabolike eshte nëse keni tre ose më shumë nga këto karakteristika ose nëse merrni ilaçe për t’i kontrolluar ato:

* Një perimeter të madh te belit

* Nivele të larta të triglicerideve

* Lipoproteina me dendësi të ulet (HDL) ose kolesterol “i mirë”

* Presion të lartë të gjakut

* Nivel i larte i sheqerit esell.

Nëse virusi bie në një trup që nuk është në gjendjen më të mirë, sëmuremi rëndë.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Shëndeti

Mjeku Ismaili: Qeveria shqiptare s’duhet të presë për vaksinat me efikasitet mbi 90%

Publikuar

-

Nga

Mjeku Ismaili: Qeveria shqiptare s’duhet të presë për vaksinat me efikasitet mbi 90%

Qeveria shqiptare nuk duhet të presë për vaksina me efikasitet mbi 90% por duhet të synojë vaksinimin e sa më shumë personave sa më shpejtë.

Kështu u shpreh për emisionin “Me Pak Fjalë”, zv.presidenti i shoqatës mjekësore shqiptaro-amerikane, Agron Ismaili i cili është mjek në Florida të SHBA.

Ai konsideroi vaksinën si masën e vetme që mund të zgjidhë situatën e pandemisë në botë. Shqipëria ka vaksinuar aktualisht rreth 15 mijë persona me të paktën një dozë. Ata janë personel shëndetësor dhe të moshuar në shtëpi kujdesi.

“Numri i infektimeve në SHBA nisi të bjerë kur filluam vaksinimin e stafit mjekësor, të pacientëve që qendrat e të moshuarve dhe të pacientëve të moshuar”, tha Ismaili.

Ky fakt mbetet ende për t’u parë në Shqipëri ku infektimet gjatë  dy muajve të parë të vitit kanë qenë nga më të lartat.

Aktualisht Shqipëria ka marrë vetëm vaksina të kompanisë Pfizer, e cila ka efikasitet mbi 90%. Por pritet që gjatë muajve mars-prill të mbërrijnë dozat e para të vaksinës AstraZeneca.

LEXO EDHE:  Policia me “dorë të hekurt” në fundjavë/ Gjobit mbi 1 mijë qytetarë

LEXO EDHE:  Covid në Kosovë/ Konfirmohen 260 raste të reja në 24 orët e fundit, ja sa ka arritur numri i viktimave

Shqipëria nga ana tjetër nuk ka konsideruar blerjen e vaksinave të prodhuara nga kompani ruse dhe kineze pasi këto vaksina ende nuk kanë marrë aprovim nga agjencitë rregullatore të SHBA dhe BE-së. Nga studimet e publikuara deri tani këto dy vaksina kanë efikasitet midis 60-90%.

Mjeku Ismaili sqaroi se vendimi për të marrë vaksinën ruse ose kineze i takon shtetit pasi të jetë konsultuar me autoritetet rregullatorë vendase të cilat verifikojnë sigurinë e vaksinës.

“Mendimi im është që nuk duhet pritur për vaksina me efikasitetin më të lartë, që të jep 90% përshembull, por duhet vaksinuar popullsia sa më shpejtë të jetë e mundur me vaksina që japin mbrojtje”, deklaroi ai. Mjeku shtoi se ‘vaksinimi masiv duhet të nisë sa më shpejtë të jetë e mundur”./euronews

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Alimehmeti jep lajmin e mirë/ Pranvera sjellë ulje të rasteve me Covid

Publikuar

-

Nga

Alimehmeti jep lajmin e mirë/ Pranvera sjellë ulje të rasteve me Covid

Mjeku i njohur epidemiolog, Ilir Alimehmeti thotë se situata nga Covid -19 do të njohë përmirësim gjatë javëve të ardhshme.

I ftuar në emisionin Përballë Alimehmeti theksoi se ngrohja e motit do të sjellë ulje të rasteve.

“Shpresoj që me ngrohjen e motit, me këto situatat ku ne ulim dëndësinë e populates, i largojmë njerëzit, dalim në ajër të hapur kjo do të ketë një tendencë ulje graduale që shoqërohet dy javë mbrapa me ulje të shtretërve spitalorë dhe fatkeqësive do zoti sa më shpejt por kujdes. Aksidentet më të mëdhaja në aplinizëm ndodhin gjatë zbritjes në malit. Ky është momenti kur ne do të lirojmë gjithcka por ulje nuk do të thotë zhdukje.”  tha Ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Rritja e numrit të të infektuarve/ Rakacolli flet për masat e reja: Gjithçka varet nga rastet javore

Publikuar

-

Nga

Rritja e numrit të të infektuarve/ Rakacolli flet për masat e reja: Gjithçka varet nga rastet javore

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, e ftuar në emisionin “Front line” duke folur për faktin se a do të ndërmerren masa të tjera për të parandaluar përhapjen e Covid, deklaroi se gjithçka varet nga rastet javore të infeksioneve dhe se fjalën e fundit e thonë epidemiologët.

“Masat merren në bazë të numrave të rasteve dhe vdekjeve. Masat merren në përputhje me shkencën epideologjike. Shumë dalin në TV dhe shprehen sikur të jenë ekspertë të epidemiologjisë, janë ekspertë epidemiologë që e bëjnë. Numër tjetër është edhe mesatarja e rasteve javore, numri i të shtruarve, edhe hetimi epidemiologjik.

Pas çdo rasti që del pozitiv, bëhet hetim epidemiologjik dhe nxjerr arsyen se përse ky individ është infektuar. Kështu, krijon idenë e shpërndarjes. Ndërthurja e faktorëve në fund jep një përfundim. Ekspertët epidemiologjik janë ata që vendosin. Janë ulur rastet ditore, kanë shkuar nën 1000 rastet mesatare javore”, u shpreh Rakacolli./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE