Kukësi luan ndaj Vllaznisë, merr vendimin për Limaj

-

Kukësi do të luajë një ndeshje jetike të premten në stadiumin “Elbasan Arena” kundër Vllaznisë në orën 18:00.

Tri humbjet radhazi në kampionat kanë zhytur në krizë skuadrën e Hallaçit, prandaj dhe fitorja ndaj kryesuesve bëhet si detyrim në këtë moment delikat për verilindorët. Është pikërisht kjo përballja kur Kukësi ka më shumë nevojë për Vesel Limajn.

Për këtë arsye klubi është tërhequr, duke e rikthyer ish-kapitenin në ekipin e parë dhe lënë pas përplasjet për rinovimin e kontratës.

Prej afro një javësh Limaj është stërvitur me U-21 si masë e marrë nga drejtuesit. “Limaj do të jetë i grumbulluar për ndeshjen ndaj Vllaznisë”, ka konfirmuar dje trajneri Hallaçi. Ndërkohë, mungesë e sigurt për shkak kartonësh është Besir Demiri.

VIDEO/ Inter madhështor, zikaltërit e Kontes nënshtrojnë kampionët e Juves

-

Interi madhështor! Skuadra e Antonio Kontes ka mposht Juventusin pas plot 5 vitesh! Zikaltërit  arritën të triumfonin në derbin e Italisë, me rezultatin 2-0, duke bindur në të dy fragmentet e lojës.

Një ish si Arturo Vidal, hapi serinë e golave në minutën e 12-të të sfidës. Kiliani goditi saktë me kokë, pas asistit fantastik nga Barela. Pjesa e parë u mbyll me epërsinë 1-0 të zikaltërve, ndërkohë që në pjesën e dytë, ishte vetë Barela, ai që vulosi triumfin, me golin e realizuar në minutën e 52-të.

Me ketë fitore, Interi është ngjitur në kuotën e 40 pikëve, po aq sa kryesuesit e Milanit, që do të përballen ditën e hënë në transfertë ndaj Kaljarit. Ndërkohë në krahun tjetër, humbja e sotme, bën që diferenca mes Juves dhe Interit të thellohet në plot 7 pikë. Bardhezinjtë e Andrea Pirlos, duke shumë larg shkëlqimit të sezoneve të fundit.

FT: INTER-JUVENTUS 2-0

Vidal 13′, Barela 52′

GOLI I DYTË I REALIZUAR NGA BARELA:

RASTI I SHPËRDORUAR ME PORTËN BOSH I LAUTARO MARTINEZ:

GOLI I PARË I ARTURO VIDALIT:

GOLI I ANULUAR I KRISTIANO RONALDOS NË MINUTËN E 11-TË, PËR POZICION JASHTË LOJE:

E bujshme/ Klubi i madh kroat interesohet për talentin e Apolonisë

-

Apolonia është një skudër që në gjirin e vet ka pasur lojtarë të talentuar në çdo sezon, e madje kjo vjen si rrjedhojë edhe e një kujdesje që tregon klubi fierak me akademinë ku punojnë ish-specialistë të mirënjohur vendas.

Së fundmi është skuadra e njohur kroate e futbollit Hajduk Split, ku në saj drejtorit të saj të mirënjohurit letonez Mindaugaz Nikolicius që e kanë piketuar autorin e katër golave dhe shënuesin më të mirë të skuadrës fierake Mario Gjata.

Gjata ka luajtur edhe me Kombëtaren U-19 dhe është thirrur edhe nga Shpresat, ndërsa pritet që të ketë zhvillime në verën e ardhshme mes klubit fierak dhe kroatëve. Mindaugaz Nikolicius ka një eksperiencë të madhe pasi ka punuar në klube të njohura në Hungari apo dhe Kroaci ku në janar ai la Gorican për t’u bërë pjesë e skuadrës së Hajduk Split ndërsa duket se me anë të miqve të tij në Shqipëri ai ka arritur që të njohë edhe Marjo Gjatën, sulmuesin e skuadrës fierake që shënoi gol edhe në ndeshjen me Laçin.

VIDEO/ Puthi stemën e Juves, tifozët e Interit shpërthejnë ndaj Vidalit

-

Arturo Vidal u bë protagonist i një gjesti të papritur para ndeshjes, Inter-Juventus, kiliani puthi emblemën bardh e zi në gjoksin e Giorgio Chiellini, pasi përqafoi ish-shokun e tij të skuadrës.

Ishte një veprim shumë interesant që kiliani bëri kur dihet rivaliteti i madh që kanë dy skuadrat italiane mes tyre.