Connect with Us

Një shqiptar rrëmbeu skenën ndaj Napolit me dy supergolat në portën e Meret

Seria A

Një shqiptar rrëmbeu skenën ndaj Napolit me dy supergolat në portën e Meret

Publikuar

-

Napoli u kualifikua në fazën çerekfinale të Kupës së Italisë, teksa ka mposhtur me rezultatin 3-2 Empolin. Pavarësisht se në letër kjo ndeshje dukej mjaft e lehtë për skuadrën e drejtuar nga Xhenaro Gatuzo, kundërshtari luajti një ndeshje mjaft të mirë , duke i shkaktuar jo pak vështirësi. Golat për Napolin u shënuan nga Di Lorenzo, Lozano dhe Petanja.

Lojtari i kësaj ndeshje ishte pa dyshim shqiptari Nedim Bajrami, që shënoi 2 gola fantastik në portën e Napolit, duke i shkaktuar panik këtyre të fundit. Goli i parë i tij ishte mjaft i bukur, teksa në minutën e 33-të me anë të një diagonale solli barazimin në 1-1 për skuadrën e Empolit. Në minutën 67-të kur ndeshja ishte 2-1 në favor të Napolit, përsërsi Bajrami lëshon një “predhë” nga distanca për të sjellë sërish barazimin në 2-2.

Megjithatë Napoli me anë të Andrea Petanja u rikthye përsëri në avantazh dhe mbylli gjithçka në 3-2. Rrahmani luajti 90 minuta të plota, ndërsa nga ana tjetër Hysaj u detyrua ta shihte të gjithë ndeshjen nga stoli.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Supersfida Milan-Atalanta/ Pioli dhe Gasperini surprizojnë me titullarët

Publikuar

-

Nga

Milani dhe Atalanta do të ndeshen në orën 18:00, në sfidën e vlefshme për javën e 19-të të Serisë A italiane. “Rosonerët” e Stefano Piolit kryesojnë tabelën, teksa një rezultat pozitiv ndaj zikaltërve, do t’i shpallte automatikisht kampionë dimri.

Në këtë ndeshje pritet të debutojë edhe Mario Mandzukiç, i cili ndodhet në stol, ndërkohë që tekniku kuqezi i ka surprizuar të gjithë duke aktivizuar nga minuta e parë mesfushorin Meite.

Për sa i përket formacionit të Atalantës, Berat Gjimshiti, ia ka dalë të jetë nga minuta e parë në këtë përballje. Për Atalantën pritet të mungojë, Mario Pasalic nga një lëndim, ndërsa Papu Gomez nuk do të paraqitet shkaku i situatës së krijuar me klubin.

Për Milanin, nuk do paraitet Saelemaekers nga kartoni i kuq, Romagnoli, Gabbia, Bennacer dhe Calhanoglu i cili ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Milani qëndron në vendin e parë me 43 pikë, ndërsa Atalanta ka 33 pikë total dhe renditet në pozitën e gjashtë.

FORMACIONET ZYRTARE:

MILAN: Donaruma; Kalabria, Kalulu, Kjaer, Hernandez; Tonali, Kesi; Kastijeho, Meite, Leao; Ibrahimoviç.

ATALANTA: Golini; Toloi, Romero, Gjimshiti; Hatebur, De Run, Freuler, Gosens; Pesina, Iliçiç; Zapata.

LEXO TE PLOTE

Seria A

VIDEO/ Mbrojtja e Romës “fut ujë”, Kumbulla bëhet “lëmsh” me Smalling

Publikuar

-

Nga

Marash Kumbulla është rikthyer si titullar edhe në kampionatin italian pasi luajti 120 minuta në Kupë kundër Spezias. Mbrojtësi shqiptar po luan sërish ndaj të njëjtit kundërshtar, vetëm se këtë herë bëhet fjalë për Seria A.

Roma e kaloi e para në avantazh me Majoral, ndërsa barazimi erdhi në minutën e 23, në një situatë tërësisht të evitueshme. Teksa Kumbulla po markonte sulmuesin e Spezias e ka larguar topin me kokë, por sfera është përplasur në trupin e Smalling që gjendej shumë afër.

Në këtë mënyrë do t’i dhurohej mundësia e golit Spezias, ku nëse do të kishte një komunikim më të mirë mes dy mbrojtësave të Romës, padyshim që do të evitohej kjo situatë kaotike.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Tjetër goditje me zero e Tares, ish-futbollisti i Arsenalit pranë kalimit te Lacio

Publikuar

-

Nga

Sokratis Papastadopulos, pritet të jetë afrimi i ri i Lacios në këtë merkato janarit.

Mbrojtësi grek ndërpreu kontratën e tij me Arsenalin dhe tani është një futbollist i lirë për të zgjedhur skuadrën e tij të ardhshme. Në gjurmët e futbollistit janë vënë dy skuadra italiane, Xhenoa dhe Lacios.

Megjithatë skuadra kryeqytetase është e avantazhuar dhe sipas “La Gazzetta dello Sport” shumë shpejt pritet të mbyllet marrëveshja përfundimtare. Një tjetër goditje me parametër zero kjo e drejtorit sportiv, Igli Tare, i cili shquhet për afrime të goditura, që kanë tërhequr vëmendjen të Lacio në këto vite.

LEXO TE PLOTE