Connect with Us

Mediu sfidë Bashës: Koalicion me Topallin dhe Patozin, ndryshe nuk fitojmë

Politikë

Mediu sfidë Bashës: Koalicion me Topallin dhe Patozin, ndryshe nuk fitojmë

Publikuar

-

Mediu sfidë Bashës: Koalicion me Topallin dhe Patozin, ndryshe nuk fitojmë

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu i cili ndryshe nga aleatët e tjerë, nuk është ende i vendosur për një koalicion me PD, i ka vënë një kusht kryedemokratit Basha.

Sipas Mediut, për të mundur PS në zgjedhje, Basha duhet të bëjë patjetër koalicion me Jozefina Topallin dhe kreun e Bindjes Demokratike, Astrit Patozi.

Në një intervistë për Euronews, ai solli si shembull dhe koalicionin e arritur me ish-kryeministrin Sali Berisha në zgjedhjet e vitit 2005 kur PD u rikthye në pushtet pas 8 vite në opozitë.

Kreu i PR tha se koalicioni në atë kohë u ndërtua për të fituar zgjedhjet. Ndaj sipas tij rruga më e mirë për opozitën do të ishte që në koalicion të bënin pjesë dhe Jozefina Topalli me Astrit Patozin.

LEXO EDHE:  Vettingu në politikë/ Astrit Patozi: Basha nuk e ka seriozisht, po përdoret nga Rama

 “Rruga më e mirë është që të ndërtohet një koalicion ku edhe znj. Topalli dhe z. Patozi të jenë pjesë e këtij koalicioni. Si znj. Topalli dhe z. Patozi do të gjenin një terren mbështetjet më shumë brenda koalicionit se sa jashtë”, tha z. Mediu  duke shtuar se duhen kapërcyer qejf mbetjet personale./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Alfre Cako ngre dyshimet/ Rama nuk bëri vaksinën, s’është budalla

Publikuar

-

Nga

Alfred Cako i bindur për zgjedhjet në SHBA/ Me 99% do t’i fitojë Donald Trump

Disa ditë më parë kryeministri Edi Rama hapi fushatën e vaksinimit kundër Covid-19 dhe bëri edhe vetë vaksinën.

Por konspiracionisti i njohur Alfred Cako, ka ngritur dyshime të forta për vaksinimin, pasi ai pretendon se Rama nuk bëri vaksinë atë ditë.

Ai tha në “Rrethi Katror” se Rama nuk është budalla dhe sipas tij, ajo që ka injektuar mund të ketë qenë ndonjë serum.

Rama u përpoq të rrëzonte idetë tonë që shkëlqejnë si drita e diellit prej të vërtetës. Rama është përfaqësues i të vjetrës. Ke parë administraatët e Trumpit të dalë dhe të mburret me vaksinat. Jo. Kryeministri e di shumë mirë, nuk i bëson ato që thotë, nuk është budalla. Edhe ujë me sheqer që mund të ketë bërë.Dyshoj shumë që këta nuk kanë bërë vaksinës. Sidomos Rama, mund të ketë marrë ndonjë serum”, u shpreh Cako./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

E sulmoi për dokumentarin/ Marin Mema thumbon Malon: S’ju identifikoja për deputete, tani ju njoha

Publikuar

-

Nga

E sulmoi për dokumentarin/ Marin Mema thumbon Malon: S’ju identifikoja për deputete, tani ju njoha

Deputetja socialiste e qarkut Gjirokastër, Artemis Malo sulmoi ashpër gazetarin Marin Mema për dokumentarin për Dropullin, për të cilin faktonte me dokumenta se në këtë fshat jetojnë familje me mbiemrin Gjini, Gjoni, Nika, Bardhi, etj.

Ajo e paralajmëronte se nuk do t’i shpëtonte përgjegjësisë ligjore, ndërsa thonte se ekrani do të ishte më mirë pa të.

Pas kësaj deklarate ka ardhur edhe reagimi i gazetarit, i cili shprehet se nuk i pëlqen t’i kushtojë rëndësi atyre që shesin dëngla pa lexuar e pa ditur, por i tërhoqi vëmendjen hartimi i deputetes.

Mema e pyet Malon se çfarë qëllimi fshihet pas këtij shpërthimi të saj, ndërsa thekson se e vërteta nuk mbulohet me “like” politike.

Hartimi i shkruar dhe i përgatitur keq si një poezi patetike e klasës së pestë nuk merret me faktet, por me mua personalisht. Ti tregon ujkun, por zonja deputete merret me gjurmët. Ti tregon dokumentat, por zonja deputete nuk i përmend fare. Ti i mëshon bashkëjetesës, por zonja deputete bën sikur nuk e dëgjon. Ti i mëshon mikëpritjes dhe zemrës së mirë të asaj zone, por zonja deputete e anashkalon. Pse o zonjë deputete ? Cfarë të frikson nga ato dokumente ? Nuk ju pëlqejnë ? Nuk ju pëlqeu mesazhi se ne jemi e do të jemi bashkë siç kemi qenë gjithmonë ?

Cfarë interesi fshihni ju si deputete e asaj zone ? Përse në hartimin tuaj të klasës së pestë nuk përmendni edhe historianët e nderuar që folën në dokumentar ? Janë të dy doktorë profesorë dhe jo si shumë prej jush që gradat ju vlejnë sa një sufllaqe… Pse merreni me mua personalisht dhe jo më të dhënat ? Pse nuk ju pëlqen fakti që në Dropull jetojnë familje me mbiemrin Gjini, Gjoni, Nika, Bardhi, Progoni etj etj… Ku është e keqja ? Pse duhet patur frikë për ta thënë diçka të tillë ? Urdhëroni e hidhini shkencërisht poshtë këto fakte dhe lërini hartimet… Faktet janë fakte ! Unë kam sjellë thjesht faktet. I hidhni dot poshtë ? Sigurisht që jo !!

E nderuar deputete unë nuk kam kohë për hartime. Nuk i bëj fresk askujt përveç vendit tim, nuk e shes vendin tim dhe as interesat e tij. Po ju zonjë si do të paraqiteni “nesër” balltazi qytetarëve të Gjirokastrës , Libohovës, Nepravishtës e Lazaratit, Tepelenës e Memaliajt, Përmetit madje edhe Dropullit, ballë të gjithë shqiptarëve të ndershëm në ato zona ? Si do të paraqiteni me hartime të tilla e mbi të gjitha mendime antishqiptare ? Si do tu thoni se keni sulmuar një gazetar që nuk bëri asgjë më shumë se të thotë të vërtetën. Thjesht të vërtetën zonjë. .Thjesht të vërtetën. E vërteta nuk mbulohet me “like” politike ju siguroj. ‘Like’ politike janë të rreme”, shkruan ai.

Më tej, gazetari thumbon Malon, teksa i thotë se deklarata e saj e bëri që ta njihte si deputete, pasi nënvizon se mandatin nuk e ka përdorur kurrë për hallet e zonës në foltoren e Kuvendit.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet e 30 Qershorit/ Opozita paraqet tetë kërkesa në KQZ

LEXO EDHE:  Këshilltari i Ilir Metës zbulon skenarin/Basha futet në zgjedhje nëse ...!

Ju personalisht nuk keni kuptuar asgjë nga ky dokumentar, mesazhi i të cilit ishte se ne jemi e do të jemi bashkë, në një udhë të përbashkët, me probleme e halle të njëjta dhe sigurisht nuk Ju lejoj ta keqpërdoni këtë mesazh. Janë fakte që bashkojnë zonjë, jo fakte që ndajnë. Kështu nuk i shërbeni askujt përveçse kultivoni ndasinë.

Nëse nuk e keni kuptuar. Atëherë rishikojeni. Urrejtja ju ka zënë arsyetimin. Ky dokumentar ishte në respeskt të banorëve të asaj zone që ju po përpiqeni ta përçani për arsye politike.

Ndoshta më e mira do të kishtë qenë të heshtnit e të mos përpiqeshin më këtë hartim patetik të tërhiqnit vëmendje për të kapur 7 vota më shumë.. Jo për gjë, por ato 7 vota që po kërkoni ti fitoni te ndonjë ekstremist a antishqiptar, JU personalisht do ti humbni të shumëfishuara tek shqiptarët e vërtetë ata që kombin nuk e kanë parti dhe as ngjyra interesash. Mua nuk më intereson aspak partia juaj zonjë dhe as partitë kundërshtare tuajat, mua më intereson e vërteta e kombit tim. Kaq dhe asgjë më shumë. Më intereson ta bëj punën time me korrektësi e vërtetësi pa u shitur e blerë, pa u përdorur si leckë nga askush.

Nëse nuk keni parë kurrë investigime ju ftoj ta bëni më shpesh sepse ka mjaftueshëm në mediat ndërkombëtare. Bëjeni se do kuptoni sa marrëzi keni shkruar. E vërteta ndihmon, afron, ngre ura të forta bashkëjetese dhe nuk lejon që urrejtja e mbjellë nga ekstremistë si JU të cënojë të ardhmen e përbashkët. Mos mbillni urrejtje zonja deputete sepse deformimi pikërisht këtë bën. Kushtojuni më shumë vëmendje zonës tuaj dhe halleve të banorëve të saj.

PS : Mgjth diçka e arritët… Më bëtë t’ju njihja sepse nuk ju identifikoja për deputete. Ndoshta sepse mandatin e deputetit nuk e keni përdorur kurrë për hallet e zones në foltoren e kuvendit. Tani ju njoha. Suksese zonja e hartimeve”, përfundon Mema./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dokumentari për Dropullin/ Deputetja socialiste “kërcënon” Marin Memën: Nuk do i shpëtosh përgjegjësisë

Publikuar

-

Nga

Dokumentari për Dropullin/ Deputetja socialiste “kërcënon” Marin Memën: Nuk do i shpëtosh përgjegjësisë

Dokumentari i gazetarit Marin Mema për fshatin Dropull, ku publikoi dokumenta që në këtë zonë jetojnë familje me mbiemrin Gjini, Gjoni, Nika, Bardhi, etj, ka sjellë një lumë reagimesh.

Një ndër personat që ka reaguar ashpër është edhe deputetja socialistja Artemis Malo, e cila e quan gazetarin pseudo-patriot.

Malo e “kërcënon” Memën se do të përballet me ligjin, ndërsa deklaron se do të ishte më e lumtur nëse gazetari nuk do të dilte më në ekran.

Me shumë keqardhje nis këtë status të gjatë sot, e lutem gjeni pak minuta më lexoni deri në fund për rëndësinë që ka! Dëgjuam “ emisionin” me refrenin e përsëritur me frazat:
-“ Regjistri Osman ishte “ i saktë” në Shqipëri!!
-Toka dhe popullsi shqiptare, greke e vllahe në Shqipëri!!
-Emra, mbiemra dhe fise të ndryshme në Shqipëri, Arbëri!!
-Prejardhje të ndryshme, në rajon minoritar ndër periudha te ndryshme!

Ç’është kjo histori e stër-përsëritur nga pseudo- patriotë që e përdorin pseudo ndjenjën patriotike për protagonizëm dhe famë!! Në kurriz të kujt, në emër të kujt, për çfarë kjo propagandë!! ?? A thua se NE kemi jetuar ndër vite të ndarë me mure hekuri dhe nuk u njejtësuam kurrë nën emrin e një Shqipërie! Nuk jetojmë e jetuam ndër shekuj në këto treva me po këto fise, parardhës e pasardhës vallë ?!! E deri më sot tokën ku banojmë, investojmë, rritemi e plakemi nuk e quajtëm Shqipëri, e nuk njohëm kufijtë!??

Mjaft më, me këto histori mbi histori, nga çdo historian e klanexhi! Historia është e jetuar dhe jo gojëdhënë! Regjistrat tanë nuk i kanë shkruar pushtuesit shumëvjeçar, e nuk e lejojmë kurrsesi të quhen bazë e saktë! Regjistrimi dhe saktësimi i popullsisë shqiptare është kryer në 1920-1930, në shqiptarë dhe shqiptarë me prejardhje ndryshe! Ne jemi të gjithë shqiptarë, të lidhur e të bashkuar në harmoni gjithë kohës! Nuk na ndau kush në 9 minoritete për arsye të qëllimshme!

Kjo është prejardhja tonë dhe jemi krenarë e shumë të pasur! NE, minoritarët e Shqipërisë, ne, shqiptarët e kësaj toke, kemi dy histori të dy shteteve tona amtare, dy tradita, dy gjuhë, dy mundësi!!
I kemi nga dy të gjitha, sepse na bekoi Zoti, e na fali vëllezër motra në të dy shtetet! Por, jooo askujt nuk i lejohet të keqpërdori historinë sot sipas aferave personale!! Mjaft meë!! Detajet janë të shumta për të interpretuar në dy këndvshtrime!! Por arsyen përse?! Çfarë do të ndryshonin këto pseudo analiza sot!!

Qetësohu shoku patriot, gazetar, propagandues, apo çdo rol që të pëlqen të marrësh!!! Ne jemi NJË,
e do të jemi edhe më të lumtur pa ty në ekran! Përgjegjësisë ligjore nuk do t’ i shpëtosh!!
Më të qetë dhe më të bashkuar pa turpe si ty!! Mollët e sherrit që lëshon, nuk kanë asnjë sens pozitiv! Zgjidh një mënyrë më të ndershme të pasurohesh e të bësh famë!! 

Nuk bëhet me kamera të fshehta, qytetarëve të moshuar, as me hulumtime me persona me konflikte personale interesi, e as me ty që ke guxuar të na mbash gjoja flamurin dhe shpatën e atdhetarizmit në emrin tënd! Mos u bë hero prej letre pa nevojë! Ne jemi të uritur për butësi në një botë ku ka gjithçka me bollëk. Ne jemi të varfër në këtë ndjenjë që është si një përkëdhelje për zemrën tonë. Kemi nevojë për drejtësi dhe ndershmëri!! Patriotizmi është një dashuri e shenjtë por dhe bujare që nuk kërkon asgjë më shumë sesa të kuptohet dhe vlerësohet”, shkruan ajon në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE