Connect with Us

Pas Mbretërisë së Bashkuar/ Mutacioni i ri i Covid arrin në Gjermani

Bota

Pas Mbretërisë së Bashkuar/ Mutacioni i ri i Covid arrin në Gjermani

Publikuar

-

Mutacioni i ri i Covid/ Specialisti i iSHP ngre alarmin: Po prek moshat e reja

Fillimisht në Mbretërinë e Bashkuar dhe Afrikën e Jugut, dhe tani Bavaria: një variant i ri i COVID-19 me sa duket është zbuluar në një spital në Garmisch-Partenkirchen. Virologu Christian Drosten aktualisht ka nisur hetimet për variantin e ri.

Mutacion i ri COVID dërguar për provë në Berlin.

Sipas raportimeve në mediat vendase, një mutacion i ri i koronavirusit është zbuluar në spitalin Garmisch-Partenkirchen në Bavari. Münchner Merkur raporton se, pas një shpërthimi të koronavirusit gjatë së cilës 73 pacientë dhe punonjës dolën pozitiv, laboratori i spitalit gjeti disa parregullsi në mostrat e mbledhura.

Tamponët nga tre pacientët e prekur u dërguan në spitalin Charité në Berlin për t’iu nënshtruar provave të mëtejshme. Një analizë më e thelluar atëherë konfirmoi atë që mjekët tashmë dyshonin: ata kishin gjetur një mutacion të ri COVID.

Tipi i panjohur më parë tani po shqyrtohet nga virologu Christian Drosten. Ai dhe ekipi i tij tani do të deshifrojnë karakteristikat e këtij varianti për të sqaruar se çfarë e shkaktoi këtë ndryshim. Asshtë ende e paqartë se nga erdhi mutacioni dhe nëse është më ngjitëse. Rezultate më konkrete priten në fund të janarit.

Asnjë dëshmi se lloji i ri bavarez është më infektues

“Taktikat e trembjes do të ishin absolutisht të dyshimta dhe të papërshtatshme. Fakti që është një variant i ri nuk do të thotë se është më infektues, ”tha spitali Garmisch-Partenkirchen në një deklaratë. Vlen të theksohet se, që nga fillimi i pandemisë, më shumë se 12.000 ndryshime në sekuencat e virusit janë zbuluar në të gjithë botën.

LEXO EDHE:  “Hap e mbyll, si ajo loja "syllambyllurazi"!”/ Mjekja leksion qeverisë: Çfarë duhet të kishte bërë në 10 muaj pandemi

Kohët e fundit, dy lloje të reja u zbuluan në Mbretërinë e Bashkuar dhe Afrikën e Jugut, të cilat janë provuar të jenë më agresive dhe ngjitëse. Por, sipas ekspertëve, nuk ka asnjë provë që këto lloje të reja janë më vdekjeprurëse. Prodhuesit e vaksinave janë gjithashtu të sigurt se të gjitha vaksinat e disponueshme aktualisht do të vazhdojnë të punojnë kundër varianteve të reja.

Një ekip krizash po takohet tani në Garmisch-Partenkirchen për të diskutuar se si të veprohet./Përshtatur nga CNA.al

https://www.iamexpat.de/expat-info/german-expat-news/new-covid-mutation-discovered-bavaria

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Bota

Izraeli i shqetësuar për një marrëveshje të re me Iranin

Publikuar

-

Nga

Izraeli i shqetësuar për një marrëveshje të re me Iranin

Administrata e Presidentit Biden dhe zyrtarët evropianë vazhdojnë përpjekjet për të rihapur negociatat me Iranin në lidhje me një marrëveshje të re bërthamore, pavarësisht refuzimit të Iranit për të biseduar me Shtetet e Bashkuara. Ndërkohë, siç raporton Linda Gradstein për Zërin e Amerikës nga Jeruzalemi, tensionet në rajon po rriten.

Tensionet midis Izraelit dhe Iranit janë rritur pas një sulmi ndaj një anijeje në pronësi të Izraelit dhe hakmarrjes së Izraelit ndaj objektivave iraniane në Siri. Udhëheqësit ushtarakë të Izraelit paralajmërojnë se ata do të veprojnë kundër të gjitha kërcënimeve të terrorizmit dhe zhvillimit të armëve bërthamore.

Përshkallëzimi vjen ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe evropianët punojnë për të rifilluar negociatat me Iranin për një marrëveshje bërthamore. Izraeli kundërshtoi me forcë marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 dhe përshëndeti ish-Presidentin Trump për tërheqjen nga marrëveshja.

Sanksionet që rivendosi ish-Presidenti Trump kanë dëmtuar ekonominë e Iranit, por jo programin e tij bërthamor. Irani ka vazhduar të pasurojë uranium, shumë më tepër sesa ishte lejuar sipas marrëveshjes bërthamore, thotë Izraeli, si dhe u ka vendosur kufizime inspektorëve të Agjensisë Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore (IAEA).

“Nga pikëpamja izraelite është shumë e qartë. Është një marrëveshje shumë e keqe që u lejoi iranianëve të vazhdojnë me sistemin e tyre të pasurimit (të uraniumit). Tani ata kanë centrifuga shumë më të mira sesa kishin para marrëveshjes. Perëndimi i diellit është shumë pranë – mendoj se në vitin 2025 ata fillojnë të kthehen në normalitet dhe për shtatë vjet do të kenë të gjithë legjitimitetin për të vazhduar me projektin bërthamor”, thotë Yaakov Amidror, nga Instituti Hebre për Sigurinë Kombëtare të Amerikës.

Por disa zyrtarë të ushtrisë dhe zbulimit izraelit kanë shprehur mbështetjen për një kthim të Shteteve të Bashkuara në marrëveshjen bërthamore të Iranit, në kundërshtim me politikën e qeverisë izraelite.

LEXO EDHE:  “Kollë, temperaturë, këputeje trupi”/ Infektohet me Covid zëvendës ministri i Mbrojtjes, ja si është gjendja e tij

LEXO EDHE:  “Kam pasur halucinacione të tmerrshme”/ Mjeku shqiptar në SHBA tregon si i ndikon Covid-19 në sistemin nervor

“Unë nuk mendoj se mund t’i besojmë Iranit, por kjo është arsyeja pse ka një marrëveshje. Dhe ka vëzhgues, vëzhgues të OKB-së. Dhe unë u besoj aftësive të zbulimit të Shteteve të Bashkuara dhe të Izraelit për të parë nëse iranianët do ta zbatojnë marrëveshjen”, thotë deputeti Omer Bar Lev.

Disa analistë ushtarakë izraelitë thonë se përpjekja e Iranit për armë bërthamore është pjesë e politikës së tij më të gjerë të jashtme.

“Irani në thelb po përdor një mega-strategji për t’u bërë një superfuqi rajonale, mbase një superfuqi globale. Së pari duke zhvilluar aftësitë bërthamore dhe së dyti, hegjemoninë në Lindjen e Mesme përmes mbështetjes së grupeve terroriste dhe të gjitha aktiviteteve të tyre në Irak, Siri, Liban dhe Jemen”, thotë Amos Jadlin, nga Instituti për Studime të Sigurisë Kombëtare.

Ndërsa tensionet rajonale rriten, Shtetet e Bashkuara sulmuan gjithashtu objektivat e mbështetur nga Irani në Siri, përdorimi i parë i forcës ushtarake nga Presidenti Biden./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosova mund t’i përfitojë vaksinat përmes COVAX-it deri në maj

Publikuar

-

Nga

Kosova mund t'i përfitojë vaksinat përmes COVAX-it deri në maj

Skema e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVOX, përmes së cilës pritet të shpërndahen vaksinat për koronavirus në vendet e varfra, ka bërë të ditur se Kosova mund të furnizohet me këtë vaksinë deri në muajin maj.

Sipas Faik Hotit, zëdhënës në Ministrinë e Shëndetësisë në Kosovë, në përditësimin e fundit të kësaj skeme, për raundin e parë të ndarjes së vaksinave, periudha kohore e shpërndarjes së vaksinave në Kosovë është nga shkurti deri në maj të këtij viti.

Në dërgesën e parë përmes COVAX-it, Kosova do të përfitojë 100,800 doza të vaksinës së prodhuar nga kompania AstraZeneca.

LEXO EDHE:  Maska mund të japë efekt të kundërt/ Epidemiologu kritika qeverisë: Dihej që rritja e temperaturave nuk do të ndikonte

LEXO EDHE:  “Kam pasur halucinacione të tmerrshme”/ Mjeku shqiptar në SHBA tregon si i ndikon Covid-19 në sistemin nervor

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti dhe ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj kanë thënë në vazhdimësi se në muajin shkurt do të arrijë vaksina në Kosovë, por kjo gjë ende nuk ka ndodhur.

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë, në fillim të muajit janar, pati njoftuar se ka marrë konfirmim nga kompania amerikane, Pfizer, për sigurimin e 535,000 vaksinave kundër koronavirusit.

Mirëpo zyrtarë të kësaj kompanie i kanë thënë Radios Evropa e Lirë se ende janë në diskutime me Qeverinë në detyrë të Kosovës për furnizim me vaksina./rel

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Bilanci i 24 orëve në Kosovë/ Tetë viktima dhe rreth 500 të infektuar nga Covid

Publikuar

-

Nga

Shërbeu për 48 vite me radhë si pneumologe/ Humb betejën me koronavirusin një tjetër mjeke

Gjatë 24 orëve të fundiot në Kosovë, tetë persona kanë humbur betejën me Covid.

Nga 2,886 testime të realizuara, 488 persona rezultuan pozitivë për Covid-19. Gjithashtu Instituti i Shëndetit Publik raportoi se 270 persona janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve të fundit.

Prej 13 marsit, kur janë regjistruar rastet e para me koronavirus në Kosovë, autoritetet e këtij vendi kanë regjistruar 70.185 persona të infektuar me këtë virus, prej tyre 1.616 kanë humbur jetën./CNA.al

LEXO TE PLOTE