Connect with Us

Shënim/ Mos e qani vilën e 5-të!

Politikë

Shënim/ Mos e qani vilën e 5-të!

Publikuar

-

Sot nëpër media janë shpërndarë dokumentet e kërkesës që ka paraqitur Erion Isufi, kunati i Lulzim Bashës, për atë që pretendohet të jetë leja e vilës së 5-të që kërkon të ndërtojë ai në Bashkinë e Tiranës.

Kuptohet që nën kujdesin e propagandës së rilindjes apo vetë strukturave, zyrtarë të Erion Veliajt, janë kujdesur që këto dokumenta të shpërndahen sa më shumë nëpër media, përfshirë edhe CNA.al, që pa u kompleksuar aspak, ne i publikuam për për të qenë pjesë e transparencës së vërtetë. Kjo për faktin sepse Lulzim Basha dy ditë më parë e mohoi që kunati i tij të kish kërkuar leje për vilë, pa folur për një pseudo padi në SPAK.

Gjithsesi, njerëzit, demokratët në veçanti, nuk kanë pse të qajnë vilën e 5-të të Lulzim Bashës, pasi shohin dokumentat e publikuara në shumë media të servirua edhe nga Bashkia e Tiranës qoftë, por edhe nga investigimet mediatike, kjo nuk ka aspak rëndësi.

Nuk ka rëndësi sepse kush është Erion Isufi është thënë herë pas here, akuzat dhe gishti drejtuar ndaj tij se është njeriu që bën pazare dhe vendos për Lulzim Bashën, nuk është rast i parë dhe as i fundit.

Përpara se demokratët të besojnë vilën e 5-të apo ta qajnë atë më lot, duhet të kujtojnë se është sulmuar një biznesmen. Ai quhet Agron Papuli dhe është pikërisht ky i fundit dhe rezidenca e ndërtuar prej tij ku Lulzim Basha jeton në dy vila. Një prej të cilave e ka Erion Isufi dhe tek tjetra jeton kryedemokrati me qira. Nuk do të kishte asgjë të keqe që ai të jetonte atje, sepse ashtu siç pretendon dhe vetë ka shumë të ardhura. Është njeri i pasur. Nuk ka hyrë në politikë pa para, por e vërteta është se Agron Papuli është sulmuar për shumë tendera, dhe ndaj tij ka pasur akuza pafund nga PD-ja. Në ditën që Lulzim Basha mori ‘vilën me qira’, apo kur kunati atë ngjitur, askush nuk thotë asnjë fjalë.

Foto-E kujt është kjo vilë Zoti Basha?!

PD-ja, ka mbyllur gojën për Agron Papulin dhe tenderat që ai vazhdon merr, atë që dikur e quante oligarku i qeverisë.

Shkojmë tek vilat në një vend tjetër, në Gjirin e Lalzit, tek Vala Mar. Atje, jo vetëm kunati i tij, por edhe rrethi kanë marrë apartamente nëpërmjet kontraktorëve direkt, apo nënkontraktorëve të oligarkut.

Vilat janë në brezin e parë, janë nxjerrë me foto, me fakte. Rilindja ende nuk është kujdesur që ti vë në dispozicion të medias këto.

Shkojmë më tej, tek fakti i tretë.

Së fundi me një kallzim formal për këtë çështje, pikërisht për vilën e 5-të, çuar në SPAK nga Erion Isufi, doli se zyrat e tij ishin tek Sheratoni, pra zyrat e Landmarkut, kompanisë që ka ai, atë që ka thënë CNA.al prej kohësh. Atë që kanë thënë kritikët e Lulzim Bashës prej kohësh, që Lulzim Basha nëpërmjet kunatit të tij, tradhtoi kuksjanët gjatë protestës së tyre në Rrugën e Kombit. Po, i tradhtoi! Pikërisht në kohën e protestës. Erion Isufi dhe kompania e tij është spostuar nga zyrat e ndodhura tek Coin në Sheraton, tek Shefqet Kastrati, përfituesi i Rrugës së Kombit.

LEXO EDHE:  “Luli në rrezik"/ Ibsen Elezi jep alarmin

Të shohim fakte të tjera.

Kritikët e Lulzim Bashës, kanë derdhur me dhjetra e dhjetra akuza në lidhje me biznese, investime, para, por CNA.al ka treguar me fakte dhe dokumenta se si një kompani e cila bënte shumë pak punë dhe kishte shumë pak të ardhura gjatë kohës së PD-së.

Me ardhjen e rilindjes në pushtet dhe kapjen e karriges së kryetarit të PD-së nga Lulzim Basha, rriti xhiron me dhjetra apo 20 herë, dhe sot është kthyer në një nga kompanitë më të fuqishme në Shqipëri, jo vetëm për marketingun, por dhe në fushën e IT. A thua se ‘gjeniu’ Erion Isufi ishte i papërsëritshëm, nuk është vetëm kjo. Është klientela, janë pazaret e Lulzim Bashës, sepse kompania në rast se do të ndiqte trendin e pretenduar nga kreu i PD-së, duhet të ishte në gjendje të mirë, biznesi po falimenton thotë Lulzim Basha dhe oligarkët janë të qeverisë.

E në rast se biznesi po falimenton dhe s’ka fuqi sepse ekonomia është dërrmuar, atëherë si biznes duhet të falimentonte dhe Erion Isufi , por Erioni nuk varfërohet. Ai po kthet në një oligark me xhiron e tij dhe oligarkët sipas Lulzim Bashës janë të qeverisë, e prandaj për këto të vërteta, të thëna e të përsëritura me qindra herë, nuk ka pse shqiptarët dhe demokratët të qajnë vilën e 5-të të Eion Isufit, por përgjigjen duhet t’ia japë Lulzim Bashës, përfshi dhe Edi Ramën që është ortaku i tij i cili sot mbështet kryetarin e opozitës në pazare për të shtuar vilat  dhe paratë e kompanive të të afërmve të Lulzim Bashës.

Kjo është dyshja Rama-Basha. Nuk ka rëndësi flen në një vilë, njëri në Surrel e tjetri në Farkë. Ata janë bashkë, ata punojnë bashkë, ata ndajnë pasurinë bashkë, taksat e shqiptarëve i shfrytëzojnë bashkë, kuptohet Lulzim Basha me risen e tij dhe një nga ato mund të jetë vila e 5-të, e 6-të, apo e 7-të.

Fakti është fakt. Ato që ne përmendëm më lart, ka dhe shumë të tjera, për ata që nuk i dinë, është mirë të klikojnë, të kërkojnë dhe të lexojnë të vërtetat pafund të thënë në këto 7 vite për Lulzim Bashën dhe kunatin e tij të famshëm./CNA.al

Basha përballë thjeshtësisë së Mitsotakis/ Reklamon luksin e mohuar nga vilat e Papulit

Parajsat e Lulzim Bashës nga Lalzi në Long Hill/ Kur do të përgjigjet për vilat në rezidencat e oligarkëve?

Priten dëshmi tronditëse/ Kur do flasin biznesmenët që u bëri presion Basha?

Ekskluzive/ Basha merr vilë pranë Ilir Metës në gjirin e Lalzit

Ekskluzive/ Vilat e fshehura të Lulzim Bashës

Foto- Skandali/E kujt është kjo vilë Zoti Basha?!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Plas në PS/ Socialistët e Shkodrës debate me Gjiknurin: Doni të na hidhni hi syve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Sekretari i ri i përgjithshëm i PS-së, Damian Gjiknuri mbremjen e djeshme ka qënë i pranishëm në një takim me strukturat e kësaj force politike në Shkodër. Por, mësohet se mbledhja në Shkodër është shoqëruar me debate të forta.

Sipas BW,  debatet kanë pasur në focus punësimet dhe emërimin e drejtorëve, përgatitja për zgjedhjeve vendore të 2023-shit si dhe hapësira që i është lënë në punësime e emërime drejtorësh Aleatit të PS në Shkodër, që është kreu i PSD Tom Doshi, i cili mori dy deputetë në këtë qark në zgjedhjet parlamentare.

Blediana Nika, anëtare e PS dhe ish-drejtoreshë e Zyrës Vendore Arsimore Shkodër, e cila u shkarkua pak kohë më parë ka qenë tejet aktive duke debatuar me Gjiknurin dhe Klosin. Këta të fundit u shprehën se nuk do ketë më emërime pa kontribut në PS, por Nika i tha në replikë se drejtorët PS i ka marrë nga rruga dhe se mbi 50% e punësimeve në Shkodër i ka aleatit duke nënkuptuar PSD-në e Tom Doshit.

Po ashtu Gjiknuri i kërkoi kryetarëve të bashkive të PS që pas dhjetorit të bëhen gati për zgjedhjet vendore, por Gjon Gjonaj, kryebashkiaku i Pukës dhe Fran Tuci kryebashkiaku i Fushë Arrësit, u shprehën se nuk kanë se si të përgatisin terrenin për zgjedhjet vendore kur punësimet i merr aleati duke nënkuptuar sërish Doshin dhe PSD. Po ashtu edhe deputeti i PS Paulin Sterkaj ishte thuajse në të njëjtën linjë duke i thënë Gjinkurit se ‘je djalë simpatik dhe të kam mbështetur gjithmonë, por punësimet i ka më shumë aleati’.

Në debatet e zhvilluara Blendi Klosi i doli në mbrojtje Tom Doshit duke thënë se partia e tij PSD ka marrë dy deputetë dhe se ajo forcë politike është në mbështetje të PS ndaj votat e aleatit duhet të ruhen gjë e cila hasi në kundërshtinë e fortë të Blediana Nikës, por edhe dy kryebashkiakëve dhe deputetit Sterkaj i cili tha se nuk pyetet për punësime apo emërime drejtorësh. Ja debatet dhe diskutimet e plota në mbledhjen e zhvilluar:

Debatet në mbledhje: 

Damian Gjiknuri (sekretar i përgjithshëm i PS): Nuk ka më drejtorë pa kontribut që do emërohen.

Blediana Nika (anëtare e PS): Pa kontribut janë.

Damian Gjiknuri (sekretar i përgjithshëm i PS): Më lër ta mbaroj të lutem.

Nika: Jo nuk të lë të mbarosh se këtu kanë ardhur njerëz nga dritarja dhe duan të na nxjerrin ne që kemi kontribut nga dera. Aleati i PS në Shkodër ka marrë punësime e drejtorë e gjithçka.

Blendi Klosi (sekretar organizativ i PS): Aleatin është e vërtetë që e kemi. Partia aleate ka marrë votat përkatëse, ka dy deputetë dhe ato vota duhet që t’i ruajmë edhe aleatit duke qenë se është me ne.

Blediana Nika (anëtare e PS): Ata nuk janë votat e tij por janë votat tona të PS. I keni dhënë vende pune, drejtorë e të tjera dhe tani merr edhe dy deputetë. Mbi 50% të punësimeve i ka aleati. Unë jam në Velipojë njësi fituese ndryshe nga shumë tjerë që kanë humbur dhe më kanë hequr nga puna si drejtoreshë e ZVA Shkodër. Ju doni të na hidhni hi syve.

Damian Gjiknuri (sekretar i përgjithshëm i PS): Kryeministri Rama do të dijë që këto vota të PS Shkodër që janë mbledh, kush i ka mbledh, kush ka kontribuar. Nuk ka më punësime pa kontribut në PS. Edona është pa eksperiencë, por ka mësuar këto 6 muaj shumë dhe patjetër që do ketë ndihmën tonë se kjo punë nuk bëhet vetëm por nëse jemi të mbledhur bashkë të gjithë, të bashkuar.Paulin Sterkaj (deputet i PS): Ja keni dhënë vendet e punës Aleatit.

Damian Gjiknuri (sekretar i përgjithshëm i PS): Kryetarët e bashkive duhet që të bëjnë gati terrenin se do futeni në zgjedhje lokale.

LEXO EDHE:  Manja vlerëson Komisionin e Venecias/ Thumbon Bashën

LEXO EDHE:  Manja vlerëson Komisionin e Venecias/ Thumbon Bashën

Gjon Gjonaj (kryetar i bashkisë Pukë: 5 vende punë në Pukë që janë me ato një mijë vota që ka Aleati merr 3 prej tyre, nga dy që mbesin një e punësoj unë dhe një ju. Kështu nuk bën.
Blendi Klosi (sekretar organizativ i PS): Më 26 prill pas zgjedhjeve Parlamentare ka nisur një kapitull i ri. Në 2009 në Shkodër kemi fituar 9 komuna ne dhe 9 PD, pra ka qenë një rezultat i mirë. Duhet që të fitojmë bashkitë në zgjedhjet vendore që vijnë, kjo është kërkesë edhe e Kryeministrit.

Gjon Gjonaj (kryetar i bashkisë Pukë): Ne nuk kemi terren për të punuar për zgjedhjet vendore kështu si thoni ju sepse vendet e punës ia jepni Aleatit dhe ai merr vende pune më tepër se unë që jam kryetar bashkie.

Fran Tuci (kryetar i bashkisë Fushë Arrës): Në Fushë Arrës mua më kanë sabotuar deputetët e PS të Shkodrës. Janë munduar deputetët e PS që Fushë Arrësi të dalë keq në zgjedhjet e 25 prillit. Si ti marrim votat ne në zgjedhjet vendore që do jenë me këtë situatë. Ma kanë bërë këtë punë duke më sabotuar për të thënë qytetarët në Fushë Arrës që Frani nuk merr vota më dhe nuk del më kryetar bashkie. Fushë Arrësi nuk ka drejtora por ka ndonjë inspektor apo ndonjë shef, edhe këto inspektora e shefa i punëson Puka, mua nuk më mbetet asgjë dhe tani kërkoni që të bëhemi gati për zgjedhjet e ardhshme.

Paulin Sterkaj (deputet i PS): Ti e di Damian që jam mbështetës i joti dhe kam qenë edhe më pëpara se je djalë simpatik. Para zgjedhjeve na pyet kryeministri Rama ne dhe para zgjedhjeve na do shumë fort dhe na pyet por pa zgjedhjeve merret me ju. Duhet të dini se PS ka djem e vajza shumë të mirë dhe me integritet të lartë që nuk po i vjen radha kurrë se nuk po i lini dhe se vendet e punës i merr Aleati.

Damian Gjiknuri (sekretar i përgjithshëm i PS): Do rishikohen gjithë drejtorët dhe nga sot e mbrapa ata që do emërohen do jenë se s’bën me kontribut në PS.

Blediana Nika (anëtare e PS): Gjithë drejtorët në Shkodër i keni marrë të gjjthë prej rruge, nuk kanë punë me PS.

Paulin Sterkaj (deputet i PS): Vendosën drejtorat dhe nuk më pyet kush mua si deputet, po një jashtë fare që është socialist kush e pyet.

Damian Gjiknuri (sekretar i përgjithshëm i PS): Unë i dua në letër të shkruar drejtorët se kush është i joni, pra i PS dhe kush janë të aleatit. Anëtarët e partisë dhe kryetarët e organizatave do jenë në sistemin e digjitalizimit të partisë që po bëjmë. Ky process duhet që të mbarojë deri në dhjetor po ashtu deri në dhjetor duhet të mbarojnë edhe vendosja e kryetarëve të PS në njësi dhe bashkinë Shkodër. Pas dhjetorit duhet të bëhemi gati për zgjedhjet lokale.

Edona Bilali (deputete e PS, drejtuese politike e PS qarku Shkodër): Ai kryetar organizate i PS që humb në zgjedhje në zonën e tij nuk të jetë më, duhet të vendoset dikush tjetër nga brenda organizatës.

Damian Gjiknuri (sekretar i përgjithshëm i PS): Mos u mundoni për shifrat se ato i ka kryeministri Rama në zyrë. Kush ka një pozicion pune do rishikohen votat dhe kontributi i tij, nuk ka më emërime pa kontribut.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha tjetër “thikë pas shpine” Berishës/ Noka zbulon planet

Publikuar

-

Nga

Deputeti i Partisë Demokratike, Flamur Noka ka hedhur akuza të forta sot në drejtim të kreut të kësaj force politike, Lulzim Basha.

Në një prononcim për mediat, Noka tha se Basha ka përçarë PD-në, me vendimin e tij personal, duke përjashtuar Sali Berishën nga grupi parlamentar.

Noka hodhi poshtë zërat për një përplasje të mundshme, ndërsa theksoi se shumica e demokratëve janë kundër Lulzim Bashës.

Lulzim Basha përçau PD-në me vendimin e tij. I vetmi i gëzuar nga ky vendim është Edi Rama. Ka çuar ujë në mullirin e Ramës.Asnjë perplasje nuk do ketë sepse shumica janë kundër vullnetit të shprehur të kryetarit të partisë. Tani ne po bashkohemi për ta bërë PD-në më solide dhe fituese, jo si kjo PD që ka drejtuar deri më tani Lulzim Basha.”-tha Noka.

LEXO EDHE:  Bumçi parashikon fundin e Ramës/ Do largohet si Gruevski

LEXO EDHE:  Manja vlerëson Komisionin e Venecias/ Thumbon Bashën

Sa i takon pretendimeve të Lulzim Bashës, se përjashtimi i Berishës është bërë pas kërkesës së amerikanëve, Noka tha se “Ambasada e SHBA në asnjë kohë nuk ka mbështetur Lulzim Bashën, por Edi Ramën”.

Po ashtu Noka e akuzoi Bashën se po tenton ti sabotojë takimet e Berishës.

Basha po tenton të sabotojë takimet e Berishës. Ka disa ditë që ka nisur një tur takimësh me përfaqësues, që duan të sabotojnë liderin e demokratëve. Kjo është e turpshme, Lulzim Basha nuk përfaqëson asnjë”-deklaroi deputeti Flamur Noka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Flamur Noka “shkelmon” Lulzim Bashën/ “I bëjmë me dije se nuk mund të na ndalojë”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Deputeti i PD-së, Flamur Noka ka vijuar me retorikën e ashpër ndaj kreut të PD-së Lulzim Basha.

Ai ka thënë se PD do ta mbajë Kuvendin dhe se ky Kuvend duhet të mblidhet kundër Lulzim Bashës.“Ia bëjmë me dije se nuk do të jetë Kuvend kundër SHBA por kundër tij. Askush në Shqipëri nuk  mund ta ndalojë vullnetin e anëtarëve të PD për t’u shprehur”, ka thënë Noka.

LEXO EDHE:  Kryebashkiaku i Ramës i inkriminuar/  Olsian Çela “përvesh” mëngët

LEXO EDHE:  Kryebashkiaku i Ramës i inkriminuar/  Olsian Çela “përvesh” mëngët

Ai ka thënë se Basha është në minorancë në PD dhe nuk mund të përfaqësojë anëtarët e PD./CNA.al

LEXO TE PLOTE