Connect with Us

Marcello Lippi: Shoh vetën time tek Gattuso

Seria A

Marcello Lippi: Shoh vetën time tek Gattuso

Publikuar

-

Ish-trajneri i Italisë, Marcello Lippi ka krahasuar Gennaro Gattuson me veten e tij. Marcello Lippi thotë se e sheh veten te Gennaro Gattuso dhe beson se Interi dhe Juve kanë “vetëm një problem”.

Lippi është fitues i Kupës së Botës me Italinë në vitin 2006, ai pati në ekip lojtarë si: Gennaro Gattuso, Andrea Pirlo, Pippo Inzaghi , Antonio Conte dhe Fabio Cannavaro. Ata të gjithë fituan Kupën e Botës me Lippin në krye të “Azzurrëve” para se të fillonin karrierën e tyre si trajner.

“Unë jam krenar kur i dëgjoj ata duke thënë se isha një frymëzim për ta. Shpesh mendoj se kush është më shumë si unë dhe duhet të them se e shoh veten tek Gattuso nga mënyra se si e menagjon ekipin e tij”, tha ai.

“Gattuso nuk është vetëm i fortë, ai është në gjendje të organizojë ekipin e tij shumë mirë” shtoi ai. Pirlo dhe Conte do të përballen me njëri-tjetrin në përballjen Inter – Juventus të dielën. “Ata janë njerëz të zgjuar, Conte ka qenë gjithmonë kaq i përpiktë dhe vizioni i Pirlos ishte mbi mesataren normale”, tha 72 vjeçari.

A është një lojë vendimtare për garën e Scudettos? “Jo për sa i përket pikëve, mendoj se është shumë herët, edhe nëse Interi fiton, kanë mbetur shumë ndeshje. Mund të bëjë ndryshimin në nivelin mendor. Inter është përpara Juventusit, sepse ky është sezoni i dytë i Conte në klub dhe ai po përmirëson ekipin”, tha Lippi.

“Andrea po bën një ndryshim rrënjësor dhe mendoj se po korr shpërblimet e punës së tij. Interi dhe Juventusi kanë vetëm një problem. Ata varen shumë nga Romelu Lukaku dhe Cristiano Ronaldo. Pa ata, potenciali i tyre nuk është i njëjtë, por duhet të thuhet se ata janë dy kampionë të jashtëzakonshëm”, përfundoi Marcello Lippi.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Seria A

Juventusi po vjen, mposht Spezian dhe afrohet me kreun

Publikuar

-

Nga

Juventusi është rikthyer te fitorja në kampionat, teksa ka mposhtur ditën e sotme Specian me rezultatin 3-0, në ndeshjen e vlefshme për javën e 25-të.

Bardhezinjtë marrin kështu një fitore shumë të rëndësishme, e cila i dërgon në kuotën e 49 pikëve, 3 më pak se Milani i vendit të dytë dhe 7 më pak se Interi kryesues.

Për të kaluar te ndeshja, pjesa e parë u mbyll me rrjeta të paprekura, ku bardhezinjtë kishin disa raste shënimi, por nuk ia dolën të shënojnë.

Pjesa e dytë ishte një tjetër histori, teksa ndeshjen do ta zhbllokonte Alvaro Morata, i cili  1 minutë pasi ishte aktivizuar, ia doli të shënojë në minutën e 62’. 9 minuta më vonë mendoi Kieza për të dyfishuar shifrat she për të qetësuar Pirlon.

Megjithatë ndeshjen e vulosi Kristiano Ronaldo, i cili pasi ishte ndalur te shtylla në pjesën e parë, në minutën e 89’, shfrytëzoi në maksimum një asist të Bentakur, për të shënuar golin e tretë dhe të fundit të ndeshjes.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Merret vendimi zyrtar për ndeshjen Lazio-Torino

Publikuar

-

Nga

Ka ardhur komunikimi zyrtar nga gjyqtari Piccinini, ndeshja Lazio – Torino nuk luhet sepse Torino nuk u shfaq as pas 45’ minutave nga koha kur loja duhej të startonte.

“Granata” nuk u nisën për në Romë sepse ishin në izolim, sipas parashikimeve të autoritetit shëndetësor lokal.

Por ndeshja e planifikuar për në orën 18:30 nuk është shtyrë sepse Lega Calcio beson se “Toro” ka përdorur tashmë bonusin e një shtyrje sezonale për ndeshjen kundër Sassuolos. Është një rast i ngjajshëm më atë të Juventus – Napoli.

Tani mbetet të shihet se cili do të jetë vendimi i Federatës së Futbollit të Italisë në lidhje me këtë çështje.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Rastet me “Covid-19”, Torino nuk del në fushë, Lazio e pret

Publikuar

-

Nga

Tetë rastet me “COVID-19” në ekipin torinez, madje me variantin britanik, i bënë autoritetet të mos bënin ndonjë lëshim, ndaj edhe Torino nuk u paraqit sot në ndeshjen me Lazion në Romë.

Takimi Lazio-Torino ishte parashikuar të niste në orën 18:30, por që tashmë i takon federatës italiane të futbollit që të vendosë për këtë sfidë…, me institucionin e futbollit që ka kërkuar që sfida të luhet.

Pas ndeshjes me Sasuolon, kjo është ndeshja e dytë që Torino nuk zbret në fushën e lojës.

LEXO TE PLOTE