Connect with Us

7 gabimet e çifteve që çojnë në prishjen e marrëdhënies së tyre

Life Style

7 gabimet e çifteve që çojnë në prishjen e marrëdhënies së tyre

Publikuar

-

7 gabimet e çifteve që çojnë në prishjen e marrëdhënies së tyre

75% e njerëzve përjetojnë ndarje të shumta gjatë jetës së tyre. Të kalosh një ndarje nuk është padyshim një nga përvojat më të këndshme që kemi, kështu që të kesh sa më pak prej tyre para se të gjesh “një” do të ishte mirë. Ndërsa ndonjëherë arsyet që ne ndahemi janë objektive, ka ende gjëra që mund të kapërcehen në mënyrë që një marrëdhënie të funksionojë siç duhet.

Më poshtë do të gjeni disa arsye pse marrëdhënia juaj mund të përfundojë.

Të mos jetoni momente së bashku.

Kalimi i kohës cilësore së bashku është shumë i rëndësishëm për një marrëdhënie. Çiftet që e bëjnë këtë janë më të kënaqur në marrëdhëniet e tyre. Kjo sepse ata ndajnë përvoja që i afrojnë ata. Por është e rëndësishme të mbani mend se është koha cilësore që ka rëndësi mbi sasinë . Mungesa e komunikimit është një nga arsyet më të rëndësishme për një ndarje. Nëse shikoni një film së bashku ose thjesht uleni në të njëjtën shtrat gjithë ditën, por keni kujdes për biznesin tuaj gjatë gjithë kohës, nuk kaloni ndonjë kohë cilësore me njëri-tjetrin. Mundohuni të bëni gjëra që ju bëjnë të ndërveproni, si duke luajtur lojëra ose duke bërë një shëtitje së bashku.

Duke u mësuar me rutinën e partnerit tuaj.

Kërcënimi këtu po mësohet aq shumë me gjithçka që bën partneri juaj, saqë filloni ta merrni si të  mirëqenë . Nëse e mbajnë shtëpinë gjithmonë të pastër, mos mendoni se është pjesë e rutinës dhe nuk ia vlen të tregoni vlerësimin tuaj të përditshëm. Edhe pse ka qenë gjithmonë kështu, prapëseprapë është një përpjekje e përditshme që partneri juaj bën për ju.Një  studim zbuloi se njerëzit ka shumë të ngjarë të ndahen me partnerin e tyre nëse fillojnë të ndihen të nënvlerësuar. E njëjta gjë vlen për cilësitë e tyre personale me të cilat jeni dashuruar. Vazhdoni t’i admironi për bukurinë, sensin e humorit ose mirësinë e tyre. Mos harroni ta vlerësoni vazhdimisht dhe vazhdoni të tregoni dashuri në maksimum.

Shmangia e të qenit të ndjeshëm.

Ndjeshmëria është ajo që bën të mundur lidhjen tuaj me të tjerët. Kur e shmangni atë, mund ta keni të vështirë të jeni të hapur dhe t’i besoni të tjerëve, gjë që është shumë e rëndësishme në marrëdhëniet intime. Ju nuk i lini njerëzit të afrohen aq sa t’iu njohin më mirë. Si rezultat, ju mbeteni shumë të huaj dhe nuk arrini të zhvilloni dashuri dhe dashuri të thellë.

Mosrespektimi i kufijve.

Mund të ndodhë në një marrëdhënie që në vend të 2 personave, të shfaqet një “ne”. Bëhet e vështirë të  bësh dallimin midis teje dhe partnerit. Ju gjithashtu mund të jeni aq rehat sa të filloni t’i gaboni nevojat tuaja për nevojat e partnerit tuaj, duke hyrë në hapësirën e tyre personale. Mundohuni të mos jeni ndërhyrës dhe të respektoni kufijtë e partnerit tuaj . Gjithashtu, mos u ofendoni nëse nevojat e tyre nuk përputhen me tuajat. Edhe pse jeni afër, ju jeni ende 2 persona të ndryshëm me grupe nevojash të veçanta.

LEXO EDHE:  Arsyeja e vërtetë pse puthjet në qafë na japin një kënaqësi kaq të madhe!

Moskujdesja për veten tuaj.

Pakënaqësia me personalitetin e partnerit tuaj është një arsye e rëndësishme për një  ndarje . Mbani në mend se me cilin person partneri juaj u dashurua. Me kalimin e viteve, ju do të ndryshoni në mënyrë të pashmangshme, por nuk do të thotë që ju duhet të pushoni së kujdesuri për veten sa më shpejt që të gjeni një partner. Vazhdoni të shkoni në palestër, të ushqeheni shëndetshëm, të punoni në rritjen tuaj personale dhe gjithçka tjetër që keni bërë para se të gjeni dashurinë.

Të kesh vetëvlerësim të ulët.

Vlerësimi i ulët për veten është një kërcënim i madh për një marrëdhënie. Njerëzit që kanë vetëvlerësim të ulët shpesh kanë frikë nga refuzimi dhe bëjnë gjithçka që munden për të mbrojtur veten. Ata nuk besojnë se janë mjaft të mirë për partnerin e tyre dhe nuk besojnë se partneri mund t’i dojë vërtet. Për shkak të kësaj, ata presin që marrëdhënia të përfundojë së shpejti. Prandaj, ata përpiqen të përgatiten për të dhe nuk kontribuojnë mjaft emocionalisht, si dhe vënë në dyshim vazhdimisht veprimet e partnerit të tyre.

Shmangia e konfliktit.

Mund të duket sikur shmangia e konfliktit në të vërtetë ju pengon të prishni marrëdhëniet tuaja. Por kjo nuk është e vërtetë. Nëse shmangni ndonjë konflikt, kjo do të  thotë që fshehni ndjenjat tuaja të vërteta, injoroni nevojat tuaja dhe ruani zhgënjimin tuaj larg për shkak të tij.Por nuk mund të jetosh kështu tërë jetën tënde. Në fund, ju do të zhgënjeheni shumë dhe thjesht do t’i jepni fund. Konfliktet e lënë avullin tuaj dhe inkurajojnë komunikimin. Partneri juaj nuk mund ta lexojë mendjen tuaj, kështu që ju duhet të flisni lart. Në këtë mënyrë, ju mund të rregulloni problemet tuaja së bashku para se të jetë tepër vonë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Showbizz

Nuk e ndal as operacioni i vështirë/ Dafina Zeqiri zbulon surprizën për fansat

Publikuar

-

Nga

Nuk e ndal as operacioni i vështirë/ Dafina Zeqiri zbulon surprizën për fansat

Pak ditë më parë, këngëtarja Dafina Zeqiri zbuloi se kishte kaluar një situatë shumë të ndrëlikuar shëndetësore. Për shkak të lëndimit të disa ligamenteve në gju, ajo i ishte nënshtruar një operacioni.

“Kanë qenë 5 javë të gjata”, shkruante Daffina në një postim në Instagramin e saj ku tregonte momentet në spital.

Ajo tregoi se i fejuari i saj Dj Geek, i kishte qëndruar pranë dhe ishte kujdesur gjatë gjithë kohës për të.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by DAFINA ZEQIRI (@dafina.zeqiri)

Por pavarësisht operacionit, ajo nuk ndalet kur vjen puna tek muzika. Dafina ka zbuluar se javën e ardhshme do të vijojë me xhirimet e klipit “Duro”.

LEXO EDHE:  Pesë arsyet pse duhet të jemi optimistë për vitin 2021

LEXO EDHE:  Dy arsye të vlefshme për të fjetur me personin e zemrës çdo natë

E emocionuar! Këtë javë do të nisim xhirimet për “Duro”, gjithashtu e lumtur që s’kam nevojë të kërcej pasi s’mund të bëj asnjë lëvizje për shkak të ndëhyrjes”, shkruan Dafina në postim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Gjykata e dënoi me burg/ Ja si e priti Fjolla Morina vendimin

Publikuar

-

Nga

Ditën e djeshme Gjykata e Kukësit mori vendimin dënim me burg për këngëtaren Fjolla Morina.

Ndryshimi i masës së sigurisë është bërë në mungesë të këngëtares, pasi ajo është arratisur prej javësh nga banesa ku ndodhej në arrest shtëpie.

Pas arratisjes Fjollës iu shtua edhe një tjetër akuzë për veprën penale “Largimi i të burgosurit nga vendi i qëndrimit”.

Ndërkohë që Gjykata ka marrë këtë vendim, Fjolla nga ana tjetër në arrati dhe po shijonte mbrëmjen me të fejuarin dhe mikeshën e saj./ CNA.al

 

LEXO EDHE:  Arsyeja e vërtetë pse puthjet në qafë na japin një kënaqësi kaq të madhe!

LEXO EDHE:  Studimi: Marrja e tepërt e këtij minerali mund t’iu shkurtojë jetën

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Një fatlume si Orinda/ Ja komenti që i bën vjehrra në fotot e fundit

Publikuar

-

Nga

Një fatlume si Orinda/ Ja komenti që i bën vjehrra në fotot e fundit

Moderatorja Orinda Huta ka realizuar një set shumë të bukur fantastik duke sjellë ngjyrat e pranverës me veshjen e saj.

Komentet komplimentuese kanë qenë të shumta, por ai që tërhoqi vëmendjen e të gjithëve ishtte komenti i vjehrrës së saj, nënës së Turjan Hyskos.

Lulja më e bukur e stinës”, shkruan vjehrra e saj duke treguar se mes tyre ka një marrëdhënie perfekte.

Kujtojmë se së fundi Orinda po përflitet për shtatzëni, detaji që është kapur nga ndjekësit pas komenteve të mikeshave të saj në rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Arsyeja e vërtetë pse puthjet në qafë na japin një kënaqësi kaq të madhe!

LEXO EDHE:  “Kanë qenë të pakta herët që kam qeshur”/ Ronela Hajati hap zemrën dhe jep mesazhin e rëndësishëm

Xhemi Shehu komentoi tri zemra në foton e Orindës dhe Turit po kështu edhe Marçela Lati, e cila ka zgjedhur ngjyrën rozë për zemrën, duke na zbulaur se nëse është e vërtetë çifti mund të jetë në pritje të një vajze./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Orinda Huta (@orindahuta)

LEXO TE PLOTE