Connect with Us

JOQ portal i Ilir Metës/ Përdor mediat për gjoba

Politikë

JOQ portal i Ilir Metës/ Përdor mediat për gjoba

Publikuar

-

Gazetari Ilirjan Blloshmi ka vënë theksin tek mediat ndërsa thekson se në Shqipëri kemi politikanët që kanë mediat e tyre.

Sipas tij, mediat më të rrezikshme janë ato pranë Ilir Metës. Blloshmi thotë se këto media janë gjobaxhije dhe po nuk u dhè para, të bëjnë të bëjnë gjëmën.

Blloshmi shkruan se pas “mbylljes nga qeveria” të JOQ, Ilir Meta dhe bashkëpuntorët e tij nuk humbën kohë, pasi e kishin përgatitur terrenin.

“Mos ja vini re Ilir Metës as kur përdor mediat e tij për gjoba!
Në çdo vënd të botës, çdo grupacion politik, ka mediat e tij. Pasi çdo drejtues medjash, ka bindje politike dhe të kesh bindje politike nuk është krim. Në Shqipëri ne kemi politikanët që kanë mediat e tyre. Rama ka mediat e tij. Basha ka mediat e tij. Ilir Meta ka mediat e tij(ca ja ka dhënë Monikës). Media që janë pranë qeverisë, dmth ato të Ramës mundohen ta minimizojnë një problem. Kjo ndodh për faktin se marrin frutet e pushtetit.

Mediat pranë opozitës, dmth ato Lulzim Bashës mundohen ta zmadhojnë, por kujdesen për të mos prishur imazhin e Ramës. Nën drejtimin e Ramës dhe PS, Luli ka shtuar pasurinë dhe vilat.
Por mediat më të rrezikshme janë ato pranë Ilir Metës, këto janë media gjobaxhije. Po nuk u dhè para, të bëjnë gjëmën. Janë media të ngritura për këtë gjë. Ilir Meta ka krijuar “biznesmenë fallco “ për ti përdorur si finacues të X media. Psh: JOQ ka qënë një portal që merreshe vetëm me gjoba dhe traplliqe në fb. Nëse e hapje faqen e këti portali, nuk gjeje asnjë shkrim apo kritikë për Ilir Metën apo LSI. Pse?! Askush nuk mund të japë një përgjigje. Por të gjithë e kuptojnë se kjo media kishte pronar me letra fallco, të krijuar nga Ilir Meta.

Kur Ilir Meta pa që u trash puna shumë, krijoj alibinë se kjo media u mbyll nga qeveria. Pra akuzon tjetrin, në këtë rast qeverinë ose më saktë Samir Tahrin (Meta nuk fle dot i qetë, sepse e di për dosjet që Tahiri ka për të) për diçka pa fakte. Në fakt kjo akuzë buron nga mëndja e Ilir Metës i cili mendon se portalet duhet të mbyllen nëse janë kunder teje. Pra në fakt akuzon për atë që vetë ai do bënte në vendin e atij që akuzon.

Pas “mbylljes nga qeveria” të JOQ. Ilir Meta dhe bashkëpuntorët e tij nuk humbën kohë, pasi e kishin përgatitur terrenin. Portali dosja.al u fut në loje. Për ta kuptuar këtë gjë, që ky portal është gjobaxhi. Të mjafton lajmi “zbulohet shoferi që ecte me 150 në ore, është nipi i i një zyrtari të lartë të policisë”. Por sipas keti portali, ata nuk e tregojnë emrin e zyrtarit gjoja për etike. Cool fare kjo. Por mesazhin e cuan tek ai zyrtari i lartë i policisë. Mesazhi ishte i qartë, paguaj ose të del emri.
Ilir Meta, po e ndjen fundin, po përdor çdo gjë për të fshehur pasurinë. Ilir Meta po i ndjen byrzylykët tek dora. Prandaj mos ja vini re këto kohë. Mos e gjykoni as kur përdor mediat e tij për të vënë gjoba”, shkruan Blloshmi./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Denoncimi i Kryemadhit/ Kandidatët e LSI në Elbasan po kërcënohen nga prokurori…

Publikuar

-

Nga

Denoncimi i Kryemadhit/ Kandidatët e LSI në Elbasan po kërcënohen nga prokurori...

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka bërë një denoncim të fortë ndaj kryeprokurorit të Elbasanit Kreshnik Ajazi. Ajo tha se ky prokuror që është njëkohësisht dhe vëllai i Besjan Ajazit kandidat i Partisë Socialiste për deputet në Qarkun e Elbasanit po përdor postin për të kërcënuar kandidatët e LSI për të favorizuar vëllain e tij.

“Po ka pasur nga Prokuroria e Elbasanit. Nga kryeprokurori i Elbasanit, i cili po i hap rrugën vëllait të tij që do ta kandidojë në Bashkinë e Gramshit, Besjan Ajazi, që është shef i kabinetit të Taulant Ballës. Madje ajo tha se do t’I bëjë një letër KLP për të riparë emërimin e tij.

A nuk është publike kjo? E kam thënë edhe në një emision tjetër. E kam bërë publike këtë gjë. Do vazhdoja ta bëj edhe më tutje, ku do t’i bëj një letër Këshillit të lartë të Prokurorëve, ambasadave që kanë qenë të detyruara për të ndjekur procesin e reformës në drejtësi, sepse kam akoma shumë fakte të tjera të përdorimit të prokurorit të Elbasanit nga Taulant Balla dhe segmente të tjera për të ushtruar presion jo vetëm ndaj anëtarëve përfaqësues të LSI-së, por edhe shumë bizneseve apo individëve të tjerë, të cilët nuk kanë dëshirë ta përkrahin Taulant Ballën, sepse nuk u pëlqen fytyra e tij.

LEXO EDHE:  “Gimi është si puna ime”/ Paloka nxjerr videon e Ramës me Kajmakun: Gjithë tufa e kriminelëve kanë fytyrën tënde

LEXO EDHE:  Shkarkimi i Metës/ Mblidhet të premten Komisioni Hetimor

Por kjo nuk do të thotë që me qenë se nuk u pëlqen Taulant Balla atyre, ata duhet të shkojnë të paraqiten në Prokurori, që ta kenë si mjet përfitim qoftë politik edhe financiar”, shprehet Kryemadhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK/ Po bën krim me ndihmën e rreme ekonomike

Publikuar

-

Nga

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK/ Po bën krim me ndihmën e rreme ekonomike

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi, tregoi se ka depozituar në SPAK ditët e fundit një kallëzim penal për përfaqësuesin e qeverisë në Elbasan, Taulant Balla, pasi pretendon se ai po kryen një krim elektoral, duke ushtruar presin ndaj personave që janë pjesë e skemës së ndihmës ekonomike.

Bardhi tha se ekzistojnë provat se si personat e listës janë telefonuar, dhe u është thënë se do ta humbin ndihmën ekonomike që marrin nëse nuk votojnë PS, ose në rast tjetër, u është kujtuar atyre se dyfishimi i ndihmës deri në qershor, është vepër dhe meritë e Taulant Ballës.

Bardhi theksoi se prokuroria e ka shumë të lehtë të hetojë e të verifiokojë se telefonatat janë bërë nga shtabi i Taulant Ballës, dhe se në telefon janë marrë pikërisht qytetarët që janë përfitues të ndihmës ekonomike.

Jemi në një koalicion opozitar me LSI, nuk kemi ndasi programore. Edhe LSI ka në fokus të programit ekonominë, për shkak të gjendjes në të cilën ndodhet vendi. Më besoni vij nga një qark ku takoj çdo ditë qytetarë, të cilët nuk kanë para për të mbyllur ditën. Fokusi ynë është ndryshimi i situatës ekonomike në vend. Sot ne kemi një njeri që kontrollon gjithçka, pushtetin lokal, atë qendror, shantazhin mbi drejtësinë.

Vijnë njerëz në takim dhe na lutem të mos nxjerrim fotot, se thonë na heqin ndihmën ekonomike. Nga ana tjetër, në duart e zyrtarëve të PS kanë përfunduar para të pista, që do të përdoren në fushatë. Unë kam dorëzuar dje në SPAK një kallëzim penal ndaj Ballës, pasi kemi raste konkrete ku persona nga shtabi i tij elektoral marrin persona me ndihmë ekonomike në telefon dhe i kërcënojnë me heqjen e ndihmës, nëse nuk votojnë për PS.

Ne i kemi identifikuar të gjitha numrat që marrin qytetarët. Ose marrin njerëz në telefon dhe iu thonë “Ndihma ekonomike iu është dyfishuar nga Taulant Balla”. Kjo është kriminale. Mjafton një hetim nga SPAK për të verifikuar numrat e telefonit. Janë telefonuar të gjithë personat që marrin ndihmë ekonomike në Qarkun e Elbasanit”, tha demokrati./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Duhet të kesh dosje abuzive që të jesh në LSI”/ Kryemadhi-Veliajt: Qen që të kafshon dorën

Publikuar

-

Nga

“Duhet të kesh dosje abuzive që të jesh në LSI”/ Kryemadhi-Veliajt: Qen që të kafshon dorën

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj u shpreh ditën e sotme se është bërë kriter që të jesh kandidat i LSI-së, sa më të madhe ta kesh dosjen, aq më të madhe duhet ta kesh haraçin për të shpenzuar në fushatë. Ai shprehet se duhet të kesh dosje abuzimesh në SPAK që të jesh pjesë e listës së LSI-së.

Këtyre akuzave u është përgjigjur Monika Kryemadhi, e cila gjatë një interviste për “Çim Peka Live” se Veliaj kur flet për SPAK e ka për vetën e tij sepse dosjen po ja përgatit Rama me shumë devotshmëri.

Ajo tha Erion Veliaj nuk i blen dot kandidatët e LSI me shantazhe dhe me drejtoresha bukuroshe. Po ashtu ajo paralajmëroi zhvillime në lidhje me kryetarin e bashkisë.

“Kam përshtypjen që e ka për veten e tij, të cilën po ia përgatit mister Rama dhe po ja bën me devotshmërinë më të madhe. Sepse shikon që konkurrenca që ka për marrjen e partisë pas 25 prillit nga zoti Veliaj është shumë e madhe.

Dhe ai e di shumë mirë që zoti Veliaj është qeni që kafshon dorën, edhe pse ai e ka ushqyer dhe e ka sjellë sot deri këtu, nuk ka për ta lejuar. Për sa i përket kandidatëve të LSI-së, Zoti Veliaj dhe kushdo tjetër që është pas zotit Veliaj, ta ketë të qartë që asnjë kandidat i LSI-së, jo vetëm që nuk e kërcënon e nuk e blen dot, por as nuk mundet qoftë duke i çuar edhe drejtoreshat simpatike të bashkisë, qoftë edhe duke i çuar edhe bukuroshet e shtojzovallet e grupeve të eskortës së bashkisë dhe të kryeministrisë. Është e pamundur të tjetërsojë atë që duhet.

LEXO EDHE:  Integrimi në BE/ Paralajmëron Meta: Po bëjmë hapa pas, shpresoj të ketë reflektim

LEXO EDHE:  Nuk jeton fare në Shqipëri, vjen si vizitor/ Veliaj “masakron” Bashën

Zoti Veliaj ta gëzojë inceneratorin e Tiranës dhe do të flasim në ditët në vazhdim, që të mos i konsumojmë të gjithë fishekët sot. Do të keni lajme, fakte e dokumente pafund, por ajo që është e rëndësishme sot është pse qytetarët duhet të shkojnë të votojnë më 25 prill LSI-në.

Po nuk iu pëlqeu LSI-ja, të votojnë PD-në. Po nuk i pëlqeu PD-ja, të votojnë çdo kandidat tjetër, vetëm Rilindjen e Edi Ramës mos ta votojë. Është kaq e thjeshtë”, tha Kryemadhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE