Connect with Us

Fiks Fare/ Rruga e fshatit Gjorm e shkatërruar prej vitesh, Bashkia Kurbin: Nuk kemi fonde!

Denoncim

Fiks Fare/ Rruga e fshatit Gjorm e shkatërruar prej vitesh, Bashkia Kurbin: Nuk kemi fonde!

Publikuar

-

Fiks Fare/ Rruga e fshatit Gjorm e shkatërruar prej vitesh, Bashkia Kurbin: Nuk kemi fonde!

Banorët e fshatit Gjorm të Kurbinit prej vitesh vuajnë me rrugën e keqe që përshkon fshatin e tyre. Rruga bëhet edhe më e keqe gjatë sezonit të dimrit ku prurjet e reshjeve janë edhe më të mëdha.

Gjatë këtij sezoni rruga bëhet e pakalueshme nga uji dhe balta që mbizotërojnë në gjithë gjatësinë e saj. Gropat e mëdha në mes të saj e rëndojnë edhe më keq gjendjen e rrugës.

Banorët pas shumë përpjekjesh dhe ankesash që kanë adresuar në Bashkinë Kurbin ende nuk kanë gjetur zgjidhje ndaj i janë drejtuar emisionit Fiks Fare.  Ata pohojnë se balta , gropat dhe pluhuri i rrugës ua kanë bërë jetesën të pamundur në këtë fshat. Sipas Tyre degradimi i rrugës në këtë gjendje ka ardhur si rrjedhojë e mos investimit në të prej kohësh, si dhe nga kalimi në këtë rrugë të mjeteve të tonazhit të rëndë që shumë pranë banesave të tyre kanë  pikën e furnizimit me krom.  Që prej tërmetit rruga është degraduar edhe më shumë dhe për kalimin e përditshëm të trajlerave askush nuk e vë ujin në zjarr për këta banorë.

“Fëmijët tanë dalin me çizme llastiku për në shkollë se ndryshe nuk kanë si të kalojnë në këtë rrugë” shprehet njëra prej banoreve.  Prej 6 muajsh i janë drejtuar me shkresë Bashkisë Kurbin  dhe nuk kanë marrë asnjë përgjigje. Po ashtu banorët i janë drejtuar edhe kompanisë së kromit por këta të fundit i kanë injoruar dhe kanë vazhduar normalisht punën e tyre.

LEXO EDHE:  54-vjeçari alarmon policinë: Nusja ka marrë fëmijën dhe është zhdukur prej ditësh

Fiksi bashkë me banorët duke parë gjendjen e mjerueshme të rrugës iu drejtuan Bashkisë Kurbin. Në zyrën e informacionit të kësaj bashkie gazetarja kërkon informacion se çfarë është bërë në lidhje me kërkesën e banorëve të Gjormit depozituar në bashki në dt 3/6/2020. Punonjësit  shprehen se banorët duhet ta ribëjnë kërkesën , kjo me urdhër të kryetares së bashkisë. Vetëm pas ribërjes së kërkesës informacioni pohon se do t’u kthehet përgjigje menjëherë, ndërsa me kërkesën e depozituar më para nga këta banorë nuk ka gjurmë në bashki. Të kushtëzuar për të zgjidhur problemin e tyre, përfaqësia e banorëve ribëjnë ankesën e tyre.  Në këtë kohë banorët përplasen edhe me shefin e urbanistikës së kësaj bashkie i cili mohon se banorët janë ankuar ndonjëherë.  I vënë përballë tyre drejtori Benard Palaj, pohon se rruga do të shtrohet me çakull pasi Bashkia Kurbin nuk ka fonde për ta asfaltuar. ” Ne do i dërgojmë fonde qeverisë, pasi vetë bashkia nuk ka fonde të mjaftueshme për ta asfaltuar rrugën. Ne ende po merremi me rastet emergjente të tërmetit pasi ende kemi familje që jetojnë në çadër”  shprehet drejtori i urbanistikës.

Palaj u zotua që brenda javës rruga do të shtrohej me çakull dhe i kërkoi gazetarëve të Fiksit të shkonin e ta shihnin se do ta mbante fjalën. Por banorët me këtë zgjidhje nuk janë të kënaqur, pasi çakulli mund të rezistojë pak kohë, pasi mjetet e tonazhit të rëndë do ta prishnin prapë./ tch

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Denoncimi në “Stop”/Aplikon për vizë amerikane, zbulon se i kanë vjedhur numrin e amzës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kemi udhëtuar sot drejt qytetit të Lezhës, pas denoncimit të zonjës Bardhe Prenga, e cila ka mbaruar gjimnazin në shkollën e mesme në fshatin Fan të Mirditës në periudhën 1991-1995 dhe më pas ka ndjekur dhe studimet e larta.

Prenga ka denoncuar në emisionin “Stop” se i është krijuar një problem pas aplikimit për vizë amerikane. Ajo tregon se nga ambasada i kërkohet një vërtetim për dëftesën e shkollës së mesme, por rezulton se nuk ekziston numri i amzës së saj.

“Mua më është dashur që të plotësojë një dosje për vizë amerikane, më janë kërkuar dokumentet sipas legjislacionit në fuqi. Mes dokumenteve është dhe një vërtetim për shkollën e mesme. Unë jam Bardhe Prenga jam lindur në Mirditë dhe kam mbaruar aty shkollën e mesme në vitin 1995. Më pas kam kryer studimet e larta në Shkodër dhe jam diplomuar, kam kryer dhe shkollë për infermieri., I bie që numri i amzës të jetë i rregull, tani që më kërkohet një vërtetim notash nuk e gjej në arkivë. Më është kthyer që nuk figuroj me këtë numër amze. Jam drejtuar tek “Stop” pasi dua të di se kush e mban këtë numër amze dhe pse nuk gjendet në arkiva”, tregon qytetarja.

Pas denoncimit të zonjës Prenga, “Stop” ka shkuar drejt njësisë administrative Fan Mirditë, për të shkuar në shkollën e mesme “Ndrec Ndue Gjoka”, ku Bardhe Prenga ka ndjekur gjimnazin.

Drejtori aktual Frrok Vokrri shprehet se kur ka marrë detyrën nuk ka patur asnjë dokument amze, apo regjistri të veçante.

“Materialet i kemi dorëzuar deri në vitin 2005, janë dorëzuar atje, në arkivë. Nuk i kam dorëzuar unë, i kanë dorëzuar para meje. Nga 2005 deri në 2014  i kam unë këtu. Në vitin 2014 e këtej kam me një regjistër të veçantë, para 2014 nuk ka patur. Unë nuk e kam gjetur as regjistër dhe asgjë tjetër. Shkolla në 1997 është shkatërruar dhe nuk është gjetur asgjë përveç amzës, që i kishin çuar në një shtëpi private për t’i ruajtur”, ka treguar drejtori.

Po ashtu ai pohon se e njeh zonjën Prenga dhe i ka dhënë mësim, ndërsa kjo e fundit tregon dhe klasën ku ka mësuar gjatë gjimnazit.

“Stop” ka takuar dhe ish-drejtorin e shkollës, Ndue Laska, i cili në vitin 2010 amzat janë tërhequr nga ish-drejtoria arsimore e Rrëshenit dhe janë kthyer në kohën që ai ishte shkarkuar nga detyra.

LEXO EDHE:  Aksident në rrugën e Kombit/ Dy të plagosur

LEXO EDHE:  Lushnje/ Denoncohet Drejtori i Arsimit për abuzime

“Kjo është një e vërtetë absolute, ky numër amze i përket Bardhes. Amzat kanë ardhur i kanë marrë këtu, ka ardhur shefi i arsimit dhe i kanë çuar në Drejtorinë Arsimore në Rrëshen. Po të deklaroj, unë jam i garantuar ka qenë nxënëse me djalin tim në një klasë dhe i kam dhënë letërsi. Kjo ka qenë tek amza 5. Jam i gatshëm që të përgjigjem për këtë punë dhe jam i bindur se kush e ka bërë, por për këtë do flas kur të vijë koha”, është shprehur ish-drejtori i shkollës.

Lidhur me denoncimin e Bardhe Prengës, është pyetur dhe një tjetër ish-drejtor, Tonin Lasku, i cili pranon, që Bardha ka qenë në  shkollën e mesme të Fanit Mirditë dhe numri i saj i amzës, është në regjistrin numër 4. Por ai nuk mban mend, që gjatë certifikimit të ketë kaluar emrin e saj.

Ish-drejtori Tonin Lasku: 1 vit kam qenë, 2012-2013. 2014 e kam dorëzuar.Gazetarja: Pikërisht periudha kur janë dorëzuar amzat ne arkivën e Lezhës.

Ish-drejtori Tonin Lasku: Po, po!

Gazetarja: Bardhe Prenga ka qenë në shkollën e mesme të Fanit?

Ish-drejtori Tonin Lasku: Unë e kam bashkëfshatare edhe e them me përgjegjësi të plotë, që ajo ka qenë nxënëse e asaj shkolle. Zonja në fjalë ka qenë nxënëse e asaj shkolle.

Gazetarja: Ju duhet ta dini që mund të ketë qenë në regjistrim 4?

Ish-drejtori Tonin Lasku: Po patjetër këtu duhet të jetë. Për këtë jam i sigurt, ose te 4-ra ose te 5-a si numër.

Gazetarja: Ju regjistrin regjistrin 4,5 dhe 6 e keni certifikuar ju?

Ish-drejtori Tonin Lasku: Po, po edhe 3-shin. 3,4,5,6.

Gazetarja: Në këto certifikime që keni bërë a u ka rezultuar emri i Bardhe Prengës?

Ish-drejtori Tonin Lasku: Absolutisht jo, mua nuk më ka rezultuar, sepse unë të gjithë personat, që janë nga Bisaku, janë fshati im, më kanë rezultuar dhe i kam kaluar, por jam i sigurt, që kjo nuk më ka rastis si emër. Por unë nuk mund të jap asnjë shpjegim më gjatë, sesi ai numër amze i përket asaj, pse i përket dikujt tjetri, për këtë nuk mundem.

Në fund “Stop” ka shkuar dhe Arkivin Qendror Shtetëror dhe Elsa Saka, drejtoreshë e Evidencës Qendrore dhe Komunikimit, shpjegon, se numri i amzës 2117, i përket një qytetari mashkull nga Kruja dhe nuk është në emër të zonjës në dokumentet  e dorëzuara në arkiv./tvklan.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Fiks Fare/ Maliqi prej vitesh vuan për mjekë, janë larguar në Gjermani!

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në Bashkinë Maliq, prej vitesh mungojnë mjekët në qendrat shëndetësore. Emisioni  “Fiks fare” e ka ngritur këtë shqetësim të banorëve të Bashkisë Maliq të cilët vuajnë për mjek disa herë, por edhe pas një viti ende është e njëjta situatë.

Madje ai që e ngre më fortë shqetësimin e banorëve të Maliqit është kryetari i bashkisë zoti Gëzim Topçiu .”Kjo situatë është prej 3-4 vitesh dhe nuk ka asnjë përmirësim. Jemi ankuar dhe te Drejtoria Rajonale e Operatorit të Kujdesit Shëndetësor në Elbasan, në Njësinë Vendore të Kujdesit Shëndetësor Korçë, në Ministrinë Shëndetësisë dhe nuk është bërë asgjë. Kemi 8 mjekë dhe na duhet edhe 8 të tjerë” shprehet kryetari.

Ai u tregoi gazetarëve shkresat zyrtare që bashkia që ai drejton u ka nisur instancave përgjegjëse në lidhje me mungesën e bluzave të bardha, dhe nga këto shkresa gjendja duket alarmante.

Vetëm në qendrën e qytetit punon një mjek që mbulon 8000 banorë, ndërkohë që për këtë numër popullsie duhet të ishin tre mjekë. Në Njësinë Administrative Libonik me 14 000 banorë shërbejnë vetëm tre mjekë, ndërkohë që duhet të jenë pesë në total. Në Njësinë Administrative Pojan me 17 000 banorë janë 12 qendra shëndetësore dhe janë vetëm katër mjekë nga tetë që duhen të jenë. Nga këta katër mjekë që janë aktualisht në punë, tre prej tyre kanë dalë në pension.

Në Njësinë Administrative Vreshatas me 11 000 banore janë dy mjekë nevoja është edhe për dy të tjerë.  Në Njësinë Administrative Pirg me 10.000 banorë është vetëm një mjek në shërbim, ndërkohë që duhet të jenë tre në total në bazë të numrit të banorëve.

LEXO EDHE:  Denoncon Berisha/ “Vidhet regjistrimi i takimit të Çilit me zyrtarin e lartë të drejtësisë”

LEXO EDHE:  Denoncon Berisha/ “Vidhet regjistrimi i takimit të Çilit me zyrtarin e lartë të drejtësisë”Problem në këtë bashki është se mjekët të cilët janë në pension dhe mund  të punojnë ende, janë të detyruar që çdo 6 muaj të rinovojnë kontratat me Ministrinë e Shëndetësisë. Procedurë që i penalizon deri diku, pasi zgjat afërsisht dy muaj. Kjo e bën situatën edhe më keq, pasi banorët nuk marrin shërbim. “Nuk mund te bëjmë dot asgjë. Shkresa nisim, por mjek nuk vijnë” janë fjalët e fundit të bisedës me zotin Topçiu.

Përveç banorëve që kanë mungesa në shërbim për shkak të mungesës së mjekëve edhe mjekët nga ana tjetër ankohen. Në Qendrës Shëndetësore në Maliq mjekja e përgjithshme Eranda Dervishi shpjegon se u shërben e vetme 6500 banorëve ndërkohë që duhet të ishin edhe dy mjekë të tjerë.

“Jam vetëm unë në këtë punë për të mbi 6500 banorët dhe duhen edhe dy mjek të tjerë. Puna është e vështirë dhe mezi e përballoj” pohon mjekja .

Edhe dy infermieret e ambulancës së fshatit Zvirinë  pohuan se mjeku shkon vetëm një herë në javë  ose një herë në dhjetë ditë. Kjo pasi i njëjti mjek mbulon edhe disa fshatra te tjerë. Ato pohojnë se mungesa e mjekëve është pasi shumica e tyre janë larguar drejt Gjermanisë madje edhe ato vetë po bëhen gati të ikin.

Vitet ikin, mjekët ikin, por gjendja mbetet po ajo. Shpresë për t’u rregulluar situata./ tch

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Nuk i njohin dokumentin origjinal të studimeve/ Universiteti i Elbasanit: Tonat u dogjën në ’97, të shkojë në gjykatë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një qytetare e cila jeton në Suedi i është drejtuar emisionit Stop në Tv Klan për një problem që ka me Universitetin “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan.

Aida Gripshi tregon se në vitin ‘89  është diplomuar në këtë universitet për cikël të ulët. Aktualisht ajo është mësuese në Suedi dhe për të rritur kualifikimin i duhet një saktësim në listën e notave. Por lëndën e anglishtes e ka të shkruar “gjuhë e huaj” dhe jo anglisht.

Ndërkohë ajo disponon diplomën origjinale dhe listën e notave. Bashkëshorti i saj ka shkuar pranë universitetit, por nuk i është dhënë ky vërtetim. Ajo thotë se kërkon të drejtën e saj.

“Quhem Aida Gripshi. Jetoj në Suedi, që nga viti 2010. Kam mbaruar studimet e larta në Universitetin Aleksandër Xhuvani. Nga viti ’86-’89, ku jam diplomuar mësuese për ciklin e ulët nga klasa I-IV. Këtu punoj prapë si mësuese. Kam më shumë se 8 vite. Mirëpo, që unë të regjistrohem për të dhënë provime plotësuese në universitet, më duhet anglishtja, gjë të cilën unë e kam. E kam bërë që nga klasa e pestë deri në Universitet, në vit të dytë, se në vit të tretë nuk kemi pas më. Kam diplomën origjinale dhe listën e notave. Dërgova tim shoq atje, që të merrte një vërtetim, ku shkruhet, se gjuha e huaj, që unë kam studiuar, është anglishtja. Është shënuar vetëm gjuhë e huaj. Herën e parë, kur komunikuam në telefon, më thanë, që nuk japim dokumente të tilla. Nga emisioni “Stop” kërkoj ndihmë, që të kem mundësi ta marr këtë vërtetim. Është e drejta ime, po është shumë e vështirë ta gjej të drejtën time atje”, tha ajo përmes një lidhje Skype me gazetaren.

LEXO EDHE:  Aksioni kundër informalitetit/ 50 mijë lekë të reja gjobë për një gabim njerëzor

LEXO EDHE:  Denoncon Berisha/ “Vidhet regjistrimi i takimit të Çilit me zyrtarin e lartë të drejtësisë”Stop u interesua pranë universitetit për vërtetimin. Por aty na thuhet se në vitin 1997 janë djegur gjithë dokumentet. Një komision i ngritur deri në vitin 2016 bëri të vlefshme diplomat dhe listat e notave, por më pas nuk u mbajt më.

“Dokumentet e programit të ciklit të ulët, në Universitetin e Elbasanit në ’97-ën janë djegur. Deri në vitin 2016, këtu ka funksionuar një komision i verifikimit të diplomave, i cili punonte vetëm mbi bazën e dokumentave origjinale. Pra, diplomë dhe certifikatë notash. Ishin të gjithë, ishin rektorë, drejtori i kurrikulave, që ishin anëtarët e komisionit. Dhe u bë regjistri i amzës së rikuperuar. U rikuperu amza. Pra, kush person ka dalë në këtë komision, kanë edhe diplomën, edhe certikatën, siç i kanë pas mbaruar. Ka persona, që kanë dalë në këtë komision vetëm me diplomë dhe s’kanë prurë listë notash. Këta persona iu ka njoft diplomimi. Duke qenë se komisioni nuk mund të vente nota, kur këto nuk paraqisnin dokument, me një deklaratë personale të personave, këto nota ishin 5-a. Në rastin konkret, kur zonja ka një diplomë origjinale, një listë notash origjinale të atyre viteve… Lista, në qoftë se nuk ka dalë në komision, nuk është më origjinale për ne, sepse kjo listë nuk është në regjistrin e amzës së rikuperume. Ka vetëm një të drejtë. T’i drejtohet gjykatës, për të marrë të drejtën e saj”, thotë drejtori i Kurrikulës.

Tashmë zonjës Aida Gripshi nuk i njihet as shkollimi dhe zgjidhja e vetme është një proces gjyqësor./tv klan

LEXO TE PLOTE