Connect with Us

Zbulohet skema elektorale/ Ja si do garojë opozita

Politikë

Zbulohet skema elektorale/ Ja si do garojë opozita

Publikuar

-

/

Prej disa kohësh, Partia Demokratike, Lëvizja Socialiste për Integrim dhe aleatët e tyre në opozitë kanë treguar disa formula se si ata do të kandidojnë në zgjedhjet e 25 prillit. Pas ndryshimit të Kodit Zgjedhor dhe bllokimit të koalicioneve në lista të hapura por vetëm me  koalicione me një listë të përbashkët, opozita ka filluar kalkulimet e saj.

Burime zyrtare nga Partia Demokratike thanë për CNA.al se tashmë është konfiguruar se cila është mënyra më e mirë për të maksimalizuar votën e opozitës. Tashmë pas shumë qëndrimesh, një listë, dy lista, tre lista dhe mënyra të tjera të artikuluara publikisht jo vetëm nga PD dhe zyrtarët e saj por edhe nga aleatët, është zbuluar skema që do të përdoret nga PD dhe LSI për zgjedhjet e 25 prillit.

Sipas burimeve zyrtare, skema që do të përdoret do të jenë dy lista; Një listë e vërtetë dhe një fiktive, por kjo e dyta sipas qarqeve. Një skemë “DUSHKU”.

Një listë e cila do të jetë e PD do të ketë emrat edhe të disa aleatëve, por edhe të kandidatëve të LSI. Por këta do të jenë nën siglën e PD. Pra pak a shumë kandidimi i një pjese të koalicioni opozitar do të bëhet në listën e PD ashtu siç ka qenë edhe katër vite më parë. Pra kujtojmë se ishin të gjithë aleatët brenda së njëjtës listë, por pa siglën e tyre brenda PD. Vetëm një regjistrim ka pasur që ka qenë e Partisë Republikane për të ruajtur komisionerët.

Kjo formulë do të përdoret këtë herë. Pra ashtu siç edhe e kemi mësuar, Agron Duka, Dashamir Shehi, Nard Ndoka e të tjerë do të jenë në Durrës, Tiranë apo Shkodër në vende të sigurta në listën e PD, pra të koalicionit që ajo do të udhëheq.

Lista e dytë do të jetë lista e LSI. Pra një koalicion tjetër opozitar po regjistrohet, e cila do të ketë edhe çelësin e lojës së opozitës. Pra kjo listë e dytë, diku do të jetë fiktive në disa qarqe e diku do të jetë me emra për të tentuar fitoren.

Pra le të sjellim dy shembuj. Në qarkun e Vlorës kandidat i LSI është Luan Rama, i cili do të përfaqësojë koalicionin e kësaj partie. Ai nuk do të jetë në listën e PD. Ndërsa në Durrës Agron Duka do të jetë në listën e PD. LSI në Durrës do të paraqesë po një listë të sajën, ku do të ketë emrat që janë Elona Guri, Bahri Shaqiri etj. Gjithashtu në Vlorë lista do të jetë nga Luan Rama dhe do të pasohet nga emra të tjerë dhe lista e PD kryesohet nga Bujar Leskaj. Kjo skemë mendojnë drejtuesit e opozitës jashtë parlamentare siguron në këto qarqe, por jo vetëm,  më shumë vota e mandate.

Ndërsa në Korçë, duket se skema që do të përdoret është ndryshe. Në qarkun Korçë kandidati i LSI do të jetë brenda listës së PD dhe lista e dytë e koalicionit opozitar do të jetë një listë fiktive dhe LSI do të bëjë thirrje për të votuar numrin 3 apo 5 apo 7 varet si do të jetë numri që LSI do të ketë brenda koalicionit me PD. Kandidatët e saj do të jenë në siglën e PD, pra LSI dhe partitë aleate të PD do të kandidojnë në dy palë lista; Në listën e koalicionit të PD dhe në listën e koaliconit të LSIapo aleatëve që do të nënshkruajnë koalicionin paraelektoral me këto forcë politike.

LEXO EDHE:  “Korça është djepi i kulturës jo i baltës dhe i shpifjes”/ Dega e PS: PD-LSI janë të dëshpëruar nga humbja

Pra llogaritë që po bën opozita janë të thjeshta. Ato bëhen në mënyrën për të maksimalizuar votat nëpër qarqe. Si shembull merren votat e 2009, 2013 dhe 2017, një mesatare e tyre, flukset elektorale që kanë pasur palët dhe maksimilizimi i votës duke tentuar që të impostohet sa më shumë vota në çdo koalicion të mundshëm ku mund të fitohet mandate.

Përshembull në rastin e Vlorës, tentohet që të jetë lista me Luan Ramën, kjo sepse opozita do ta kishte shumë të vështirë në këtë qark në një koalicion të përbashkët me LSI që votat e majta t’i spostonte te PD.

Prandaj është gjetur zgjidhja që Luan Rama të tentoj ta marrë vetë mandatin e deputetit, kështu edhe me kandidatë të tjerë në Berat, Fier, Elbasan, Durrës, Tiranë etj.

Në zonat ku kjo është më e vështirë ose e pamundur, do të bëhet një zgjidhje tjetër. Kandidatët e LSI do të jenë brenda listës së PD dhe lista e LSI do të jetë krejt normale. Pra dy lista, dy koalicione të cilat do përdoren sipas shprehjes së urtë popullore “Sipas vendit edhe kuvendi”.

Pra atje ku me të dy listat mund të maksimalizohet vota dhe mandatet do tentohet me dy lista, atje ku mund të humben vota dhe mund të ketë pasoja, është gjetur zgjidhja që kandidatët e e aleatëve të tjerë tu bëjnë thirrje zgjedhësve të votojnë për koalicionin tjetër.

Kjo formulë është sjellë jo thjesht dhe vetëm për maksimalizimin e votës, dipas eskpertëve të PD-LSI, e cila në përfundim sjell mandate më shumë, pasi palët bëjnë llogari se shifrat për të kaluar numri 71 të deputetëve të duhur për të bërë qeverinë janë mjaft të vështira me këtë sistem.

Kjo jo vetëm për opozitën, por edhe për qeverinë. Kujtojmë këtu betejën e madhe të zgjedhjeve të 2017, betejën e madhe të 2013-2009, pavarësisht se gjatë rrotacioneve të forta politike trendi i lëvizjes së votës ka qenë mjaft i madh. Opozita ka kalkulimet e saj dhe skema është e qartë.

Dy koalicione opozitare, të cilat do të përdoren sipas zonave elektorale në qarqe të caktuara, pra në çdo qark do të ketë një sjellje të tillë që do tentohet të sjellë maksimalizximin e votës në çdo lloj forme, duke luajtur me të dy listat e plota me dy koalicione apo duke dalë vetëm me një listë, dhe lista e dytë të jetë vetëm me emra fiktivë. Skema këto të cilat pak a shumë mund t’i quajmë një dushk i ri që po tentohet nga opozita për të çuar në rrëzimin e kryeministrit Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Trondit Spartak Braho: Një deputet rrezikon të vritet nesër në protestën e PD!/ Tregon inicialet

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti Spartak Braho ka bërë një deklaratë të fortë lidhur me protestën që pritet të zhvillohet nesër në selinë e PD.

 

Në një studio televizive, Braho ka paralajmëruar se nesër me datën 8 janar do të ketë dhunë duke theksuar se sipas informacioneve që ka, do të vritet një deputet i PD-së.

 

“Mos keni asnjë iluzion që nuk do të ketë dhunë, ka ardhur nga dhuna, ka jetuar me dhunën, e do ta mbullë se ku e di ai, po përsëri me dhunë. Është dhuna e ushtruar mbi të përndjekurit politik, në zgjedhjet 96, grushti shtetit ’98, e ky njeri është mësuar me dhunën. Unë kam thënë se PD është deshtament i lindur nga dhuna, ka taborrin e vet të dhunës, është ushqyer nga teoria e Berishës se me anë të hunës mund të arrihet gjithçka”, tha Braho,

 Ish-deputeti socialist deklaroi se mund të ketë skenare vrasje, që mund të përfshijnë edhe një deputet, ndërsa dha inicialet e deputetit që mund të jetë viktimë.

LEXO EDHE:  Mbledhja e Kryesisë së Partisë Demokratike/Kush janë figurat e rëndësishme që mungojnë

LEXO EDHE:  Dokumenti ekskluziv/Ushtari i Kokëdhimës drejton Partinë Demokratike

“Mos të keni iluzion se nuk do të ketë dhunë. Do të ketë nga këta që edhe nuk përmbahen, nga të dhënat që kam unë mund të ketë edh vrasje. Një personalitet deputet, me inicialet…, rrezikon të vritet nesër. Berisha nuk bën dot pa gjak. E.A, të ruhet, këtë këshilli i jap të ruhet nesër. Janë situata që dalin nga kontrolli që dalin nga jashtë një shenjë duhet e dalin jashtë, edhe ai nuk e ka problem se e thotë si me Azem Hajdarin që nuk e vrava unë, por Izet Haxhia”, tha ai.

Braho nuk dha me shumë detaje, por paralajmëroi deputetin që të ruajë krahët.

 

“Mos kenë iluzione, ore do të kenë dhunë, ata që do të rrethojnë Sali Beirshën nuk mbahen, do të ketë dhunë, nuk mbahen ata, i ka karikuar njerëzit, në këtë konteskt unë parashikoj që do të ketë viktima. Nga burimet e mia unë parashikoj që një E.A do të ketë një goditje pas shpine”, theksoi Braho./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Grupimi “Dhjetori 90″ thirrje Bashës/ “Mos guxo të përsëritësh 21 Janarin”

Publikuar

-

Nga

cna politike

Kreu i grupimit “Dhjetor 90”, Bislim Ahmetaj i është drejtuar me një letër Lulzim Bashës, ku i kërkon që të hapë dyert e PD dhe të ulet në bisedime.

Jam i bindur që asnjë demokrat apo demokrate nuk do ta dëshironte këtë situatë sa absurde, aq edhe groteske, por mbi të gjitha dramatike dhe tragjike për fatin e qindra mijera anëtarëve dhe mbështetësve të familjes së tyre politike që shëmbi diktaturën komuniste dhe ndërmori reforma të jashtëzakonshme për ndërtimin e shtetit demokratik”, shkruan Ahmetaj.

Më tej Ahmetaj është ndalur tek humbjet që kanë pësuar demokratët në këto 8 vite dhe apelon Bashën që të japë dorëheqjen se nuk është fundi i botës.

Është po kaq e vërtetë që përgjatë këtyre gati 9 viteve të drejtimin të PD-s nga ju, demokratët edhe pse janë cfilitur në përkushtim dhe sakrifica nuk kanë njohur asnjë fitore.

 Vendi ka shkuar keq e më keq dhe nga kriza në krizë.

Kjo sigurisht që tek anëtarët dhe mbështetësit e opozitës ka shkaktuar zhgënjime të mëdha, por ky nuk do të thotë që është fundi i botës as për ju , as për demokratët ndaj gjej fuqi dhe jep dorëheqje”, shkruan Ahmetaj.

Letrën, Ahmetaj e mbyll duke ripërsëritur thirrjen për bisedime me grupin për rithemelimin e PD-së.

“Ulu në bisedime me Grupin për Rithemelimin e PD-s, ulu siç je ulur me Edi Ramën, siç je ulur me Ilir Metën, siç je ulur me aleatët e tu.  

Siç je ulur me ndërkombëtarët.

Por ama ulu me qëllimin e mirë që Partia Demokratike ta rimarrë rolin e vërtetë të opozitës.

Që PDSH të frymëzojë dhe të shndërrohet në parti fituese të zgjedhjeve dhe jo më si bisht i mazhorancës socialiste.

Kjo sjellje do të tregonte që nuk je peng i askujt, kjo sjellje do të tregonte që mund të vazhdosh të kontribosh në politik, ndoshta jo si kryetar, por për aq sa mund ta rifitosh besimin e demokratëve”, shkruan ndër të tjera Ahmetaj.

Letra e plotë:

Partia Demokratike siç po e përjetoni edhe ju po kalon një situatë të jashtëzakonshme, të paparë ndonjëherrë në historinë e egzistencës së saj 31 vjecare.

Jam i bindur që asnjë demokrat apo demokrate nuk do ta dëshironte këtë situatë sa absurde, aq edhe groteske, por mbi të gjitha dramatike dhe tragjike për fatin e qindra mijera anëtarëve dhe mbështetësve të familjes së tyre politike që shëmbi diktaturën komuniste dhe ndërmori reforma të jashtëzakonshme për ndërtimin e shtetit demokratik.

Ndër vite jemi përballur me sfida dhe situata të rënda sic ka qënë ajo e vitit 1997, kur falangat e komunizmit rrëzuan rendin kushtetues me armë, por megjithatë kemi qënë më të bashkuar dhe më me besim tek forca jonë politike.

Na është vrarë në prag të derës së Selisë së PDSH, Prijësi i Lëvizjes Studentore, Kryetari i parë i PDSH, i ndritshmi Azem Hajdari dhe kemi mundur ta sfidojmë dhimbjen dhe të ringrihemi për tu shndërruar në parti qeverisëse me rezultate historike pjesë e së cilës keni qënë edhe ju.

LEXO EDHE:  KLP miraton drejtuesit e përkohshëm të disa prokurorive/ Ja lista e publikuar

LEXO EDHE:  Tentativat e Bashës për të bllokuar referendumin/ Reagon Berisha

Është po kaq e vërtetë që përgjatë këtyre gati 9 viteve të drejtimin të PD-s nga ju, demokratët edhe pse janë cfilitur në përkushtim dhe sakrifica nuk kanë njohur asnjë fitore.

Vendi ka shkuar keq e më keq dhe nga kriza në krizë.Kjo sigurisht që tek anëtarët dhe mbështetësit e opozitës ka shkaktuar zhgënjime të mëdha, por ky nuk do të thotë që është fundi i botës as për ju , as për demokratët ndaj gjej fuqi dhe jep dorëheqje.

Është pikërisht koha që të tregosh që je udhëheqës i stilit liberal perendimor.

Të jesh kryetar i opozitës dhe të pretendosh të bëhesh Kryeministër i vendit nuk është aspiratë e ndaluar në një vend demokratik, por në këto rrethana kjo ambicje e juaja duket një iluzion në sirtarë, sepse jeni ju vet që e keni shuar dhe djegur këtë ëndërr tuajën dhe të demokratëve përkohësisht.

Por e përseris s’është fundi i botës as për jua as për Partinë Demokratike, as për Shqipërinë.

Ndaj si një prej drejtuesve kryesor të lëvizjes studentore, themelues i pluralizmit politik po të drejtohem me zemër në dorë, me sinqeritetin e një njëriu që është krijuar për të kontribuar dhe jo për të përfituar të ftoj që qysh sot dhe jo nesër ti ndërmarrësh disa hapa krejt të mundshëm:

Së pari: Çeli dyert e Partisë Demokratike, jo vetëm kryesoren, por që të tria.

Së dyti: Hiqi bravat nga dyert e zyrave që ju përkasin kundërshtarëve tuaj të përkohshmë në parti.

Dhe së treti: Ulu në bisedime me Grupin për Rithemelimin e PD-s, ulu siç je ulur me Edi Ramën, siç je ulur me Ilir Metën, siç je ulur me aleatët e tu.

Siç je ulur me ndërkombëtarët.

Por ama ulu me qëllimin e mirë që Partia Demokratike ta rimarrë rolin e vërtetë të opozitës.

Që PDSH të frymëzojë dhe të shndërrohet në parti fituese të zgjedhjeve dhe jo më si bisht i mazhorancës socialiste.

Kjo sjellje do të tregonte që nuk je peng i askujt, kjo sjellje do të tregonte që mund të vazhdosh të kontribosh në politik, ndoshta jo si kryetar, por për aq sa mund ta rifitosh besimin e demokratëve.

Kjo sjellje do të justifikonte formimin tuaj të pretenduar si perëndimor.

Kjo sjellje do t’ju rifarmatonte ju, por edhe politikën shqiptare për një fillim të ri.

Kjo sjellje do të tregonte se je njeri dhe për pasoj edhe mund të gabosh por njeriu normal reflekton dhe di të kërkoj falje.

Në qoftë se nuk i ndërmerr këta hapa sonte , apo përgjatë natës do ta bësh vetën përgjegjës për gjithçka do të ketë gjasa të ndodhë nesër në shtëpinë e demokratëve.

Jo vetëm përgjegjës moral por edhe penal.

Mos guxo ta përsëritësh përvojën tënde të 21 Janarit të 2011-ës si Ministër i Brendshëm, sepse jo vetëm do të përfundosh para drejtësisë por historia do të shënjoj si Luli i Zi i Shekullit të XXI-të./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Grida Duma, Rushaj, Salianji dhe Gjekmarkaj braktisin Lulzim Bashën

Publikuar

-

Nga

Dy nënkryetarët e partisë dhe dy deputetë duket se janë braktisjet e fundit të Lulzim Bashës, i thanë burime zyrtare nga PD, CNA.al. Ajo që bie në sy është se prej shumë ditësh Ervin Salianji nuk del në media të bëjë avokatinë e Lulzim Bashës, por në tavolinat miqësore thotë se ai e ka kryer misionin e tij dhe duhet të dalin të tjerët të marrin përgjegjësi.

Gjekmarkaj gjithashtu e ka braktisur mbrojtjen publike të Lulzim Bashës kur ka parë qartazi se shumica e demokratëve, anëtarësia e PD është kundër Lulit. Ajo që bie në sy është fakti se prej shumë ditësh Alfred Rushaj, nënkryetar i PD dhe kryetar i Grupit Parlamentar nuk është parë të hyjë në selinë e PD.

 

Gjithashtu Grida Duma, nënkryetarja tjetër e PD e cila e ka braktisur Lulzim Bashën. Mësohet se për t’ju shmangur çdo lloj përplasje, apo për të mos qenë aktiive në mbrojtje të Lulzim Bashës, Duma ka zgjedhur të udhetojë jashtë shtetit. Këta janë katër emrat që kanë braktisur se fundmi Lulzim Bashën.

 

Por midis tyre, pra drejtuesve dhe kryesisë ka edhe emra të tjerë të cilët nuk po flasim, dhe janë tërhequr duke bërë një hap pas, përfshirë edhe Jorida Tabakun, nënkryetaren tjetër të PD.

LEXO EDHE:  KLP miraton drejtuesit e përkohshëm të disa prokurorive/ Ja lista e publikuar

LEXO EDHE:  Tentativat e Bashës për të bllokuar referendumin/ Reagon Berisha

  

Janë të paktë emrat qe tashmë po e mbështesin Lulzim Bashën, përjashto ndonjë periferik dhe të papeshë në PD si rasti i Roland Bejkos apo grupi i analistëve politik turq, mbështetësit e Erdoganit siç janë Fitim Zekthi, Vehab Kola e disa të tjerë. Pesha e tyre politike është thuajse zero në PD.

 

Janë mbetjet e fundit në krah të Lulzim Bashës të cilët po përpiqen t’i japin kurajo së bashkui me Gaz Bardhin që të qendrojë i mbyllur në bunker dhe të mos e lëshojë selinë e PD sikur ta kishte pronë të tijën personale. Gjithësesi tashmë, qartazi të gjithë po e kuptojnë: Koha e Bashës ka mbaruar!

 

Nesër PD e marrin demokratët dhe këtë e ka kuptuar edhe Grida Duma, Alfred Rrushaj por edhe deputetët Salianji dhe Gjekmarkaj që kanë zgjedhur të heshtin përpara furtunës./CNA.al

LEXO TE PLOTE