Connect with Us

Si po e dëmtoni trupin me qëndrimin tuaj?

Shëndeti

Si po e dëmtoni trupin me qëndrimin tuaj?

Publikuar

-

Si po e dëmtoni trupin me qëndrimin tuaj?

Trupi i njeriut është i mençur.Kur diçka nuk është në rregull, trupi ynë ka mënyrën e vet për të na njoftuar. Na dërgon shenja ose, me fjalë të tjera, simptoma për t’u siguruar që ne bëjmë diçka për këtë. Për shembull, mund të keni një dhimbje koke dhe kur shkoni te mjeku zbuloni se kjo është për shkak të një kontraktimi ose problemeve të qafës së mitrës. Shumë njerëz shpesh ankohen për këtë, por nuk bëjnë asgjë për të arritur në rrënjën e problemit dhe për ta rregulluar atë. Kështu që hapi i parë është të lokalizojmë dhe trajtojmë zonat ku ndiejmë siklet. Por pastaj, është thelbësore të përpiqesh të parandalosh lëvizje ose praktika të caktuara që mund të kenë shkaktuar atë dhimbje në radhë të parë.

Kështu që  Bright Side shkroi një artikull për të rritur ndërgjegjësimin se si disa nga gjërat që bëjmë çdo ditë mund të na shkaktojnë dhimbje. Mbani në mend se nëse vuani nga ndonjë lloj dhimbjeje, duhet të shkoni te një mjek.

Qëndrimi jo i duhur para laptopit kur punoni

Kur kalojmë shumë kohë ulur me shpinë të harkuar, mund të krijojë dhimbje të mesit dhe dhimbje rreth zonës qendrore të shpinës. Përveç kësaj, është shumë e zakonshme të ndiejmë siklet në qafë ose në pjesën e sipërme të shpatullave tona, pasi qafa jonë është tension të zgjatur kur shikojmë drejt një ekran për orë të tëra.

Ngritja e objekteve nga toka me shpinë të përkulur

Ne me të vërtetë nuk ndalemi dhe e mendojmë, kështu që nuk e kuptojmë, por kur bëhet fjalë për ngritjen e peshës ka shumë të ngjarë që ne nuk po i bëjmë gjërat në mënyrë korrekte. Mendoni se kur duhet të merrni një kuti nga dyshemeja. Sigurisht, gjëja e parë që duhet të merret parasysh është nëse keni forcë të mjaftueshme ose trajnim për të ngritur një sasi të caktuar peshe. Bërja e një lëvizjeje të gabuar ose mbivlerësimi i kapacitetit tonë për të ngritur një objekt të rëndë mund të çojë në dëmtime serioze të shpinës . Por përveç kësaj, një nga faktorët më të rëndësishëm për t’u marrë parasysh është të mos përkulësh shpinën ose belin kur ushtron një përpjekje kaq të rëndësishme.

Fjetja përmbys

Gjumi është një nga gjërat më të rëndësishme që bëjmë në ditën tonë (ose natën). Është një nga aktivitetet e vetme që trupi përdor për të riparuar veten dhe për t’u përgatitur për të kryer funksionet e shumta që i kërkojmë çdo ditë. Shumë prej nesh duan të flejmë përmbys, por në fakt, ky pozicion mund të çojë në komplikime shëndetësore. Kjo pasi duke u shtrirë me fytyrë poshtë, ne po e detyrojmë qafën dhe nofullën të jenë në një pozitë të panatyrshme. Në fund të fundit, kjo mund të çojë në dëmtime të muskujve, dhimbje qafe, apo edhe tortikolis.

LEXO EDHE:  Trupi plot tatuazhe dhe të pasme bombastike/ Kjo është Maria, modelja që ndez rrjetin

Mbajtja çantës së shpinës vetëm në njërën shpatull

Kur mbajmë një çantë shpine në vetëm një shpatull, trupi ynë tenton të ekuilibrojë atë peshë me anën tjetër të trupit tonë. Kjo është arsyeja pse kjo praktikë mund të shkaktojë kontraktura dhe dhimbje në qafë, veçanërisht nëse pesha që mbajmë është e rëndë ose nëse nuk e ndryshojmë peshën në shpatullën tjetër herë pas here.Vështirësitë mund të rëndohen në qoftë se ne qëndrojmë në shumicën e kohës ulur ose joaktiv, që trupi ynë nuk mund të marrë një mbingarkesë për shkak të mungesës së rezistencës në muskuj.

Të ecësh para ndërsa shikon telefonin

Është një fakt i thjeshtë që sot, shumica prej nesh ecim përreth duke parë smartphone-t tanë. Po bëhet gjithnjë e më e zakonshme tani që telefonat inteligjentë janë shumë të dobishëm për gjithçka që bëjmë. Por nëse thjesht mund të ecim dhe ta shohim veten duke bërë këtë, do të mund të shihnim qartë që qafat dhe kurrizin tonë po paguanin taksën për të. Për të arritur qëndrimin e duhur dinamik , shtylla kurrizore duhet të jetë në një pozicion optimal. Përndryshe, ka të ngjarë të konsumohet dhe të na bëjë të humbasim ekuilibrin dhe mënyrën e duhur për të lëvizur nyjet tona. Kjo është, sigurisht, përveç dëmtimeve të mundshme ose dhimbjeve të muskujve që mund të zhvillojmë nëse mësohemi ta bëjmë këtë.

Kryqëzimi i këmbëve për një periudhë të zgjatur kohe

Kur ulemi, shumë prej nesh kryqëzojnë këmbët pa e kuptuar madje se po e bëjmë. Ajo që është edhe më keq është që ne mund të kalojmë një ditë të tërë pune duke bërë këtë. Sado e rehatshme ose e zbukuruar mund të duket kjo, kryqëzimi i këmbëve për periudha të gjata kohore është një nga shkaqet kryesore që mund të çojë në  venat e merimangës ose venat me variçe. Kryqëzimi i këmbëve mund t’ju bëjë gjithashtu më të prirur për zhvillimin e mpiksjes së gjakut . Këto, nga ana tjetër, mund të dëmtojnë seriozisht indin ose të dëmtojnë nervin shiatik dhe degët e tij, ndër ndërlikime të tjera./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ulja e infektimeve/ Spitali Covid 2 drejt mbylljes

Publikuar

-

Nga

Ulja e infektimeve/ Spitali Covid 2 drejt mbylljes

Duket se situata nga Covid në vendin tonë po vjen drejt përmirësimit.

Prej disa javësh, numri i infektimeve dhe viktimave ka qenë shumë i ulët, çka tregon se po shkohet drejt imunizsimit të tufës.

Në kulmin e pandemisë, u hapën katër spitale Covid, përpos atyre rajonal. Por me përmirësimin e situatës dhe me uljen e shtrimeve këto spitale po shkojnë drejt mbylljes.

Pas Covid 3, edhe spitali i Sanatoriumit po shkon drejt mbylljes si spital COVID, sipas News24.

Në tre ditët e fundit spitali COVID 2, ka pritur vetëm një urgjencë nga rrethet, ndërsa numri i të shtruarve është reduktuar në 25. Burime nga ky spital pohojnë se sanatoriumi po shkon drejt mbylljes si spital COVID.

Pacientët me covid 19 janë grupuar në dy pavione të katit të tretë ndërsa pavionet e tjera të boshatisura po deziinfektohen. Të njëjtat burime pohojnë prej disa ditësh reanimacioni i covid 2 po punon me gjysmë kapaciteti, ku nga 10 shtretër 5 janë me pacient në gjendje tepër të rëndë, njëri prej tyre i intubuar.

Por ulja e shtrimeve në sanatorium nuk po ndikon aspak në uljen e vdekshmërisë në mesin e personave të shtruar ku në 24 orët e fundit mësohet se kanë humbur jetën 2 pacientë. Mjekë të spitalit pohojnë jashtë kameras se vdekshmëria e lartë është pasojë e keqëmjekimit fillestar të pacientëve në banesë si dhe e kohe qëndrimit të gjatë në shtëpi dhe më pas në spitalet bashkiake dhe rajonale derisa rastet referohen në spitalet terciare 3 javë pas infektimit kur komplikacionet në mushkri ndodhen në fazën terminale.

LEXO EDHE:  Ministeriali i Mirëqeverisjes/ Mesi “justifikon” politizimin e administratës

LEXO EDHE:  E rëndë/ Gjendet një person i pajetë në rrugën e Shëngjinit

E ndërsa spitali i Sanatorimit vijon të mbajë statusin covid 2 për vetëm 25 të shtruar, nga 250 shtretër që ka ky spital, me mijëra të sëmurë kronik që vuajnë nga patologji të shumta në mushkri kanë një vit që kanë mbetur pa një spital të dedikuar dhe I falen rreth 30 shtretërve të huazuar në ish godinën e vjetër të kirurgjisë në QSUT ku shërben një nga tre klinikat pneumologjike të transferuara nga sanatoriumi.

Nga ana tjetër spitali i parë covid, infektivi, numëron rreth 20 të shtruar nga 120 shtretër kapaciteti, dhe mesatarisht 3 urgjenca ditore nga rrethet e jugut dhe kryeqyteti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Vaksinimi i popullatës/ Gjata tregon se sa shanse ka Shqipëria të ketë valë të tretë infektimesh

Publikuar

-

Nga

Vaksinimi i popullatës/ Gjata tregon se sa shanse ka Shqipëria të ketë valë të tretë infektimesh

Rektori i Universitetit të Mjekësisë në Tiranë Arben Gjata, ka folur për situatën e pandemisë në vendin tonë ndërsa u shpreh se ka pak gjasa që Shqipëria të përjetojë një valë të tretë infektimesh.

Në një intervistë për Fax news, ai tha se vaksinimi masiv është faktor kryesor në uljen e infektimeve, dhe se me ardhjen e dimrit ne mund të kemi marritur imunitetin e tufës dhe të vijojmë jetën normale.

“Jemi në një situatë shumë të mirë, pas kontakteve direkte që kemi me pacientët, pavarësisht situatës që është në përmirësim të ndjeshëm, jo vetëm në Shqipëri, por në të gjithë rajonin, është e domosdoshme, që ne masat ti respektojmë. Besoj se vaksinimi masiv është faktor kryesor në uljen e infektimeve, me ardhjen e dimrit ne të kemi marritur imunitetin e tufës dhe të vijojmë jetën normale, unë nuk besoj se do të ketë një valë të tretë”, u shpreh Gjata.

I pyetur se cilën prej vaksinave do të rekomandonte, Gjata tha se secila prej atyre që është në qarkullim sjell mbrojtje nga infektimi, dhe ulje të shenjave klinike, duke shkaktuar ulje të shtrimeve spitalore.

“Unë i kam sugjeruar të gjithë kontakteve të mija që të bëjnë cilëndo prej vaksinave, nëse do të merremi vetëm me sherre nuk ia dalim, të gjithë duhet të vaksinohen, pasi vërtetë nuk mund të jesh 100% imun, por të paktën kalon forma më të lehta të sëmundjes.

Ne nuk kemi të dhëna të sakta derimë tani, se sa zgjat imuniteti nga vaksinimi, ka diskutime se mund të ketë nevojë dhe për një dozë të tretë vaksine, ashtu siç ka dhe diskutime se vaksinat për Covidin mund të bëhen njësoj si ato për gripin, njëherë në vit.

Kalimi i Covidit të bën imun deri në 6 muaj, ndaj edhe rekomandohet që vaksina e dytë të bëhet në një kohë më të vonë”, tha Gjata më tej./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Situata drejt normalizimit/ 17 raste të reja me Covid në 24 orë, ja sa kanë humbur jetën

Publikuar

-

Nga

Situata drejt normalizimit/ 17 raste të reja me Covid në 24 orë, ja sa kanë humbur jetën

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 1107 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 17 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 3 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 4 rastë në Shkodër, nga 2 raste në Tiranë, Fier, Lezhë, Vlorë, Delvinë, nga 1 rast në Kurbin, Mirditë, Finiq.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 1,107 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 125,419 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 80 pacientë nga të cilët 9 pacientë janë në terapi intensive.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e kanë fituar 3 qytetarë: 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Malësia e Madhe, 1 qytetar nga Vlora të moshave 40- 79 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  Kjo është gjëja me e shpifur që i bën korseja trupit tonë dhe dikush më në fund e pranoi

LEXO EDHE:  E rëndë/ Gjendet një person i pajetë në rrugën e Shëngjinit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.
Statistika (17 Maj 2021)
Raste të reja ditore 17
Të shëruar në 24 orë 1,107
Të shtruar në spitale 80
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 2,639

Testime totale 679,396
Raste pozitive 132,032
Raste të shëruara 125,419
Raste Aktive 4,178
Humbje jete 2,435

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 3276
Shkodër 175
Korçë 160
Gjirokastër 96
Fier 90
Lezhë 88
Vlorë 87
Elbasan 67
Berat 53
Durrës 40
Kukës 23
Dibër 23

LEXO TE PLOTE