Connect with Us

Ujëvara, akullnaja dhe lugina mahnitëse/ Fotot që tregojnë madhështinë e terrenit malor të Kanadasë

Kuriozitete

Ujëvara, akullnaja dhe lugina mahnitëse/ Fotot që tregojnë madhështinë e terrenit malor të Kanadasë

Publikuar

-

Ujëvara, akullnaja dhe lugina mahnitëse/ Fotot që tregojnë madhështinë e terrenit malor të Kanadasë

Robin Williams e përshkroi Kanadanë si “si një apartament në papafingo për një festë vërtet të mrekullueshme”.

Fotografi amator James Cliburn , nga Vancouver, ka shkrepur imazhe të mrekullueshme,  pasi ka kaluar pesë vitet e fundit duke eksploruar terrenin e egër të vendit të tij me kamer në dorë.

Dhe ai ka bërë një punë të jashtëzakonshme duke kapur madhështinë epike të peizazhit nga Lugina e lartë e Dhjetë Majave në Parkun Kombëtar Banff tek akullnajat dhe ujëvarat.

38-vjeçari, i cili është gjithashtu bashkëthemelues i botimit online të udhëtimit Stade Magazine, i thotë MailOnline Travel: ‘Kanadaja ka një gamë të gjerë peisazhesh të bukura. Më pëlqen shumë të vizitoj shkëmbinjtë Kanadezë, kështu që parqet kombëtare të Banff, Jasper dhe Yoho do të ishin zgjedhja ime e peisazheve më piktoreske.

LEXO EDHE:  FOTOT-Ndryshimi drastik i Atifete Jahjagës në pamje/ Nga ushtarake, presidente në “modele”

Nëse bëni disa hulumtime, mund të largoheni nga kaosi dhe të përjetoni pak më shumë nga këto vende mahnitëse. Është një vend nga i cili nuk do të zhgënjeheni.”

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

“Planeti i kuq” siç nuk e keni parë ndonjëherë/ NASA publikon imazhet e reja nga Marsi

Publikuar

-

Nga

“Planeti i kuq” siç nuk e keni parë ndonjëherë/ NASA publikon imazhet e reja nga Marsi

Imazhe të reja nga Marsi të shkrepura nga roverja NASA Perseverance kanë zbuluar ngjyrën mbresëlënëse të sipërfaqes së planetit të kuq.

Rover Mars Perseverance preku Marsin për herë të parë këtë muaj dhe ka marrë fotografi të planetit. Ata që gjithmonë kanë menduar se si duket sipërfaqja e Marsit, përgjigjen e pyetjeve të tyre do ta marrin me fotografitë e fundit.

Që nga ardhja në tokë javën e kaluar, rover Perseverance ka bërë më shumë se 23,000 fotografi të planetit.

Por ndërsa pamja e saj ngjyrë gështenjë është sigurisht jashtë kësaj bote, kjo është thjesht për shkak të kamerave të Nasa’s Perseverance që ende nuk janë kalibruar ndërsa vjen në tokë.

LEXO EDHE:  Nga eksperimentet me pamjen e jashtme dhe operacionet plastike/ Iva Aliko e sqaron një herë e mirë: “Kjo është e vetmja ndërhyrje që kam bërë në trupin tim”

LEXO EDHE:  Të gjithë i akuzojnë për operacione plastike/ Fadil Berisha zbulon të vërtetën për Marina Vjollcën

Al Chen, nga Laboratori i Jet Propulsionit të Nasa, tha: ‘Këto video dhe këto imazhe janë ëndrrat tona.’ Si dhe marrja e ngjyrës së pazakontë, fotografitë japin një pasqyrë të pamjes së sipërfaqes së planetit.

Për më tepër shihni pamjet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Elon Musk nis misionin e tij për të kolonizuar “planetin e kuq”

Publikuar

-

Nga

Misioni i Elon Musk në Mars “për të kolonizuar Planetin e Kuq” mund të fillojë javën e ardhshme

Elon Musk ka zbuluar se një raketë SpaceX e krijuar për të çuar njerëzit në Mars mund të uudhëtojë në qiell në ditët në vijim. Në status të Dielën, miliarderi tha se prototipi i fundit i Starship ka një “shans të mirë” për të fluturuar këtë javë. Kulla prej çeliku inox, e quajtur SN10, aktualisht po i nënshtrohet provave në një strukturë të SpaceX në Teksasin jugor.

Kompania shpreson të dërgojë një Starship plotësisht funksionues në hapësirë ​​për herë të parë më vonë këtë vit.Kushtet në Teksas janë përmirësuar pasi Shteti Lone Star u godit nga një stuhi vdekjeprurëse e dimrit javën e kaluar, duke e detyruar SpaceX të vonojë operacionet e tij.

Temperaturat në bazën e Starship afër qytetit të Boca Chica tani janë kthyer në normale, duke lejuar që puna të vazhdojë. Pritjet për fluturimin e parë të SN10 janë të mëdha pasi paraardhësi i tij, SN9, arriti një fund të zjarrtë në fillim të këtij muaji.

Raketa prototip gjuajti gjashtë milje në ajër gjatë një fluturimi provë para se të binte përsëri në tokë dhe të shpërthente nga goditja.Një raketë tjetër, SN8, takoi një fund të ngjashëm të dhunshëm pas një fluturimi në dhjetor.

LEXO EDHE:  Legjenda e vendit magjik/ Lugina me histori zanash

LEXO EDHE:  Serbia lejon hyrjen e librave nga Kosova ne Luginën e Presheves

Shpërthimet ishin aq të dhunshme sa që ndezën një hetim nga Administrata Federale e Aviacionit për masat paraprake të sigurisë SpaceX. Një zëdhënës i FAA i tha  CNET  se agjencia kishte mbyllur hetimin, “duke hapur rrugën për fluturimin provë SN10”.

Ata shtuan se kompania kaliforniane kërkoi miratimin e FAA-s për azhurnimet e licencës.Sipas fotografive të këputura nga vëzhguesit gjatë fundjavës, SpaceX kohët e fundit instaloi flaps aerodinamike në SN10. Ata do të ndihmojnë për të drejtuar anijen ndërsa lëshohet në një lartësi deri në disa milje mbi nivelin e detit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Gjendet tek ADN-ja/ Shkencëtarët zbulojnë gjenin që i bën njerëzit më të lumtur në martesë

Publikuar

-

Nga

Gjendet tek ADN-ja/ Shkencëtarët zbulojnë gjenin që i bën njerëzit më të lumtur në martesë

Është identifikuar një gjen që i bën njerëzit më të lumtur në marrëdhëniet e tyre dhe më shumë të ngjarë të kenë një martesë të fortë dhe të shëndetshme. Një shtrirje e ADN-së e quajtur CD38 krijon një proteinë e cila ka një larmi rolesh, përfshirë kontrollimin e prodhimit të oksitocinës, e njohur si hormoni i përqafimit.  Njerëzit me një formë specifike të këtij gjeni kanë tipare që i bëjnë ata partnerë më të mirë, siç janë mirënjohja, besimi dhe falja.

Në një studim të fundit me 142 persona,71 çifte të sapomartuar, kjo rezultoi në një nivel më të lartë kënaqësie në marrëdhëniet e tyre.Gjeni gjendet në vendndodhjen gjenetike rs3796863 dhe, si të gjitha gjenet, përbën dy pjesë. Këto alele punojnë në çifte dhe së bashku krijojnë formën përfundimtare të gjenit. Në CD38 opsionet janë ose CC, AC ose AA. Studiuesit nga Universiteti i Arkansas u përqendruan posaçërisht në varietetin CC.Shkencëtarët rekrutuan 142 persona që sapo ishin martuar dhe i ndoqën ata gjatë një periudhe të trazuar kohore që pasoi muajin e mjaltit.

Mostrat e ADN-së u morën nga secili pjesëmarrës dhe secili person plotësoi një pyetësor brenda tre muajve nga dasma e tyre. Pyetësorët vijues u plotësuan çdo katër muaj për tre vitet e ardhshme. Studimi u krye mbi amerikanët dhe studiuesit thonë se geni CC gjendet në rreth një në tre (37 përqind) afro-amerikanë. Studiuesit shtojnë se analiza e tyre tregon ‘mbështetje të fortë’ për teorinë se gjeni CC është i lidhur me një marrëdhënie më të fortë.

LEXO EDHE:  Legjenda e vendit magjik/ Lugina me histori zanash

LEXO EDHE:  Serbia lejon hyrjen e librave nga Kosova ne Luginën e Presheves

‘Arsyeja pse ata me gjenotip CC ishin më të kënaqur është sepse ata kishin më shumë besim tek partneri i tyre,’ shtojnë autorët e studimit. Sidoqoftë, te qytetarët amerikanë me prejardhje evropiane, është më e zakonshme, me 70 përqind të kësaj popullate që kanë gjenin CC. / CNA.al

LEXO TE PLOTE