Connect with Us

Zgjedhjet e 25 prillit/ Ndoka: Opozita do të shkojë në zgjedhje me dy lista

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Ndoka: Opozita do të shkojë në zgjedhje me dy lista

Publikuar

-

Kreu i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka deklaroi se do të jetë në listën e PD dhe po negociohet për detajet e tjera teknike.

Sipas tij opozita do të shkojë në zgjedhje me dy lista, një e kryesuar nga PD dhe aleatët tradicionalë, dhe tjetra nga LSI.

“Besoj se opozita do të dalë me dy lista. LSI dhe disa parti të tjera do të kenë një grupim që i takon më tepër spektrit të majtë dhe të qendrës, ndërsa PD do të jetë me aleatët tradicionalë të saj do të jetë në një koalicion tjetër. Kemi zgjedhur këto forma për të maksimizuar votat, por do të ketë një marrëveshje e të gjithë opozitës, një marrëveshje politike, programore, për të qenë të gjithë bashkë edhe pas zgjedhjeve. Tashmë janë gjëra teknike. Partia Demokristiane i ka ofruar Partisë Demokratike disa kandidatë potencialë. Po testojmë, po shohim mundësinë e këtyre kandidatëve që të futen në listat e opozitës të bashkuar. Mundësitë janë të kufizuara dhe në këtë sens po bëhet një lloj vlerësimi të kandidatëve nga çdo partie e opozitës. Pavarësisht se kanë punuar disi në heshtje, grupi negociator i PD-së ka pasur kontakte me partitë e tjera. Kantaktet kanë qenë të vazhdueshme me çdo subjekt politik që dëshiron t’i bashkohet harkut opozitar”, u shpreh Nard Ndoka në A2./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Burri të respektojë gruan”! Kryemadhi “leksione” grave në Divjakë

Publikuar

-

Nga

“Burri të respektojë gruan”! Kryemadhi “leksione” grave në Divjakë

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka zhvilluar paraditen e sotme një takim me gratë në Divjakë.

Kryemadhi ka vlerësuar rolin e gruas duke theksuar se një nga prioritetet e LSI është fuqizimi ekonomik i saj.

“Gruaja është themeli i një familjeje dhe po ishte gruaja e fortë, po ishte në një komoditet për të jetuar, sigurisht edhe respekti mes burrit dhe gruas do të jetë i barabartë, por nga ana tjetër edhe fëmijët do të jenë më të ndjeshëm, më të mbarë dhe do të kenë mundësinë e një edukimi dhe shkollimi më të mire”, u shpreh Kryemadhi.

Ajo u ndal edhe tek bujqësia ndërsa tha se një tjetë rprioritet i LSI është që shqiptarët të hanë mirë dhe lirë.

LEXO EDHE:  Durrës/ PD reagon pas prezantimit të Vangjus Dakos

LEXO EDHE:  “E kam paralajmëruar që në vitin 2008”/ Bamir Topi zbulon paradoksin e protestës së Metës

“Këtu në Bashkinë e Divjakës faktikisht është një bashki që ka mundësi punësimi dhe zhvillimi të sektorit të turizmit jashtëzakonisht të mëdha, pavarësisht se çfarë ofron bujqësia në këtë zonë, që është një tjetër prioritet për ne, të cilin ne e prekim me kartën e fermerit, me TVSH-në për prodhimet, jo përsa i përket TVSH-së direkte, por përsa i përket konsumimit që shqiptarët të hanë mirë dhe lirë. Pra, të hanë prodhimet vendase dhe pse jo për të konkurruar prodhimet e huaja, po ashtu edhe për të bërë një barrierë për prodhimet e importit. Kujtojmë këtu që 30 për qind e kërkesës për ushqime që kanë shqiptarët, ne i plotësojmë me prodhimet tona vendase”, tha Kryemadhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Sa shumë do na mungosh i miri ynë!”/ Ditë zie në familjen e deputetes socialiste

Publikuar

-

Nga

“Sa shumë do na mungosh i miri ynë!”/ Ditë zie në familjen e deputetes socialiste

Deputetja socialiste Klodiana Spahiu ka humbur njeriun e saj të shtrenjtë ditën e sotme.

Spahiu njofton se është ndarë nga jeta babai i saj Fatmir Belegu.

Me hidherim ju njoftoj për humbjen e babait tim, Fatmir Belegu.

Sa shumë do na mungosh i Miri jonë

Përgjithmon në zemrat tona!

Varrimi bëhet sot në orën 15:00, tek varrezat e vjetra.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Synoj 30-50 mijë vota”/ Rudina Hajdari tregon arsyen e shpalljes së kandidaturës në Elbasan

Publikuar

-

Nga

“Synoj 30-50 mijë vota”/ Rudina Hajdari tregon arsyen e shpalljes së kandidaturës në Elbasan

Deputetja Rudina Hajdari, ka shpallur pak ditë më parë kandidaturën e saj në Elbasan.

E ftuar në Dita Jonë ajo tregoi se pse ka zgjedhur këtë qytet dhe synimi i saj sa vota do të marrë në zgjedhjet e 25 Prillit.

“Qarku i Elbasanit përfshin edhe Librazhdin. Unë jam mbesë Librazhdi nga mamaja, kam lidhje. Arsyeja kryesore që e kam zgjedhur Elbasanin, ky qytet është vetëm 20 minuta larg Tiranës, është shumë i rëndësishëm dhe ka një popullsi të madhe, e cila është punëtore. Elbasani është një qytet me shumë kulturë dhe të mos damkoset si një qytet që ka problematika me krimin e organizuar. Unë dua të rikthej vlerat e Elbasanit”.

Më tej, Hajdari bëri të ditur edhe synimet e saj në zgjedhje. “Unë synoj 30-50 mijë vota në qarkun e Elbasanit. Jam e sigurt që do t’i marrim këto vota”, u shpreh Hajdari.

LEXO EDHE:  “E kam paralajmëruar që në vitin 2008”/ Bamir Topi zbulon paradoksin e protestës së Metës

LEXO EDHE:  “E kam paralajmëruar që në vitin 2008”/ Bamir Topi zbulon paradoksin e protestës së Metës

 

LEXO TE PLOTE