Connect with Us

Universitetet mësim online/ Pedagogia: Jemi në gjendje kritike

Sociale

Universitetet mësim online/ Pedagogia: Jemi në gjendje kritike

Publikuar

-

Universitetet mësim online/ Pedagogia: Jemi në gjendje kritike
Komiteti Teknik i Ekspertëve tha sot se mësimi në universitete do të vijojë online për një afat të pacaktuar duke krijuar jo pak konfuzion tek studentët.

Në lidhje me këtë vendim, Euronews Albania bisedoi me pedagogen Lili Sula, e cila u shpreh se procesi mësimor ndodhet në gjendje kritike duke thënë se metodat online nuk janë efikase.

Ajo tha se universitetet kanë kërkuar që në tetor të vitit të kaluar, që mësimi të zhvillohet në mënyrë të kombinuar.

“Edhe pse pandemia vijon, ne jemi në një gjendje kritike në lidhje me procesin mësimor. Ne që nga tetori kemi kërkuar që mësimi për studentët e Bachelor dhe master të jetë i alternuar, online dhe në universitet. Mësimi online ka defekte, pasi ndikojnë edhe tek cilësia e mësimdhënies dhe mësimnxënies. Është një vendim i nxituar pasi duhet të ishte konsultuar me grupet e interesit”, tha ajo.

Sindikata e Punonjësve të Universiteteve iu drejtuan dje me një letër Mistrisë së Arsimit, të Shëndetësisë dhe kryeministrit Edi Rama duke kërkuar vaksinimin e stafit akademik, me qëllim që t’i hapej rrugë mësimit me praninë fizike të studentëve në universitet.

LEXO EDHE:  Shembja e Teatrit/ Nishani: Rama sjellje mafioze ndaj artistëve njësoj si ndaj studentëve

Këtë kërkesë pedagogia Lili Sula e cilëson pozitive pasi thotë se ky hap shton shanset, që procesi mësimor në vend të rikthehet sa më parë në auditore.

“Mendoj se me vullnet shumë të mirë, unë do ta gjeja si një mënyrë zgjidhjeje, për të vijuar në semestrin e dytë për të vijuar mësimin në auditorë ose për të vijuar në formë të gërshetuar”, tha ai./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Parashikimi i motit/ Si pritet të jenë temperaturat javën e ardhshme

Publikuar

-

Nga

Kapriçot e motit/ Si pritet të jenë temperaturat nesër

Gjatë stinës së pranverës janë të njohura ditët me diell, por gjithashtu edhe ditë apo javë të caktuara me reshje shiu.

Edhe gjatë kësaj jave që presim përpara, duke nisur që nga dita e Hënë deri të Premten, ditët duket se do “kopjojnë” njëra-tjetrën.

Moti do të jetë kryesisht i vranët dhe shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët dhe mesatar.

Sipas Shërbimit Meteorologjik, reshjet do të shtrihen në të gjithë territorin dhe do të jenë kryesisht në formën e shtrëngatave si dhe stuhive afatshkurtër.

LEXO EDHE:  Greva e urisë/ Nënkryetarja e Bashkisë dhe dy komisionerë të Avokatit të Popullit takojnë studentët

LEXO EDHE:  Shembja e Teatrit/ Nishani: Rama sjellje mafioze ndaj artistëve njësoj si ndaj studentëve

Megjithatë nuk do të mungojnë orët me diell dhe përcarje të vranësirave më së shumti në orët e mesditës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Kemi detyrim për të votuar”/ Kryepiskopi Anastas Janullatosi mesazh qyetetarëve

Publikuar

-

Nga

Kryepiskopi Anastas Janullatosi në një mesazh ka ftuar të gjithë qytetarët që të marrin pjesë në votime si një e drejtë dhe detyrim patjetërsushëm. Ai ka theksuar edhe njëherë se nuk përzihet në çështjet e politikës por thotë se nuk mund të rrimë indiferentë .

Dua që të rikujtoj edhe njëherë tjetër mendimin tonë si Kishë Orthodhokse. E kemi theksuar që në vitin e parë se Kisha jonë nuk merret me Partitë Politike dhe as nuk përzihet në çështjet politike që ka vendi. Ky është parimi i parë që ne si Kishë kemi ndjekur. Por ka dhe një parim të dytë që është mjaft i rëndësishëm – ne, të Krishterët Orthodhoksë, si qytetarë të këtij vendi – duhet të jemi të përgjegjshëm dhe kemi detyrimin për të votuar.

Nuk mund të themi jemi indiferentë dhe nuk merremi me çështje të tilla si këto. Mënyra se si zgjedhim – kriteri ynë është mjaft i rëndësishëm – zgjedhim njerëz të cilët janë të pastër, që nuk vënë më parë “Unin” e tyre dhe më pas vijmë “Ne” dhe kanë aftësinë për ta çuar vendin aty ku është përparimi, kuptimi i ndërsjellë dhe ecja përpara. Dhe e përsëris – E drejta për të votuar është një detyrim mjaft i rëndësishëm që kemi ne”, u shpreh Janullatosi ./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Reshje shiu dhe vranësira/ Ja si parashikohet dita e sotme

Publikuar

-

Nga

Reshje shiu dhe vranësira/ Ja si parashikohet dita e sotme

Ditën e sotme vendi ynë do të mbetet nën ndikimin e kushteve atmosferike të paqëndrueshme.

Moti parashikohet me vranësira të dendura dhe reshje shiu me intensitet mesatar deri në orët e mëngjesit. Gradualisht reshjet humbasin  intensitet dhe terren duke mbetur të pranishme përgjatë relieveve malore.

Ndërsa në zonat bregdetare dhe ultësirën perëndimore nuk do të mungojnë edhe orët me diell. Në fushën termike temperaturat pa ndryshime të ndjeshme në vlerat minimale dhe rritje të lehtë në vlerat e mesditës.

LEXO EDHE:  Basha dënon dhunën ndaj studentëve/  Akt marrëzie i një njeriu të rrezikshëm

LEXO EDHE:  Mark Marku mbështet studentët/ Kërkesat janë të realizueshme  

Era nga veriperëndimi me shpejtësi mesatare 1-10m/sek, shoqëruar me një valëzim të forcës 2-3 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE