Connect with Us

A ka patur raste me efekte anësore nga vaksina?/ Përgjigjet Eugena Tomini

Aktualitet

A ka patur raste me efekte anësore nga vaksina?/ Përgjigjet Eugena Tomini

Publikuar

-

A ka patur raste me efekte anësore nga vaksina?/ Përgjigjet Eugena Tomini

Kryeministri i vendit, Edi Rama deklaroi sot se ka gjasa se dozat e vaksinës të nënshkruara me kompaninë Pfizer nuk mund të arrijnë këtë javë në Shqipëri.

Kjo përgjigje e kryeministrit Rama erdhi pas pyetjes së gazetares së Euronews Albania, Eksiola Shehu. Por, sa do të ndikojë kjo vonesë tek vijimi i programit të vaksinimit kundër Covid-19 në Shqipëri.

Shefja e mbikëqyrjes në Institutin e Shëndetit Publik, Eugena Tomini konfirmoi për Euronews Albania se kjo vonesë nuk do të ndikojë në strategjinë e injektimit të vaksinave.

“Nuk do të ndodhë asnjë ndryshime të strategjisë së vaksinave për vetë faktin se po vaksinohet vija e parë, dhe ndërkohë në vijueshmëri do ecim me strategjinë aktuale”, tha ajo.

LEXO EDHE:  SHBA/ Vaksinat anti-Covid gati për shpërndarje pas disa javësh

Ajo tha se deri tani në Shqipëri numërohen 483 persona, të cilët kanë marrë dozën e parë të vaksinës Pfiza. Pyetur nga gazetarja Loneta Progni nëse ka pasur raste që vaksina ka shkaktuar efekte anësore, znj. Tomini e mohoi një gjë të tillë.

“Deri tani janë 483 persona, të cilët janë vaksinuar me dozën e parë të vaksinës Pfizer. Deri tani në këto momente sa i përket aplikimit të vaksinës nuk kemi pasur efekte anësore”, tha Tomini./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Aktualitet

Najada Çomo në listat e PS/ Kikia: Kemi humbur një mjeke që i duhet sistemit të shëndetësisë

Publikuar

-

Nga

Gazetari Mentor Kikia ka reaguar lidhur me kandidimin e mjekes Najada Çomo në listat e PS.

Kikia thekson se sot ne kemi humbur një mjeke që i duhet sistemit të shëndetësisë, dhe kemi fituar një politikane që s’ka ç’i bën hiç sistemit politik. Gazetari shprehet i sigurt se edhe nëse mjekja e ka për mision, nuk do të mund të shërojë asnjë plagë nga trupi i kësaj politike.

“Politika e sëmurë dhe shpresa tek doktorët elektoralë. Pashë shumë fyerje e sharje ndaj doktoreshës së njohur Najada Çomo, në rrjet, pse ajo vendosi të heqë bluzën e bardhë dhe ti drejtohet fushë-betejës së politikës. Nuk është e para, e nuk do të jetë as e fundit, as majtas e as djathtas.
Pa asnjë dyshim, sot ne kemi humbur një mjeke që i duhet sistemit të shëndetësisë, dhe kemi fituar një politikane që s’ka ç’i bën hiç sistemit politik. Por është e drejtë e saj të zgjedhë çfarë do të bëjë me karrierën e saj.

Zoti Rama tha se doktoreshë Najada do të vijë që të mos bëhet një nga deputetët e radhës, por të ndikojë që të tjerët të bëhen si ajo. Nëse edhe vetë doktoresha mendon kështu, atëherë mendoj se duhet ta sigurojmë se e ka të humbur betejën.
Nuk është herë e parë që politika u hap derën njerëzve që nuk kanë qenë pjesë aktive e saj. 8 vjet më parë PS mori borxh shumë njerëz nga shoqëria civile. Më herët PD kishte bërë të njëjtën gjë me KOP-in. U shtua numri i grave, duke thënë se ato do ta zbusin politikën, do ta bëjmë ne qytetare, më civile etj etj.
Por asgjë nuk ndodhi.

Këta njerëz që u “importuan” vetëm për qëllime elektorale, ose u bënë më keq se ata që gjetën në parlament, ose nuk mund të bëjnë asgjë, pasi askush nuk i dëgjoi. Ndaj unë sot nuk u bashkohen atyre që e shigjetojnë doktoreshën pse dëshiron ti futet politikës, por jam i bindur se doktoresha, edhe nëse e ka për mision, nuk do të mund të shërojë asnjë plagë nga trupi i kësaj politike”, shkruan Kikia./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Largimi i Tritan Kalos/ Brataj: Zgjedhje personale, ka mijra ekspertë të tjerë

Publikuar

-

Nga

U shfaq entuziast për rënien e shifrave/ Brataj reagon pas “kryqëzimit”

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, ka komentuar largimin e mjekut Trita Kalo nga Komiteti i Ekspertëve.

Brataj tha se largimi i Tritan Kalo ishte një zgjedhje personale, për të cilën ai i shpjegoi arsyet. Ndër të tjera Brataj shtoi se Kalo ka dhënë dhe vazhdon të japë kontributin e tij gjatë gjithë jetës, por ekspertë ka pafund.

“Largimi i Tritan Kalo, zgjedhje personale. Kalo i shpjegoi arsyet e largimit nga Komiteti. Kalo ka dhënë kontribut gjatë gjithë jetës, por ka dhe mijra ekspertë të tjerë.”-u shpreh ai në intervistë për News 24./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Falsifikonin vaksinat anti-Covid/ Arrestohen 80 persona

Publikuar

-

Nga

Falsifikonin vaksinat anti-Covid/ Arrestohen 80 persona

Mbi dy mijë doza të vaksinës anticovid të falsifikuara janë sekuestruar në Kinë dhe në Afrikën e Jugut.

Lajmi është bërë i ditur nga Interpol, i cili dhe më herët ka ngritur alarmin se vaksinat do të ishin objektiv kryesor për organizatat kriminale.

Rreth 400 ampula, ekuivalente me rreth 2,400 doza të vaksinës se rreme u gjetën në një depo në Kinë së bashku me një sasi të madhe maskash. Policia arrestoi 80 persona në një fabrikë që pretendohet se prodhonte vaksinë false.

LEXO EDHE:  NATO i dhuron Shqipërisë 60 respiratorë/ Ambasada amerikane: SHBA e përkushtuar përballë sfidave globale

LEXO EDHE:  Gjermania zgjat kufizimet për shkak të Covid-19

Hetimet vazhdojnë dhe Interpol po merr gjithashtu raporte shtesë të shpërndarjes të vaksinave false dhe përpjekjeve të mashtrimit që synojnë organet shëndetësore, të tilla si shtëpitë e të moshuarve./CNA.al

LEXO TE PLOTE