Connect with Us

Protestat e parajmëruara në SHBA/ Thirrja e Trump: Jo dhunë dhe vandalizëm 

Bota

Protestat e parajmëruara në SHBA/ Thirrja e Trump: Jo dhunë dhe vandalizëm 

Publikuar

-

Donald Trump e ka ndryshuar përgjithmonë politikën amerikane

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan pritet të votojë të mërkurën për ngritjen zyrtarisht të akuzave për shkarkimin e Presidentit Donald Trump.

5 republikanë deklaruan sot se do të votojnë pro akuzave për shkarkimin e Presidentit, ndërsa mbështetësit e Trump kanë paralajmëruar demostrata.

Pas kësaj ka ardhur edhe reagimi i Donald Trump, i cili bën thirrje për që në këto protesta të mos përdoret dhunë.

LEXO EDHE:  Arilena Ara tregon momentin e dhimbshëm/ Si iu desh të ngjitej në skenë ditën që humbi babain

“Në dritën e raporteve për më shumë demonstrata, unë bëj thirrje që të mos ketë asnjë dhunë, asnjë shkelje të ligjit dhe asnjë vandalizëm të çfarëdo lloji. Kjo nuk është ajo që unë mbështes dhe nuk është ajo që Amerika përfaqëson. Unë i bëj thirrje gjithë amerikanëve të ndihmojnë në lehtësimin e tensioneve dhe qetësinë“, thekson presidenti i SHBA./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Situata nga Covid/ Afër 100 milionë raste me koronavirus në shkallë globale

Publikuar

-

Nga

OBSH bën bilancin “e errët”/ Shkon mbi 61 milionë numri i të infektuarve

Bota po i afrohet shifrës prej 100 milionë rastesh të diagnostikuara me koronavirus. Universiteti Johns Hopkins njoftoi sot se numri i të infektuarve i ka kaluar 98 milionë vetë dhe se COVID-i ka shkaktuar mbi 2 milionë vdekje.

“Për momentin, virusi ende e kontrollon lojën, por kemi futur dy lojtarë të mirë: vaksinën dhe stinën e pranverës që afron,” tha një zyrtare belge duke folur për situatën në vendin e saj.

Ekspertët shpresojnë se me ngrohjen e motit në hemisferën veriore, do të ulet vala e infeksioneve. Belgjika ka afro 690,000 raste të konfirmuara dhe mbi 20,000 viktima nga COVID-i. Autoritetet kineze kanë mbyllur pjesërisht një lagje në Hong Kong. Zyrtarët thonë se po testojnë çdo individ në lagjen Jordan në një nga zonat më të populluara të Hong Kongut. Deri tani në këtë territor janë regjistruar më pak se 10,000 raste.

Në Gjermani zyrtarët thanë të premten se megjithëse numri i viktimave kapërceu 50,000 vetë, ritmet e përhapjes së infeksionit janë në rënie. Po të premten, vendet evropiane u tronditën nga njoftimi i kompanisë farmaceutike AstraZeneca se nuk do të arrinte të përmbushte premtimet për dërgimin e sasisë fillestare të vaksinave.

Kompania njoftoi përmes një deklarate se si rezultat i problemeve në sistemin e furnizimeve, nuk ka arritur të prodhojë ende sasinë e parashikuar. Edhe kompanitë Pfizer dhe BioNTech kanë njoftuar vonesa në përmbushjen e dërgesave të premtuara gjë që po ngadalëson ritmet e vaksinimit. Në Shtetet e Bashkuara, Presidenti Joe Biden ka nënshkruar urdhra të rinj ekzekutivë për të ndihmuar amerikanët e goditur rëndë ekonomikisht nga pandemia.

LEXO EDHE:  Policia shoqëron në komisariat moderatorin/ Altin Goxhaj denoncon: Më dhunuan

LEXO EDHE:  Nuk përmbahet çuni i Fahriut/ Parlamentin e marrim për 20 minuta

Ndërkaq të premten, gjigandi i shitjeve me pakicë Walmart tha se po përgatitet të zgjerojë operacionet e tij për vaksinim. Walmarti ka një rrjet të gjerë farmacish përmes dyqaneve të tij në të gjithë vendin. Kjo kompani deri tani ka ofruar vaksinime për punonjësit e shëndetësisë në shtetet Nju Meksiko dhe Arkansa dhe planifikon t’i zgjerojë vaksinimet edhe në të paktën shtatë shtete të tjera.

Fushata e vaksinimeve në SHBA ka hasur në disa probleme përfshirë në infrastrukturën e shpërndarjes, dështime institucionale si dhe mungesa në furnizimet me vaksina duke anuluar planet për imunizim të shumë amerikanëve./VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shifrat në 24 orë/ Humbin jetën 3 persona, infektohen qindra të tjerë në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Shifra shqetësuese në Kosvë/ Shënohen 13 viktima dhe mbi 500 të infektuar në 24 orë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovë në raportin 24-orësh ka njoftuar se janë regjistruar tre viktima nga coronavirusi dhe 379 raste të reja të personave të infektuar.

IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1 733 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 379 raste pozitive.

Numri total i rasteve pozitive është 57,696 raste nga 218,142 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.450 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 244 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 50,731 raste, kurse numri i rasteve aktive është 5,515./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Ishte i shtruar në spital nga COVID-19/ Humb jetën ikona e televizionit

Publikuar

-

Nga

Ndahet nga jeta gazetari i njohur me famë botërore, Larry King disa javë pasi u shtrua në spital me COVID-19.

Larry King ka ndërruar jetë në moshën 87-vjeçar në një Qendër Mjekësore në Los Angeles. Ai kishte probleme shëndetësore gjatë viteve të fundit duke përfshirë sulmet në zemër dhe diagnozat e diabetit dhe kancerit të mushkërive.

Vitin e kaluar, King humbi dy nga pesë fëmijët e tij brenda disa javësh. Djali Andy King vdiq nga një sulm në zemër në gusht dhe vajza Chaia King humbi jetën nga kanceri në mushkëri në korrik./CNA.al

LEXO TE PLOTE