Connect with Us

Zgjidhja gjeniale e Skënderbeut, “maskon” tifozët si… VIP-a

Sport

Zgjidhja gjeniale e Skënderbeut, “maskon” tifozët si… VIP-a

Publikuar

-

Skënderbeu dhe Partizani zhvilluan një ndeshje shumë të luftuar në Korçë. “Panorama Sport” ju sjell pikantet dhe të veçantat e këtij takimi, që ishte i pari për këtë sezon që u luajt në një terren të mbuluar nga bora.

* Skënderbeu-Partizani është zhvilluar në një terren të rënduar nga bora e rënë në juglindje gjatë ditëve të fundit. Ka qenë Cjapi, së bashku me Jorgjin, që 10 minuta para startit të ndeshjes, pasi ekipet kishin zhvilluar nxehmjen, kanë testuar terrenin. Kryesori, së bashku me arbitrin e katërt janë ndalur veçanërisht në zonat e rreptësisë, si dhe në fashat anësore të fushës. Pasi kanë konstatuar gjendjen, kanë dhënë OK-in për fillimin e ndeshjes.

* Jasir Asani ka qenë protagonist i këtij takimi, që prej hyrjes në stadium e deri në fund. Sulmuesi i të kuqve menjëherë sapo ka dalë nga tuneli është kthyer nga tribunat, duke bërë gjeste joetike ndaj personave të ndodhur në tribunën VIP. Pas provokimit, një lumë ofendimesh janë vështruar drejt tij gjatë gjithë takimit.

* I çuditshëm ishte fakti që Partizani luante në fushën e mbuluar nga bora me uniformë të bardhë. Një gjë e tillë, nuk i ka bërë përshtypje as kryesorit Cjapi.

* Në mungesë të përfaqësuesve të klubit, të cilët prej javësh nuk janë prezent në Korçë, drejtuesit kanë vendosur që vendet e lëna bosh, të mbushen me përfaqësues të tifogrupit zyrtar të Skënderbeut. Një gjë e tillë, ndodhi edhe në ndeshjen me Partizanin, teksa tifozët korçarë nuk reshtën së mbështeturi ekipin gjatë gjithë ndeshjes. Ky shihet si një faktor që i jep moral ekipit në fushë.

* Kjo ka shkaktuar edhe acarimin e delegatit Besnik Çela, i cili fillimisht është përplasur me tifozërinë, duke u ndeshur me ofendimet e këtyre të fundit. Kjo solli humbjen e kontrollit nga Çela që më pas u acarua edhe me gazetarët e ndodhur në tribunën e mediave. Duke shkuar edhe më tej, sa shkrepi foto për të dokumentuar dhe evidentuar nëse bëhej fjalë për punonjës të mediave apo jo.

* Disavantazhi i dy golave step Skënderbeun,  ndërsa tifozët herë pas here i bënin thirrje Liçit. “O Liçi o ujk, hyr ti dhe mësoi këta se si luhet dhe fitohet në borë”.

* Në momentin e zëvendësimit, Asani sërish ka vijuar me gjeste ofenduese karshi tifozëve që ndodheshin në tribunë. Kjo ka sjellë reagimin e menjëhershëm të Ilir Dajës, që i ka tërhequr vëmendjen lojtarit të tij duke i thënë. “Ulu në stol, s’ke pse ofendon dhe replikon me tifozët”.

* Në fund të sfidës, Ilir Daja ka takuar të gjithë ishlojtarët e vet duke i përqafuar dhe iu uruar suksese. Jo vetëm kaq, por më pas është ndalur para tribunës VIP duke vënë dorën në zemër në shenjë respekti dhe vlerësimi për atë periudhë të artë të kaluar në Korçë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Surprizat në Europa League/ Slavia eliminon Leicesterin, Leverkuseni eliminohet nga Young Boys

Publikuar

-

Nga

Skuadra zvicerane, Young Boys, ka bërë befasinë e natës duke mposhtur Bayer Leverkusenin dhe duke e eliminuar nga Europa League, ndërsa Leicester ishte viktimë e Salvia Prague.

Young Boys kishin mposhtur Bayer Leverkusenin në ndeshjen e parë me rezultatin 4-3, por që pritej një rikthim i gjermanëve në ndeshjen kthyese.

Ishte Siebatcheu i cili shënoi golin e vetëm për Young Boys në min (43′). Skaudrat shkuan në pushime me avantazhin e zviceranëve. Ndeshje përfundoi, rezultati përfundimtar, Bayer Leverkusen 0-1 Young Boys.

Në anën tjetër, Leicesteri është shokuar në King Power Stadium nga skaudra çeke, Slavia Prague.

Pjesa e parë përfundoi pa gola në Angli, por çekët në pjesën e dytë shokuan anglezët. Ishte fillimisht Provod i cili shënoi në min (49′) për ti dhënë avantazhin Slavia Pragës.

Goditjen përfundimtare për Slavia Prague e dhe Sima në min (79′). Rezultati përfundimtar, Leicester City 0-2 Slavia Prague.

LEXO TE PLOTE

Sport

Milani kualifikohet me fat, ja të gjitha rezultatet e ndeshjeve në Europa League

Publikuar

-

Nga

Milan ka triumfuar duke eliminuar Crvena Zvezdan nga një duel i vështirë në kuadër të 1/16 të Europa League.

Edhe pse skaudrat u ndanë në barazim 1-1, Milani ka shënuar dy gola në Beograd, dhe me rregullin e golit mik kualifikohet me tej.

Ndërkaq, në ndeshjet e mbrëmjes, nuk pa pasur shumë surpriza, teksa këto janë të gjitha rezultatet:

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

17-vjeçari i Bayernit zgjedh kombëtaren e Gjermanisë

Publikuar

-

Nga

Sulmuesi 17-vjeçar i Bayernit të Mynihut, Jamal Musiala, ka zgjedhur “Pancerat” dhe do t’i përgjigjet pozitivisht ftesës së trajnerit Joakim Lëv në ndeshjet e muajit mars. Lëv është takuar personalisht me lojtarin dhe me sa duket e ka bindur atë që të refuzojë çdo tentativë të Anglisë për të zgjedhur kombëtaren e “Tre Luanëve”.

Ky lajm është konfirmuar edhe nga vetë “Sky Sport” dhe “Bild” ditën e djeshme, të cilët janë shkruar se Musiala është i bindur edhe nga trajneri i Bajernit, Hansi Flik për të zgjedhur kombëtaren gjermane. Kujtojmë që lojtari luan prej dy sezonesh në Mynih dhe konsiderohet një nga lojtarët më premtues për të ardhmen në skuadrën e Bajernit të Mynihut.

Vetë lojtari pranoi dje për faqen zyrtare të federatës gjermane të futbollit se e kishte patur të vështirë për të zgjedhur kombëtaren e duhur. “Nuk ishte e lehtë të zgjidhje mes këtyre dy kombeve. Mendoj që kam bërë zgjedhjen e duhur, kam lindur në Gjermani dhe luaj prej disa kohësh këtu. Edhe pse në Angli jam rritur dhe kam hedhur hapat e para si lojtar. Mezi pres të veshë fanellën e “Pancerave”, do të jetë një ndjesi e veçantë”, tha Musiala.

I pyetur nëse kishte shpresë për të qenë një lojtar i kombëtares në Europian, talenti u shpreh: “Është një ëndërr që dua ta bëj realitet. Edhe pse duhet që më parë të ingranohem me skuadrën. Shpresoj shumë që të jem pjesë e Gjermanisë në një turne aq të madh. Më parë duhet të bind trajnerin Lëv, nuk do të jetë lehtë pasi në skuadër ka shumë lojtarë të mëdhenj. Këtë e di shumë mirë pasi shumë prej tyre luajnë te Bajerni. Të shohim se çfarë do të ndodhë”.

LEXO TE PLOTE