Connect with Us

“Kemi një opozitë shumë të dobët”/ Kulluari i ashpër: Presidenti është margjinalizuar

Aktualitet

“Kemi një opozitë shumë të dobët”/ Kulluari i ashpër: Presidenti është margjinalizuar

Publikuar

-

Trump i pafajshëm/ Kulluri: Këta që e etiketuan si armik nga Tirana nuk e di ç’kanë për të thënë!

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Edvin Kulluri deklaron se Partia Demokratike është duke funksionuar shumë keq prej vitesh, që nga drejtimi i kryetarit të saj Lulzim Basha.

Në një intervistë për “Hard Talk”, Kulluri u shpreh se vendi ndodhet në një krizë të thellë, ku mungesa e Gjykatës Kushtetuese dhe e opozitës në Parlament kanë sjellë krisjen e demokracisë në vend.

Ish anëtari i PD u shpreh më tej se edhe vetë presidenti Ilir Meta është margjinalizuar nëpërmjet shumë ndryshimeve kushtetuese, duke shtuar se qytetarët janë të vetëm përball qeverisë arrogante.

“Situata është shumë komplekse dhe nuk është pjellë e muajve të fundit. Është një situatë në vazhdimësi e një krize politike që për mendimin tim ka nisur që nga viti 2013.  Në fakt, origjina është që në ndryshimet kushtetuese të vitit 2008 ku në mënyrë të pamenduar mirë pavarësisht nga qëllimet pozitive, por besoj se miratimi i sistemit elektoral dhe forcimi i rolit të kryeministrit të vështirësimit të skajshëm të realizimit të qeverisë me nocion besimi ose mosbesimi ka krijuar një situatë ku ne kemi kaluar nga një Republikë Parlamentare në një sistem politik kushtetues ku personazhi më i rëndësishëm i padiskutueshëm është kryeministri. Pavarësisht se ka qenë Sali Berisha dje apo sot Edi Rama.

Sot nuk kemi fare Gjykatë Kushtetuese, dhe mbi të gjitha kemi opozitë shumë të dobët që ka humbur më një diferencë  prej 30 mandatesh me pushtetin. I vetmi shqetësim që ka një sistem demokratik liberal siç e njohim ne, është kufizimi i pushtetit dhe i qeverisjes. Ato që e pengojnë ushtrinë e dhunës legjitime për tu shndërruar në dhunë ilegjitime, siç jemi pak a shumë në kushtet e sotme, janë opozita në parlament, pra parlamenti si institucion, dhe instrumente të tjerë siç janë Presidenti i Republikës, apo shoqëria civile. Ne sot jetojmë në një vend ku e drejta e pronës është më e cënuar se kurrë pas komunizmit.

LEXO EDHE:  Kurti mbërrin në selinë e PD-së/ Pritet nga Lulzim Basha

Ne jetojmë në një vend ku qytetarët janë të vetëm përballë qeverisë. Kanë rënë instrumentat e tjerë. Në parlament nuk kemi opozitë. Kemi një president i cili është margjinalizuar nëpërmjet shumë ndryshimeve kushtetuese, megjithatë zoti Meta është përpjekur dhe është munduar t’i bëhet barrierë kësaj qeverisjeje tmerrësisht arrogante,  kemi shoqërinë civile ku në masën më të madhe janë disa të punësuar sektorialë në fusha të ndryshme, por nuk ka një shoqëri civile në Shqipëri, kemi një media që ka problematika shumë të mëdha për shkak të qeverisjes dhe funksionimit të Shqipërisë sot, ku unë jam i mendimit qartazi që elita politike, ekonomike, mediatike, dhe ndonjë bashkëpunim hera-herës edhe kriminal kanë krijuar ndonjë oligarki të pastër që ka përjashtuar qytetarët nga qeverisja dhe që ka përjashtuar nga vendimmarrja. Unë shqetësimin nuk e kam personal, e kam politik.”, tha Kulluri./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Si ndodhi plagosja e policit në Berat/ Vëllezërit që dhunuan efektivin përdorues droge

Publikuar

-

Nga

Si ndodhi plagosja e policit në Berat/ Vëllezërit që dhunuan efektivin përdorues droge

Janë zbardhur detaje të reja nga plagosja me armë zjarri e e policit Julian Xhahalili mbrëmjen e sotme në Berat.

Tre vellezërit që e dhunuan dhe tentuan ti marrin armën janë Gerald Marini 38 vjeç, Marjus Marini 42 vjeç dhe Arjan Marini  40 vjeç, (përdorues të lëndëve narkotike), sipas asaj që raporton Report tv.

Ata kanë dhunuar fizikisht punonjësit e policisë dhe kanë tentuar ti rrëmbejnë armën njërit prej tyre.

LEXO EDHE:  “Qeveria është vetë një KÇK”/ Mark Marku: Ligji i censurës do shkaktonte një dëm shumë të madh

LEXO EDHE:  Kurti mbërrin në selinë e PD-së/ Pritet nga Lulzim Basha

Gjatë konfrontimit fizik mes tij dhe vëllezërve arma ne brez te policit ka bërë qitje te pavullnetshme duke i shkaktuar plagë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha e refuzoi/ Reagon menjëherë Rama: Lëre pas politikën e sherrit

Publikuar

-

Nga

“Po qesh pak o burrë”/ Rama tregon ndryshimet që pësoi pas tërmetit, ja ç’mendoj kur zgjohem

Vetëm pak minuta më parë kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, refuzoi ftesën e kryeministrit Edi Rama për bashkëqeverisje.

Por i menjëherëshëm ka qenë reagimi i Ramës, i cili i është përgjigjur me ironi Bashës, duke i drejtuar edhe pyetje.

Kryeministri kërkon të dijë nga Basha se përse nuk e pranoi ftesën e tij për bashkëqeverisje, ndërsa i thotë të lërë pas politikën e sherrit.

Po pse vallë janë më të rëndësishëm për ty Saliu dhe Iliri se sa Shqipëria Lulëzim?! Shqiptarët duan bashkim, duan që ne të gjithë të punojmë për ta dhe ekonominë e tyre përtej pandemisë, duke e lënë pas politikën e vjetër të sherrit, dasisë, konfliktit deri në absurd! Pse ti jo?”, shkruan kreu i qeverisë në rrjetet sociale.

Ndërkohë, kujtojmë se sot Rama i bëri ftesë publikisht kryetarit të PD-së të distancohet nga presidenti Ilir Meta dhe nga ish-kryeministri Sali Berisha dhe të bashkëqeveriste me të për të mirën e Shqipërisë.

LEXO EDHE:  Opozita: Nuk regjistrohemi në KQZ/ Duam qeveri teknike

LEXO EDHE:  Erion Veliaj nuk heq dorë nga mashtrimi/ Ja si po rrezikon jetën e qytetarëve

Por Basha i është përgjigjur negativisht kësaj ftese, duke thënë se koha e Ramës ka mbaruar./ CNA.al

Rama thirrje për bashkëqeverisje/ Basha i përgjigjet ftesës

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Je mpirë nga trutë e kokës nga Basha, vjen si karabush këtu”/ Plas keq mes Murrizit dhe kandidatit të PD

Publikuar

-

Nga

“Je mpirë nga trutë e kokës nga Basha, vjen si karabush këtu”/ Plas keq mes Murrizit dhe kandidatit të PD

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Shqipërisë, Myslim Murrizi dhe kandidati i PD Agim Baçi janë përfshirë në një debat të ashpër mbrëmjen e sotme në Report Tv.

Debati mes tyre ndodhi teksa Murrizi komentonte deklaratat e Ramës i cili sot tha se pas fitores së 25 prillit gati të bashkëpunoj me Lulzim Bashën, me kushtin që të distancohet plotësisht nga Berisha e Meta.

Murrizi, se këto prej shumë vitesh kanë bashkëpunuar me njëri tjetrin dhe se në ideoligji nuk ndahen që nga viti ’45, pasi nuk ka një botëkuptim ndryshe për të djathtën dhe të majtën.

Në këtë moment ndërhyri kandidati për deputet i PD-së Agim Baçi, i cili i kujtoi Murrizit se ka qenë pjesë e PD-së dhe këtë gjë mund ta kishte deklaruar brenda forumeve të partisë.

Pas ngritjes së toneve Agim Baçi braktisi studion.

Debati:

Murrizi: E vërteta është se nuk është se po ndodh ndonjë qamet i madh prej 30 vitesh post komunizëm ka disa qeversje të përbashkëta dhe vendime në dëm të qytetarëve të përbashkëta.  E pse u duket habi se kanë ndërmend që të qeverisiin. Vetëm hallin e shqiptarëve kanë këta, për kombin për vaksinat.Nuk janë ndarë këta, bashkë kanë qenë që nga ’45 vjet, 75 vjet. Nuk ka ndarje në ideologji, në koncept, për të djathtë edhe të majtë.

LEXO EDHE:  Do të bëjmë gjithçka për të ndaluar ardhjen e plehrave

LEXO EDHE:  Kurti mbërrin në selinë e PD-së/ Pritet nga Lulzim Basha

Baçi: Ke qenë pjesë e PD-së nuk e ke denoncuar këtë pjesë?

Murrizi: E kam denoncuar!

Baçi: Vetëm pasi ike nga PD-ja!

Murrizi: Kur duhet ta denoncoja?

Baçi: Gjërat thuhen brenda forumeve, i gjykojmë politikanët me akte publike, dhe jo ato që thuhet nën banak.

Murrizi: E kam denoncuar, ti e di që kam qenë kandiduar i pavaruar?

Baçi: E di ke kandiduar me partinë e Legalitetit, ke lëvizur sa andej-këtej.

Murrizi: I pavarur, a je i ftilluar nga memoria?!

Baçi: Pse nuk e përmend që ke qenë me Legalitetin?

Murrizi: Ti je i mpirë nga trutë e kokës nga Basha. Ky vjen si karabush këtu. Hape PLL-në në 2009 ka qenë me PD aleate.

Baçi: Zotëri! Mua mos mu drejto me ato fjalë!

Murrizi: Unë drejtohem me çfarë të kem qef, gishtin mos ma drejto mua, unë nuk kam ardhur këtu që të duroj dënglat e tua

Baçi: Mua mos mu drejto me këto fjalë, ndërpite!

Murrizi: Nuk duroj mashtrimet e tij! Mua më kanë zgjedhur qytetarët dy herë! (Largohet Baçi nga studio)

LEXO TE PLOTE