Connect with Us

Topalli tregon pazaret e qeverisë me opozitën, çfarë fshihet pas protestave

Politikë

Topalli tregon pazaret e qeverisë me opozitën, çfarë fshihet pas protestave

Publikuar

-

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli ka folur thotë se vazhdon të jetë demokrate, por sipas saj Partisë Demokratike nuk i ka mbetur më asgjë demokratike.

Topalli shprehet se është drejtuesja e Lëvzjes për Ndryshim për të mbajtur ato vlera që sipas saj, kanë nëpërkëmbur e tallen tre kryetarët.

“Mban emrin Partia Demokratike por në kosnideratën time nuk ka mbëtur asgjë demorkatike. Unë jam demorate s’ kam ndryshuar as në parime as në vlera.
Ka pasur momente kur nuk kam rënë dakord edhe kur kam qenë brenda kësaj partie për menyrën sesi zhvillojhej demokracia brenda saj. Jam drejtues e lëvzjes për ndryshim për të mbajtur ato vlera që kanë nëpërkembur e tallen këta tre kryetarë”, u shpreh Topalli.

Më tej ajo nënvizoi se në ditët në vazhdim ajo do të prezantojë kandidatët për deputet të Lëvizjes për Ndryshim. Topalli nuk kurseu as akuzat ndaj pozitës dhe opozitës për të cilët thotë se ata kanë qenë dhe vazhdojnë të jenë bashkë.

LEXO EDHE:  January 21, yesterday and today!

“Besoj që shqiptarët e kanë kuptuar që ata janë bashkë, pozitë dhe opozitë. Janë disa gjera që mbase i dimë ne po si dinë ata. Ata i kanë parë dhe kanë dyshime
Përshembull kur disa qytetrë u ngritën kundër taksës së Kombit Basha e mbylli shpejt e shpejt. Kishte rastin për të fituar betejën por e zëvendsoi me interesin e familjës së tij. Opozita kërkonte lista të hapura por nuk bëri asnjë betejë sepse ata ishin bashkë kishin nj qëllim. Ata kanë qenë prej kohësh bashkë, është më shumë se kompromis, kanë pazare. Protesta janë shatazhët që i bëjnë njeri tjetrit për tendera e koncesine”, tha Topalli pëe A2./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

Premtimet e PD/ Dorian Teliti: Kemi planin ku do t’i gjejmë 400 milionë euro në vit

Publikuar

-

Nga

Premtimet e PD/ Dorian Teliti: Kemi planin ku do t’i gjejmë 400 milionë euro në vit

Partia Demokratike gjatë prezantimit të programit ekonomik ka marrë kritika për faktin se nga një anë premtohen ulje të taksave dhe nga ana tjetër rritje e shpenzimeve. Disa nga ekspertët por sidomos kundërshtarët politikë, thonë se kjo është e pamundur të realizohet.

Këshilltari i kryetarit të Partisë Demokratike për ekonominë, Dorian Teliti gjatë emisionit “Ilva Now” tregoi “burimin” nga do të vijnë rreth 400 milionë euro në vit që të shkojnë për të përmbushur premtimet elektorale.

Z. Teliti theksoi se një pjesë e madhe do të vijnë nga kursimet që do të vijnë me hapjen e garës në tenderë duke thënë se qeveria socialiste shumicën i ka pa garë, me vetëm një ofertues.

400 milionë euro nevojiten për të përmbushur premtimet. 50-60 milionë euro në vit shpenzohen për zyra. 300 milionë euro kursen nga tenderët thjesht me futjen e garës. Do të anulojmë kontratat koncesionare që marrin të paktën 120 milionë euro çdo vit. Nuk do të shkojnë në duart e disa oligarkëve por tek qytetarët. Futja e garave në tenderë, eliminimi i shpenzimeve të luksin në zyra dhe anulimin e kontratave për kocensionet sjellin shumën e nevojshme. Paratë janë por duhen menaxhuar mirë”, u shpreh ai.

LEXO EDHE:  Nga Astrit PATOZI/ JU TREGOJ “ËNDRRËN” E LULIT

LEXO EDHE:  Dëmet nga tërmeti/ Basha prezanton planin me tre pika

Lidhur me shqetësimet për rritjen e borxhit publik, Dorian Teliti tha se, aktualisht ky borxh është në nivelin 83% ndërsa PD synon që ta ulë nga 3 deri në 5% në vit për ta afruar në nivelin optimal 60%./ VOA

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kulluri ironizon Bashën/ Pas Halim Kosovës, Albin Kurti i dha sot një shtytje të fortë fitores së 25 prillit

Publikuar

-

Nga

Kulluri ironizon Bashën/ Pas Halim Kosovës, Albin Kurti i dha sot një shtytje të fortë fitores së 25 prillit

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Keltis Kruja, ka ironizuar takimin e kryetarit të opozitës Lulzim Basha me kryetarin e Vetëvendosjes Albin Kurti, të cili e kishte uruar edhe për fitoren e zgjedhjeve në Kosovë.

Statusin e Krujës e ka shpërndarë në rrjetet sociale Edvin Kulluri, një nga zërat më të fortë kundër Bashës brenda opozitës.

Edhe ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së ka ironizuar kreun e opozitës, teksa thotë se pas Halim Kosovës, Albin Kurti i dha sot një shtytje të fortë fitores së 25 prillit.

Pas Halim Kosovës, Albin Kurti i dha sot një shtytje të fortë fitores së 25 prillit!

P.S. Shoku Keltis Kruja a t’ja vërë partia jonë Kuçovës emrin prapë Qyteti Stalin, apo lëre ç’e do?!”, shkruan Kulluri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Raporti i DASH, Bushati: Shqipëria është kthyer në një gropë të zezë të pastrimit parave

Publikuar

-

Nga

Raporti i DASH, Bushati: Shqipëria është kthyer në një gropë të zezë të pastrimit parave

Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) ka publikuar raportin për vitin 2020 për pastrimin e parave, ku theksohet se Shqipëria nuk ka bërë asnjë përparim. Në raport renditen si shkaqe të kësaj situate: korrupsionin, institucionet e dobëta, krimin e organizuar dhe paratë e trafikut të drogës që hyjnë në Shqipëri përmes remitancave.

Analisti Andi Bushati i pranishëm në emisionin ‘Shock” në Euronews Albania thotë se raporti i DASH për vitin 2020 ishte pothuajse i njejtë me ato të dy viteve më parë.

Ai thotë se raportet ndërkombëtare tregojnë se Shqipëria është kthyer në një “gropë të zezë” të pastrimit të parave, kryesisht në fushën e ndërtimit.

“Negativ, boll ta lexosh tekstin. I njëjti raport ka qenë edhe vjet edhe parvjet. Ajo që është e re që e ka ky konkluzion i DASH, mund të krahasohet me një deklaratë të kryeministrit kur u pyet nga gazetarët. Ai tha se kemi ligjet më strikte dhe kontrollet më të rrepta. Raportet ndërkombëtare tregojnë se Shqipëria është kthyer në një gropë të zezë të pastrimit të parave. Para, që kryesisht pastrohen nga mafia e ndërtimit. Kjo është e vërtetë e frikshme, që qeveria shqiptare mundohet ta mbysë me propagandë”, thekson Bushati.

Nga ana tjetër, analisti Baton Haxhiu thotë se DASH ka përgëzuar punën e disa institucioneve, pa harruar progresin e bërë me reformën në drejtësi.

LEXO EDHE:  “Lërini lojërat”/ Basha i përgjigjet ambasadores së SHBA dhe “lan duart”

LEXO EDHE:  Nga Astrit PATOZI/ JU TREGOJ "ËNDRRËN" E LULIT

“DASH ka lëvdata për punën që është bërë në disa fusha. DASH përveç se lavdëron reformën në drejtësi, lavdëron edhe disa institucione të tjera. Niveli i krimit dhe drogës në Shqipëri në krahasim me vendet evropiane, hiq disa vende nordike është shumë më i vogël”, tha ai.

Gjithashtu z. Bushati thekson se e veçanta në këtë raport për Shqipërinë është fakti se qeveria nuk ka bërë asnjë përpjekje apo hap për të parandaluar pastrimin e parave.

“S’ka vende në botë që s’ka trafik dhe pastrim parash, e veçanta në këtë raport thotë se qeveria nuk e lufton dhe nuk ka bërë asnjë hap”, tha Bushati./euronews

LEXO TE PLOTE