Connect with Us

Shkencëtarët rindërtojnë figurën e “Siberian Tutankhamun” dhe konkubinës së tij/  Përdorin kafkat 2600 vjeçare të çiftit

Kuriozitete

Shkencëtarët rindërtojnë figurën e “Siberian Tutankhamun” dhe konkubinës së tij/  Përdorin kafkat 2600 vjeçare të çiftit

Publikuar

-

Bota moderne mund të mos e njohë kurrë ‘Siberian Tutankhamun’ dhe konkubinën e tij që vdiq 2,600 vjet më parë, por falë shkencës moderne, ne mund të shohim se si dukeshin dikur. Shkencëtarët përdorën kafkat e kalbura të çiftit mbretëror për të ndërtuar modele 3D duke përdorur skanimin me lazer dhe fotogrametrinë, por projekti zgjati me muaj për shkak të mungesës së gjysmës së kafkës së mbretit.

Rekreacionet tregojnë çiftin e veshur me rroba mbretërore të zbukuruara me varëse ari dhe lesh, të gjitha u gjetën rreth mbetjeve skeletore. Gruaja është quajtur një ‘mbretëreshë’ në të kaluarën, por disa historianë dyshojnë se ajo ishte konkubina e preferuar e mbretit dhe u flijua për ta shoqëruar atë në jetën e përtejme, raporton Siberian Times .

‘Puna e restaurimit që kërkon më shumë kohë është bërë për kafkën e’ Carit ‘. Vetëm gjysma e kafkës ishte ruajtur, gjë që e bëri detyrën shumë më të komplikuar. Restaurimi i zonës së trurit nuk ishte veçanërisht i vështirë, pasi që gjysma e mbetur bëri të mundur pasqyrimin e pjesës së shkatërruar ‘, shkruajnë antropologët me bazë në Moskë, Elizaveta Veselovskaya dhe Ravil Galeev në studimin e botuar në Journal of Arkeology, Anthropology and Etnography.’Vështirësi të mëdha u shoqëruan me restaurimin e seksionit të fytyrës.”Për fat të keq, më pak se gjysma e fytyrës u ruajt dhe elementët e kafkës të rëndësishme për rindërtimin kanë humbur.’Prandaj, restaurimi i kësaj kafke zgjati shumë: secili element që mungonte u restaurua bazuar në strukturat ekzistuese përreth.

LEXO EDHE:  Gjendet tek ADN-ja/ Shkencëtarët zbulojnë gjenin që i bën njerëzit më të lumtur në martesë

‘Nofulla e poshtme e ruajtur ishte e një rëndësie të madhe gjatë restaurimit, në sajë të së cilës u rivendos zona e shkatërruar e nofullës së sipërme.’Pasi ekipi përfundoi fytyrat e mbretit dhe konkubinës së tij, ata krijuan buste me argjilë skulpturore dhe shkumë të fortë poliuretani. ‘Tumba e varrosjes, e quajtur Arzhan-2, u zbulua për herë të parë në 1997 në Tuva e vendosur në Siberinë Jugore.Mbetjet e çiftit ishin në dhomën prej druri në qendër të tumës së gjerë 262 metra për t’i fshehur nga grabitësit e varreve, pasi çifti u varros me thesare mahnitëse prej ari.

Rrobat e mbretit ishin të pajisura me mijëra figura të vogla panterë të artë dhe gruaja kishte rruaza bruz, simbole dhe kunja të arta, një kazan të artë miniaturë, një byzylyk të artë dhe një çantë me produkte kozmetike.Një total prej 9,300 copë ari dekorativë me peshë 44 paund u varrosën në trupat e çiftit.Gjithashtu u zbuluan në tumë ishin 33 individë të tjerë dhe pesë fëmijë, të cilët gjithashtu mund të ishin flijuar në kohën e vdekjes së mbretit.Arkeologët zbuluan gjithashtu 14 hamshorë të stolisur me ar, bronz dhe hekur brenda kufijve të tumës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Çfarë do të ndodhte nëse njerëzimi do të binte në gjumë për 1000 vjet?

Publikuar

-

Nga

Çfarë do të ndodhte nëse njerëzimi do të binte në gjumë për 1000 vjet?

Nëse njerëzit do të pushojnë së ekzistuari, nga Japonia në Kaliforni do të ishin 3.5 milion ton mbeturina. Kjo do të thotë se edhe më shumë mbeturina plastike do të endeshin nëpër rrugë, pyje dhe oqeane.

Nuk do të ishte për t’u habitur nëse do të zgjoheshim 1.000 vjet më vonë dhe do të kishte akoma gota plastike McDonald’s. Por nuk janë të gjitha lajme të këqija pasi mungesa e njerëzve do t’i bënte shumë të mirë planetit dhe të gjitha tipareve të tij.

Bright Side ka menduar për 8 hipoteza surreale që do të bëheshin reale nëse do të flinim për 1000 vjet.

1-Pyjet do të ishin rritur përsëri kudo në Tokë.

Një pyll i dëmtuar ka nevojë përmë shumë se 4 mijë vjet që të rigjenerohet plotësisht.

2-Ndërtesat do të shembeshin

Shumica e çative të shtëpive janë ndërtuar për të rezistuar deri në 30 vjet. Në momentin që çatia fillon të rrjedhë, është vetëm çështje kohe para se uji ta kalbë dhe të nisë dëmtimi i mureve.

3-Planeti do të ishte në errësirë, pa drita

Ditën e parë pasi njerëzit do të shkonin për të fjetur, shumica e termocentraleve do të mbylleshin, duke rezultuar në ndërprerje në të gjithë botën. Vetëm Times Square dhe Las Vegas do të kishin akoma dritë për disa ditë të tjera. I gjithë ushqimi ynë në frigorifer do të fillonte të sulmohej nga buburrecat dhe minjtë, të cilët tani do të sundojnë botën.

LEXO EDHE:  Studimi italian: 5 javë pas vaksinimit rastet u ulën me 80%

LEXO EDHE:  4 shkencëtarë të gjithë botën janë shqiptarë/S’do ta besoni sa vjeç është më i vogli

4-Shumica e kafshëve shtëpiake do të zhduken

Edhe nëse qëndrojnë brenda një ndërtese, atyre do tu mbarojë ushqimi dhe do të detyrohen të dalin dhe ta kërkojnë. Kushtet për të mbijetuar nuk janë të favorshme.

5-Shumë nga monumentet e botës nuk do të ekzistonin më.

Gërryerja është një nga armiqtë më të mëdhenj të të gjitha materialeve që janë përdorur për të ndërtuar të gjitha monumentet tona të bukura. Vetëm ari është imun ndaj korrozionit me kalimin e kohës. Pa qenë njerëzit aty pranë për t’u kujdesur për problemin, shkatërrimi do të ishte edhe më i madh.

7-Bimësia do të mbulonte qytete të tëra.

Nëse veprimtaria njerëzore pushon së ekzistuari, hardhisë do t’i duhej vetëm rreth 5 vjet për të zënë pjesën e jashtme të ndërtesës.

8-Shumë qytete do të ishin nën ujë.

Arsyeja që qytete si Amsterdami janë akoma në ekzistencë është e gjitha falë sistemeve të kullimit, digave dhe urave. Ato e mbajnë oqeanin jashtë qyteteve tona dhe parandalojnë katastrofa, të tilla si përmbytjet dhe cunamet. Por nëse njerëzit nuk do të ishin aty për të mirëmbajtur këto sisteme, forca e ujit do t’i shkatërronte ato. Sasi masive uji do të hynin në qytete./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Diamanti 098-carat, sa grushti i dorës/ I treti më i madh në botë

Publikuar

-

Nga

Një diamant i madh është zbuluar në Botsvana dhe mendohet se është diamanti i tretë më i madh në botë.

Xhevahiri i çmuar u gërmua nga minatorët në minierën Jwaneng në jug të Botsvana.

Konsiderohet se është miniera më e vlefshme në botë. Vetë diamanti do të vlerësohet në javët në vijim. Diamanti më i madh i përafërt i zbuluar ndonjëherë u quajt The Cullinan dhe u gjet në Afrikën e Jugut në 1905.

 

Diamante WP kohët e fundit e vlerësuan atë në 2 miliardë dollarë (1.4 miliardë funte).

Cullinan ishte 3,106.75 karat para se të pritej dhe diamanti i sapo zbuluar është 1,098 karat. Karatet janë njësitë e matjes që përdorin ekspertët për të përshkruar peshën fizike të një diamanti.

LEXO EDHE:  4 shkencëtarë të gjithë botën janë shqiptarë/S’do ta besoni sa vjeç është më i vogli

LEXO EDHE:  Shkencëtarët gjetën më në fund pse disa njerëz e URREJNË të të përqafojnë

Zbulimi i kohëve të fundit i madh me diamant u bë më 1 qershor nga minatorët që punojnë për kompaninë minerare në Debswana.

Një zëdhënës i firmës tha se ishte diamanti më i madh i zbuluar ndonjëherë nga kompania gjatë pesë dekadave të saj në biznes.

Diamanti Cullian mund të ketë qenë më i madh kur u zbulua për herë të parë, por ai u pre në rreth 100 copë në 1908. Pjesa më e madhe 530 karat u dërgua në Angli dhe u vendos në Skeptrin Mbretëror të Sovranit Britanik.

Ai përbën një pjesë të Crown Jewels të Anglisë që mbaheshin me famë në Kullën e Londrës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Princesha bën veprimin që i habiti të gjithë/ Refuzon ndihmën vjetore prej 1.6 milionë euro

Publikuar

-

Nga

Princesha bën veprimin që i habiti të gjithë/ Refuzon ndihmën vjetore prej 1.6 milionë euro

Princesha Catharina-Amalia, trashëgimtare e fronit Holandez, ka thënë se ajo nuk dëshiron të pranojë shumën prej 1.6 milion eurosh në vit që i takon pasi të mbushë 18 vjeç.

Amalia, vajza e madhe e mbretit Willem-Alexander, e cila doli me rezultate të larta në provime, në një letër drejtuar Kryeministrit Holandez Mark Rutte, shkruan se nuk mund t’i pranojë këto para sidomos në një kohë kur studentët e tjerë janë në vështirësi për shkak të pandemisë.

“Më 7 dhjetor 2021 do të bëhem 18 vjeç dhe sipas ligjit, do të marr një ndihmë. Kjo është diçka e pakëndshme, sidomos në një kohë të tillë ku mund të ofroj kaq pak në këmbim dhe kur studentët e tjerë po përjetojnë një periudhë shumë më të vështirë për shkak të Covid-19. Unë dua t’i fitoj ato para dhe t’i mos i marr me pa të drejtë”, është shprehur ajo.

LEXO EDHE:  FOTO- Nasa është gati të transferojë helikopterin e parë në Mars

LEXO EDHE:  Florida është gati të lëshojë 750 milionë mushkonja të modifikuara gjenetikisht/ Shkencëtarët zbulojnë arsyen

Princesha Amalia, e cila do të mbushë 18 vjeç në dhjetor të këtij viti, gjithashtu tha se do të kthejë 300,000 euro që ajo merrte të ardhura çdo vit kur ishte studente. Përveç kësaj, ajo tha se nuk do të kërkojë as 1.3 milionë euro për mbështetjen e familjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE