Connect with Us

Zjarr në një banesë në Tiranë/ Raportohet vetëm për dëme materiale

Aktualitet

Zjarr në një banesë në Tiranë/ Raportohet vetëm për dëme materiale

Publikuar

-

Zjarr në një banesë në Tiranë/ Raportohet vetëm për dëme materiale

Një banesë në zonën e Freskut në Tiranë është përfshirë nga flakët.

Në bazë të raportimeve paraprake bëhet me dije se kemi të bëjmë vetëm me dëme materiale.

Zjarrëfiksja ka mbëritur në vendngjarje për të neutralizuar flakët.

Vijon…

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Alfre Cako ngre dyshimet/ Rama nuk bëri vaksinën, s’është budalla

Publikuar

-

Nga

Alfred Cako i bindur për zgjedhjet në SHBA/ Me 99% do t’i fitojë Donald Trump

Disa ditë më parë kryeministri Edi Rama hapi fushatën e vaksinimit kundër Covid-19 dhe bëri edhe vetë vaksinën.

Por konspiracionisti i njohur Alfred Cako, ka ngritur dyshime të forta për vaksinimin, pasi ai pretendon se Rama nuk bëri vaksinë atë ditë.

Ai tha në “Rrethi Katror” se Rama nuk është budalla dhe sipas tij, ajo që ka injektuar mund të ketë qenë ndonjë serum.

Rama u përpoq të rrëzonte idetë tonë që shkëlqejnë si drita e diellit prej të vërtetës. Rama është përfaqësues i të vjetrës. Ke parë administraatët e Trumpit të dalë dhe të mburret me vaksinat. Jo. Kryeministri e di shumë mirë, nuk i bëson ato që thotë, nuk është budalla. Edhe ujë me sheqer që mund të ketë bërë.Dyshoj shumë që këta nuk kanë bërë vaksinës. Sidomos Rama, mund të ketë marrë ndonjë serum”, u shpreh Cako./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

E zbulon Alfred Cako/ Ja nga kanë ardhur vaksinat anti-Covid në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

E zbulon Alfred Cako/ Ja nga kanë ardhur vaksinat anti-Covid në Shqipëri

Prej disa ditësh në Shqipëri po injektohen vaksinat anti-Covid, ndërsa ende është anigmë vendi nga ka ardhur kjo vaksinë.

Konspiracionisti Alfred Cako ka zbuluar mbrëmjen e sotme se nga kanë ardhur vaksinat që shkaktuan debat publik.

Ai pretendon se vaksinat kanë ardhur nga Dubai dhe sipas tij, kjo lidhet me vizitën e disa ministrave në Dubai.

LEXO EDHE:  Siguria rrugore në fundjavë/ Arrestohen 5 drejtues automjetesh

LEXO EDHE:  OFL “troket” në Tiranë/ I kërkon deklarimin e pasurisë tre të dënuarve

“Kam të dhëna, nuk jam i sigurt që vaksina ka ardhur nga Dubai. Sigurisht me vizitën e Dubait lidhet kjo. Nuk mund të flas më tepër”, deklaroi Cako në rubrikën “Rrethi Katror”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

KESH dyfishon shkarkimet nga Vau i Dejës pas parashikimeve për reshje fundjavën e ardhshme

Publikuar

-

Nga

KESH dyfishon shkarkimet nga Vau i Dejës pas parashikimeve për reshje fundjavën e ardhshme

Zona verilindore e Shqipërisë parashikohet të përfshihet nga reshje intensive fundjavën e ardhshme. Për këtë Korporata Elektroenergjetike Shqiptare (KESH) ka vijuar shkarkimet e kontrolluara në digën e Vaut të Dejës në mënyrë që të shmangen sa më shumë mundësitë e përmbytjeve. Korporata thotë se shkarkimet nuk do të kenë ndikim në zonën e nën-Shkodrës.

Përmes një njoftimi për shtyp, KESH tha se kishte dyfishuar shkarkimet e kontrolluara së fundmi në mënyrë që të shmangë çdo lloj mbingarkese pasi raportet meteorologjike parashikojnë që në periudhën 22-26 janar të ketë reshje intensive shiu në të tre basenet e kaskadës së lumit Drin.

“Për pasojë prurjet në hidrocentralet Fierzë, Koman dhe Vau i Dejës priten të rriten ndjeshëm,” – tha KESH-i, – “dhe për këtë arsye shkarkimet e kontrolluara u rritën nga 300 metër kube për sekondë në 700”.

KESH-i vijoi duke theksuar se shkarkimet do të menaxhohen me kujdes në vijim të dinamikës së zhvillimeve meteorologjike dhe se ato nuk do të ndikojnë në zonat e nën-Shkodrës.

Rreth pesë ditë shira të vazhdueshëm dhe me intensitet të lartë shkaktuan këtë javë përmbytje të mëdha në Shkodër, Lezhë dhe Durrës. Disa rrugë pësuan dëmtime nga rrëshqitjet e dherave ndërsa dhjetëra familje u detyruan të shpërnguleshin përkohësisht për shkak të rrezikut.

LEXO EDHE:  Anëtari i Këshillit Bashkiak “degjeneron” Veliajn/ Paska aftësitë për të zhvendosur edhe pozicionin e Diellit

LEXO EDHE:  Anëtari i Këshillit Bashkiak “degjeneron” Veliajn/ Paska aftësitë për të zhvendosur edhe pozicionin e Diellit

Zona e Obotit në Shkodër vuajti për disa ditë situatë të rëndë pasi niveli i ujit ishte i lartë. Drejtuesit e KESH-it theksuan disa herë se përmbytja nuk kishte ardhur si rezultat shkarkimeve nga hidrocentralet.

Për reshjet dhe rrezikun e përmbytjeve pati njoftime nga Instituti i Gjeoshkencave që në javën e parë të janarit. Opozita fajësoi qeverinë se i nënvlerësoi ato dhe nuk vuri në dispozicion menjëherë të gjitha mjetet e nevojshme për parandalimin e rrezikut.

Por, qeveria citoi statistika nga institutet shtetërore dhe tha se niveli i reshjeve ishte më i madh se ato të vitit 2010 kur pati përmbytje masive. Ajo tha se u veprua në kohë, se në tërësi situata u menaxhua mirë, u mënjanuan lëndimet në njerëz dhe se për dëmet në bujqësi fermerët do të dëmshpërblehen./euronews

LEXO TE PLOTE