Connect with Us

Pse disa vaksina administrohen me dy doza, çfarë do të thotë për sistemin imunitar?

Shëndeti

Pse disa vaksina administrohen me dy doza, çfarë do të thotë për sistemin imunitar?

Publikuar

-

A duhet të vaksinohem nëse kam kaluar tashmë Covid?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

Ardhja e shpejtë e disa vaksinave COVID-19 ka ushqyer shpresat se pandemia do të përfundojë së shpejti, por mbetet për t’u parë për sa kohë njerëzit do të mbrohen nga ky koronavirus i ri më pas.

Periudha e saktë e imunitetit e ofruar nga këto vaksina nuk do të dihet për ca kohë, e cila ka të ngjarë të ndryshojë nga personi në person, paralajmërojnë ekspertët. Por ka një arsye të mirë për të besuar se njerëzit e vaksinuar mund të arrijnë një nivel të mbrojtjes afatgjatë.

Pasi të vaksinohen, është e pamundur për momentin të thuash se personi nuk është më ngjitës. “Kjo hipotezë aktualisht është duke u eksploruar, por asnjë studim i besueshëm nuk mund të konfirmojë që një pacient i vaksinuar nuk mund të infektojë njerëz të tjerë”, thone imunologet.

Pse disa vaksina administrohen me dy doza, cfare do te thote per sistemin imunitar?

Kur sistemi imunitar për herë të parë ndesh një vaksinë, ai aktivizon dy lloje të rëndësishëm të qelizave të bardha të gjakut. Të parat janë qelizat plazmatike B, të cilat kryesisht përqendrohen në krijimin e antitrupave. Fatkeqësisht, kjo lloj qelize ka një jetëgjatësi të kufizuar.

Pastaj janë qelizat T, secila prej të cilave është përshtatur posaçërisht për të identifikuar një patogjen të veçantë dhe për ta vrarë atë. Disa nga këto qeliza T të kujtesës janë në gjendje të qëndrojnë në trup për dekada derisa të godasin objektivin e tyre – që do të thotë që imuniteti ndaj vaksinave ose infeksioneve ndonjëherë mund të zgjasë një jetë të tërë.

Doza përforcuese është një mënyrë për të ri-ekspozuar trupin ndaj antigjeneve – molekulat e patogjenit që shkaktojnë antikorpe ne sistemin imunitar – për të dhenë pjesën e dytë të përgjigjes.

Pra, pasi të keni pasur nxitjen tuaj, do të keni një frekuencë më të lartë të qelizave T të kujtesës dhe në një farë mase të njëjtë për madhësinë e grupit të qelizave B të kujtesës që keni. Gjithashtu do të prodhohen antitrupa me cilësi më të mirë.

LEXO EDHE:  Si do të funksionojnë vaksinat anti-Covid? Ja përgjigjet e pyetjeve kryesore

Në një ekspozim të dytë me të njëjtën vaksinë ose patogjen, qelizat B të mbetura nga epoka e mëparshme janë në gjendje të ndahen shpejt dhe të krijojnë një turmë kërcënuese të pasardhësve, duke rezultuar në një goditje të dytë në sasinë e antitrupave në qarkullim.

Doza e dytë gjithashtu shkakton procesin e “pjekjes së qelizave B”, e cila përfshin zgjedhjen e qelizave të papjekura me receptorët më të mirë për t’i bashkuar ato në një patogjen të veçantë. Kjo ndodh ndërsa ata janë akoma në palcën e kockave – ku bëhen qelizat e bardha të gjakut – dhe më pas ata udhëtojnë në shpretkë për të përfunduar zhvillimin. Kjo do të thotë që jo vetëm që qelizat B janë më të shumta më pas, por antitrupat që ata prodhojnë synohen më mirë.

Nga ana tjetër, qelizat T të kujtesës, shumohen me shpejtësi të shpejtë.

Tashmë besohet se qelizat T kanë luajtur një rol jetësor gjatë pandemisë aktuale, duke mbrojtur disa njerëz nga përkeqësimi i Covid-19. Megjithëse virusi ka qarkulluar nëpër botë që nga rreth Dhjetorit 2019, duket se ata kanë “parë” koronavirusë të tjerë më parë, të tillë si ato që shkaktojnë ftohjen e zakonshme, të cilat do t’i lejonin ata të njohnin Covid-19.

Ndaj dhe pyetjes a duhet te vaksinohem, nqs e kam kaluar Covidin, pergjigjia i vjen e thjesht duke e menduar si nje doze perforcuese.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Shëndeti

Qendër e re shëndetësore në Katund Sukth/ Manastirliu: Moment delikat, duhet gatishmëri dhe kujdes i shtuar

Publikuar

-

Nga

Qendër e re shëndetësore në Katund Sukth/ Manastirliu: Moment delikat, duhet gatishmëri dhe kujdes i shtuar

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ka inspektuar Qendrën e re Shëndetësore në Sukth- Katund i Ri, e rehabilituar në kuadër të Programit të 300 Qendrave Shëndetësore, e cila i shërben 4 mijë banorëve të kësaj zone.

“Tashmë me përmirësimin e infrastrukturës së 300 qendrave shëndetësore, ne do të vijojmë me kujdesin dhe mbështetjen për grupet në nevojë, duke i kthyer qendrat shëndetësore në qendra që ofrojnë shërbim dhe kujdes socio-shëndetësor”, nënvizoi Ministrja.

Duke e konsideruar moment delikat të pandemisë, Manastirliu ka kërkuar gatishmëri të shtuar nga ana e stafeve mejkësore, ndërsa tha se pavarësisht se vaksinimi po intesifikohet, nuk duhet ulur vigjilenca për zbatimin e masave të thjeshta.

“Është një moment delikat, është një moment që kërkon shumë angazhim. Dhe kërkon që gatishmëria të jetë e shtuar, pasi, pavarësisht faktit që ne kemi filluar vaksinimin dhe tashmë përfundojmë stafet mjekësore dhe gjithashtu jemi shtrirë në grupmoshat +80 vjeç, patjetër që duhet të vijojë kujdesi i shtuar për zbatimin e masave të thjeshta”, tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  Këlliçi-Ramës: Kur të kap Franca në gënjeshtër, bëhesh zyrtarisht “mashtrues me patentë ndërkombëtare”

LEXO EDHE:  Kompania gjermane Formycon zhvillon ilaçin kundër COVID-19/ Parandalon infektimin e qelizave

Me programin e 300 qendrave shëndetësore, janë rehabilituar 20 qendra dhe ambulanca në qarkun e Durrësit, me të njëjtën cilësi, si në qendër dhe zonat periferike.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

U shfaq entuziast për rënien e shifrave/ Brataj reagon pas “kryqëzimit”

Publikuar

-

Nga

U shfaq entuziast për rënien e shifrave/ Brataj reagon pas “kryqëzimit”

Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj iu është përgjigjur të gjitha akuzave, pas deklaratës së tij ditën e djeshme, se shifrat e infektimeve në vend kanë rënë, dhe për këtë nuk është e nevojshme një mbyllje e vendit.

Brataj thotë se të gjithë ata që e kryqëzojnë janë askushi në vendet nga flasin, dhe nëse vërtetë do ta kishin dashur vendin e tyre nuk do të ishin larguar prej tij.

Postimi i plotë i Bratajt:

Sqarim! Duke marë shkas nga postimi në faqen Mjekët shqipëtar në luftën kundër coronavirusit të ri, Covid-19, po ju pergjigjem disa pyetjeve, ironive, akuzave apo sygjerimeve të disave prej tyre! Në një intervistë timen dje në mbrëmje referova të dhënat e deritanishme dhe njëfarë entuziazmi që këto shifra nuk ishin më në rritje, përkundrazi kishte një rënie të lehtë të tyre.

Incidenca dy javore është 495 raste nga 525 të infektuar për 100.000 banorë. Incidenca një javore nga 1112 kaloi në 905 javën e fundit. Indexi spitalor javor nga 17 në fillim të shkurtit në 8 në javën e fundit të muajit. Numri i thirrjeve drejt 127 nga 2.500 zbriti nën shifrën 2.000 në 24 orë.

Numri i vizitave në banesë nga urgjenca 127 nga 550-600 në ditë, dy javët e kaluara po zbret poshtë 500. Numri të shtruarve në spital nga 127 ka qenë mbi 100 në ditë, në këtë moment ka zbritur në 83.

Gjendja është kritike, arritëm shifra shumë të larta në muajin shkurt, duke pasur edhe shumë humbje jete. Duhen respektuar masat, ndoshta duhen ashpërsuar, kjo po monitorohet çdo ditë. Ajo që më bën entuziast është fakti që ka një lloj qëndrueshmërie, jo rritje, përkundrazi një ulje të lehtë të shifrave. Unë jam optimist dhe çdo tregues pozitiv dua ta ndaj me qytetarët.

Kjo ishte pak a shumë përmbajtja e intervistës time. Nuk e kuptoj që persona që nuk jetojnë këtu, nuk e njohin sistemin tonë shëndetësor, nuk kanë drejtuar ndonjëher institucione apo evente të tilla indinjohen kaq shumë!

Nuk gjej etike intervistën time me fotografi në një grup ku mendohet të jenë profesionistë mjeksor. Në këtë grup ka shumë njerëz që nuk janë personel mjeksor, ka politikanë, ka profesionistë të tjerë, që nuk më krijojnë asnjë problem. Më vjen keq që ky grup është larguar nga objektivi i dhënies së ndihmës dhe shkëmbimit të eksperiencës në kohë pandemie. Fatkeqësisht kjo pandemi korrispondon me zgjedhjet dhe sigurisht tensionet janë shumë të mëdha.

Më vjen keq për përçmimin dhe përgjegjësinë që u ngarkohet profesionistëve shqipëtarë edhe pse antëtar të komitetit, nga profesionistë që nuk e njohin realitetin shqipëtarë. Disa prej tyre kanë shkopin magjik dhe në këtë moment Shqipëria do të ishte jashtë pandemisë mjaftonte të ndiqeshin këshillat e tyre! Sa do të dëshiroja të ishte kaq e thjeshtë!

Jetojmë pandeminë botërore më të madhe të historisë dhe disa prej tyre kërkojnë të jetojnë sikur të mos ketë ndodhur asgjë!

Jetojmë në një presion të përditshëm ku çdo shqipëtar brenda dhe jashtë Shqipërisë të ka shënjestruar me ngjyrën politike që atij i intereson. Çdo ditë të nxjerrin librin e shtëpisë, familjen, miqtë, bashkëpunëtorët të njohurit dhe këdo tjetër. Çdo ditë kolegë të angazhuar në politikë të bëjnë skanerin, por ja japin partisë për interpretim jo imazheristit!

Rrjete sociale të pozicionuara, ku kapen me lojë fjalësh nga bisedat dhe intervistat për memet e tyre dhe ja servirin qytetarëve për like! Opinionist dhe analist që të japin zgjidhje të pandemisë brenda dy orësh duke i servirur nëpër emisionet televizive, por edhe pas tridhjetë vjetësh askush nuk i ka dëgjuar! Media dhe televizione që gjetën emra mjekësh nëpër botë dhe na i shfaqën nëpër ekrane. Kolegë të nderuar, profesionistë që i shërbyen dhe shërbejnë me ekspertizën e tyre.

Mos të harrojmë edhe shumë jo ekspertët, të cilët filluan të okupojnë këto ekrane duke larguar të tjerët, të cilët filluan ta shërojnë Covidin vetëm me teste dhe tumin e cigares, apo mjaftonte të dëgjoheshin fjalët e tyre dhe çdo gjë do të kalonte. Sikur të thoshin të njëjtat fjalë në çdo intervistë! Disa prej tyre kërkojnë protagonizmin me fjalë të mëdha, me gishtin tregues duke gjetur fajtorët.

LEXO EDHE:  Vaksina e Covid-19/ BE arrin marrëveshje me AstraZeneca për blerjen e 300 mln dozave

LEXO EDHE:  Lajm i mirë për ata që kanë kaluar Covid-in/ Alimehmeti publikon studimin e fundit

Nga ana tjetër mjekë dhe infermier të spitaleve Covid, të Urgjencave, të Q.SH-ve, që jetojnë dhe punojnë në Shqipëri në tmerrin e sëmundjes, ballafaqimin me vdekjen, presionin e shoqërisë, presionin e mediave, presionin e familjarëve, presionin me stresin dhe burnout-in e tyre. Personel që nuk ka kohë të shikoj dhe të shkruaj, të ankohet, të çlodhet, të shkëmbejë eksperiencën. Personel që nga ferri largohet dhe tek ferri kthehet çdo ditë!

Së fundmi shpëtimtarët janë paraqitur me shumicë nëpër rrjete sociale! Grupe profesionistësh të cilët kanë dhënë një kontribut të shquar në shumë raste, por fatkeqësisht protagonizmi i ka rrëmbyer disa prej tyre duke u larguar nga objektivi. Disa prej tyre të larguar nga Shqipëria, të rehatuar, të frustuar aty ku janë kërkojnë të dëgjohen! Edhe pse aty ku janë askush nuk i dëgjon, ndoshta për mungesë experience! Disa prej tyre mendojnë se duke qenë administrator e kanë pronësi grupin e këtyre profesionistëve dhe mund të vendosin ata, kë të kryqëzojnë dhe kë të shpëtojnë!

Censura ka arritur deri aty sa nuk mund të kesh mendim ndryshe, nuk duhet të thuash atë që mendon, atë që është realiteti, por duhet ta shikosh çdo gjë me sytë e tyre,: Të zezë, të errët, katastrofë, kriminale, të gabuar! A thua se një grup injorantësh i mblodhën dhe i vunë ekspert të komitetit, i vunë si kuklla se duheshin të ngrinin dorën! A thua se duhen vënë në qendër të memeve, të grupeve, me emër dhe fotografi, për tu gjykuar nga mijëra veta anembanë botës! Administratorë të këtyre grupeve që të thonë se e kanë vendosur foton tënde për ballafaqim, por me liri të shprehuri pa asnjë limit, pa etik, pa deontologji!

Aty duhet kryqëzuar dikush, sepse fajin që erdhi virusi në Shqipëri e kanë ekspertët, fajin që nuk ikën virusi nga Shqipëria e kanë ekspertët! Fajin që sistemi shëndetësor ka tridhjet vjet në atë gjendje e kanë ekspertët! Profesionistë të të njëjtës kategori të gjykojnë për menaxhamin, terapinë, rehabilitimin e tjer. Këta profesionistë që i ndjekin privatisht pacientët dhe sapo rrezikohet jeta e tyre, ata i dërgojnë që ta humbin atë në spitalin publik!

Profesionistë që e kanë kuruar në banesë, janë paguar për shërbimin që kanë dhënë privatisht, por në momentin e përkeqësimit ata nuk kanë më faj, fajin e ka komiteti, e kanë ekspertët! Le ta zgjidhin ata pse humbasin jetën pacientët!

Kujtojë se në 30 dhjetor 2020 kur u dha mesazhi se në Shqipëri e kanë kaluar 50% e shqipëtarëve Covidin, personalisht u pozicionova kundër këtyre shifrave dhe koha më dha të drejtë! Për këtë, me ditë të tëra u kryqëzova si i pa aftë, jo specialist i fushës e tjer. Ku ishte ky grup?

Sot pozicionohem me të dhënat reale, me pandeminë dhe tragjedinë e sajë. Masat mund të ndryshojnë në çdo moment sipas situatës, por jo vetëm nga unë, jo vetëm nga ekspertët, jo vetëm nga Ministria, por nga Qeveria që analizon gjëndjen totale të shoqërisë shqiptare!

Në një vit pandemie nuk pashë patriot dhe vullnetarë të bluzave të bardha të ofroheshin, të vinin në atdheun e tyre qoftë edhe disa ditë, nuk pashë asnjë kërkesë, asnjë radhë! Nuk i gjykoj sepse kanë ndërtuar të ardhmen e tyre aty ku jetojnë. Por për ata që vetëm gjykojnë, nëse nuk na ndihmoni, mos na pengoni në punën tonë!

Me të metat, mangësitë, gabimet apo çfardolloj difekti ne jemi këtu në ndihmë të qytetarëve. Do të vazhdojmë ta kryejmë detyrën tonë derisa kjo sëmundje të zhduket. Koha do të gjykojë!

Dr.Skender Brataj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Koha për të hequr dorë / Ngrënia e mishit 3 herë në javë rrit rrezikun për tu prekur nga kjo sëmundje

Publikuar

-

Nga

Koha për të hequr dorë / Ngrënia e mishit 3 herë në javë rrit rrezikun për tu prekur nga kjo sëmundje

Një studim ka zbuluar se ngrënësit e rregullt të mishit kanë më shumë të ngjarë të vuajnë nga gjendje kronike shëndetësore sesa ata që shmangin ose reduktojnë produktet e kafshëve.

Hulumtimi nga Universiteti i Oksfordit zbuloi se një konsumues i madh i mishit ha 70 gram mish, të përpunuar ose të papërpunuar, më shumë sesa një bashkëmoshatar dhe ka 15 përqind rrezik më të lartë për tu prekur nga sëmundjet e zemrës, 30 përqind më shumë të ngjarë të ketë diabet dhe pothuajse një e treta (31 përqind) më shumë gjasa të zhvillojnë pneumoni në të ardhmen.

Por rreziqet e një diete të mbushur me mish vlen edhe për shpendët, me një rritje prej 30 gramë në ditë të shpendëve dietikë duke rezultuar në një rrezik 14 për qind më të madh të diabetit.

Të dhënat nga pothuajse gjysmë milioni britanikë që morën pjesë në studimin dhjetëvjeçar zbulojnë gjithashtu se njerëzit që hanë mish tre ose më shumë herë në javë kanë më shumë gjasa të pinë duhan, të pijnë alkool, të jenë mbipeshë dhe të konsumojnë një sasi joadekuate të frutave dhe perimeve.

Sidoqoftë, autorët e studimit thonë se shumica e çështjeve që lidhen me shëndetin zvogëlohen kur llogariten për BMI. Kjo sugjeron që disa nga korrelacionet midis mishit dhe problemeve shëndetësore janë shkaktuar nga njerëzit mbipeshë, të cilët janë në rrezik në rritje të kushteve shëndetësore për shkak të peshës së tyre që hanë një sasi standarde mishi.

LEXO EDHE:  Vaksina e Covid-19/ BE arrin marrëveshje me AstraZeneca për blerjen e 300 mln dozave

LEXO EDHE:  Vaksina e Covid-19/ BE arrin marrëveshje me AstraZeneca për blerjen e 300 mln dozave

Si rezultat, është e vështirë të thuash se sa ngrënia e mishit shkakton drejtpërdrejt shqetësime shëndetësore ose nëse është një rast i njerëzve që hanë mishin që ka më shumë yndyrë dhe për këtë arsye ndihen më të rrezikuar nga të njëjtat shqetësime shëndetësore.

Sidoqoftë, krahasimi i të dhënave nga 475,000 njerëz të botuar në revistën BMC Medicine  tregon një lidhje të rëndësishme midis ngrënies së mishit dhe ankesave shëndetësore./ CNA.al

LEXO TE PLOTE