Connect with Us

Orekset e aleatëve- Lulit i duhet Kuvend me 1400 deputetë

Politikë

Orekset e aleatëve- Lulit i duhet Kuvend me 1400 deputetë

Publikuar

-

Pas Dukës/ Basha arin marëveshjen edhe me dy aleatë të tjerë

Sot Fatmir Mediu doli dhe deklaroi listën e kandidatëve për deputetë të Partisë Republikane. 36 emra që zoti Mediu në cilësinë e kryetarit të partisë i ka shkruar në fletë të bardhë të cilën e reklamoi sot përpara kamerave. Nuk ka asnjë dyshim në fakt që Mediu thjesht po i bën publikisht presion Luli Bashës që Luli të tregojë ofertën e vet.

Më i sinqerti nga gjithë aleatët që po i bëjnë presion sot Lulit, deri tani rezulton Gon Duka. Goni nuk lexoi listë! Tha dua i pari, i dyti ose i treti në Durrës. Kaq ishte lista Gonit. Po kjo e sotmja e Fatmirit na i ngatërron pak llogaritë. Nëse e konsiderojmë listën e Mediut si realiste, duhet të arsyetojmë se kur Mediu kërkon 36 në një listë prej 170 emrash, atëherë, sa duhet të kërkojë LSI?

Mona ka sqaruar që te lista e Luli Bashës nuk do i fusim të gjithë. Vetëm ca sa për farë! Sepse Mona tha që do dalë edhe me 170 emrat e vet në garë. Kështu thotë Mona dhe ne e besojmë Monën. Ajo me siguri ka marrë konsulencën e duhur për të thënë ato që tha dhe do të thotë në vazhdim.

Ndaj mund ta braktisim rregullin e treshit për aleaten Mona të Lulit, për raportin e përfaqësimit në Kuvend nga LSI  brenda listave të PD.

Por nëse Mediu do 36 emra te lista e koalicionit, ateherë del që Mona do duhet t’i japi Lulit nja 70 emra që Lulit i duhet ti mbjellë tek lista e përbashkët.

LEXO EDHE:  Djegia e mandateve “fundosi” opozitën/ Bislim Ahmetaj “shuplakë” Bashës, mesazh Berishës

Pastaj vjen Dash Shehi që sipas çdo llogaritjeje që ka bërë në 30 vjet, ka gjithmonë 30 deputetë.

Pastaj Nardi që vlen sa 5 deputetë, duke konsideruar peshën elektorale të krahasuar me atë të Dash Shehit.

Pastaj janë 2 parti të ish ballistëve me nga 1 kryetar secila që, duke qenë se nuk ndihen kurrë kryetari i PD ua ka gjetur gjithmonë një vend në fund të listës. Ja ku dolën 140 emra për tek lista e koalicionit të Luli Bashës.

PD e Lulit është me fat.

Kodi Zgjedhor parashikon që çdo listë qarku duhet të ketë të paktën 2-3 emra më shumë sesa numri i mandateve për çdo qark. Kjo klauzolë shpëton Luli Bashën, sepse i krijohen 30 numra të lira tek lista e koalicionit për kandidaturat e PD.

Luli kësaj rradhe nuk do vuajë për të kompletuar listën si në 2017. Që sot i bën kollaj 170 emra kandidatësh. Ama për deputet pastaj ështe llogari tjetër.

Që PD të mund të nxjerrë deputetë, me Ramën përballë dhe aletatët rreth e qark, Luli Bashës i duhet një Kuvend tjeter. Jo me 140, por me 1.400 deputetë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Xhelal Mziu i ngre vlerat vetes/ Do bëhem barrierë e vjedhjes së votave, do marrim katër mandate në Dibër

Publikuar

-

Nga

Xhelal Mziu i ngre vlerat vetes/ Do bëhem barrierë e vjedhjes së votave, do marrim katër mandate në Dibër

Pas caktimit si drejtues politik i PD-së në  Dibër, Xhelal Mziu ka nisur takimet elektoral, ku ditën e sotme është takuar me strukturat drejtuese në Bulqizë. Mziu shprehet i bindur se PD do të marra 4 mandate në zgjedhjet e 25 prillit, nga 5 deputetë që nxjerr gjithësej qarku i Dibrës, ndërsa thekson se do të thyej rekordet e viteve të tjera duke mbledhur sa më shumë vota për Partinë Demokratike.

Duke projektuar Lulzim Bashën si kryeministër të ardhshëm të vendit, Mziu madje tha se ai vetë por edhe strukturat drejtuese të Bulqizës dhe gjithë qarkut të Dibër do të jenë barrikadë që të mos lejojnë vjedhjen e votës apo intimidimet e qytetarëve përmes ‘të fortëve’.

“Është një detyrë dhe sfidë e rëndësishme por që jam i bindur për ta kaluar dhe për të thyer çdo rekord të Bulqizës dhe qarkut në raport me vitet e tjera. Strukturat drejtuese të Bulqizës janë në nivel mjaft të kënaqur, por përveç strukturës kemi një aleat mjaft të rëndësishëm , janë kryetarët e Bulqizës, të cilët për shkak të pakënaqësive ato mezi presin datën 25 prill.

Do të përballojmë çdo lloj sfide që qeveria ka përdorur në këto 8 vite si blerja e votës apo instrumentin e të fortëve, nuk kanë asnjë lloj shansi për tu përballur, dhe unë do të jem i pari barrikadë bashkë më strukturën dhe njerëzit që votën e quajmë të shenjtë. Më 24 prill do të kemi jo vetëm 4 deputetë por që më 25 prill të kemi një fitore në gjithë Shqipërinë dhe të kemi një qeveri solide të kryeministrit Lulzim Basha”, tha Mziu.

LEXO EDHE:  Intervista e plotë e Ilir Metës për Çim Pekën / Unë, socialistët dhe opozita

LEXO EDHE:  LSI merr goditjen e radhës/ I “rrjedhin” të tjerë Këshilltarë

Ky i fundit i ngre vlerat vetes se do arrij të mposhtë PS në zgjedhjet e 25 prillit dhe se PD do arrijë rezultate të mira vetëm fal tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Shqiptarët kanë nevojë për të renë në politikë”/ Abazi: Vetëvendosja ka një plan të madh

Publikuar

-

Nga

“Shqiptarët kanë nevojë për të renë në politikë”/ Abazai: Vetëvendosja ka një plan të madh

Boiken Abazi dhe Iljaz Shehu për Lezhën janë për momentin kandidatët e vetëm në debutin e Vetëvendosjes në zgjedhjet politike shqiptare.

Kandidati për Tiranën e VV, Boiken Abazi shprehet se shqiptarët duan një frymë të re në politikë, duke shtuar se kandidatët në partinë ku ai bën pjesë do të shtohen gjatë rrugës.

“Jemi në momentin e grumbullimit të nënshkrimeve për dy kandidaturat. Ne e quajmë veten si lëvizje,  por ky është një hap në kuadër të një plani më të madh, që nuk ka nisur prej nesh, por me Rilindjen kombëtare, dhe ne jemi duke e aktualizuar sipas nevojave të shqiptarëve në shekullin XXI. Ftesa mbetet e hapur për 7 mars, dhe ftojmë të gjithë ata që kanë dëshirë, të duken. Ne do të japim mbështetje, por nuk përkrahim këdo.

LEXO EDHE:  Detajet nga rrahja Xhelal Mziu – Gent Strazimiri

LEXO EDHE:  LSI thirrje për revolta/ Rruga e vetme është sheshi

Ne nuk mbështesim ata që nuk duan bashkimin e Shqipërisë me Kosovën, që nuk pajtohen me projektin zhvillimor që ne besojmë për Shqipërinë. Siç thotë dhe kandidati Iljaz Shehu, që na mbështeste qysh kur studionte në Paris, kandidimi ynë është një akt rezistence, nga gjithë ajo që ka ndodhur në këto 30 vjet, akt që i përplaset në fytyrë cinizmit që mbizotëron në segmente të shoqërisë shqiptare, dhe i heq frikën qytetarëve që dëshirojnë të shohin ndryshime rrënjësore, por kanë menduar se kjo është e pamundshme”, tha Abazi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“25 prilli është sfidë me vetveten”/ Manja tregon synimin e vetëm të PS

Publikuar

-

Nga

“25 prilli është sfidë me vetveten”/ Manja: Synojmë të mbajmë 74 mandate

Kryetari i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja, u shpreh i bindur në fitoren e  Partisë Socialiste në zgjedhjet e 25 prillit, duke shtuar se mazhoranca synon 74 mandate duke mbajtur nivelin e vitit 2017.

“Ne diskutojmë cilësinë e fitores së PS në 25 prill për të qeverisur e çuar në fund reformat tona, objektivi ynë është të mbajmë 74 mandate, por që PS është mazhorancë, këtë nuk e diskuton asnjë seli e opozitës. Duam të marrim mandatet e 2017-s”, tha ai.

Besimin në fitoren e zgjedhjeve, Manja e bazon me reformat e ndërmarra nga qeveria, por edhe nga fakti që, sipas tij, nuk ka asnjë kundërshtar dhe alternativë përballë. Duke e konsideruar sfidë me vetveten ai thotë se në mandatin e tretë Shqipëria do të hyjë në rrugën e integrimit.

“Ne do ta marrim mandatin e tretë. Ne nuk kemi kundërshtar përballë, por unë besoj që mandati i tretë është sfidë me vetveten dhe është fryt i punëve të mira që kemi bërë dhe do përfundojmë ato punë që kemi nisur dhe janë të hapura dhe ky është mandati ynë i tretë dhe nga pikëpamja e reformës në drejtësi dhe zhvillimit ekonomik. Në mandatin e tretë, Shqipëria do hyjë në rrugën e integrimit, unë nuk kam sfidë me kundërshtarin, por me vetveten.

Të qasemi te qytetari me gjuhë të thjeshtë se çfarë kemi bërë mirë dhe çfarë nuk kemi bërë mirë. Nuk ka alternativë. Një opozitë me vizion e vendos edhe mazhorancën në pozitë të fortë elektorale, ne sfidën e kemi me vetveten. PD me përjashtim të zgjedhjeve të 92 ka qeverisur falë manovrave politike e elektorale për shkak të problemeve që kishte e majta”, u shpreh Manja.

LEXO EDHE:  Djegia e mandateve “fundosi” opozitën/ Bislim Ahmetaj “shuplakë” Bashës, mesazh Berishës

LEXO EDHE:  Basha gjen përgjegjësit/Fajin e kanë të deleguarit, kryetarët e degëve dhe baza!!!

Një tjetër sukses me të cilin synon mandatin e tretë, PS konsideron menaxhimin e pandemisë. Dhe, sipas Manjas, do të ishte absurde nëse nuk i njihet merita qeverisë.

Sa i takon dekriminalizimit, Manja shprehet se thelbi i tij është deklarimi vullnetari i çdo kandidati, por PS nuk do të bëhet mburojë për asnjë./CNA.al

LEXO TE PLOTE