Connect with Us

Ronaldo dhe Mesi në një skuadër? Barcelona hoqi dorë për 17 milionë euro

La Liga

Ronaldo dhe Mesi në një skuadër? Barcelona hoqi dorë për 17 milionë euro

Publikuar

-

Shumëkush ka ëndërruar të shohë Kristiano Ronaldon dhe Lionel Mesin në të njëjtën skuadër, duke imagjinuar spektaklin dhe golat që do të prodhonin. Kjo në fakt mund të ishte bërë realitet nga Barcelona, e cila hoqi dorë për të mos paguar 17 milionë euro pasi e cilësonte një shifër të ekzagjeruar për futollistin.

Kandidati për president i katalanasve, Joan Laporta, i cili ka qenë në drejtimin e kësaj skuadre në fillimin e viteve 2000, zbuloi se atij i ishte ofruar lojtari portugez në vitin 2003, por e kishte refuzuar. Në atë vit, Ronaldo përfundoi më pas të Mançester Juanjtid, pasi u largua nga Sporting Lisbona ku kishte spikatur si një i ri shumë i talentuar.

Laporta pranoi se asokohe Barcelona ku ai sapo ishte vënë në drejtim, kishte filluar të investonte për suksesin e të ardhmes, por zgjodhi të merrte një drejtim tjetër. “Ishim pranë firmës me Ronaldinjon dhe Rafael Markez. Menaxherët e Markez na propozuan asokohe Kristiano Ronaldon i cili ishte te Sporting në atë periudhë. Një nga menaxherët e tij na tha se ksishin një lojtar që ia kishin shitur Mançester Junajtid për 19 milionë euro, por mund të na e ofronin ne për 17 milionë euro. Por ne kishim investuar te Ronaldinjo në arë periudhë. Menduam se ishim të mbuluar ndaj e refuzuam dhe nuk pendohem për këtë”, tha Laporta.

Sigurisht, Barcelona iu gëzua shumë sukseseve me Ronaldinjon, në një epokë shumë të mirë për klubin. Por Ronaldo dhe Mesit në të njëjtin klub mund të kishin ndryshuar historinë e futbollit europian, sidomos duke llogaritur se më pas Ronaldo shkoi në Madrid dhe fitoi atje katër herë Ligën e Kampioneve.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

Zinedine Zidane infektohet me COVID-19

Publikuar

-

Nga

Real Madrid përmes një komunikate për shtyp ka njoftuar se Zinedine Zidane është infektuar me COVID-19.

Një ditë përpara ndeshjes ndaj Alaves të vlefshme për La Liga, ka njoftuar se do të jenë pa trajnerin e tyre.

Ndihmës trajneri i Los Blancos, Bettoni, ka dal në konferencën për media që ishte paraparë të mbahej sot nga Zidane.

Ai njoftoi se Zidane është në vet-izolim dhe është duke u ndjerë mirë.

LEXO TE PLOTE

La Liga

Marselo dhe Isko tërbojnë tifozët e Realit me gjestet e tyre

Publikuar

-

Nga

Marselo dhe Isko kanë qenë prej kohësh në qendër të kritikave të tifozëve të Realit dhe të mediave spanjolle për ecurinë e tyre me skuadrën e Zidanit, por duket sikur me eliminimin nga Kupa e Mbretit e mbyllën aventurën e tyre me këtë skuadër.

Kamerat e “El Chiringuito”-s kanë kapur momentin kur dy lojtarët kanë shkëmbyer batuta dhe kanë qeshur me njëri-tjetrin në një situatë që, në fakt, nuk ishte aspak për humor dhe ekipi i Realit po rrëshqiste drejt greminës.

Ata të dy janë senatorët e këtij klubi dhe duhet që të merrnin përsipër fatet e skuadrës, por nuk ia dolën që të ndryshonin ndeshjen dhe dështuan si gjithë të tjerët. Marselo gjithashtu ka akuzuar Viniciusin në momentin e golit të pësuar, por në fakt të gjithë ishin të papërqendruar në ato momente.

LEXO TE PLOTE

La Liga

Keidi Baren e duan në Serinë A, Espanjoli i vendos çmimin e lartë

Publikuar

-

Nga

Keidi Bares i kanë mjaftuar pak muaj në radhët e Espanjol për t’u kthyer në një nga emrat më të lakuar të klubit katalanas. Pas një fillimi të vështirë, ai është kthyer në një element kyç për mesfushën e kësaj skuadre që duket në rrugën e duhur për tu kthyer në La Liga.

Por mediat katalanase raportojnë se sido që të shkojnë gjërat, për Baren ky ndoshta është viti i fundit që luan në kategorinë e dytë, pasi ka interes konkret nga klubet elitare, në Spanjë dhe Itali. Disa skuadra e kishin kërkuar që në verë futbollistin, kur Espanjol pagoi 2 milionë euro për ta blerë nga Malaga.

Edhe pse ishte blerja më e shtrenjtë e verës, numri i madh i lojtarëve në përbërje nuk e lejonte në bazë të rregulloreve ta regjistronin mesfushorin përfaqësues dhe disa ekipe, si Parma, Specia e Piza në Itali, kërkuan të huazonin me të drejtë blerje futbollistin e përfaqësueses shqiptare. Oferta të ngjashme erdhën edhe nga klube spanjolle.

Sipas “La Grada”, gazetë e cila shkruan vetëm për Espanjol, klubi refuzoi këto kërkesa, pasi ishte I sigurt se mund të regjistronte futbollistin, ashtu siç ndodhi. Një bast i fituar pasi tani Bare është i palëvizshëm në radhët e kësaj skuadre. Por kjo nuk ka zbehur interesin për të, përkundrazi. I njëjti burim sqaron se kontaktet mes palëve vazhdojnë, edhe pse nuk është bërë asnjë ofertë zyrtare. Megjithatë, tani Espanjol e di mirë se çfarë ka në dorë dhe i ka vendosur Bares një çmim shumë të lartë si klauzolë largimi, 10 milionë euro, duke bërë të qartë se nuk e shet poshtë kësaj shume.

LEXO TE PLOTE