Connect with Us

A do të ketë ndryshim të masave kufizuese?/ Silva Bino jep përgjigjen

Sociale

A do të ketë ndryshim të masave kufizuese?/ Silva Bino jep përgjigjen

Publikuar

-

Situata nga Covid/ Bino tregon qytetet që janë “zonë e kuqe”

Festimet e fundvitit po i japin tani efektet në rritjen e pozitivitetit. Silva Bino thotë se janë shtuar rastet veçanërisht tek të rinjtë. Shefja për sëmundjet infektive në Institutin e Shëndetit Publik bën thirrje për respektimin e masave, ndërsa nuk përjashton mundësinë e qarkullimit të variantit të ri të koronavirusit në vendin tonë.

Shkelja e masave dhe grumbullimet për festat e fundvitit po japin efekte në rritjen e të infektuarve.  Në javën e dytë të janarit janë shtuar të prekurit nga koronavirusi dhe veçanërisht tek të rinjtë. Silva Bino thotë për A2 se aktualisht nuk do të ketë ndryshime të masave kufizuese, por në varësi të situatës do të merren vendime të tjera.

“Kemi rritje  të infektimeve në të gjitha grupmoshat, por ajo që vihet re është një rritje e rasteve edhe në moshat e reja. Kjo lidhjet me rritjen e kontakteve dhe mosrespektimin e masave gjatë festave të fundvitit. Deri tani vijojmë të jemi me këto masa. Në varësi të situatës apo të shpërthimeve të ndryshme, Komiteti i Ekspertëve do të përcaktojë edhe masat përkatëse”.

Shefja për sëmundjet infektive në Institutin e Shëndetit Publik nuk përjashton mundësinë e qarkullimit të variantit të ri të koronavirusit ashtu si në shtetet e tjera.

“Kemi testuar dy raste për të cilët morëm informacion që kishin patur kontakte jashtë vendit me një të diagnostikuar me variantin e ri. Rezultuan negativë. Virusi që shkakton COVIDIN është një virus që përhapet në rrugë respiratore dhe si i tillë është një virus që përhapet kudo.”

LEXO EDHE:  Italia në alarm për valën e dytë/ Virusi po përhapet shpejt, sot 840 raste të reja

Silva Bino thotë se jemi ende larg imunitetit të tufës përfshirë edhe Tiranën. Kritike ndaj studimit të fundit të Akademisë së Shkencave, Bino thotë se ende nuk dihet sa mbrojtëse apo jetëgjatë janë antitrupat ndaj Covid-19. Madje nuk ka të dhëna as sa zgjat imuniteti me vaksinën.

“Jemi shumë herët për të thënë se jemi afër imunitetit të tufës. Ne nuk dimë se sa mbrojtëse dhe sa zgjasin antitrupat.  Ne nuk dimë se sa zgjat me saktësi as imuniteti nga vaksina”.

Përfaqësuesja e Komitetit të ekspertëve thotë së është miratuar plani kombëtar i vaksinimit. Ky proces nisi me mjekët dhe më pas do të shtrihet në popullatë. Sipas planit të parët do të jenë më të moshuarit, për shkak të vdekshmërisë më të lartë. Më pas vaksinimi do të zbresë tek grupmoshat e tjera në varësi edhe të sasisë së vaksinave që do të sigurohen./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Sociale

Surprizat e motit/ Si parashikohen temperaturat nesër

Publikuar

-

Nga

Surprizat e motit/ Si parashikohen temperaturat nesër

Ashtu si në ditët e fundit, edhe nesër vendi do të karakterizohet nga një mot kryesisht i kthjellët.

Shërbimi Meteorologjik parashikon vranësira të pakta kalimtare përgjatë relieveve malore në orët e mesditës.

Era pritet të fryjë nga kuadrati i veriut me shpejtësi 1-10m/sek. Deti i forcës 1-2 ballë, ndërkohë temperaturat parashikohen në:

zonat malore 0°C deri në 13°C

LEXO EDHE:  Covid në institucionet arsimore/ Infektohet dhe një tjetër edukatore në Delvinë

LEXO EDHE:  Shërimi i mjekëve Brataj e Koraqi/ Meta: Të forcohen masat mbrojtëse ndaj bluzave të bardha

zonat e ulëta 2°C deri në 21°C

zonat bregdetare 5°C deri në 20°C./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Pas apelit për t’u vaksinuar jashtë radhe/ Mira Meksi jep lajmin: Ka dritë në fund të tunelit

Publikuar

-

Nga

Pas apelit për t’u vaksinuar jashtë radhe/ Mira Meksi jep lajmin: Ka dritë në fund të tunelit

Shkrimtarja Mira Meksi ka dhënë lajmin se i është mundësuar marrja e vaksinës anti-Covid jashtë radhe.

Pas apelit të familjarëve, miqëve dhe kolegëve të saj drejtuar Ministrisë së Shëndetësisë, Meksi do të marrë jashtë radhe vaksinën anti Covid pasi vuan nga një sëmundje e rëndë dhe duhej të kurohej jashtë vendit urgjent, por për shkak se nuk kishte bërë vaksinën anti-covid, privohej nga mjekimet. Ajo falënderon të gjithë, miqtë, dashamirësit, si dhe kryeministrin Rama e ministren Manastirliu, për solidaritetin e treguar.

“Miqtë e mi, dashamires, jeni aq shumë sa nuk jua përmend dot emrin. Por zemra ime ju njeh të gjithëve. Më keni prekur shpirtin me solidaritetin tuaj, më keni dhënë forcë dhe energji për ta përballuar sëmundjen. Ju jam përjetësisht mirënjohës. Ju uroj së pari shëndet dhe forcë njerëzore në këto kohëra të zeza! Ka dritë në fund të tunelit! Falënderoj nga zemra Kryeministrin Rama dhe Ministren Manasterliu që më mundësuan vijimin e trajtimit të mëtejshëm të sëmundjes. Zoti me të gjithë”, shkruan Meksi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Meta për Agim Krajkën/ Trashëgimia e tij artistike do të nderohet dhe do jetojë përjetë

Publikuar

-

Nga

“Nuk kam asnjë interes”/ Meta: Ndëshkojeni LSI

Presidenti Ilir Meta ka reaguar nëpërmjet rrjeteve sociale për ndarjen nga jeta të kompozitorit të njohur shqiptar Agim Krajka.

Meta shkruan se largimi i Agim Krajkës i ka lënduar të gjithë dhe se ai do të jetë i pazëvënësueshëm për kontributet e mëdha kulturore e artistike që ju la brezave të rinj nga të cilët do të ndërohen përjete.

“Me hidhërim të thellë mora lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të kompozitorit tonë të shquar, Nderit të Kombit, Agim Krajka.
Personalitet i jashtëzakonshëm i muzikës shqiptare, me një kontribut të vyer për dekada në transmetimin e vlerave më të spikatura shpirtërore të kulturës sonë te brezat e rinj, trashëgimia e Tij e pasur artistike do të nderohet dhe do jetojë përjetë. Duke u përulur me nderim e mirënjohje të thellë para veprës së Tij, u shpreh ngushëllimet më të ndjera familjes së dashur Krajka, kolegëve dhe të gjithë artdashësve shqiptare për këtë humbje të pazëvendësueshme, që na ka lënduar të gjithëve. Lutemi, që shpirti i Tij të gjejë paqen e merituar”, shkruan Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE