Connect with Us

Përfitimi kolektiv i vaksinimit!

Shëndeti

Përfitimi kolektiv i vaksinimit!

Publikuar

-

A do të bëhet Covid-19 koronavirusi i pestë që infekton popullatën çdo vit?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP

Përtej mbrojtjes personale, personi i vaksinuar, do të ndihmojë gjithashtu në mbrojtjen e njerëzve të tjerë përveç vetes.

Në të vërtetë, vaksinimi parandalon shumëzimin e patogjenit tek personi i vaksinuar.

Vaksinimi është një veprim i domosdoshëm parandalues, i cili ka një interes të dyfishtë: të mbrojë veten ( personin qe vaksinohet) nga disa sëmundje infektive të cilat mund të jenë të rrezikshme, madje edhe fatale në raste të caktuara, dhe të shmangi transmetimin e infeksionit në komunitet.

Shumica e vaksinimeve në kalendarin e imunizimit rekomandohen shpejt pas lindjes, për disa arsye:

Ne princip:

Sëmundjet e parandalueshme nga këto vaksina mund të jenë veçanërisht serioze, madje edhe fatale, tek foshnjat dhe fëmijët e vegjël nën 2 vjeç.

Për shembull, tek fëmijët e vegjël kolla e mire ( pertusis) mund të shkaktojë mbytje, fruthi mund të komplikohet në encefalit (infeksione të trurit), meningjiti pneumokoksik ose meningokoksik mund të jetë fatal ose të ketë pasoja të rënda tek fëmijët nën 2 vjet. Prandaj është e nevojshme të vaksinoni foshnjën që në moshë të hershme përpara se ai të hasë në këto sëmundje.

LEXO EDHE:  Biontech-Pfizer nis punën me furnizimin/ Detyra herkuliane e shpërndarjes së vaksinës

Antitrupat e transmetuar nga nëna gjatë shtatzënisë zvogëlohen me muaj.

Vaksinimi i fëmijës bën të mundur marrjen përsipër të mbrojtjes së transmetuar nga nëna e tij.

Personat përreth foshnjave, mund te duket që nuk janë të sëmurë, por mund të transmetojnë sëmundje tek femijet.

Vaksinimi forcon sistemin imunitar akoma të brishtë të fëmijëve të vegjël dhe i lejon ata të mbrohen nga këto sëmundje.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hiqni dorë nga sheqernat?

Publikuar

-

Nga

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hiqni dorë nga sheqernat?

Ju mund të mbeteni shtatzënë më lehtë.

Sheqeri njihet për aftësinë e tij për të na dhënë energji duke shkaktuar insulinë në gjak. Por insulina është shumë e ngjashme me hormonet që janë përgjegjëse për shtatzëninë. Nëse konsumojmë shumë sheqer të rafinuar, ka aq shumë insulinë në trupin tonë sa ngatërrohet me hormonet që ndihmojnë qelizat e vezëve të maturohen, kështu që trupi ynë fillon të punojë për të ulur nivelin e këtyre hormoneve. Si rezultat, ka më pak vezë të pjekjes në trupin tonë dhe bëhet më e vështirë për një grua të mbetet shtatzënë.

Ju nuk do të jeni aq të uritur dhe dëshirat tuaja do të zhduken.

Kur hyn në trupin tonë, sheqeri ndikon në aftësitë tona mendore, si dhe në vetë-kontrollin tonë. Studimet tregojnë se sheqeri ka një  efekt varësie në disa pjesë të trurit tonë. Kur hamë sheqer, hormoni ynë provokues i urisë rritet dhe hormonet tona që shtypin urinë ulen. Pastaj fillojmë të dëshirojmë ushqim me shumë kalori si biskota ose pica, dhe gjithashtu kemi tendencë të ushqehemi shumë.

Vëllimi i trurit mund të rritet dhe kujtesa juaj mund të përmirësohet.

Kur stomaku na thotë të hamë diçka të ëmbël, truri ynë thotë “jo”, dhe këtu është arsyeja. Studimet zbuluan se edhe nëse nuk shtojmë peshë gjatë ngrënies së sheqerit, truri ynë ende ndjen shqetësimin, pasi funksionet tona njohëse mund të ngadalësohen. Ne mund të kemi memorie të dëmtuar dhe të bëhemi më të dobët në vendimmarrjen tonë. Përveç kësaj, truri ynë mund të humbasë vëllimin e tij dhe të bëhet më i vogël në zona të caktuara, kanë zbuluar studimet.

Ju mund të ndaloni të përjetoni ndryshime të humorit dhe të bëheni më të gëzuar.

Ushqimi shumë i sheqerit mund të çojë në çrregullime të humorit dhe madje edhe depresion, pretendojnë shkencëtarët. Dietat e pasura me sheqerna të rafinuar mund ta bëjnë ankthin më të fortë dhe të parandalojë njerëzit të shijojnë jetën e tyre me emocione të shëndetshme. Kjo ndodh sepse sheqeri i rafinuar kullon vitaminën B nga trupi ynë, dhe ky është një nga agjentët kryesorë përgjegjës për gjendjen tonë shpirtërore. Çuditërisht, mjekët kanë përdorur insulinë për të trajtuar jo vetëm diabetin , por edhe depresionin , dhe ky trajtim ka treguar disa rezultate të mira.

Ju mund të shmangni sindromën e birrës automatike.

Sindroma e birrës automatike është një gjendje ku ushqimi  fermentohet në zorrën tonë dhe ky proces duket shumë si pirja e birrës. Ne madje mund të ndjehemi të dehur për shkak të kësaj, sepse gjatë këtij procesi prodhohet etanol dhe lirohet në qarkullimin tonë të gjakut. Të gjithë kemi fermentim në zorrë, por sheqeri e bën atë  më keq dhe e kthen këtë proces natyral në festën e  majasë dhe baktereve.

LEXO EDHE:  Mësimet e vërteta, që duhet të nxjerrim nga qasja e Suedisë ndaj Covid-19

LEXO EDHE:  Rihapja e shkollave/ Basha ultimatum qeverisë: Nis urgjentisht testimin masiv të mësuesve

Ju mund të shmangni të paturit e një “fytyre sheqeri”.

Kur mendojmë për sheqerin, ai shpesh shoqërohet me shtim në peshë . Por dermatologët janë gjithashtu të shqetësuar për këtë “armik të bardhë”. Ata pretendojnë se sheqeri provokon stresin hormonal, i cili çon në një çehre të dobët dhe ka një emër të veçantë – “fytyra e sheqerit”. Në tiparet e fytyrës “sheqerit” janë një ngjyrë gri të lëkurës, holluar nga vetullat, spote në të gjithë fytyrën, dhe të hollë të lëkurës.

Mund të keni flokë më të dendur.

Sipas dermatologëve, sheqeri mund të provokojë rrallimin e flokëve dhe rënien e tyre. Kjo ndodh sepse niveli i rritur i glukozës provokon nivele të pabarabarta të hormoneve si insulina dhe steroidet, dhe ekuilibri hormonal kthehet në një slitë. Dieta e duhur nuk do të jetë në gjendje të rikthejë dëmin që është bërë tashmë, por mund të parandalojë rënien e flokëve në të ardhmen, pohojnë mjekët.

Ju mund të shmangni qimet e tepërta në fytyrë dhe trup.

Kur hamë sheqer të rafinuar, të përpunuar, mund të përballemi me problemin e flokëve të padëshiruar në trupin tonë, pretendojnë shkencëtarët . Sheqeri provokon një nivel të rritur të insulinës në gjakun tonë, i cili nga ana e tij provokon nivele më të larta të testosteronit. Ky hormon intensifikon rritjen e flokëve dhe i bën flokët më të pigmentuara, dhe sasia e tepërt e tij mund të bëjë që flokët e errët të rriten mbi buzën e sipërme dhe në barkun tonë. Nivelet më të larta të insulinës dhe rezistenca ndaj insulinës janë gjithashtu të lidhura me  PCOS në gratë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Pse kafshët janë miku më i mirë i trurit tuaj?

Publikuar

-

Nga

Pse kafshët janë miku më i mirë i trurit tuaj?

Pothuajse të gjithë e kuptojnë rëndësinë e shëndetit të trurit, por pak njerëz kanë ndonjë ide se si ta bëjnë trurin e tyre më të shëndetshëm, ose që arritja e një qëllimi të tillë është edhe i mundur.

Shumica e njerëzve duket se besojnë se ky organ misterioz i mbyllur në kocka është një kuti e zezë, e paprekshme dhe e paaftë për tu përmirësuar. Jo e vërtetë! Truri mund të pasurohet vazhdimisht gjatë gjithë jetës tuaj, pa marrë parasysh moshën tuaj ose qasjen në burime.

Përvojat tona të përditshme, duke përfshirë atë që hamë, sa ushtrohemi, me të cilin shoqërohemi, me cilat sfida përballemi, sa mirë flemë dhe çfarë bëjmë për të zvogëluar stresin dhe për të mësuar, faktor në shëndetin e trurit tonë dhe shëndetin e përgjithshëm shumë më tepër sesa ne mund ta imagjinojmë.

Parandalimi është antidoti më i fuqishëm ndaj sëmundjeve dhe kjo është veçanërisht e vërtetë për sëmundjet degjenerative, siç janë ato në tru dhe sistemin nervor.Rreziku i demencës rritet në mënyrë eksponenciale pas moshës 65 vjeç, dhe me 85 një e treta e njerëzve do të kenë sëmundjen. Por studimet tregojnë se kalbja fillon të vendoset në heshtje shumë më herët.

Nëse diagnostikoheni në moshën 65 vjeç, ka të gjitha mundësitë që truri juaj të fillojë të degjenerohet në të 30-tat tuaja. Simptomat të cilat shfaqen në të 80-at tuaja do të jenë krijuar që prej të 50-ave. Pak prej nesh mendojnë për çmendurinë kur po hyjmë në kulmin tonë, por mbase duhet ta bëjmë, sepse të dish që dëmtimi mund të fillojë në trurin tënd siguron një mundësi të jashtëzakonshme për të hyrë brenda dhe për të bërë diçka për të.

Pasi truri juaj të funksionojë pastër dhe pa probleme, gjithçka tjetër vijon. Ju do të merrni vendime më të mira, do të keni qëndrueshmëri të përmirësuar dhe një qëndrim më optimist, dhe pjesa fizike e trupit tuaj do të përmirësohet gjithashtu.

Studimet sugjerojnë se toleranca juaj ndaj dhimbjes do të rritet, nevoja juaj për ilaçe do të ulet dhe aftësia juaj për të shëruar do të përshpejtohet. Kur vendosni trurin tuaj të parë, gjithçka tjetër do të bjerë në vend nga ana shëndetësore. Zemra juaj mund të tik-tak, por është truri juaj që e bën atë të tik-tak dhe përcakton cilësinë e jetës tuaj.

LEXO EDHE:  Covid-19 është normalitet i ri/ Manastirliu: Bëni kujdes!

LEXO EDHE:  “Covid na mori 19 mjekë” / Edvin Prifti mesazh prekës: I dhanë aq shumë shoqërisë, por ikën të heshtur!

Pa një tru të shëndetshëm, ju nuk mund të merrni vendime të shëndetshme. Dhe me një tru të shëndetshëm vjen jo vetëm një trup, peshë dhe zemër e shëndetshme por edhe një ndjenjë më e fortë e besimit, një e ardhme financiare më solide falë zgjedhjeve të zgjuara, marrëdhënieve më të mira dhe më shumë dashuri dhe lumturi në jetën tuaj. Kujdesi për një mace, qen ose zog mund të jetë katalizator i ndërveprimit shoqëror. Qentë janë veçanërisht të mirë thyerje të akullit shoqëror, sepse ato shërbejnë si një shkas i bisedës midis të huajve ose të njohurve të rastit.

Kujdesi për kafshët shtëpiake jep një sens të qëllimit dhe strukturës që përfiton edhe shëndetin e trurit tuaj. Studimet tregojnë se kontakti me një kafshë shtëpiake mund të zvogëlojë depresionin, ankthin dhe izolimin shoqëror, ul presionin e gjakut, ul rrezikun e sulmeve në zemër dhe rrit aktivitetin fizik.

Eshtë e vështirë të thuash saktësisht pse mbajtja e lidhjeve shoqërore luan një rol kaq të fuqishëm në mbajtjen e trurit të ri. Një arsye mund të jetë se siguron një tampon kundër efekteve të dëmshme fizike të stresit.Sigurisht, njerëzit me më pak lidhje shoqërore kanë më shumë të ngjarë të raportojnë probleme të tilla si prishja e mënyrave të gjumit, dobësimi i sistemit imunitar, ngritja e inflamacionit dhe nivelet më të larta të hormoneve të stresit.

Hulumtimi nga Projekti i Rush University Memory and Aging ka treguar se njerëzit me rrjete më të mëdha sociale mbrohen më mirë nga rëniet njohëse që lidhen me Alzheimer sesa ata me një grup më të vogël miqsh./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Vaksinimi për Covid-19/ Manastirliu: Brenda janarit pritet të vijnë mbi 10 mijë doza

Publikuar

-

Nga

Vaksinimi për Covid-19/ Manastirliu: Brenda janarit pritet të vijnë mbi 10 mijë doza

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, foli mbrëmjen e sotme për strategjinë e vaksinimit kundër Covid-19 në vendin tonë.

Manastirliu tha se komiteti i Ekspertëve ka bërë një calendar, sipas të cilit në Shqipëri pritet të vijnë mbi 10 mijë doza vaksine Brenda muajit janar dhe Brenda muajit shkurt pritet të vijnë 30 mijë doza të tjera.

Ajo tregoi në emisionin “Opinion” se deri më tani qeveria ka përgatitur skenarë dhe ka porositur dza për të vaksinuar 800 mijë qytetarë.

Janë 500 mijë doza të kontraktuara nëpërmjet kontratës së Pfizer. 10.750 do vijnë brenda janarit, 30 mijë në shkurt dhe serinë e dozave sipas kalendarit në muajt në vijim. 1 mln e 140 mijë doza përmes do të vijnë nga Covax që kanë një kalendar lëvrues, që pritet të fillojë në shkurt, nëpërmjet dozave të Pfizer. Shqipëria ka parapaguar 4 mln euro për Covax.

Në shkurt fillojmë, mars, prill dhe maj fillon dhe Covax-i, që është duke negociuar me të gjitha kompanitë e tjera që prodhojnë vaksinën. Deri më tani kemi siguruar vaksinimin për 800 mijë qytetarë. Covax dhe Pfizer janë dy kontratat e para, ndërkohë që presim të lidhim kontratat me astra/zeneca dhe moderna. Siguria e vaksinës është parësore. EMA jep autorizimin për përdorimin, dhe e licensuar nga OBSH për përdorim të gjerë në populate”, deklaroi ministrja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE