Connect with Us

Mandzukiç mbërrin në klinikën e Milanit, ja kur do të bëhet prezantimi

Seria A

Mandzukiç mbërrin në klinikën e Milanit, ja kur do të bëhet prezantimi

Publikuar

-

Sulmuesi veteran kroat, Mario Mandzukiç mbërriti para disa minutash në qendrën mjekësore të Milanit për të kryer vizitat mjekësore përpara se të prezantohet si futbollisti më i  ri i “Djallit”.

34-vjeçari do të firmosë kontratë 6 mujore me të drejtë rinovimi për një vit. Ai do të paguhet 1.8 milionë euro në sezon.

Duke patur parasysh karrierën e tij të pasur në Gjermani, Spanjë dhe Itali, afrimi i Mandzukiç shikohet si përforcim ideal për repartin e sulmit të Milanit. Megjithatë, prezantimi dhe firmosja e kontratës së re do të bëhet ditën e nesërme.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Seria A

Milan-Udinese, publikohen formacionet zyrtare

Publikuar

-

Nga

Në orën 20:45 do të startojë sfida Milan-Udineze, e vlefshme për javën e 25 të Serisë A italiane.

Në këtë sfidë skuadra e Stefano Piolit vjen pas fitores së rëndësishme ndaj Romës në transfertë, ku kuqezinjtë dëshirojnë një tjetër sukses për të vijuar me rezultatet pozitive dhe për të krijuar vazhdimësinë që kishte në javët e kaluara.

Milani vjen me mungesa të rëndësishme në këtë takim ku mungon Ibrahimoviç për arsye dëmtimi dhe për arsye të pjesëmarrjes së tij në Sanremo, Mario Manxukiç, Benaser dhe Çalhanollu të cilët janë të dëmtuar.

FORMACIONET ZYRTARE 

MILAN – (4-2-3-1): Donaruma; Kalulu, Kjaer, Romanjoli, Teo Hernandez; Tonali, Kesi; Kastijeho, Brahim Diaz, Rebiç; Leao. Trajner: Stefano Pioli.

UDINEZE – (3-5-1-1): Muso; Bekao, Bonifazi, Nojtik; Molina, De Pol, Makengo, Arslan, Zigelar; Perejra; Nestorovski. Trajner: Luka Goti.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Tomori bind, Milani nxjerr në shitje kapitenin

Publikuar

-

Nga

Fikajo Tomori qëndron te Milani, Alesio Romanjoli largohet. Paraqitja e shkëlqyer e mbrojtësit anglo-kanadez nuk bëri gjë tjetër veçse konfirmoi orientimet gjithnjë e më të vendosura në rrugën “Aldo Rossi”.

Një lëvizje, që me sa duket hedh hije dyshimi mbi të ardhmen kuqezi të kapitenit me spaleta të hequra në ndeshjen delikate kundër Romës “së tij”, ku ai është rritur dhe nga ku u transferua në vitin 2015 për 25 milionë euro.

Ishte ende Milani i Berluskonit dhe mëngjarashi vinte me kredencialet e liderit në mbrojtjen kuqezi. Por, 6 vite më pas, rritja e tij ngadalësoi rrezikshëm, rendimenti i tij është kritikuar shumë së fundmi dhe palët duken larg rinovimit.

Paolo Maldini, në pragndeshjen me Romën, u tregua diplomatik, duke thënë se me Romanjolin në fushë skuadra është në këtë pozicion në klasifikim, por pranoi se Alesio mbeti keq që nuk u aktivizua.

Falë rrotacionit ia mund të gjejë shpejt një fanellë titullari (duke nisur nga sot me Udinezen). Mes tij dhe Piolit nuk ka asnjë krisje, profesionalizmi i tij nuk është vënë kurrë në dyshim, por me kapitenin në stol, rinovimi i kontratës që do edhe 15 muaj të skadojë, në këtë moment nuk është i thjeshtë.

Në moshën 26-vjeçare, mbrojtësi që fiton 3.5 milionë euro në vit, duhet të kishte bërë një kapërcim në cilësi, e përkthyer më pas edhe në rrogë. Në këto momente, Milani është më pranë konsiderimit të shitjes së tij në merkaton e verës.

Dhe me një kontratë kaq të shkurtër, do të pranonte edhe një çmim prej 20 milionë eurosh për kartonin, por nuk do përjashtonte as një formulë shkëmbimi. Sigurisht që duhet llogaritur edhe vullneti i lojtarit, nëse do të qëndrojë deri në fund të kontratës së tij. Por në këtë situatë, Milani vetëm për një gjë nuk ka dyshime. Me Tomorin, i cili po shkëlqen dhe të drejtën e blerjes së tij nga Çelsi, ata nuk do duan kurrsesi ta humbasin.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Merret vendimi final për ndeshjen e shtyrë Juventus-Napoli

Publikuar

-

Nga

Nuk ka më dyshime, ndeshja mes Juventusit dhe Napolit do të luhet më 17 mars, duke filluar nga ora 18:45.

Ndeshja ishte planifikuar për t’u zhvilluar në tetor të vitit të kaluar, por për shkak të rasteve me KoroNavirus në skuadrën e Gatuzos, ndeshja u shty për një ditë tjetër.

Fillimisht u vendos 17 marsi, si dita kur do të luhej ndeshja, por presidenti napolitan, Aurelio De Laurentis, kishte kërkuar që ndeshja ta shtyhej, për shkak të kalendarit të ngjeshur.

Gjithsesi pavarësisht kërkesës së De Laurentis, Federata ka marrë vendimin përfundimtar, dhe ndeshja do të luhet më 17 mars, duke filluar nga ora 18:45.

LEXO TE PLOTE