Connect with Us

8 ngjarjet që janë ende një mister, madje edhe për shkencëtarët

Kuriozitete

8 ngjarjet që janë ende një mister, madje edhe për shkencëtarët

Publikuar

-

Shkencëtarët në të gjithë botën e kanë gjetur veten në humbje përballë disa zbulimeve misterioze. Qytetërimet e panjohura të së kaluarës, artefakte enigmatike, madje edhe monolitë e pashpjegueshme janë paraqitur të gjitha dhe asnjë shpjegim nuk është gjetur akoma.

Monolitë misterioze me origjinë të panjohur

Këto 2 monolite metali u zbuluan në raste të ndara në nëntor 2020. Një në një zonë të largët të Parkut Shtetëror Red Rock Canyon, Utah, i cili që atëherë është zhdukur në mënyrë misterioze siç është dukur. Një tjetër në  Piatra Neamt , Rumani.Askush nuk ka marrë përgjegjësi për instalimin e tyre. Disa mendojnë se i ngjan monolitit në romanin 2001: Një Odisea Hapësinore , e instaluar në Tokë 3 milion vjet më parë nga një garë aliene për të zhvilluar një jetë inteligjente. Pavarësisht nëse është një lloj instalimi pop-art apo diçka me origjinë jashtëtokësore, ajo ka ngjallur interes dhe debat të madh në të gjithë planetin.

E kaluara tropikale e Antarktidës

Antarktida është e njohur mirë si kontinenti më i ftohtë dhe më i largët në botë. Pra, është vërtet e panatyrshme të imagjinohet se është ndonjëherë një rajon i ngrohtë me gjelbërim të harlisur, i banuar nga zogj, kafshë detare dhe madje dinosaurë. Megjithatë, kjo është pikërisht ajo që zbulimet e fundit tregojnë e të fosileve dhe pyjeve tropikale.Disa prej mbetjeve të fosilizuara të mbledhura në  ishullin James Ross në Gadishullin Antarktik datojnë  71 milion vjet më parë.

Qytetërimi i humbur në shkretëtirën e Kalahari

Në fund të shekullit të 19-të William Leonard Hunt (aka Farini i Madh) doli në një ekspeditë në shkretëtirën Kalahari, i shoqëruar nga djali i tij i birësuar Lulu. Ata bënë fotografi dhe skicuan zonën që mbuluan. Në udhëtimin e tyre, Farini pretendoi se kishte hasur në rrënojat antike të një civilizimi të humbur. Ky zbulim i pretenduar ngjalli interes të madh në mesin e eksploruesve të kohës. Ekspedita të shumta janë nisur në kërkim të qytetit të humbur, megjithatë, asnjë nuk ishte i suksesshëm.

Gdhendjet antike që janë “larë” në bregdetin e Meksikës

Petroglyph Sinaloa , siç njihen nga publiku, ndodhen në bregdetin e Oqeanit Paqësor, në pjesën Jugore të shtetit të Sinaloa, Meksikë. Eshtë një grup gurësh të rrumbullakosur me  origjinë vullkanike . Ato janë të mbuluara me gravura dhe përshkruajnë figura njerëzore, shtazore dhe abstrakte, si dhe qarqe, spirale dhe kryqe.Origjina, si dhe kuptimi i gdhendjeve, ende nuk është deshifruar, pasi ato datojnë midis 1000 pes dhe 300 er . Kjo lë një potencial të madh për gjuetarët e misterit të sotëm për të lënë gjurmët e tyre në histori dhe për të zgjidhur këtë enigmë të ditëve tona.

Gjurmët e këmbëve të një krijese gjigande në një tempull sirian

Tempulli Sirian Ain Dara është i famshëm, ndër të tjera, për disa gjurmë të mëdha gdhendura në të gjithë hyrjen e tij. Madhësia e gjurmëve të këmbëve është 3 herë më e madhe se ajo e një këmbe njerëzore, por është e diskutueshme nëse ato supozohet të jenë nga një gjigand, një njeri apo një kafshë. Është ende e paqartë se kush duhet të përfaqësojë shtypi i gdhendur, por shumë besojnë se ato janë shenja të një hyjnie hyjnore që po hynte në tempull gjatë rrugës për në fron brenda.

LEXO EDHE:  Alienë, porta për në botën e nëndheshme/ Kush janë teoritë kryesore konspirative rreth Antarktidës

Teknologjia e përparuar e marrë nga oqeani pas një mijëvjeçari

Ky mekanizëm u rikuperua në  1901 nga një  mbytje anijesh afër ishullit Antikythera, prandaj dhe emri i tij. Është përdorur për të ndjekur ciklet e Sistemit Diellor. Ai ndoqi lëvizjen e Diellit, Hënës, Merkurit, Venusit, Marsit, Jupiterit dhe Saturnit. “Ora qiellore” madje shpjegoi se cilat yje u ngritën dhe u vendosën në data të caktuara. Teknologjia e instrumentit ishte shumë e përparuar dhe nuk u pa për një mijëvjeçar tjetër. Origjina e mekanizmit mbetet një mister për shkencën moderne.

Sfera guri në Kosta Rika

Këto monumente gjigande të sferës prej guri janë puna e një civilizimi para-kolumbian që disa mund të datojnë që nga viti 600 para erës sonë. Sipas arkeologut që i gjeti këto gurë, ata ishin gdhendur duke përdorur gurë të tjerë më të vegjël. Disa jo-ekspertë madje spekulojnë se këta gurë janë përdorur për të treguar drejtime ose për qëllime astronomike. Qëllimi i tyre i vërtetë është ende një mister sepse civilizimi që i bëri këto sfera u zhduk shumë kohë më parë.

Gobekli Tepe

Arkeologët zbuluan një  vendbanim në Turqi, të quajtur Gobekli Tepe, që duket të jetë një tempull. Kjo mund të jetë një shenjë se njerëzit në të vërtetë filluan të ndërtojnë tempuj shumë më parë se të fillonin të vendoseshin në qytete të përhershme.Gobekli Tepe ka shtylla guri me skena të gdhendura të kafshëve që madje datojnë në mijëvjeçarin e 10 para erës sonë dhe kjo e bën atë tempullin më të vjetër./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Kuriozitete

Akullnajat epike, pemët gjigante dhe shkretëtirat e harruara/ Fotot mahnitëse të parqeve të Amerikës

Publikuar

-

Nga

Akullnajat epike, pemët gjigante dhe shkretëtirat e harruara/ Fotot mahnitëse të parqeve të Amerikës

Udhëtimi virtual do të shkojë në jug të ekuatorit, mbi rrethin Arktik, në vullkanet e larta dhe akullnajat epike, nëpër pellgje, mbi formacione të çuditshme shkëmbore, përmes kanioneve dramatike, duke kaluar disa nga pemët më të mëdha të planetit, përgjatë disa prej bregdeteve të tij më mahnitëse dhe nën tokë, në shpellat e mrekullisë.

Disa nga parqet janë aq të largëta sa keni nevojë për një aeroplan ose helikopter për t’i arritur ato. Ata janë të mrekullueshëm për adhuruesit e jetës së egër, parajsa për alpinistët dhe të parezistueshëm për përdoruesit e Instagramit. Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pse gjithnjë e më shumë njerëzit po preferojnë të jetojnë vetëm?/ Çfarë do të thotë kjo për mjedisin

Publikuar

-

Nga

Pse gjithnjë e më shumë njerëzit po preferojnë të jetojnë vetëm?/ Çfarë do të thotë kjo për mjedisin

Globalisht, familjet janë duke u zvogëluar. Gjithnjë e më shumë njerëz jetojnë vetëm. Në vitin 2016, pothuajse dy të tretat e të gjitha familjeve në BE ishin të përbëra nga një ose dy persona , me familjet që tkurren gjithashtu të përhapura në të gjithë botën . Ndërsa vendet lëvizin lart në indeksin e zhvillimit njerëzor, familjet pritet të vazhdojnë të tkurren .

Ndërsa familjet janë bërë më të vogla, shtëpitë po bëhen më të mëdha . Kjo rrit përdorimin e energjisë dhe burimeve, mbeturinat shtëpiake dhe gazrat serë . Mbi të gjitha, shumica e familjeve kanë pajisje të ngjashme si soba dhe frigoriferë, dhe hapësira të ftohura ose të nxehta, pavarësisht nga sa njerëz jetojnë atje.

Ekziston gjithashtu një tendencë për të ndarë më pak brenda ndërtesave të banimit në krahasim me dekadat e mëparshme. Në Suedi, ku dikur ndarja e dhomës së lavanderisë ishte e paracaktuar, tani më shumë se 80% e apartamenteve të ndërtuara rishtas kanë makinën e tyre të larjes. Familjet më të vogla thjesht nuk përfitojnë nga potenciali i ndarjes së familjeve më të mëdha. Pra, nuk është çudi që zvogëlimi i madhësisë së familjes po shfaqet si një sfidë themelore për uljen e konsumit të burimeve dhe zbutjen e ndryshimit të klimës.

Atëherë, pse gjithnjë e më shumë njerëz jetojnë vetëm? Në një studim të botuar së fundmi në revistën Buildings and Cities , kemi zbuluar se mund të ketë arsye të ndryshme. Por disa tendenca kryesore përfshijnë të rinjtë që largohen nga shtëpia për të studiuar ose punuar, çiftet që jetojnë më gjatë para se të vendosen së bashku (nëse ka), prishja e një partneriteti ose vdekja e një partneri.

Në fillim të jetës , më së shpeshti është vonesa e partneritetit dhe lindjes së fëmijës që rrit jetesën vetëm. Në të gjithë Evropën, Amerikën e Veriut dhe Afrikën, burrat e rinj kanë më shumë gjasa të jetojnë vetë. Kjo është një fazë kalimtare ku formimi i një partneriteti vonohet në mënyrë që të përqendrohet në arsim ose ndërtimin e një karriere. Të jetosh vetëm është gjithashtu e zakonshme në vendet ku të rinjtë rurale migrojnë në qendrat urbane për punë dhe formojnë familjen e tyre. Midis të rinjve, meshkujve u duhet më shumë kohë për t’u martuar ose për të lëvizur me partnerë në krahasim me gratë.

LEXO EDHE:  Alienë, porta për në botën e nëndheshme/ Kush janë teoritë kryesore konspirative rreth Antarktidës

LEXO EDHE:  Alienë, porta për në botën e nëndheshme/ Kush janë teoritë kryesore konspirative rreth Antarktidës

Në jetën e mëvonshme, tendenca gjinore ndryshon në mënyrë dramatike, dhe gratë jetojnë vetëm dy deri në katër herë më shumë sesa burrat në 113 vende të shikuara në një studim. Kjo mund të shpjegohet nga gratë që jetojnë mesatarisht më gjatë se burrat, duke rezultuar në më shumë veja që jetojnë vetëm. Rritja e jetëgjatësisë, prishja e partneriteteve dhe vdekja e një partneri priren të jenë faktorët kryesorë të trendeve në familjet e moshuara një person.

Jetesa vetëm e të rriturve të moshës së mesme është më komplekse. Sipas një sondazhi kanadez , burrat e punësuar dhe ata që jetojnë në komunitete të pambrojtura kanë më pak të ngjarë të qëndrojnë të jetojnë në krahasim me burrat e papunë dhe ata që jetojnë në komunitete më pak të ndjeshme, respektivisht. Midis grave, ato me shëndet të dobët dhe nivel të mesëm arsimor kanë më shumë gjasa të jetojnë vetëm në krahasim me gratë me shëndet të shkëlqyeshëm dhe arsim të ulët.

Në vendet me vlerë të lartë që i kushtohet individit, të jetosh vetëm është më e zakonshme sesa vendet me vlerë të lartë të bashkëjetesës familjare. Për shembull, në Suedi dhe përtej nordikëve jetesa e vetme është bërë një normë përmes një “kulture të individualizmit” dhe një shteti të mirëqenies i cili u mundëson njerëzve të kenë qasje në strehim të përballueshëm dhe shërbime publike të pavarura nga mbështetja e familjes.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Anija kozmike Tianwen 1 e Kinës ndan foto të reja mahnitëse të sipërfaqes së Marsit

Publikuar

-

Nga

Anija kozmike Tianwen 1 e Kinës ndan foto të reja mahnitëse të sipërfaqes së Marsit

Sonda hapësinore Tianwen-1 e Kinës që orbiton aktualisht Marsin ka dërguar përsëri imazhe të reja mahnitëse të sipërfaqes Marsiane të marra gjatë muajit të saj të parë që rrotullohet rreth Planetit të Kuq. Anija kozmike e papastruar ka hyrë në një orbitë të përkohshme parkimi rreth Marsit në pritje të uljes së një rover në planetin e kuq në muajt e ardhshëm.

Administrata Kombëtare e Hapësirës së Kinës (CNSA) ndau imazhet të enjten, duke përfshirë dy në të zezë dhe të bardhë dhe një që tregon ngjyrat portokalli të botës shkëmbore. Tianwen-1 është një nga tre misionet në Mars në 2021 dhe i vetmi që përfshin edhe një anije kozmike orbituese dhe rover që do të ulet në Planetin e Kuq.

Tre imazhet e reja janë marrë nga dy kamera studimi në sondë që gjithashtu do të ndihmojnë CNSA të hartojë sipërfaqen dhe të gjejë një vend të sigurt uljeje për roverin. Imazhi me ngjyra të plota që tregon një peizazh dramatik në botën gati të vdekur është realizuar me një aparat fotografik me rezolucion të mesëm dhe zbulon rajonin polar verior.

Dy imazhet bardh e zi janë marrë nga kamera me rezolucion të lartë të sondave nga rreth 330 km mbi sipërfaqen e Marsit, konfirmoi CNSA. Ata kanë një rezolucion prej rreth 0.7 metra, duke lejuar kamerën të kapë kratere të vogla të qarta, kreshta, duna dhe tipare të tjera sipërfaqësore. Anija kozmike, Tianëen-1, e ka marrë emrin nga titulli i një poezie antike dhe do të thotë ‘Kërkim i së Vërtetës Qiellore’ në anglisht. Imazhet e reja u ndanë pasi anija kozmike ekzekutoi një manovër për të rregulluar pozicionin e saj në një orbitë të përkohshme parkimi.Ai do të qëndrojë në orbitën e re për rreth tre muajt e ardhshëm para se të përpiqet të zbresë në sipërfaqen e Planetit të Kuq.

LEXO EDHE:  U zbulua 200 vjet më parë/ Pse Antarktida është kaq e rëndësishme për klimën e planetit

LEXO EDHE:  U zbulua 200 vjet më parë/ Pse Antarktida është kaq e rëndësishme për klimën e planetit

Gjatë asaj kohe, ai do të hartojë sipërfaqen e Marsit dhe do të përdorë kamerat e tij dhe sensorë të tjerë për të mbledhur të dhëna të mëtejshme, veçanërisht për vendin e ardhshëm të uljes. Një ofertë e suksesshme për të ulur Tianëen-1 do ta bënte Kinën vetëm vendin e dytë pas SH.B.A.-ve që vendosi një rover operativ në Mars. Automjeti me energji diellore i Kinës, me madhësinë e një karroje golfi, do të mbledhë të dhëna për ujin nëntokësor dhe do të kërkojë prova që planeti dikur të kishte strehuar jetë mikroskopike.

Ky është një mision i ngjashëm me roverin e NASA-s për Perseverance që u ul të Enjten e kaluar pranë një delte të lashtë lumi në kraterin Jezero. Përpjekja e Kinës për zbarkim do të përfshijë një parashutë, goditje me raketa dhe çanta ajri. Vendi i tij i propozuar i uljes është një fushë e gjërë, e shpërndarë në shkëmb, e quajtur Utopia Planitia, ku zbarkuesi i NASA Viking 2 u prek në 1976. Ardhja e Tianwen-1 në Mars më 10 Shkurt u parapri nga ajo e një orbiteri nga Emiratet e Bashkuara Arabe./ CNA.al

LEXO TE PLOTE