Connect with Us

Tik Tok forcon sigurinë/ Llogaritë e përdoruesve nën moshën 16-vjeç do të bëhen private

Teknologji

Tik Tok forcon sigurinë/ Llogaritë e përdoruesve nën moshën 16-vjeç do të bëhen private

Publikuar

-

Tik Tok forcon sigurinë/ Llogaritë e përdoruesve nën moshën 16-vjeç do të bëhen private

Përdoruesit e TikTok të moshës nën 16 vjeç do të vendosin llogaritë e tyre automatikisht si private, pasi aplikacioni paraqet një sërë masash për të përmirësuar sigurinë e fëmijëve.

Ndjekësit e aprovuar mund të komentojnë vetëm në video nga këto llogari.Përdoruesit gjithashtu do të parandalohen të shkarkojnë çdo video të krijuar të moshës nën 16-vjeç.

TikTok tha se shpreson që ndryshimet do të inkurajojnë përdoruesit e rinj të “përfshihen aktivisht në udhëtimin e tyre të privatësisë në internet”.

“Ne shpresojmë t’i frymëzojmë ata të marrin një rol aktiv dhe të marrin vendime të informuara,” tha kreu i privatësisë Elaine Fox.

Ata të moshës midis 13 dhe 15 do të jenë në gjendje të miratojnë “miqtë” për komente dhe të zgjedhin nëse do t’i bëjnë video publike.Por ato llogari gjithashtu nuk do t’u “sugjerohen” përdoruesve të tjerë në aplikacion.

Llogaritë e 16 dhe 17-vjeçarëve do të parandalojnë që të tjerët të shkarkojnë videot e tyre por të rinjtë do të kenë aftësinë të çaktivizojnë këtë kufizim.

Për më tepër, TikTok po ndryshon cilësimet e paracaktuara të kësaj grupmoshe për të lejuar që miqtë e tyre të zgjedhur të “duet” përkrah tyre emri i dhënë një strukture që lejon një përdorues të regjistrojë veten në një klip që luhet ngjitur me një regjistrim të mëparshëm, kështu që ata mund të shikohet njëkohësisht.Përdoruesit nuk do të lejohen të bëjnë duet me klipet e bëra nga nën 16 vjeç.Masa vjen pasi një hetim i BBC Neës zbuloi se platforma mund të ishte e prekshme nga rregullimi në internet.

LEXO EDHE:  Facebook Messenger ofron mënyrën e sigurt për të ruajtur privatësinë

TikTok tashmë ka disa cilësime të vendosura për të mbrojtur përdoruesit e saj më të rinj, duke përfshirë:

-Kufizimin e mesazheve direkte dhe transmetimeve të drejtpërdrejta në moshën 16 vjeç

-Kufizimin e blerjes, shitjes dhe marrjes së “dhuratave virtuale” për të rriturit

-Duke mundësuar që prindërit dhe kujdestarët të kenë kontroll më të madh, me llogari të lidhura duke i lejuar ata fuqinë përfundimtare./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Nokia/ Prezanton 6 telefona inteligjentë të rinj

Publikuar

-

Nga

Pajisjet e kategorisë mesatare kushtojnë midis 140 dhe 400 euro dhe duhet të jenë më të qëndrueshme. HMD Global prezantoi 6 telefona inteligjentë të rinj Nokia.

Me një garanci azhurnimi prej 3 vjetësh, pajisjet duhet të jenë më të qëndrueshme. Kjo është sa kohë do të pajisen me versionin e fundit Android.

Pajisjet e reja janë në dispozicion në 3 seri: X, G dhe C, secila me dy versione. Seria X është më e fuqishmja, seria C është menduar për fillestarët dhe seria G është në mes.

Seria X

Të dy Nokia X10 dhe X20 janë të pajisura me një ekran 6.67-inç me një rezolucion prej 2,400 x 1,080 pikselë. Kamera e përparme ka32 megapiksel.

Të dy telefonat inteligjentë kanë 4 kamera. Dallimi qëndron në kamerën kryesore, e cila është e pajisur me 64 MP në X20 dhe 48 MP në X10. Të dy kanë një aparat fotografik me kënd të gjerë me 5 MP, një lente makro 2 MP dhe një sensor të thellësisë.

LEXO EDHE:  Twitter mund të plotësojë kërkesat e përdoruesve/ Por ja çfarë kërkon në “këmbim”

LEXO EDHE:  Viti i jashtëzakonshëm për Twitter/ Shënon rekord të ardhurash

 

Brenda u instalua një Snapdragon 480 me modul 5G. X20 ka 8 GB RAM, X10 4 GB. Të dy kanë në dispozicion 128 GB hapësirë ​​ruajtëse, e cila mund të zgjerohet duke përdorur një kartë SD. Bateria ka një kapacitet prej 4,470 mAh.

X20 duhet të dalë në shitje në maj dhe të kushtojë 400 euro. X10 do të jetë në dispozicion nga qershori për 320 euro.

Seri G

Telefonat inteligjentë të serive G kanë një ekran 6.51 inç me rezolucion prej 1,600 x 720 pikselë. G20 ka 4 kamera: një aparat fotografik kryesor 48 MP, një aparat fotografik super me kënd të gjerë 5 MP, një lente makro 2 MP dhe një sensor të thellësisë.

G10 ka vetëm 3 kamera, përveç të njëjtit lente makro dhe sensorit të thellësisë, është instaluar një kamerë kryesore 13 MP. Kamera e përparme e të dy telefonave ka 8 megapikselë.

 

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Modelet Samsung Galaxy S21, tashmë kanë humbur gjysmën e vlerës së tyre në treg

Publikuar

-

Nga

Modelet Samsung Galaxy S21, tashmë kanë humbur gjysmën e vlerës së tyre në treg

Modelet më të mira aktuale nga Samsung tani janë mjaft të lira.

Nëse dëshironi të merrni një model të mirë aktual Samsung me çmim të ulët, duhet të kërkoni për një pajisje të përdorur. Të paktën kjo sugjeron një studim nga Sell Cell, një uebfaqe amerikane që ofron telefona inteligjentë të përdorur për shitje.

Prandaj, për shembull, modeli 256 GB i Galaxy S21 5G tashmë ka humbur 57 për qind të vlerës së tij krahasuar me çmimin fillestar. Me modelin 128 GB, ishte 51 për qind, transmeton Telegrafi.

Galaxy S21 + 5G ka humbur rreth 50 për qind të vlerës së tij dhe Galaxy S21 Ultra (256 GB) tani është 53 për qind më lirë nëse e blini të përdorur.

Në të kundërt, Sell Cell krahason zhvillimin e çmimeve të iPhone aktual. Një shembull është iPhone 12 Pro Max me 128 GB hapësirë ​​ruajtjeje, i cili ka humbur vetëm 18 për qind të vlerës së tij. Megjithëse gjenerata aktuale e iPhone u lançua disa muaj para pajisjeve Samsung.

LEXO EDHE:  Trump merr vendimin: Ndalon shkarkimin e Tik Tok dhe WeChat në aplikacione

LEXO EDHE:  Instagram pranon se aksidentalisht hoqi “pëlqimet” tek disa përdorues

Nëse kërkoni për pajisje të reja të nivelit të lartë Samsung, sigurisht që do të shihni edhe një ulje të çmimit.

Samsung Galaxy S21 (128 GB) ofrohet me një çmim prej 768 euro në portalet e krahasimit të çmimeve. Kjo është një ulje në vlerë prej rreth 10 për qind në krahasim me çmimin fillestar.

Një Galaxy S21 + i ri tani është në dispozicion nga 812 euro, që barazohet me një ulje prej 23 për qind. Galaxy S21 Ultra tashmë është 14 për qind më i lirë se çmimi fillestar, përkatësisht rreth 1,075 euro.

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Mark Zuckerberg përdor rivalin e WhatsApp për të komunikuar

Publikuar

-

Nga

Mark Zuckerberg përdor rivalin e WhatsApp për të komunikuar

Kur bëhet fjalë për mesazhe private, duket se edhe Mark Zuckerberg nuk i beson paketës së aplikacioneve të Facebook për t’i mbajtur të dhënat e tij të sigurta.

Gjiganti i teknologjisë së Silicon Valley është kapur duke përdorur aplikacionin e sigurt të bisedës “Signal”, një konkurrent i drejtpërdrejtë i WhatsApp në pronësi të Facebook.

Zuckerberg, ishte një nga më shumë se 530 milionë përdorues të Facebook, të dhënat e të cilëve u gjetën së fundmi të disponueshëm në një faqe në internet për hakerat.

Numrat e telefonit të njerëzve, ID-të në Facebook, emrat dhe më shumë u grumbulluan nga platforma e mediave sociale dhe u botuan në internet.Facebook është përpjekur të sigurojë përdoruesit, duke thënë se të dhënat u zbuluan në 2019 dhe që atëherë janë siguruar.

LEXO EDHE:  Instagram pranon se aksidentalisht hoqi “pëlqimet” tek disa përdorues

LEXO EDHE:  Instagram pranon se aksidentalisht hoqi “pëlqimet” tek disa përdorues

Kjo është një siguri e vogël për Zuckerberg, megjithatë, i cili si rezultat i rrjedhjes është ekspozuar si një përdorues i një prej konkurrentëve më të mëdhenj të Facebook. Eksperti i sigurisë kibernetike Dave Walker së fundmi theksoi se numri i telefonit i shefit të Facebook u botua si pjesë e derdhjes së të dhënave./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: