Connect with Us

108 vjetori i Policisë së Shtetit/ Ish ministri i Brendshëm thirrje uniformave blu: Distancohuni nga politika

Aktualitet

108 vjetori i Policisë së Shtetit/ Ish ministri i Brendshëm thirrje uniformave blu: Distancohuni nga politika

Publikuar

-

108 vjetori i Policisë së Shtetit/ Ish ministri i Brendshëm thirrje uniformave blu: Distancohuni nga politika

Ish-ministri i Brendshëm Dritan Demiraj ka kujtuar 108 vjetorin e themelimit të Policisë së Shtetit, duke shprehur mirënjohje për të gjithë uniformat blu, që kanë dhënë kontributin e tyre për dekada me radhë dhe që kanë rënë kë krye të detyrës.

Përmes një postimi në rrjetin social, Demiraj shpreh rëndësinë që ka institucioni i Policisë së Shtetit për ruajtjen dhe sigurinë në vend, duke shtuar se kanë kaluar edhe shumë faza aritjesh dhe dështimesh.

Sipas tij, policia ka nevoje që të distancohet nga politika dhe propaganda ën shfaqet televizive  dhe të përmirësojë infrastrukturën e saj.

Dje ishte 108 vjetori i themelimit të Policise së Shtetit, një prej institucioneve më të rëndesishme që ka shërbyer për të garantuar sigurinë, rendin dhe paqen e brendshme të shoqërisë sonë. Së pari dua  të shpreh mirënjohjen pakufi për të gjithë ata oficerë të policisë që kanë rënë në krye të detyrës.  Nderim për mijëra punonjës policie për të gjithë kontributin e dhënë në dekada.

Policia e Shtetit ka kaluar në faza arritjesh dhe dështimesh të mëdha. Sot policia shqiptare ka një sfidë te madhe për të kontrolluar territorin, në mënyrë më të integruar dhe me standarte perendimore. Sot policia shqiptare ka nevojë të depolitizohet, te përmirësojë infrastrukturën e saj, pagat, pajisjet, burimet e njerëzore dhe jo propagande boshe dhe shfaqje televizive qe si sherbejne misionit te saj.

Sot në 108 vjetorin e saj, Policia e Shtetit, ka një betejë te forte për të fituar me familjet mafioze, mbeshtetjen politike te krimit te organizuar dhe trafikantëve te lëndëve narkotike. Padyshim qe kjo e fundit eshte një ndër njollat më të rënda që  i është vendosur policise nepermjet përfshirjes se një numri te madh  efektivesh drejtues te larte te policise në trafikun e lëndëve narkotike gjatë viteve të fundit”, the Dritan Demiraj.

LEXO EDHE:  Vrasja e Artan Cukut/ Familjarët padisin në gjykatë Policinë e Shtetit

Duke iu uruar 108 vjetori e themelimit, ish ministri i Brendshëm u shpreh mbështetjen e tij politike, morale dhe profesionale uniformave blu për të arritur sa më shumë sukses në të ardhmen.

Pavarësisht vështirësive në të cilat ajo ka kaluar, kjo nuk kishte ndodhur kurrë më parë dhe lind nevoja qe kete fenomen te paprecedente ta çrrënjosim nga Policia e Shtetit në mënyrën më të shpejtë dhe të vendosur.

Të nderuar kolegë të Policisë së Shtetit! Ju siguroj se do të keni gjithmonë mbështetjen time politike, morale dhe profesionale për arritjen e sukseseve në të ardhmen. Ju uroj gezuar festën të gjithë punonjësve të Policisë së Shtetit dhe familjeve Tuaja qe ju mbeshtesin çdo dite”, shprehet ish ministri i Brendshëm Dritan Demiraj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Librazhd/ Nënë e bijë humbin jetën nga koronavirusi brenda një dite

Publikuar

-

Nga

Zbardhen detajet tronditëse/ Djali qëlloi me pistoletë nënën e tij pas sherrit në familje

Dy gra, nënë e bijë në Librazhd kanë humbur jetën nga koronavirusi brenda një ditë .

Mësohet se Safete Leka 93 vjeç dhe Vera Hysa 71 vjeç nuk mundën t’i mbijetonin virusit. E moshuara jetonte në një shtëpi me vajzën Verën dhe bashkëshortin e saj.

E para humbi jetën 93-vjeçarja, dhe pas katër orësh edhe e bija. Ndërkohë pozitiv për Covid-19 ka dalë edhe bashkëshorti i Verës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Sherr mes të rinjve në Peshkopi/ Plagoset 22-vjeçari

Publikuar

-

Nga

Sherr mes të rinjve në Peshkopi/ Plagoset 22-vjeçari

Një sherr mes një grupi të rinjsh ka ndodhur sot në Peshkopi.

Për pasojë  është plagosur me mjet prerës një 22-vjeçar.

Policia ka ndërhyrë dhe ka parandaluar përshkallëzimin e konfliktit, duke arrestuar autorin e plagosjes dhe proceduar penalisht në gjendje të lirë 5 shtetas të tjerë.

Njoftimi i policisë:

U konfliktuan për motive të dobëta, njëri prej tyre plagosi me mjet prerës një 22-vjeçar, ndërhyrja e policisë parandaloi përshkallëzimin e konfliktit.

Vihet në pranga autori i plagosjes, si dhe procedohen penalisht në gjendje të lirë 5 shtetas të tjerë.

Shërbimet e Policisë kanë marrë njoftim se në lagjen “Treg”, Peshkopi, po ndodhte një konflikt fizik mes disa të rinjve, ku falë ndërhyrjes së menjëherëshme të shërbimeve të Policisë, është bërë e mundur parandalimi i përshkallëzimit të mëtejshëm të konfliktit, kapja dhe arrestimi i shtetasit :
E. S., 26 vjeç, banues në Maqellarë, Dibër, për veprën penale “Plagosje e rëndë me dashje”.

LEXO EDHE:  Arrestoni peshqit e mëdhenj / Ish-mistri i Brendshëm i përgjigjet Lu: Disa prej tyre i kishte përballë

LEXO EDHE:   Paskal Milo kërkon vetting për politikanët/ Të pastrohet Parlamenti nga mafia e krimi

Ky shtetas gjatë konfliktit për motive të dobëta, ka plagosur me mjet prerës, shtetasin T. T., 22 vjeç, banues në Peshkopi, i cili ndodhet në spital, jashtë rrezikut për jetën.

Po në vijim të veprimeve hetimore për zbardhjen e ngjarjes, ka rezultuar se janë përfshirë në konflikt për të cilët ka filluar procedimi penal në gjendje të lirë për veprat penale “Plagosje e lehtë me dashje” e kryer në bashkëpunim, “Moskallëzim krimi”, “Drejtimi i automjetit në mënyrë të parregullt”, për shtetasit : Xh. C., 25 vjeç, M. A., 23 vjeç, Xh. A., 26 vjeç, B. S., 23 vjeç, Xh. L., 15 vjeç, banues në Dibër.
Materialet proceduriale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Dibër për veprime të mëtejshme.

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Artistët padisin në SPAK Bledi Çuçin e Ardi Veliun

Publikuar

-

Nga

Artistët padisin në SPAK Bledi Çuçin e Ardi Veliun

Aleanca për Teatrin ka kallëzuar në sot në SPAK ministrin e Brendshëm, Bledi Çuçi, kreun e Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, kreu i SHBÇA, Muhamet Rrumbullaku, e drejtues të tjerë të policisë.

Padia vjen pas pretendimit se është dhunuar brenda komisariatit të policisë aktivisti i aleancës, Donald Martini.

Duke e konsideruar si polici banditeske,  Edmond Budina tha para SPAK se kur vjen puna për të kontrolluar njerëzit e thjesht ajo vepron, në të kundërt jo, aq më tepër tani me përgjimet.

“Polici politike, polici militantësh. Ata kanë për detyrë ta zbërthejnë këtë sistem, që po zhbën edhe të drejtën në Shqipëri. Nesër kjo polici do iu futet në shtëpi, me këta drejtues të inkriminuar në mënyrë indirekte. Është një polici që ndalon njerëzit të protestojnë dhe lë mafiozët të ngrenë kullat e krimit. SPAK duhet ta zbërthejë këtë, që këta njerëz të dalin para drejtësisë. Ne nuk do të ndalemi, do të shkojmë përpara, se është rruga e vetme që ka ngelur.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE