Connect with Us

Rama bën bilancin e përmbytjeve/ Basha: Vesh dështimin si sukses

Politikë

Rama bën bilancin e përmbytjeve/ Basha: Vesh dështimin si sukses

Publikuar

-

Rama bën bilancin e përmbytjeve/ Basha: Në çdo fjalë gënjen, bën vetëm propagandë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reaguar ashpër ndaj kryeministrit Edi Rama, pas bilancit që ky i fundit bëri për situatën e përmbytjeve në vend. Rama në fjalën e tij bëri një krahasim të vitit 2021 me vitin 2010, ku tha se kjo qeveri është më e përgjegjshme se ajo që ishte para 11 viteve.

Në një dalje për mediat nga selia blu, Basha tha se Rama gënjen në çdo fjalë që thotë, duke shtuar se prej tetë vitesh vazhdon propagandën e tij.

Për kreun demokrat, kryeministri i vesh si sukses edhe dështimet e tij, duke u bërë thirrje qytetarëve që të bashkohen dhe ta rrëzojnë në 25 prill.

“Kjo është e vetmja qeveri në botë që bën propagandë. Ulet dy orë një kryeministër për tetë vjet dhe tregon histori. Të gjithë dinë që përmbyrtja ka ardhur nga kaskada. Njerzit janë përmbytyr dhe ky vazhdon për propagandë akoma.

LEXO EDHE:  Elisa Spiropali imiton Edi Ramën/ “Nuk kanë as Ligj,as Kanun…”

Në vend të mendoj për hallin e njerëzve që mes pandemisë, krizës ekonomike dhe përmbytjeve, kur pritet edhe një acar del pa pikë turpi dhe tregon histori.  Tetë vite bën vetëm propagandë dhe vetëm duke fajësuar të tjerët për gabimet e tij.

Ky dështak prodhon vetëm dëshitm. Ka vetëm një zgjidhje, të gjithë bashkë ta largojmë. Mijëra familje janë në çadra, qindra mijëra janë pa punë dhe ka ardhur koha ta largojmë. Edi Rama ka dështuar dhe sot ishte vula e fundit e turpit”, tha Basha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Nëse Basha del forcë e parë ia japim mandatet”/ Topollaj: Marrëveshje me PD vetëm me një kusht

Publikuar

-

Nga

“Nëse Basha del forcë e parë ia japim mandatet”/ Topollaj: Marrëveshje me PD vetëm me një kusht

Anëtari i bordit drejtues në Bindjen Demokratike Fabjan Topollaj u shpreh se nëse kreu i PD Lulzim Basha merr mbështetje masive dhe mund të fitojë pushtetin me mandatet e BD-së, ato janë gati që t’i japin mbështetje por me një kusht.

“Vota jonë do jetë poatjetër nëse Basha merr mbështetje masive për të qenë kryeministër. Nëse jemi përcaktuese ne shkojmë me Bashën nëse plotëson kushtet tona siç është fillimi i ndryshimit të soistemit politik. Zoti Patozi se ka pasur kurrë këtë kusht që Basha do ikë.

Do bëjmë marrëveshje me Pd nëse plotëson kushtet tona. Nëse Basha del forcë e parë dhe ka mundësi të fitojë qeverinë me ne ne ia japim mandatet, por me kushtin e fillimit të demokratizimit”, tha ai për “Report Tv”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kur mora mandatin kisha tension me Bashën”/ Artur Roshi tregon pse firmosi koalicion me PD

Publikuar

-

Nga

“Kur mora mandatin kisha tension me Bashën”/ Artur Roshi tregon pse firmosi koalicion me PD

Artur Roshi, emri të cilit ishte surprizë në koalicionin e firmosur me PD, pasi Partia e Ballit Kombëtar nuk pranoi të digjte mandate pas vendimit të opozitës së bashkuar. Por përtej kësaj duket se Basha e ka ftuar në koalicion dhe Roshi e quajti si bashkëpunim pasi i bashkojnë idetë dhe filozofitë e politikës.

Roshi nuk pranoi që mes Bashës dhe tij të kishte krisje, por u sigurua të theksonte se ai me qëndrimet e tij në Kuvend gjithmonë ka qenë pjesë e opozitës së bashkuar dhe për këtë ka ndodhur dhe bashkëpunimit.

“Qëndrimet  e mia kanë qenë në koherencë me Bashën, aludimet e bëra nuk janë punë të miat. Vjen natyrshëm  kam një bashkëpunim me Bashë që nga 2005 dhe nuk është shkëputur që në këtë periudhë. Në ditën e marrjes së mandati mund të kishte pak tension mes nesh, por qëndrimet e mia në politikë  të mbajtur në kuvend ka treguar edhe që unë kam qenë gjithmonë pjesë e opozitës së bashkuar. Idetë dhe filozofia nuk na ndajnë më të djathtën por na bashkojnë për të bashkëpunuar”, tha Roshi në Report Tv./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Shabani: Nuk do jemi patericë e asnjë force politike

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 prillit/ Shabani: Nuk do jemi patericë e asnjë force politike

Endri Shabani ka komentuar në “Open” për përçarjen e opozitës duke thënë se partia e tij “Nisma Thurje” nuk ka të bëjë aspak me Lulzim Bashën.

Megjithatë thekson se nuk do të jenë “patericë” e askujt dhe synimi është që të ketë dobësim të kryetarëve dhe funksionim të institucioneve.

“Nuk do të jemi patericë e asnjë force politike. Ne po garojmë me një program e platformë ligjvënëse. Unë besoj që Lulzim Basha me LSI-në mund ta rrëzojnë Ramën, s’kanë nevojë për neve. Të thonë se janë më mirë se Rama është shumë e lehtë. Por unë them se kjo nuk mjafton. Nëse nuk kemi një dobësim të kryetarëve, të liderëve, nëse nuk kemi funksionim të institucioneve, nuk mjafton”, tha Shabani./CNA.al

LEXO TE PLOTE