Connect with Us

Si e shikon qeni juaj botën?/ Imazhet që tregojnë se si kafshët shtëpiake e perceptojnë mjedisin që i rrethon

Kuriozitete

Si e shikon qeni juaj botën?/ Imazhet që tregojnë se si kafshët shtëpiake e perceptojnë mjedisin që i rrethon

Publikuar

-

Si e shikon qeni juaj botën?/ Imazhet që tregojnë se si kafshët shtëpiake e perceptojnë mjedisin që i rrethon

Imazhe magjepsëse kanë zbuluar ndryshimin midis asaj se si ju dhe kafsha juaj e dashur, qoftë mace, peshk apo tarantula ,e shohin mjedisin shtëpiak. Fotografitë e realizuara nga tregu dixhital HomeAdvisor me bazë në SH.B.A., tregojnë jo vetëm jetën në ngjyra të ndryshme por përmes pikave të ndryshme të shikimit dhe numrit të syve.

Të kuptuarit se si e shikojnë kafshët botën mund të ndihmojë pronarët e kafshëve shtëpiake të zgjedhin lodra, shtretër dhe lojëra me ngjyra që tërheqin më shumë vëmendjen për miqtë e tyre të vegjël.  ‘Ju i doni kafshët shtëpiake. Ajo që është interesante është se anëtarët e familjes suaj me gëzof e shohin shtëpinë tuaj shumë më ndryshe se ju. Nuk është çështje shijesh por është mënyra se si e kanë të ndërtuar shqisën e shikimit’ tha HomeAdvisor.

Për shembull, ata shpjeguan, nuk është e vërtetë që qentë shohin në të zezë dhe të bardhë, por ata shohin më pak ngjyra sesa shumica e njerëzve. Kjo sepse ata kanë vetëm dy lloje të qelizave konike në sytë e tyre, krahasuar me njerëzit duke ndjerë dritën e kuqe, jeshile dhe blu.

E gjithë kjo do të thotë që kafshët shtëpiake të lundrojnë në shtëpinë tuaj në një mënyrë tjetër për ju. Qeni juaj mbështetet tek nuhatja dhe kujtesa për të gjetur rrugën.

LEXO EDHE:  Qeni më bujar në botë/ Paguan për çdo shërbim

Shmang lëvizjen e rregullt të mobiljeve për shkak se mund t’i çorientojë ato. Por, nëse keni planifikuar një plan urbanistik të ri, mund të ndihmojë për të lëvizur një pjesë të mobiljeve në të njëjtën kohë. ‘ Si rezultat i të pasurit vetëm të dy llojeve të qelizave konike të akorduara përkatësisht në blu dhe të verdhë  qentë shohin vetëm në kombinime të këtyre ngjyrave, dhe në hije të paqarta, si pastel.

Ata gjithashtu kanë vetëm 20–40 përqind të mprehtësisë vizuale domethënë, aftësinë për të bërë detaje dhe forma të ne njerëzve, dhe të mbështeten shumë në nuhatjen e tyre./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Studimi: Kuajt mund të njohin veten e tyre në pasqyrë

Publikuar

-

Nga

Studimi: Kuajt mund të njohin veten e tyre në pasqyrë

Nëse u kërkoni njerëzve të rendisin kafshët më inteligjente, ata do të përmendin disa  të zakonshëm. Shimpanzetë, delfinët dhe elefantët përmenden shpesh, apo korbat, qentë dhe herë pas here derrat. Kuajt zakonisht nuk marrin një vështrim. Kështu që mund të vijë si befasi që kuajt posedojnë një aftësi të pazakontë, e konsideruar gjerësisht si një tregues i vetë-ndërgjegjësimit. Në një studim të fundit , studiuesit kanë zbuluar se kuajt mund të njohin reflektimet e tyre në pasqyra.

Në studim, një pasqyrë e madhe u vendos në një arenë stërvitje kuajsh. Sapo kuajt u mësuan me pasqyrën dhe ndaluan të përgjigjen shoqërisht, studiuesit përdorën testin e shenjës për të kërkuar vetë-njohje, duke krahasuar sjelljen e kuajve në dy kushte. Në një gjendje, studiuesit vizatuan një formë kryqi në të dy faqet e tyre duke përdorur një xhel ultratinguj pa ngjyrë. Në tjetrën, ato ishin shënuar në të njëjtën mënyrë, por me një xhel me ultratinguj me ngjyrë.

Pyetja e rëndësishme ishte nëse kuajt do të interesoheshin më shumë për shenjat e dukshme sesa ato të padukshme. Dhe ata ishin. Kuajt kaluan rreth pesë herë më shumë duke gërvishtur fytyrat e tyre para pasqyrës kur ishin shënuar dukshëm.

LEXO EDHE:  Përmirësojnë kujtesën dhe përqëndrimin/ Këto janë ushqimet që nuk duhet të mungojnë në dietën tuaj

LEXO EDHE:  Vera e 2018-ës do pushtohet nga ngjyrat e forta

Studiuesit arritën në përfundimin se ata panë shenjat në pasqyrë, kuptuan se ato ishin në fytyrat e tyre dhe po përpiqeshin t’i hiqnin ato. Ata i njohën reflektimet e tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Imazhet mahnitëse të anijes me përmasat më të mëdha në botë

Publikuar

-

Nga

Imazhet mahnitëse të anijes me përmasat më të mëdha në botë

Një anije kërkimi shkencore, me përmasat e anijes më të gjatë të lundrimit në botë do të lundrojë në det në vitin 2025 me 22 laboratorë të përparuar dhe mbi 400 persona në bord.

Anija “Earth 300” është krijuar për të ‘bashkuar shkencën dhe eksplorimin për t’u përballur me sfidat më të mëdha të Tokës’, sipas themeluesit të Iddes Yacht, prodhuesit të anijes, Salas Jefferson, i cili thotë se do të kujdeset për rreth 160 shkencëtarë njëkohësisht.

Anija është e ndërtuar me teknologji ekologjike, një ‘sferë shkencore’ dhe do të mundësohet nga një reaktor i kripës së shkrirë, një lloj gjeneratori i energjisë bërthamore që përdor kripërat e fluorit të shkrirë si një ftohës dhe funksionon me presion të ulët.

Kur të nisë, ajo do të veprojë si një ‘platformë ekstreme e teknologjisë për shkencën, eksplorimin dhe inovacionin në det’, sipas Iddes, i cili thotë se 22 laboratorët e tij do të pajisen me robotikë dhe sisteme të inteligjencës artificiale.

LEXO EDHE:  Bjonde, brune apo kokëkuqe?/ Studimi tregon se cilat i tërheqin më shumë meshkujt

LEXO EDHE:  Bjonde, brune apo kokëkuqe?/ Studimi tregon se cilat i tërheqin më shumë meshkujt

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Imazhi mahnitës i dunave në Mars që rrethojnë polin e veriut në planetin e kuq

Publikuar

-

Nga

NASA ka publikuar një pamje mahnitëse të një “deti dunash” që valëzojnë nëpër planetin e kuq. Pamja që të lë pa frymë u kap nga sonda marsiane më e gjatë e Nasa-s.

Imazhi gjithashtu tregon Polin e Akullt të Veriut të Marsit.

“Një det me duna të errëta, i skalitur nga erërat në linja të gjata, rrethon polin verior të Marsit”, tha NASA.

Agjencia hapësinore e përshkroi rajonin si një zonë aq të madhe sa Teksasi.Në këtë imazh me ngjyra të rreme, zonat me temperatura më të ftohta regjistrohen në ngjyrime blu. Ndërsa tiparet më të ngrohta dhe të përshkruara në të verdhë dhe portokalli.

Kështu, dunat e errëta, të ngrohura nga dielli shkëlqejnë me një ngjyrë të artë. Vetë imazhi tregon një zonë të gjerë afërsisht 19 milje (30 km).NASA krijoi skenën duke kombinuar shumë imazhe të kapura midis dhjetorit 2002 dhe nëntorit 2004.

LEXO EDHE:  “I kam borxh jetën këtij qeni!” Husky nuhati tre herë kancerin te e zonja

LEXO EDHE:  Vera e 2018-ës do pushtohet nga ngjyrat e forta

Ata u këputën nga Sistemi i Imazheve të Emetimeve Termike në orbitën Mars Odyssey. Marsi Odyssey i Nasa nisi në 7 Prill 2001, i ngarkuar për të orbituar Marsin dhe për të mbledhur të dhëna.

Pjesa më e madhe e kësaj ka përfshirë përdorimin e spektrometrave dhe imazheve termikë për të zbuluar provat e ujit dhe akullit në Mars. Por gjithashtu është zbuluar shumë për gjeologjinë dhe rrezatimin marsian. NASA madje ka përdorur Odyssey si një stacion stafetë të koms për roverin legjendar Curiosity, i cili u ul në Mars në verën e 2012.

Ky imazh u prezantua si pjesë e një seti të veçantë fotografish që shënojnë 20 vjetorin e Odyssey. Kanë kaluar pak më shumë se 20 vjet që kur Odyssey nisi, ndërsa përvjetori i saj i 20-të orbital do të zhvillohet në 24 tetor të këtij viti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE