Connect with Us

Frikë nga përhapja e variantit të ri të Covid/ Gjermania do zgjasë izolimin deri në mes të shkurtit

Bota

Frikë nga përhapja e variantit të ri të Covid/ Gjermania do zgjasë izolimin deri në mes të shkurtit

Publikuar

-

Frikë nga përhapja e variantit të ri të Covid/ Gjermania do zgjasë izolimin deri në mes të shkurtit

Kancelarja gjermane Angela Merkel është e vendosur të dakordohet me udhëheqësit rajonalë për të zgjatur një bllokim për shumicën e dyqaneve dhe shkollave deri në mes të shkurtit si pjesë e një pakete hapash për të provuar kontrollin e koronavirusit, thanë burimet përpara bisedimeve të martën.

Infeksionet e reja janë zvogëluar ditët e fundit dhe presioni mbi njësitë e kujdesit intensiv është lehtësuar pak, por virologët shqetësohen për përhapjen e mundshme të varianteve më infektive të virusit.

“Likelyshtë e mundshme që ne do të biem dakord për një zgjatje dy javore,” tha një person i përfshirë në bisedime, duke konfirmuar një raport në Bild çdo ditë. Bllokimi ekzistues zgjat deri më 31 janar.

Qeveria federale ka propozuar që njerëzit janë të detyruar të mbajnë maska ​​mjekësore në transportin publik dhe në dyqane dhe se ndihma për kompanitë duhet të përmirësohet për shkak të zgjatjes, tregoi një projekt i rezolutës për t’u diskutuar.

Qeveria federale do të krijojë gjithashtu një grup pune për të hartuar një plan për një strategji të sigurt dhe të drejtë të hapjes, tha drafti.

“Numrat e infeksionit kanë rënë për disa javë ose kanë ngecur dhe kjo është mirë. Tani po përballemi me një mutacion shumë agresiv që duhet t’i përgjigjemi, “tha kryetari i Bashkisë së Berlinit Michael Mueller për televizionin gjerman.

LEXO EDHE:  Covid merr me radhë socialistët/ Infektohet një tjetër ministre

Ai tha se një fokus do të ishte rritja e detyrave të shtëpisë. “Ka shumë më shumë hapësirë ​​për manovrim”, tha Mueller, duke shtuar se shtetet synonin që punonjësit të arsyetonin pse punonjësit duhej të vinin për të punuar.

Udhëheqësit gjithashtu do të diskutonin rreth orëve të ndalimit, tashmë të vendosura në disa shtete, por nuk kishte gjasa që ato të imponoheshin kudo, tha ai.

Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit ishte rritur me 11,369 në 2,05 milion, tregoi të martën Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive. Numri i të vdekurve u rrit 989 në 47,622./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Bota

Izraeli i shqetësuar për një marrëveshje të re me Iranin

Publikuar

-

Nga

Izraeli i shqetësuar për një marrëveshje të re me Iranin

Administrata e Presidentit Biden dhe zyrtarët evropianë vazhdojnë përpjekjet për të rihapur negociatat me Iranin në lidhje me një marrëveshje të re bërthamore, pavarësisht refuzimit të Iranit për të biseduar me Shtetet e Bashkuara. Ndërkohë, siç raporton Linda Gradstein për Zërin e Amerikës nga Jeruzalemi, tensionet në rajon po rriten.

Tensionet midis Izraelit dhe Iranit janë rritur pas një sulmi ndaj një anijeje në pronësi të Izraelit dhe hakmarrjes së Izraelit ndaj objektivave iraniane në Siri. Udhëheqësit ushtarakë të Izraelit paralajmërojnë se ata do të veprojnë kundër të gjitha kërcënimeve të terrorizmit dhe zhvillimit të armëve bërthamore.

Përshkallëzimi vjen ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe evropianët punojnë për të rifilluar negociatat me Iranin për një marrëveshje bërthamore. Izraeli kundërshtoi me forcë marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 dhe përshëndeti ish-Presidentin Trump për tërheqjen nga marrëveshja.

Sanksionet që rivendosi ish-Presidenti Trump kanë dëmtuar ekonominë e Iranit, por jo programin e tij bërthamor. Irani ka vazhduar të pasurojë uranium, shumë më tepër sesa ishte lejuar sipas marrëveshjes bërthamore, thotë Izraeli, si dhe u ka vendosur kufizime inspektorëve të Agjensisë Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore (IAEA).

“Nga pikëpamja izraelite është shumë e qartë. Është një marrëveshje shumë e keqe që u lejoi iranianëve të vazhdojnë me sistemin e tyre të pasurimit (të uraniumit). Tani ata kanë centrifuga shumë më të mira sesa kishin para marrëveshjes. Perëndimi i diellit është shumë pranë – mendoj se në vitin 2025 ata fillojnë të kthehen në normalitet dhe për shtatë vjet do të kenë të gjithë legjitimitetin për të vazhduar me projektin bërthamor”, thotë Yaakov Amidror, nga Instituti Hebre për Sigurinë Kombëtare të Amerikës.

Por disa zyrtarë të ushtrisë dhe zbulimit izraelit kanë shprehur mbështetjen për një kthim të Shteteve të Bashkuara në marrëveshjen bërthamore të Iranit, në kundërshtim me politikën e qeverisë izraelite.

LEXO EDHE:  “Gjilpërat më kushtuan 1.8 milion lekë” / Qytetarët që kanë kaluar Covid-in, ‘i qajnë hallet’ Bashës

LEXO EDHE:  58-vjeçarja me Covid ndërron jetë tek Infektivi/ Reagon menjëherë Ministria e Shëndetësisë

“Unë nuk mendoj se mund t’i besojmë Iranit, por kjo është arsyeja pse ka një marrëveshje. Dhe ka vëzhgues, vëzhgues të OKB-së. Dhe unë u besoj aftësive të zbulimit të Shteteve të Bashkuara dhe të Izraelit për të parë nëse iranianët do ta zbatojnë marrëveshjen”, thotë deputeti Omer Bar Lev.

Disa analistë ushtarakë izraelitë thonë se përpjekja e Iranit për armë bërthamore është pjesë e politikës së tij më të gjerë të jashtme.

“Irani në thelb po përdor një mega-strategji për t’u bërë një superfuqi rajonale, mbase një superfuqi globale. Së pari duke zhvilluar aftësitë bërthamore dhe së dyti, hegjemoninë në Lindjen e Mesme përmes mbështetjes së grupeve terroriste dhe të gjitha aktiviteteve të tyre në Irak, Siri, Liban dhe Jemen”, thotë Amos Jadlin, nga Instituti për Studime të Sigurisë Kombëtare.

Ndërsa tensionet rajonale rriten, Shtetet e Bashkuara sulmuan gjithashtu objektivat e mbështetur nga Irani në Siri, përdorimi i parë i forcës ushtarake nga Presidenti Biden./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosova mund t’i përfitojë vaksinat përmes COVAX-it deri në maj

Publikuar

-

Nga

Kosova mund t'i përfitojë vaksinat përmes COVAX-it deri në maj

Skema e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVOX, përmes së cilës pritet të shpërndahen vaksinat për koronavirus në vendet e varfra, ka bërë të ditur se Kosova mund të furnizohet me këtë vaksinë deri në muajin maj.

Sipas Faik Hotit, zëdhënës në Ministrinë e Shëndetësisë në Kosovë, në përditësimin e fundit të kësaj skeme, për raundin e parë të ndarjes së vaksinave, periudha kohore e shpërndarjes së vaksinave në Kosovë është nga shkurti deri në maj të këtij viti.

Në dërgesën e parë përmes COVAX-it, Kosova do të përfitojë 100,800 doza të vaksinës së prodhuar nga kompania AstraZeneca.

LEXO EDHE:  Kështu Europa ia fali borxhet Gjermanisë

LEXO EDHE:  Sulmet ndaj BE për vaksinën/ Rama: Reagimi i Francës është palidhje, nxori nga konteksti fjalën time

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti dhe ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj kanë thënë në vazhdimësi se në muajin shkurt do të arrijë vaksina në Kosovë, por kjo gjë ende nuk ka ndodhur.

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë, në fillim të muajit janar, pati njoftuar se ka marrë konfirmim nga kompania amerikane, Pfizer, për sigurimin e 535,000 vaksinave kundër koronavirusit.

Mirëpo zyrtarë të kësaj kompanie i kanë thënë Radios Evropa e Lirë se ende janë në diskutime me Qeverinë në detyrë të Kosovës për furnizim me vaksina./rel

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Bilanci i 24 orëve në Kosovë/ Tetë viktima dhe rreth 500 të infektuar nga Covid

Publikuar

-

Nga

Shërbeu për 48 vite me radhë si pneumologe/ Humb betejën me koronavirusin një tjetër mjeke

Gjatë 24 orëve të fundiot në Kosovë, tetë persona kanë humbur betejën me Covid.

Nga 2,886 testime të realizuara, 488 persona rezultuan pozitivë për Covid-19. Gjithashtu Instituti i Shëndetit Publik raportoi se 270 persona janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve të fundit.

Prej 13 marsit, kur janë regjistruar rastet e para me koronavirus në Kosovë, autoritetet e këtij vendi kanë regjistruar 70.185 persona të infektuar me këtë virus, prej tyre 1.616 kanë humbur jetën./CNA.al

LEXO TE PLOTE