Connect with Us

Gjermania gati për masat e reja kufizuese/ Nesër mblidhet samiti

Bota

Gjermania gati për masat e reja kufizuese/ Nesër mblidhet samiti

Publikuar

-

Gjermania gati për masat e reja kufizuese/ Nesër mblidhet samiti

Me situatën në Gjermani ende kritike, Kancelarja Angela Merkel dhe kryeministrat e shtetit do të mbajnë ditën e martë samitin e radhës për koronavirusin. Ndërsa duket mjaft e sigurt se bllokimi do të zgjatet për të paktën dy javë, qeveritë federale dhe shtetërore po konsiderojnë gjithashtu zbatimin e një sërë masash të reja.

A po vjen një bllokim më i gjatë dhe më i rreptë i koronavirusit?

Pritet gjerësisht që Gjermania të zgjedhë, të shtrijë dhe shtrëngojë masat e saj të koronavirusit të martën, 19 janar. Ndërsa numri i infeksioneve të reja gradualisht po zvogëlohet, si dhe numri i pacientëve në kujdes intensiv, llojet e reja, shumë të ngjashme me COVID-19, zbuluar për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Afrikën e Jugut, po shkakton një shqetësim të madh.

Për më tepër, numri i infeksioneve të reja të koronavirusit në Gjermani është ende mbi vlerën e synuar prej 50 për 100,000 banorë brenda shtatë ditësh, edhe pas disa javësh të kufizimeve të kontaktit dhe mbylljes së shkollës dhe biznesit. “Ne jemi akoma shumë larg nga vendi ku duam të jemi”, tha Ministri Federal i Shëndetësisë Jens Spahn. “Ka kuptim të ulim numrat sa më shumë që të jetë e mundur.”

Qeveritë federale dhe shtetërore kanë vendosur të bashkohen për të diskutuar hapat e ardhshëm. Sipas një numri të raporteve të medias, ata kanë rënë dakord paraprakisht për të zgjatur dhe forcuar bllokimin.

Gjermania merr në konsideratë kërkesën për mashtrim në mbarë vendin për ndalimin e policisë dhe FFP2

Disa masa janë duke u diskutuar, duke përfshirë një detyrim për njerëzit për të punuar nga shtëpia, dhe një kërkesë maskë FFP2 në transportin publik, dhe ndoshta edhe në dyqane. Sipas Ministrit Federal të Ekonomisë Peter Altmaier, “ekziston një përzgjedhje e mundësive në tryezë”.

Kancelaria thuhet se po konsideron gjithashtu një shtetrrethim mbarëkombëtar, të njëtrajtshëm gjatë natës, siç ekziston tashmë në Francë dhe vendet e tjera fqinje. Politikani shëndetësor i SPD Karl Lauterbach shkroi në Tëitter se, sipas tij, ora e ndalimit nga 8 e mbrëmjes është e justifikueshme për tre javë, përndryshe mutacioni i ri i virusit do të përhapet “më shpejt sesa mund të vaksinojmë”.

Bavaria si një plan?

Në Bavari, njerëzit tashmë duhet të mbajnë maska ​​mbrojtëse FFP2 në autobusë, tramvaj, trena nëntokësorë dhe periferikë dhe në të gjitha dyqanet. Një shtetrrethim nate gjithashtu zbatohet tashmë në shtetin jugor. Kryeministri i Shtetit të Bavarisë Markus Söder ka thënë që shteti i tij tashmë është i pozicionuar mirë në luftën kundër pandemisë.

LEXO EDHE:  Mberrijne ne Rinas 70 azilkerkues nga Gjermania, u kthyen me deshire

Në vend të kësaj, ai u ka bërë thirrje shteteve të tjera që të zbatojnë vendimet e marra në samit në mënyrë më të qëndrueshme. “Gjysma e shteteve bëjnë diçka krejtësisht të ndryshme”, tha ai. “Kështu që ju duhet të vazhdoni të bëni pyetjen: Pse vendosim diçka kur gjysma e bën atë ndryshe?” Ai tha se ai e sheh që rregulloret në Bavari kanë një lloj plani për rregulloret në të gjithë vendin.

Rënia e infeksioneve COVID-19

Të hënën, udhëheqësit federalë dhe shtetërorë do të përgatisin një draft të parë të një urdhërese të re koronavirus, gati për diskutime të martën pasdite. Ata gjithashtu do të informohen në lidhje me gjetjet e reja nga shkencëtarët kryesorë, përfshirë Presidentin e RKI Lothar Ëieler dhe virologun Christian Drosten.

Autoritetet shëndetësore gjermane raportuan 7.141 infeksione të reja COVID-19 në Institutin Robert Koch në 24 orët e së hënës në mëngjes. Sipas RKI, ky është numri më i ulët i infeksioneve të reja që nga 20 tetori. Numri i rasteve të regjistruara është zakonisht më i ulët të hënën, pjesërisht sepse më pak teste kryhen gjatë fundjavës. Të hënën e kaluar, RKI regjistroi 12.487 infeksione të reja.

“Pas një rritje të mprehtë të numrit të rasteve në fillim të dhjetorit, një rënie gjatë pushimeve dhe një rritje të ripërtërirë në javën e parë të janarit, numri i rasteve duket se po stabilizohet përsëri,” shkroi RKI në raportin e saj për Të dielën në mbrëmje./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Bota

Izraeli i shqetësuar për një marrëveshje të re me Iranin

Publikuar

-

Nga

Izraeli i shqetësuar për një marrëveshje të re me Iranin

Administrata e Presidentit Biden dhe zyrtarët evropianë vazhdojnë përpjekjet për të rihapur negociatat me Iranin në lidhje me një marrëveshje të re bërthamore, pavarësisht refuzimit të Iranit për të biseduar me Shtetet e Bashkuara. Ndërkohë, siç raporton Linda Gradstein për Zërin e Amerikës nga Jeruzalemi, tensionet në rajon po rriten.

Tensionet midis Izraelit dhe Iranit janë rritur pas një sulmi ndaj një anijeje në pronësi të Izraelit dhe hakmarrjes së Izraelit ndaj objektivave iraniane në Siri. Udhëheqësit ushtarakë të Izraelit paralajmërojnë se ata do të veprojnë kundër të gjitha kërcënimeve të terrorizmit dhe zhvillimit të armëve bërthamore.

Përshkallëzimi vjen ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe evropianët punojnë për të rifilluar negociatat me Iranin për një marrëveshje bërthamore. Izraeli kundërshtoi me forcë marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 dhe përshëndeti ish-Presidentin Trump për tërheqjen nga marrëveshja.

Sanksionet që rivendosi ish-Presidenti Trump kanë dëmtuar ekonominë e Iranit, por jo programin e tij bërthamor. Irani ka vazhduar të pasurojë uranium, shumë më tepër sesa ishte lejuar sipas marrëveshjes bërthamore, thotë Izraeli, si dhe u ka vendosur kufizime inspektorëve të Agjensisë Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore (IAEA).

“Nga pikëpamja izraelite është shumë e qartë. Është një marrëveshje shumë e keqe që u lejoi iranianëve të vazhdojnë me sistemin e tyre të pasurimit (të uraniumit). Tani ata kanë centrifuga shumë më të mira sesa kishin para marrëveshjes. Perëndimi i diellit është shumë pranë – mendoj se në vitin 2025 ata fillojnë të kthehen në normalitet dhe për shtatë vjet do të kenë të gjithë legjitimitetin për të vazhduar me projektin bërthamor”, thotë Yaakov Amidror, nga Instituti Hebre për Sigurinë Kombëtare të Amerikës.

Por disa zyrtarë të ushtrisë dhe zbulimit izraelit kanë shprehur mbështetjen për një kthim të Shteteve të Bashkuara në marrëveshjen bërthamore të Iranit, në kundërshtim me politikën e qeverisë izraelite.

LEXO EDHE:  Greenpeace/ Një sulm bërthamor ndaj Gjermanisë do të vriste gjysmë milion banorë

LEXO EDHE:  Mberrijne ne Rinas 70 azilkerkues nga Gjermania, u kthyen me deshire

“Unë nuk mendoj se mund t’i besojmë Iranit, por kjo është arsyeja pse ka një marrëveshje. Dhe ka vëzhgues, vëzhgues të OKB-së. Dhe unë u besoj aftësive të zbulimit të Shteteve të Bashkuara dhe të Izraelit për të parë nëse iranianët do ta zbatojnë marrëveshjen”, thotë deputeti Omer Bar Lev.

Disa analistë ushtarakë izraelitë thonë se përpjekja e Iranit për armë bërthamore është pjesë e politikës së tij më të gjerë të jashtme.

“Irani në thelb po përdor një mega-strategji për t’u bërë një superfuqi rajonale, mbase një superfuqi globale. Së pari duke zhvilluar aftësitë bërthamore dhe së dyti, hegjemoninë në Lindjen e Mesme përmes mbështetjes së grupeve terroriste dhe të gjitha aktiviteteve të tyre në Irak, Siri, Liban dhe Jemen”, thotë Amos Jadlin, nga Instituti për Studime të Sigurisë Kombëtare.

Ndërsa tensionet rajonale rriten, Shtetet e Bashkuara sulmuan gjithashtu objektivat e mbështetur nga Irani në Siri, përdorimi i parë i forcës ushtarake nga Presidenti Biden./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosova mund t’i përfitojë vaksinat përmes COVAX-it deri në maj

Publikuar

-

Nga

Kosova mund t'i përfitojë vaksinat përmes COVAX-it deri në maj

Skema e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVOX, përmes së cilës pritet të shpërndahen vaksinat për koronavirus në vendet e varfra, ka bërë të ditur se Kosova mund të furnizohet me këtë vaksinë deri në muajin maj.

Sipas Faik Hotit, zëdhënës në Ministrinë e Shëndetësisë në Kosovë, në përditësimin e fundit të kësaj skeme, për raundin e parë të ndarjes së vaksinave, periudha kohore e shpërndarjes së vaksinave në Kosovë është nga shkurti deri në maj të këtij viti.

Në dërgesën e parë përmes COVAX-it, Kosova do të përfitojë 100,800 doza të vaksinës së prodhuar nga kompania AstraZeneca.

LEXO EDHE:  Eksperti gjerman: Beteja e fundit e Merkelit zhvillohet në Ballkan

LEXO EDHE:  Greenpeace/ Një sulm bërthamor ndaj Gjermanisë do të vriste gjysmë milion banorë

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti dhe ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj kanë thënë në vazhdimësi se në muajin shkurt do të arrijë vaksina në Kosovë, por kjo gjë ende nuk ka ndodhur.

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë, në fillim të muajit janar, pati njoftuar se ka marrë konfirmim nga kompania amerikane, Pfizer, për sigurimin e 535,000 vaksinave kundër koronavirusit.

Mirëpo zyrtarë të kësaj kompanie i kanë thënë Radios Evropa e Lirë se ende janë në diskutime me Qeverinë në detyrë të Kosovës për furnizim me vaksina./rel

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Bilanci i 24 orëve në Kosovë/ Tetë viktima dhe rreth 500 të infektuar nga Covid

Publikuar

-

Nga

Shërbeu për 48 vite me radhë si pneumologe/ Humb betejën me koronavirusin një tjetër mjeke

Gjatë 24 orëve të fundiot në Kosovë, tetë persona kanë humbur betejën me Covid.

Nga 2,886 testime të realizuara, 488 persona rezultuan pozitivë për Covid-19. Gjithashtu Instituti i Shëndetit Publik raportoi se 270 persona janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve të fundit.

Prej 13 marsit, kur janë regjistruar rastet e para me koronavirus në Kosovë, autoritetet e këtij vendi kanë regjistruar 70.185 persona të infektuar me këtë virus, prej tyre 1.616 kanë humbur jetën./CNA.al

LEXO TE PLOTE