Connect with Us

“Dosja Santo”/ Top Story fsheh Irfan Hysenbelliun, Grida Dumën dhe telefonatën e fundit

Kronika

“Dosja Santo”/ Top Story fsheh Irfan Hysenbelliun, Grida Dumën dhe telefonatën e fundit

Publikuar

-

“Santo file”/ Top Story hides Irfan Hysenbelliu, Grida Duma, and the last phone call

Emisioni Top Story në Top Channel, tentoi dje të hidhte në opinion publik një gjoja investigim dhe zbardhje të plotë të ‘dosjes Santo’, mbi ngjarjen kriminale të qershorit 2014, ku pas një atentati mbeti i vrarë bankieri Artan Santo.

CNA.al po sjell disa të dhëna dhe fakte të cilat Top Story dje i fshehu. Në fakt po ta ndjekësh me vëmendje emisionin nuk ka asnjë të re dhe të panjohur për publikun apo institucionet që kanë kryer hetimin. Emisioni është në fakt një përsëritje e investigimit të gazetarit Artan Hoxha, të cilit i janë shtuar disa dëshmi të miqve të Santos, që nuk thonë asgjë për të zbardhur ngjarjen. Thjesht u morrën me viktimën. Të gjithë personazhet apo pistat e treguara janë thënë disa herë nga gazetarët në media. Për më tepër emisioni ka filluar përgatitjen shumë muaj më parë, por transmetimi i tij ishte pezulluar për t’u dhënë dje, duke mos pasur asgjë thelbësore dhe investigative.

Top Story dje nuk bëri gjë tjetër vetëm tregoi çfarë kishte bërë Prokuroria me këtë hetim, pra tregoi disa dëshmi, të cilat nuk kanë çuar agjëkundi. Por me apo pa qëllim fshehu edhe disa dëshmi dhe personazhe të tjerë të cilët janë pyetur në lidhje me vrasjen e bankierit Santo. Emisioni Top Story dje tregoi qartazi se përtej zbardhjes të së vërtetës kishte një tjetër mision.

Më poshte janë tre detaje të rëndësishme nga dosja hetimore që Top Story në Top Channel nuk guxoi t’i përmendte.  Të parët janë dy personazhe publikë si  Irfan Hysenbelliu dhe Grida Duma, miq dhe bashkëpunëtorë të vjetër me njëri-tjetrin por edhe të afërt me bankierin Artan Santo. Dy janë personazhe dhe dataji i tretë është telefonata e fundit.

Irfan Hysenbelliu

Irfan Hysenbelliu
Irfan Hysenbelliu

Së pari Top Story diku shkaraz tregon një dokument ku flitet për faktin se bankieri kishte vendosur shitjen e aksioneve të Fokus Grup, për shakak se ortaku nuk shlyerte rregullisht kredinë, bëhet fjalë për një kredi disa miliona eurio.

Fokus Grup ku hyn Balkan Web, News24, Gazeta Shqiptare dhe Radio RASH është kompani me disa media dikur në pronësi të dy Santos dhe biznesmenit Irfan Hysnebelliu. Në atë kohë flitej për një konflikt të hapur midis dy biznesmenëve, 50% të aksioneve të bankierit Santo më pas u blenë nga Irfan Hysenbelliu. Në qarqet mediatike diskutohej edhe për sms kërcënuese e përplasje të forta. Dosja e prokurorisë ka shumë detaje që Top Story në Top Channel u kujdes të mos i tregonte.

LEXO EDHE:  "Maska bie një ditë Lul!"/ Jozefina Topalli mesazh Bashës

Grida Duma

Artan Santo, Grida Duma dhe drejtues të UET
Artan Santo, Grida Duma dhe drejtues të UET

Top Story në fashikujt që pretendon se i disponon ka edhe një personazh politik mjaft të njohur, por nuk jep asnjë fjalë.

Ajo është Grida Duma e cila ka qenë një njeri i afërt me artan Santon për më tepër të dy janë parë në shoqërinë e njëri tjetrit dhe janë fotografuar gjithashtu.

Duma njihet si një mike e bankierit Santo dhe ditën e atentatit ka qenë një nga personat që ka kërkuar të mbrohet nga shteti. Fillimisht ajo ka shkuar në kryeministri dhe më pas ka qëndruar për gati 3 orë në zyrën e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Ky i fundit asnjëherë nuk ka bërë publik faktin se përse atë ditë Grida Duma “u dorëzua” në zyrën e tij, por në një përlasje televizive Tahiri i kërkoi Dumës të fliste publikisht në lidhje më mënyrën sesi e kishte drejtuar ministrinë e Brendshme. Fakt që e tronditi Dumën, por në qarqet politike dhe mediatike ëshjtë konfirmuar nga disa burime që Grida Duma pas vrasjes së Santos ka qenë për shumë orë në zyrën e Tahirit.

Telefonata e fundit

Një tjetër detaj nga emisioni është zbardhja e telefonatës të fundit apo telefonatave të fundit të bankierit të ndjerë Artan Santo. telefoni i bankierit, sms-të apo thirrjet do tregonin shumë për opinionin publik.

Emisioni u përpoq të theksonte se nuk ishte vërtetuar që të ishte Saimir Tahiri telefonata e fundit, por nuk tregoi se kush ishte ajo, për faktin se duke pasur dosjen e plote të prokurorisë siç dhe pretendohet, kanë edhe fashikujt ku flitet qartë kush është telefonata e fundit e Santos./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Kronika

Ekzekutimi i Taulant Gjikajt në Vlorë/ Arrestohet biznesmeni me dy emra, shpallet në kërkim një tjetër

Publikuar

-

Nga

Ekzekutimi i Taulant Gjikajt në Vlorë/ Arrestohet biznesmeni me dy emra, shpallet në kërkim një tjetër

Policia ka dhënë njoftim zyrtar për ekzekutimin e 31-vjeçarit Taulant Gjikaj mesditën e sotme në Vlorë.

Policia njofton se ka arrestuar në kohë rekord një nga autorët e dyshuar të vrasjes së të riut.

Në pranga ka rënë 44-vjeçari Hans (Andi) Jonizaj, banues në Vlorë.

Gjithashtu, shërbimet e Policisë kanë sekuestruar në cilësinë e provës materiale automjetin tip “Ford”, me të cilin autori tentoi të largohej, si dhe një armë zjarri kallashnikov.

Vlorë/Informacion shtesë

Policia e Vlorës kap dhe arreston në kohë rekord një nga autorët e dyshuar të vrasjes së 31-vjeçarit.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Vlorë, në bashkëpunim me strukturat hetimore të Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë dhe forcat e posaçme “Shqiponjat”, pas njoftimit të marrë se në lagjen “Bashkimi”, në afërsi të Gjykatës së Apelit Vlorë, kishte të shtëna me armë zjarri, menjëherë kanë shkuar në vendngjarje.

Falë veprimeve të shpejta profesionale dhe hetimore, krehjes së zonës dhe reagimit të menjëhershëm u bë e mundur kapja dhe arrestimi i njërit prej autorëve të dyshuar të ngjarjes, shtetasi:

LEXO EDHE:  “Maska bie një ditë Lul!”/ Jozefina Topalli mesazh Bashës

LEXO EDHE:  Basha i trishtuar për situatën në Shkodër/ Shifrat që fshihen nga Rama janë më të rënda

J., 44 vjeç, banues në Vlorë.

Gjithashtu, shërbimet e Policisë kanë sekuestruar në cilësinë e provës materiale automjetin tip “Ford”, me të cilin autori tentoi të largohej, si dhe një armë zjarri kallashnikov.

Ky shtetas, sot, rreth orës 14:20, në lagjen “Bashkimi”, Vlorë, në bashkëpunim me një shtetas tjetër, i cili është shpallur në kërkim, ka qëlluar me armë zjarri në drejtim të shtetasit T. GJ., 31 vjeç, i cili si pasojë e plagëve të marra ka ndërruar jetë.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe nën drejtimin e Prokurorisë vijon punën për sqarimin e plotë të rrethanave të ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorit tjetër.

 

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Foto/ Përplasen dy automjete në Korçë

Publikuar

-

Nga

Një tjetër aksident rrugor është regjistruar pasditen e sotme në Korçë, në unazën e qytetit.

Mësohet se dy automjete janë përplasur me njëra-tjetrën.

Si pasojë e përplasjes nuk ka të lënduar por vetën dëme materiale.

Policia ndodhet në vendngjarje për të zbardhur shkaqet e plota të aksidentit.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vrasja në Vlorë/ Viktima, djali i një ish-punonjësi të policisë dhe me të shkuar kriminale

Publikuar

-

Nga

Të tjera detaje kanë dalë lidhur me vrasjen e ndodhur sot në Vlorë.

Taulant Beqiraj (Gjikaj, Manaj) është viktima me tre mbiemra e atentatit të sotëm. Mësohet se Taulant Beqiraj ishte djali i një ish-punonjësi të policisë dhe ishte me të shkuar kriminale.

31 vjeçari është qëlluar me breshëri kallashnikovi nga një person i veshur me të zeza, i cili ka zbritur nga një makinë me xhama të zinj. Në këto momente viktima ka qenë duke ecur në trotuar shumë pranë një lokali, dhe pas të shtënave është shtrirë në trotuar.

LEXO EDHE:  “Saimir Tahiri përdor kode mafioze”/ Grida Duma i dërgon një mesazh

LEXO EDHE:  Përçahet Këshilli Bashkiak Gjirokastër/ Dy këshilltarë të LSI dhe një i PDIU, i bashkohen PS

Beqiraj ka qenë protagonist në një ngjarje të rëndë të ndodhur në datë 27 shkurt 2018 në qytetin e Vlorës. 8 të rinj me pistoleta dhe kallashnikov janë përplasur me armë dhe kanë qëlluar ndaj njeri-tjetrit me armë zjarri. Nga shkëmbimi i zjarrit nga dy bandat mbetën 3 persona të plagosur./CNA.al

LEXO TE PLOTE