Connect with Us

Studimi: Pirja e duhanit rrit rrezikun për goditje gjakderdhëse në tru

Shëndeti

Studimi: Pirja e duhanit rrit rrezikun për goditje gjakderdhëse në tru

Publikuar

-

Studimi: Pirja e duhanit rrit rrezikun për goditje gjakderdhëse në tru

Ka edhe një arsye tjetër për të lënë duhanin. Pirja e duhanit rrit rrezikun e goditjeve gjakderdhëse vdekjeprurëse, paralajmëron një studim i ri. Studiuesit u përqendruan në një lloj goditje në tru të quajtur hemorragji subarahnoidale (SAH), e cila ndodh kur një enë gjaku në sipërfaqen e trurit prishet dhe rrjedh gjak në hapësirën midis trurit dhe kafkës.

Kjo lloj goditje prek kryesisht të rriturit e moshës së mesme dhe ka shkallë të lartë të ndërlikimeve dhe vdekjes. Në këtë studim, studiuesit analizuan të dhënat gjenetike të mbledhura nga më shumë se 408,000 njerëz, mosha 40-69 vjeç, në Mbretërinë e Bashkuar midis 2006 dhe 2010. Gjatë asaj kohe, më shumë se 900 nga këto goditje ndodhën.

Sa më shumë njerëz të pinë duhan, aq më i madh është rreziku i tyre për SAH. Në krahasim me ata që nuk pinë duhan, ata që pinë gjysmë pakete me 20 pako cigare në vit kishin një rrezik 27% më të lartë. Ata që pinë më shumë se 40 pako cigare në vit kishin një rrezik gati tre herë më të madh, sipas gjetjeve.

Studiuesit gjithashtu zbuluan se njerëzit që ishin të predispozuar gjenetikisht për pirjen e duhanit – siç përcaktohet nga sistemi i pikëzimit të studiuesve kishin një rrezik 63% të rritur, sipas studimit. Rezultatet u botuan më 14 janar në revistën Stroke.

“Studimet e mëparshme kanë treguar se pirja e duhanit shoqërohet me rreziqe më të larta të SAH, megjithatë ka qenë e paqartë nëse pirja e duhanit ose një gjendje tjetër ngatërruese siç është presioni i lartë i gjakut ishte një shkak i goditjes në tru”, tha bashkëautori i studimit Dr. Guido Falcone, një asistent profesor i neurologjisë në Yale School of Medicine.

LEXO EDHE:  Studimi i ri/Zbulohet pse fëmija i parë është më i zgjuari

“Një marrëdhënie përfundimtare, shkakore midis pirjes së duhanit dhe rrezikut të SAH nuk është krijuar më parë siç ka qenë me llojet e tjera të goditjes në tru”, vuri në dukje Falcone në një njoftim për shtyp të një reviste.Studimet e ardhshme duhet të vlerësojnë nëse informacioni mbi variantet gjenetike që çojnë në pirjen e duhanit mund të përdoret për të identifikuar më mirë njerëzit në rrezik të lartë për të pasur një nga këto lloje të hemorragjive të trurit, tha bashkëautori Dr. Julian Acosta, një neurolog dhe studiues postdoktoral në Yale School të Mjekësisë.

“Këto popullata të synuara mund të përfitojnë nga ndërhyrjet agresive diagnostike që mund të çojnë në identifikimin e hershëm të aneurizmave që shkaktojnë këtë lloj serioz të goditjes në gjak,” shtoi Acosta në njoftim./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Shëndeti

Situata nga Covid/ Epidemiologu: Kalimi i infeksionit siguron mbrojtje njësoj si vaksina

Publikuar

-

Nga

COVID-19/ Mjeku Alimehmeti: Po shohim një sëmundje që është shumë intensive dhe zgjat pak ditë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për situatën nga Covid në vendin tonë.

Në studion e ABC, Alimehmeti tha se riinfektimet janë të pakta dhe në shumicën e rasteve simptomat janë të lehta. Duke iu referuar disa studimeve, epidemiologu theksoi se kalimi i infeksionit të parë ofron të njëjtën mbrojtje si vaksina.

“Riinfektimi është i mundshëm por me çfarë shohim riinfektimet janë të pakta, përgjithësisht të lehta. Studimi i parë erdhi nga Katari që bëri me 43 mijë vetë dhe na tregoi se ndër këta gjasat e riifektimit, kalimi i infeksionit të parë të ofronte të njëjtën mbrojtje njësoj si vaksina. Pati vetëm një rast të rëndë që nuk pati nevojë për terapi intensive por ishte situate klinike më e rëndë. Nga krahu tjetër kemi të tjera studime, ku është studiuar popullsia e Austrisë. Shohim që mbrojtja nga infektimi i parë jep një efektivitet nga i dyti rreth 93 përqind, sërish e ngjashme me vaksinat. E njëjta njësi mbrojtëse dhe bën dhe sens sepse kështu e kemi parë dhe me sëmundje virale të tjera”, u shpreh mjeku./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Kurba nuk njeh ulje/ Konfirmohen 851 raste të reja, ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

Kurba nuk njeh ulje/ Konfirmohen 851 raste të reja, ja sa kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3149 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 851 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 21 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:
377 raste në Tiranë, 48 në Pogradec, nga 30 raste në Elbasan, Kavajë, 29 në Durrës, 28 në Vlorë, 27 në Shkodër, 26 në Fier, 25 në Berat, 23 në Lezhë, 21 në Sarandë, 19 në Krujë, 18 në Peqin, 17 në Korçë, 14 në Kamëz, nga 12 raste në Lushnje, Mirditë, 9 në Gjirokastër, 7 në Kuçovë, 6 në Kukës, nga 5 raste në Kurbin, Has, Librazhd, nga 4 raste në Pukë, Tropojë, Tepelenë, Vorë, nga 3 raste në Devoll, Përmet, Bulqizë, Kolonjë, Gramsh, nga 2 raste Ura Vajgurore, Vau i Dejës, Fushë Arrëz, Belsh, Dibër, Shijak, Maliq, Poliçan, nga 1 rast në Rrogozhinë, Mallakastër, Selenicë, Malësi e Madhe, Prrenjas, Skrapar, Patos, Cerrik, Dropull, Këlcyrë, Libohovë.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 903 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 72,076 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 606 pacientë, 42 në terapi intensive, nga të cilët 10 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 21 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 6 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Elbasani, 2 qytetar nga Berati, 2 qytetar nga Kuçova, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Kukësi, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Puka, 1 qytetar nga Librazhdi, 1 qytetar nga Kolonja, 1 qytetar nga Kurbini, të moshave 42-94 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

LEXO EDHE:  Studimi: Covid-19 mund të mbijetojë 28 ditë në sipërfaqe të lëmuara

LEXO EDHE:  Studim/ Televizori në dhomën e gjumit, shëndosh fëmijët.

Statistika (3 Mars 2021)
Raste të reja ditore 851
Të shëruar në 24 orë 903
Të shtruar në spitale 606
Humbje jete në 24 orë 21
Testime ditore 3149

Testime totale 476,017
Raste pozitive 109,674
Raste të shëruara 72,076
Raste Aktive 35,742
Humbje jete 1,856

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 23219
Fier 2635
Vlorë 1780
Durrës 1629
Shkodër 1342
Gjirokastër 1088
Elbasan 899
Korçë 894
Lezhë 795
Berat 774
Dibër 349
Kukës 338

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mjeku Ismaili: Qeveria shqiptare s’duhet të presë për vaksinat me efikasitet mbi 90%

Publikuar

-

Nga

Mjeku Ismaili: Qeveria shqiptare s’duhet të presë për vaksinat me efikasitet mbi 90%

Qeveria shqiptare nuk duhet të presë për vaksina me efikasitet mbi 90% por duhet të synojë vaksinimin e sa më shumë personave sa më shpejtë.

Kështu u shpreh për emisionin “Me Pak Fjalë”, zv.presidenti i shoqatës mjekësore shqiptaro-amerikane, Agron Ismaili i cili është mjek në Florida të SHBA.

Ai konsideroi vaksinën si masën e vetme që mund të zgjidhë situatën e pandemisë në botë. Shqipëria ka vaksinuar aktualisht rreth 15 mijë persona me të paktën një dozë. Ata janë personel shëndetësor dhe të moshuar në shtëpi kujdesi.

“Numri i infektimeve në SHBA nisi të bjerë kur filluam vaksinimin e stafit mjekësor, të pacientëve që qendrat e të moshuarve dhe të pacientëve të moshuar”, tha Ismaili.

Ky fakt mbetet ende për t’u parë në Shqipëri ku infektimet gjatë  dy muajve të parë të vitit kanë qenë nga më të lartat.

Aktualisht Shqipëria ka marrë vetëm vaksina të kompanisë Pfizer, e cila ka efikasitet mbi 90%. Por pritet që gjatë muajve mars-prill të mbërrijnë dozat e para të vaksinës AstraZeneca.

LEXO EDHE:  Studimi i ri/Zbulohet pse fëmija i parë është më i zgjuari

LEXO EDHE:  Si mund ta dëmtojë trurin Covid-19? Ja çfarë thotë studimi më i fundit

Shqipëria nga ana tjetër nuk ka konsideruar blerjen e vaksinave të prodhuara nga kompani ruse dhe kineze pasi këto vaksina ende nuk kanë marrë aprovim nga agjencitë rregullatore të SHBA dhe BE-së. Nga studimet e publikuara deri tani këto dy vaksina kanë efikasitet midis 60-90%.

Mjeku Ismaili sqaroi se vendimi për të marrë vaksinën ruse ose kineze i takon shtetit pasi të jetë konsultuar me autoritetet rregullatorë vendase të cilat verifikojnë sigurinë e vaksinës.

“Mendimi im është që nuk duhet pritur për vaksina me efikasitetin më të lartë, që të jep 90% përshembull, por duhet vaksinuar popullsia sa më shpejtë të jetë e mundur me vaksina që japin mbrojtje”, deklaroi ai. Mjeku shtoi se ‘vaksinimi masiv duhet të nisë sa më shpejtë të jetë e mundur”./euronews

LEXO TE PLOTE