Connect with Us

Daja emocionon korçarët: Skënderbeun e kam kundërshtar vetëm dy orë

Sport

Daja emocionon korçarët: Skënderbeun e kam kundërshtar vetëm dy orë

Publikuar

-

Ilir Daja është shfaqur i lumtur për fitoren e Partizanit ndaj Skënderbeut, teksa për “Gol pas Goli” u shpreh se Skënderbeun e ka kundërshtar vetëm dy orë, duke thënë se shpreson që t’i shikojë sa më lart.

Dy gola identikë dhe loja- Për ta studiuar kundërshtarin, nuk e kishim studiuar, pasi duke parë terrenin unë dhe Ahtamajt dolëm në planet e dyta. Ishte shpirti i lojtarëve. Një lojë ta nisësh 2-0 në kushte të tilla, sigurisht që do mbrohesh. Sigurisht që mund të luash me topa të gjatë dhe ishim në prapavijë. Fitorja ishte si sakrificë e 2-3 lojtarëve që shënuan. Këshilla e vetme për lojtarëve ishte që nuk mund të luajmë e kombinime, duhet të luajmë me topa të gjatë. Nëse kapim topin e dytë, i krijojmë vështirësi kundërshtarit. Mendoj se e bëmë shumë mirë këtë. Me sakrificën e lojatareve ia dolëm ta marrim fitoren.

Goli i parë me skemë- Ne përgatitemi gjithmonë për goditjet standarde, por sot ishin ndarjet e zonave, që lojtarët e sulmit marrin përpara. Ishte krosim i mirë i Asanit dhe finalizim i Bardhit. Sot skemat ranë poshtë. Do veçoja Asanin, Bardhin dhe Malën, pasi aspektin teknik e kanë primar dhe sakrifikuan shumë.

Korça– E thashë edhe në konferencë përpara, Skënderbeun dhe korçarët i kam kundërshtarë vetëm dy orë, uroj t’i shikoj sa më lart në renditje. Një pjesë e lojtarëve ishin me mua vjet dhe unë ndjej kënaqësi që ishim bashkë, ku u pozicionuam në vendin e 4-t. Me Melon do merret stafi mjekësor, me sakrificën që bëri sot ka një mundësi të jetë në derbi. Besoj që sonte do qëndroj në Korçë, pastaj kthehem me skuadrën.”, u shpreh Daja.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Sport

“Teatër i arbitrave, Klajdi Kola një kamikaz”, Kukësi shfryn ndaj gjyqtarit: Do ta padisim këtë ordiner

Publikuar

-

Nga

Klubi i Kukësit ka shpërthyer ndaj gjyqtarit Klajdi Kola, pas disfatës 1-2 në “Elbasan Arena” me Laccin. Verilindorët e kanë cilësuar arbitrin vlonjat kamikaz teksa bëhet me dije se do të ngrihet një padi ndaj tij.

REAGIMI I KUKËSIT:

Sot ne “Elbasan Arena” u gjykua nje tjeter ndeshje nga skena teatrale e arbitrimit shqiptar me aktor kryesor kamikazin Klajdi Kola i cili na demton edhe nje here tjeter ne menyre direkte duke ndikuar ne rezultat. Kamikazi Kola akordon nje penallti te paqene kunder skuadres sone, duke i dhene mundesi ekipit kundershtar per te kaluar ne avantazh ne momentet kur ekipi yne kishte ne dore frenet e lojes.

Pavaresisht se FK Kukesi kishte kerkuar nga FSHF dhe nga Liga Profesioniste qe ky kamikaz te mos gjykonte me ekipin tone, Kola u percaktua ne ndeshjen ndaj nesh me tendencen per te na demtuar duke e arritur me sukses objektivin e tij.

Pas ndeshjes ndaj Tiranes (0-0) ku Klajdi Kola anulon nje gol te rregullt te ekipit tone, sot behet vendimtar me kartone te shumte kunder nesh dhe me vendime plotesisht te njeanshme.

LEXO TE PLOTE

Sport

VIDEO/ Perla e Bregut thyen Vllazninë kryesuese, Laçi mposht Kukësin mes polemikave (VIDEO)

Publikuar

-

Nga

Fitojnë Teuta dhe Laçi, suksese që i kanë ngjitur dy skuadrat e Edi Martinit dhe Shpëtim Duros në vend të dytë. Vllaznia tani është vetëm një pikë larg dhe gara për titullin kampion në Superiore është bërë më e fortë dhe më spektakolare së kurrë, me katër skuadra që ndahen nga vetëm dy pikë larg.

Laçi vazhdon ecurinë fantastike në kampionat dhe është ngjitur në vend të dytë. Bardhezinjtë e Duros mposhtën 1-2 Kukësin në “Elbasan Arena”, duke siguruar fitoren e gjashtë në shtatë takimet e fundit. Emiliano Musta gjeti rrjetën në minutën e katërt dhe kaloi shumë shpejt miqtë në avantazh.

Laçi dominoi pjesën e parë, por humbi disa raste të pastra për gol. Kukësi e nisi mirë fraksionin e dytë dhe barazoi ndeshjen pas një ore lojë. Eurogol i afrikanit Eze, i cili dërgoi topin në trekëndëshin e Sherrit. Ekipi i Duros reagoi shpejt dhe u rikthye në avantazh në minutën e 74-t. Redon Xhixha u frenua në mënyrë të parregullt nga Eze dhe kryesori akordi një penallti të diskutueshme.

Regi Lushkja nuk gaboi nga pika e bardhë, gol që i dhuroi tre pikë fantastike ekipit kurbinas. Suksesi i sotëm e ka ngjitur Laçin në vend të dytë me 40 pikë, një më pak se Vllaznia kryesuese, dhe po aq sa numëron edhe Teuta.

Teuta mori sot një fitore shumë të rëndësishme ndaj Vllaznisë me shifrat 1-0, duke hapur ap tërësisht garën për titull kampion dhe ngjeshur shumë renditjen e përgjithshme. Ishte një ndeshje përgjithësisht e ekuilibruar, por në fund lojtarët me cilësi të mëdha janë ata që vendosin dhe në këtë rast ishte Bregu, që nderoi Teutën.

Vlonjati qëndroi jashtë zone gjatë një goditje këndi në favor të Teutës dhe pasi topi u largua nga shkodranët sfera përfundoi në këmbët e Bregut.
Sulmuesi e kontrolloi me shumë klas dhe lëshoi një goditje fluturimthi, duke shënuar ndoshta golin më të bukur të javës dhe i dhënë tre pikë jetike Teutës, që mban vendin e tretë me 40 pikë, po aq sa Laçi një shkallë më lart. Nga ana tjetër Vllaznia vazhdon të jetë në krizë. Në 7 ndeshjet e fundit shkodranët numërojnë 6 pikë. /abcnews.al

KATEGORIA SUPERIORE – JAVA 22
E mërkurë, më 3 mars, ora 16:00

Teuta-Vllaznia 1-0
(Bregu 25′)
Kukësi-Laçi 1-2
(Eze 58′ / Musta 4′, Lushkja (pen) 74′)

 

74′ Laçi rikthehet në avantazh. Xhixha fitoi një penallti për kurbinasit dhe Regi Lushkja nuk gaboi nga pika e bardhë.

58′ Eurogol në “Elbasan Arena”. Eze dhuroi një goditje fantastike me të majtën dhe topi në trekëndësh. Kukësi gjen golin e barazimit.

25′ Vjen goli i parë në Durrës. Teuta ka kaluar në avantazh në minutën e 25-të përballë Vllaznisë kryesuese. Eurogol i Dejvi Bregut.

4′ Zhbllokohet ndeshja në “Elbasan Arena”. Laçi ka kaluar në avantazh përballë Kukësit. Emiliano Musta autori i golit për bardhezinjtë e Duros.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

VIDEO/ Gol i gjithi “Made in Albania”, Cikalleshi nuk ndalet në kampionat

Publikuar

-

Nga

Sokol Cikalleshi nuk ka më frena. Pas dygolëshit të para disa ditëve në përmbysjen e madhe ndaj Malatyaspor, kavajasi gjen sërish rrugën e rrjetës.

Këtë herë Cikallshi pamundur të shënojë pikërisht ndaj ish-ekipit të tij, Basaksehir, që tashmë është shndërruar një nga skuadrat më të mira dhe pretendent për titullin.

Sulmuesi i Konyaspor mundi të shënojë në në minutën e 79, pas kosrimit të një tjetër shqiptari, Zymer Bytyqit. Ky është goli i katërt në kampionat për Cikalleshin.

LEXO TE PLOTE